Dr Szarek (prezes IPN-u): W kłamstwie katyńskim uczestniczyli również politycy wolnego świata

IPN przywraca jedno z najważniejszych dzieł o Katyniu – efekty pracy komisji Maddena. W kłamstwie katyńskim uczestniczył nie tylko Związek Sowiecki, który przez kilkadziesiąt lat czynił wszystko, żeby prawda o tej zbrodni nie wyszła na jaw. Niestety, w tym kłamstwie uczestniczyli również politycy wolnego świata. Ale prawda zwyciężyła dzięki rodzinom katyńskim – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas premiery nowej publikacji IPN – drugiego tomu „Mordu w Lesie Katyńskim”.
 Dr Szarek (prezes IPN-u): W kłamstwie katyńskim uczestniczyli również politycy wolnego świata
/ ipn.gov.pl
Publikacja o podtytule „Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952” to bezcenne źródło informacji, opracowane przez Witolda Wasilewskiego z Archiwum IPN, a przetłumaczone przez Wacława Jana Popowskiego. Znajdziemy w nim zapis przesłuchań przeprowadzonych przez komisję kongresmena Raya Maddena w Europie. Jego raport jednoznacznie stwierdził winę ZSRR za Zbrodnię Katyńską.

– IPN przywraca jedno z najważniejszych dzieł o Katyniu – efekty pracy komisji Maddena. W sumie 2500 stron, ważny głos, po wysłuchaniu którego nie ma wątpliwości, kto był sprawcą tej zbrodni. To jest jeden z najważniejszych dokumentów, który już w 1952 r. został wydany w Stanach Zjednoczonych i wskazywał wyraźnie, kto jest sprawcą zbrodni katyńskiej (...), ta komisja udowodniła, że sprawcą jest Związek Sowiecki – podkreślił prezes IPN. – W kłamstwie katyńskim uczestniczył nie tylko Związek Sowiecki, który przez kilkadziesiąt lat czynił wszystko, żeby prawda o tej zbrodni nie wyszła na jaw. Niestety, w tym kłamstwie uczestniczyli również politycy wolnego świata, dla nich ważniejsze były dobre relacje z Moskwą niż ujawnienie prawdy – przypomniał dr Jarosław Szarek.

– Ale pamięć zwyciężyła dzięki rodzinom katyńskim, tym, którzy stracili swych bliskich. Były osoby, które upominały się o prawdę. To osoby, które często płaciły za to bardzo wysoką cenę – więzienie, śmierć. Warto przypomnieć działalność z lat 70. Instytutu Katyńskiego, Adama Macedońskiego uhonorowanego przez IPN nagrodą „Kustosz Pamięci Narodowej” – mówił prezes IPN w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie w przeddzień konferencji „Świadectwa i świadkowie. Zbrodnia katyńska 1940 r.”..

Zdaniem dr. Szarka musimy nadal przypominać, szczególnie młodym ludziom, o Zbrodni Katyńskiej. – IPN uczynił wiele, żeby prawda o tym, co się stało w Katyniu, dotarła do jak największej liczby Polaków. Przypominamy dotychczasowe publikacje IPN – „Zbrodnia Katyńska. W kręgu prawdy i kłamstwa”, z ostatnim wstępem prezesa IPN Janusza Kurtyki, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Była też m.in. publikacja w języku Braille’a – podkreślił prezes IPN.

– Amerykańscy kongresmeni przełamali zmowę milczenia, która panowała w wolnym świecie. W 1943 r. – mimo ekshumacji dokonanej przez Niemców – prawda o Katyniu została odrzucona przez wielkie zachodnie mocarstwa – powiedział dr Witold Wasilewski. Autor opracowania pierwszego i drugiego tomu podkreślił, że „raport jednoznacznie stwierdził winę Sowietów za Zbrodnię Katyńską i udowodnił, że prawda była ukrywana przed  opinią publiczną”.

Specjalista z Archiwum IPN przypomniał, że „rząd RFN współpracował z komisją Maddena, ale władze brytyjskie nie były skłonne wycofać się z polityki zatajania zbrodni w Katyniu”. 

Wśród zeznających w Londynie i Frankfurcie byli m.in. Stanisław Mikołajczyk, Stanisław Kot, gen. Władysław Anders, Ferdynand Goetel, Józef Mackiewicz, Józef Czapski.

W 1952 r. wydawnictwo rządowe w Waszyngtonie opublikowało siedem części protokołów przesłuchań przed Specjalną Komisją Śledczą Izby Reprezentantów do Zbadania Faktów, Dowodów i Okoliczności Mordu w Lesie Katyńskim. Całość tego materiału przetłumaczono na język polski w Instytucie Pamięci Narodowej. Trzy pierwsze części zeznań IPN opublikował w zeszłym roku. W trzecim, ostatnim tomie edycji IPN znajdą się części szósta i siódma protokołów oraz Raport Końcowy z dochodzenia, potwierdzający,  że Związek Sowiecki odpowiada za mord na Polakach z 1940 r. Kończący edycję tom ukaże się w osiemdziesiątą rocznicę zbrodni katyńskiej.

Prezentowany, drugi tom edycji IPN składa się z czwartej i piątej części protokołów przesłuchań. Części te zostały nieprzypadkowo wybrane do łącznej edycji w jednym tomie. Tom ten zawiera zapis europejskiej części prac komisji Maddena.

Po przesłuchaniach w Stanach Zjednoczonych członkowie Komisji uznali, że konieczne jest przesłuchanie świadków w Europie. 11 marca 1952 r. Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych — po dyskusji i niejednomyślnie — zaaprobowała rezolucję nr 539, pozwalając na prowadzenie dochodzenia katyńskiego poza granicami USA. Dziewięć dni później Izba zdecydowała o przyznaniu środków na pokrycie kosztów prac w Europie.

W kwietniu 1952 r. komisja Maddena przeprowadziła dwie serie przesłuchań w Europie — pierwszą w Londynie, drugą we Frankfurcie nad Menem, a jej podkomisja udała się do Neapolu. W Wielkiej Brytanii, RFN i we Włoszech zeznawali m.in. najważniejsi przebywający na wychodźstwie polscy politycy i wojskowi, niemieccy generałowie oraz czterech członków Międzynarodowej Komisji Lekarskiej, która w 1943 r. potwierdziła odpowiedzialność sowiecką za zbrodnię z 1940 r.

Źródło: IPN

 

POLECANE
Śmiertelne pobicie Eryka w Zamościu. Proces odwoławczy ruszył od nowa z ostatniej chwili
Śmiertelne pobicie Eryka w Zamościu. Proces odwoławczy ruszył od nowa

Przed Sądem Apelacyjnym w Lublinie ponownie ruszył w czwartek proces odwoławczy w sprawie śmierci 16-letniego Eryka w Zamościu. Powodem były wątpliwości odnośnie składu sędziowskiego. Główny oskarżony został wcześniej skazany na 12 lat więzienia. Prawomocny wyrok ma zapaść jeszcze w lipcu.

Rząd Tuska utajnił dane nt. polskich zakupów zbrojeniowych z ostatniej chwili
Rząd Tuska utajnił dane nt. polskich zakupów zbrojeniowych

Jak poinformował portal Defence24 Polska po raz pierwszy w swoim sprawozdaniu, składanym do Rejestru Broni Konwencjonalnej ONZ, nie umieściła danych dotyczących importu podstawowej broni. 

Kosiniak Kamysz o ataku imigrantów na polskie służby: Murem za żołnierzami Wiadomości
Kosiniak Kamysz o ataku imigrantów na polskie służby: "Murem za żołnierzami"

„Atak na żołnierza, na granicę, jest atakiem na Polskę” – podkreślił wicepremier oraz minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Słowa te padły w czwartek w Krakowie podczas uroczystości, w której pułkownik Piotr Bieniek objął dowództwo nad 6. Brygadą Powietrznodesantową.

GIF wycofuje serię popularnego leku przeciwwirusowego Wiadomości
GIF wycofuje serię popularnego leku przeciwwirusowego

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu leku Inuprin Forte. Decyzja dotyczy całego kraju i aż 39 serii syropu przeciwwirusowego, który może nie spełniać norm jakości. Pacjentów ostrzega się, by nie przyjmowali leku bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Imigrant podpalił nastolatkę. Horror w letnim kurorcie pilne
Imigrant podpalił nastolatkę. Horror w letnim kurorcie

W Las Palmas de Gran Canaria doszło do dramatycznego zdarzenia, które wstrząsnęło opinią publiczną. 17-letnia dziewczyna padła ofiarą brutalnej napaści – została oblana łatwopalną substancją i podpalona. Według lokalnych mediów podejrzanym jest 20-letni mężczyzna pochodzenia marokańskiego.

