REKLAMA

Marszałek Marek Kuchciński zainaugurował dziś w Sejmie akcję „Mamy Niepodległą! 2016”

Jako pierwszy uroczyście podpisał i wysłał specjalną kartkę pocztową z okazji Narodowego Święta Niepodległości. To wyjątkowe przedsięwzięcie jest objęte honorowym patronatem Marszałka Sejmu.
 Marszałek Marek Kuchciński zainaugurował dziś w Sejmie akcję „Mamy Niepodległą! 2016”
/ sejm.gov.pl fot. Paweł Kula
- Z wielką radością włączamy się do akcji zorganizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pod kierownictwem Pana Krzysztofa Jaraczewskiego, wnuka Wielkiego Marszałka, we współpracy z Pocztą Polską - powiedział Marek Kuchciński. Podkreślił, że akcja społeczna „Mamy Niepodległą!” to także forma upamiętnienia wybitnych ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę, w tym parlamentarzystów. - To pamięć o bohaterach, którzy wywalczyli nam niepodległość blisko 100 lat temu, a jednocześnie w Sejmie wracamy pamięcią i honorujemy tych posłów, którzy tworzyli podstawy prawne, ustrojowe na początku II Rzeczypospolitej - tłumaczył Marszałek Sejmu.

Aby podkreślić znaczenie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku dla pielęgnowania pamięci o Pierwszym Marszałku Polski, Marek Kuchciński postanowił wysłać pierwszą kartkę właśnie do tej instytucji. Spośród trzech pocztówek zaprojektowanych specjalnie na tegoroczną akcję Marszałek Sejmu wybrał tę przedstawiającą Marszałka Piłsudskiego na jego ulubionej klaczy - Kasztance. Dwie pozostałe kartki prezentują wykluwającego się rysunkowego orzełka w koronie oraz nowoczesną interpretację postaci Józefa Piłsudskiego.

Marszałek zaprosił też wszystkich zainteresowanych na dzień otwarty w Sejmie 11 listopada, który będzie okazją nie tylko do zwiedzenia parlamentu, ale i wysyłania kartek z życzeniami z gmachu parlamentu dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. - Będzie to promocja Polski i polskiego parlamentaryzmu oraz zachęta do pamięci o tych ważnych wydarzeniach - przekonywał marszałek Sejmu.

Do wysyłania specjalnych pocztówek zachęcał też prezes zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, który swoją kartkę zaadresował do marszałka Kuchcińskiego, z życzeniami owocnej pracy dla dobra Ojczyzny. Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego Krzysztof Jaraczewski pocztówkę z okazji Narodowego Święta Niepodległości wysłał do swojego syna przebywającego tymczasowo za granicą. – Nie będzie go 11 listopada, ale chcemy rodzinnie być razem – mówił wnuk Pierwszego Marszałka Polski.

Ogólnopolska akcja „Mamy Niepodległą!” została zorganizowana już po raz czwarty. Ma zachęcić Polaków do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości poprzez wysyłanie okolicznościowych kartek z życzeniami. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a partnerem strategicznym - Poczta Polska.

W ramach akcji od 3 do 4 listopada w hallu głównym Sejmu na parterze jest ustawione specjalne stoisko dla parlamentarzystów, przy którym mogą wypisać i wysłać kartkę. Możliwość bezpłatnego wysłania pocztówki z życzeniami z okazji Narodowego Święta Niepodległości z gmachu parlamentu będą mieli także goście zwiedzający Sejm podczas dnia otwartego 11 listopada.

Każdy może też wysłać e-kartkę ze strony: http://mamyniepodlegla.najlepszemedia.pl/.

Źródło sejm.gov.pl

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura