Wielka akcja CBŚP oraz Prokuratury Krajowej na Śląsku i w Małopolsce. Uderzono w zabójcze gangi kiboli


"Od wczesnych godzin porannych w województwach śląskim i małopolskim trwały dwie gigantyczne operacje CBŚP dotyczące zorganizowanych grup przestępczych. W działaniach wzięło udział ponad 1000 funkcjonariuszy. Policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji wsparli funkcjonariusze: BOA KGP, Komendy Wojewodzkiej Policji w Katowicach i Krakowie, Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji komend wojewódzkich z całego kraju, Straży Granicznej, a nawet Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Te akcje to efekt wielomiesięcznej ciężkiej pracy funkcjonariuszy CBŚP, prowadzonej pod nadzorem dwóch zamiejscowych wydziałów Prokuratury Krajowej."
Jak potwierdziła z kolei Prokuratura Krajowa, zatrzymane dziś osoby były członkami grup przestępczych, które w latach 2014-2017 na terenie Śląska i Małopolski zajmowały się produkcją i handlem narkotykami, rozbojami i pobiciami oraz kradzieżami. Wszyscy zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie przedstawiono im łącznie około 80 zarzutów.
- Zarzuty obejmują między innymi pobicia, w tym pobicie ze skutkiem śmiertelnym, do którego doszło 24 października 2017 roku w Rudzie Śląskiej oraz brutalnego pobicia, do którego doszło 30 września 2017 roku w Katowicach, w wyniku którego pokrzywdzony doznał licznych obrażeń ciała stanowiących ciężki uszczerbek na zdrowiu - chorobę realnie zagrażającą życiu. Ponadto jeden z podejrzanych, chcąc zatrzeć ślady przestępstwa i tym samym utrudnić śledztwo, spalił odzież sprawców pobicia oraz maczety i samochód, które wykorzystano do pobicia
Jak dodaje, sprawcy dopuścili się również rozboju na mężczyźnie i kobiecie; grozili pokrzywdzonym, kopali po całym ciele i szarpali, a następnie dokonali włamania do budynku, skąd ukradli mienie o wartości 200 tysięcy złotych. Grupa zajmowała się również udziałem w obrocie znacznymi ilościami narkotyków – chodzi o co najmniej 20 kilogramów marihuany oraz 5 litrów substancji psychotropowych, służących do produkcji amfetaminy.
To kolejny już etap śledztwa, które dotychczas obejmowało 30 podejrzanych. W toku tego postępowania zgromadzono już bardzo obszerny materiał dowodowy: zeznań świadków, wyjaśnienia podejrzanych, oględziny miejsc zdarzeń, przeprowadzono wizje lokalne, eksperymenty procesowe oraz sporządzono kilka opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej.
- Dowody wskazują jednoznacznie, że członkowie dwóch grup przestępczych z Krakowa oraz ze Śląska współpracowały ze sobą i w latach 2014-2017 dopuściły się szeregu przestępstw