Katolicki kościół w Gazie ostrzelany przez izraelskie czołgi. Kard. Pizzaballa: Nie jesteśmy pewni, czy to był błąd z ostatniej chwili
Katolicki kościół w Gazie ostrzelany przez izraelskie czołgi. Kard. Pizzaballa: Nie jesteśmy pewni, czy to był błąd

Katolicka parafia pw. Świętej Rodziny w Gazie padła ofiarą ataku sił zbrojnych Izraela. Dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych, w tym dwie ciężko. Kardynał Pierbattista Pizzaballa, który poinformował o tym włoską agencję katolicką SIR, powiedział: „Na pewno wiemy, że to był czołg, jak twierdzą Siły Obronne Izraela, przez pomyłkę, ale nie mamy co do tego pewności". 

Komunikat dla mieszkańców Białegostoku Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Białegostoku

Blisko 20 zespołów folkowych i folklorystycznych z całego świata wystąpi podczas 17. edycji Podlaskiej Oktawy Kultur, która rozpoczyna się w czwartek wieczorem w Białymstoku. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Zabójstwo na kampusie UW. Biegli podjęli decyzję ws. Mieszka R. z ostatniej chwili
Zabójstwo na kampusie UW. Biegli podjęli decyzję ws. Mieszka R.

Biegli psychiatrzy przedstawili wstępną opinię Mieszka R. podejrzanego o morderstwo na UW. Wynika z niej, że mężczyzna powinien trafić na dalszą obserwację.

Dominik Tarczyński: Zweryfikowałem swoją opinię na temat legalnej migracji Wiadomości
Dominik Tarczyński: Zweryfikowałem swoją opinię na temat legalnej migracji

Europoseł Ryszard Czarnecki otworzył swój kanał na YouTube dedykowany polityce zagranicznej. – Chcę prezentować na nim wywiady i informacje, które dadzą wiedzę, a nie propagandowe klisze – zadeklarował polityk PiS. Pierwszym jego gościem był inny europoseł Dominik Tarczyński. Obydwaj politycy rozmawiali na temat imigracji, legalnej i nielegalnej. 

Agresywna Niemka zaatakowała wolontariusza Ruchu Obrony Granic na moście w Słubicach. Jest nagranie gorące
Agresywna Niemka zaatakowała wolontariusza Ruchu Obrony Granic na moście w Słubicach. Jest nagranie

W sieci pojawiło się nagranie kobiety posługującej się językiem niemieckim, która zachowuje się agresywnie wobec wolontariusza Ruchu Obrony Granic. Sytuacja ma miejsce ma noście granicznym w Słubicach.

REKLAMA

Dr Szarek (prezes IPN-u): W kłamstwie katyńskim uczestniczyli również politycy wolnego świata

IPN przywraca jedno z najważniejszych dzieł o Katyniu – efekty pracy komisji Maddena. W kłamstwie katyńskim uczestniczył nie tylko Związek Sowiecki, który przez kilkadziesiąt lat czynił wszystko, żeby prawda o tej zbrodni nie wyszła na jaw. Niestety, w tym kłamstwie uczestniczyli również politycy wolnego świata. Ale prawda zwyciężyła dzięki rodzinom katyńskim – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas premiery nowej publikacji IPN – drugiego tomu „Mordu w Lesie Katyńskim”.
 Dr Szarek (prezes IPN-u): W kłamstwie katyńskim uczestniczyli również politycy wolnego świata
/ ipn.gov.pl
Publikacja o podtytule „Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952” to bezcenne źródło informacji, opracowane przez Witolda Wasilewskiego z Archiwum IPN, a przetłumaczone przez Wacława Jana Popowskiego. Znajdziemy w nim zapis przesłuchań przeprowadzonych przez komisję kongresmena Raya Maddena w Europie. Jego raport jednoznacznie stwierdził winę ZSRR za Zbrodnię Katyńską.

– IPN przywraca jedno z najważniejszych dzieł o Katyniu – efekty pracy komisji Maddena. W sumie 2500 stron, ważny głos, po wysłuchaniu którego nie ma wątpliwości, kto był sprawcą tej zbrodni. To jest jeden z najważniejszych dokumentów, który już w 1952 r. został wydany w Stanach Zjednoczonych i wskazywał wyraźnie, kto jest sprawcą zbrodni katyńskiej (...), ta komisja udowodniła, że sprawcą jest Związek Sowiecki – podkreślił prezes IPN. – W kłamstwie katyńskim uczestniczył nie tylko Związek Sowiecki, który przez kilkadziesiąt lat czynił wszystko, żeby prawda o tej zbrodni nie wyszła na jaw. Niestety, w tym kłamstwie uczestniczyli również politycy wolnego świata, dla nich ważniejsze były dobre relacje z Moskwą niż ujawnienie prawdy – przypomniał dr Jarosław Szarek.

– Ale pamięć zwyciężyła dzięki rodzinom katyńskim, tym, którzy stracili swych bliskich. Były osoby, które upominały się o prawdę. To osoby, które często płaciły za to bardzo wysoką cenę – więzienie, śmierć. Warto przypomnieć działalność z lat 70. Instytutu Katyńskiego, Adama Macedońskiego uhonorowanego przez IPN nagrodą „Kustosz Pamięci Narodowej” – mówił prezes IPN w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie w przeddzień konferencji „Świadectwa i świadkowie. Zbrodnia katyńska 1940 r.”..

Zdaniem dr. Szarka musimy nadal przypominać, szczególnie młodym ludziom, o Zbrodni Katyńskiej. – IPN uczynił wiele, żeby prawda o tym, co się stało w Katyniu, dotarła do jak największej liczby Polaków. Przypominamy dotychczasowe publikacje IPN – „Zbrodnia Katyńska. W kręgu prawdy i kłamstwa”, z ostatnim wstępem prezesa IPN Janusza Kurtyki, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Była też m.in. publikacja w języku Braille’a – podkreślił prezes IPN.

– Amerykańscy kongresmeni przełamali zmowę milczenia, która panowała w wolnym świecie. W 1943 r. – mimo ekshumacji dokonanej przez Niemców – prawda o Katyniu została odrzucona przez wielkie zachodnie mocarstwa – powiedział dr Witold Wasilewski. Autor opracowania pierwszego i drugiego tomu podkreślił, że „raport jednoznacznie stwierdził winę Sowietów za Zbrodnię Katyńską i udowodnił, że prawda była ukrywana przed  opinią publiczną”.

Specjalista z Archiwum IPN przypomniał, że „rząd RFN współpracował z komisją Maddena, ale władze brytyjskie nie były skłonne wycofać się z polityki zatajania zbrodni w Katyniu”. 

Wśród zeznających w Londynie i Frankfurcie byli m.in. Stanisław Mikołajczyk, Stanisław Kot, gen. Władysław Anders, Ferdynand Goetel, Józef Mackiewicz, Józef Czapski.

W 1952 r. wydawnictwo rządowe w Waszyngtonie opublikowało siedem części protokołów przesłuchań przed Specjalną Komisją Śledczą Izby Reprezentantów do Zbadania Faktów, Dowodów i Okoliczności Mordu w Lesie Katyńskim. Całość tego materiału przetłumaczono na język polski w Instytucie Pamięci Narodowej. Trzy pierwsze części zeznań IPN opublikował w zeszłym roku. W trzecim, ostatnim tomie edycji IPN znajdą się części szósta i siódma protokołów oraz Raport Końcowy z dochodzenia, potwierdzający,  że Związek Sowiecki odpowiada za mord na Polakach z 1940 r. Kończący edycję tom ukaże się w osiemdziesiątą rocznicę zbrodni katyńskiej.

Prezentowany, drugi tom edycji IPN składa się z czwartej i piątej części protokołów przesłuchań. Części te zostały nieprzypadkowo wybrane do łącznej edycji w jednym tomie. Tom ten zawiera zapis europejskiej części prac komisji Maddena.

Po przesłuchaniach w Stanach Zjednoczonych członkowie Komisji uznali, że konieczne jest przesłuchanie świadków w Europie. 11 marca 1952 r. Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych — po dyskusji i niejednomyślnie — zaaprobowała rezolucję nr 539, pozwalając na prowadzenie dochodzenia katyńskiego poza granicami USA. Dziewięć dni później Izba zdecydowała o przyznaniu środków na pokrycie kosztów prac w Europie.

W kwietniu 1952 r. komisja Maddena przeprowadziła dwie serie przesłuchań w Europie — pierwszą w Londynie, drugą we Frankfurcie nad Menem, a jej podkomisja udała się do Neapolu. W Wielkiej Brytanii, RFN i we Włoszech zeznawali m.in. najważniejsi przebywający na wychodźstwie polscy politycy i wojskowi, niemieccy generałowie oraz czterech członków Międzynarodowej Komisji Lekarskiej, która w 1943 r. potwierdziła odpowiedzialność sowiecką za zbrodnię z 1940 r.

Źródło: IPN


 

Polecane
Emerytury
Stażowe