Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rusza 29. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków

Za nami burzliwy tydzień związany z nowelizacją ustawy o IPN. Przed nami równie ciekawe dni – rusza 29. edycja Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, najważniejsza po Tour de Pologne impreza kolarska w kraju. Te dwa tematy dominują w #27 numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rusza 29. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków
/ Tygodnik Solidarność

Nowego Tygodnika Solidarność od wtorku szukajcie w salonach prasowych Kolporter i Empikach lub sprawdźcie jak pobrać wersję mobilną na telefon

– Przez 28 lat istnienia przez trasy wyścigu przewinęło się wielu utalentowanych kolarzy, którzy często robili później wielkie kariery. Wymienić można by tu chociażby Dariusza Baranowskiego, Michała Kwiatkowskiego czy Macieja Bodnara. Na uwagę zasługuje też młody Alan Banaszek, który świetnie pokazał się w ostatniej edycji. Organizatorem wyścigu jest NSZZ Solidarność Regionu Łódzkiego we współpracy z Towarzystwem Olimpijczyków Polskich

– zbliżającym się Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków pisze we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny naszego tygodnika. 

Znowelizowanie ustawy o IPN-ie podzieliło sympatyków rządu Prawa i Sprawiedliwości. 

– Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że półroczne zamieszanie wokół ustawy o IPN-ie należy uznać za sukces. – Dziś powinniśmy zjednoczyć się wokół tego celu, że nie ustępujemy, że nie wycofujemy się z niczego. Na dobrą sprawę zrealizowaliśmy dużo więcej, niż sobie założyliśmy. Pobudziliśmy świadomość na całym świecie (…). Dzięki ustawie o IPN przez kilka miesięcy do tej pory byliśmy w stanie w ogromnym stopniu pobudzić świadomość u wielu naszych partnerów, również u partnerów żydowskich. 

Według opozycji samo głosowanie odbyło się w mało parlamentarnych warunkach. (…) Marszałek prowadził obrady mimo blokady, kolejne głosowania odbywały się w atmosferze krzyku, a posłowie opozycyjni nie szczędzili ostrych słów. Jacek Protasiewicz zachowanie rządu porównał do „gangu Olsena”. – „Zniszczyliście relacje Polski z Izraelem, z USA i Ukrainą. Patryk Jaki powinien dziś klęczeć w opolskim kościele i bić się w pierś” – grzmiał Michał Szczerba. Również posłowie Ruchu Kukiz’15 nie kryli rozczarowania użyciem trybu pilnego


– w tekście „Pyrrusowe zwycięstwo” wydarzenia polityczne ostatnich dni naświetla Mateusz Kosiński

Porażka, czy sukces? Odpowiedzi na to pytanie w swoich felietonach próbują odpowiedzieć czterej publicyści „Tygodnika Solidarność”: Maciej Chudkiewicz, Mateusz Kosiński, Cezary Krysztopa i Jakub Pacan. 

– Czy dzięki ustawie o IPN zostało to powiedziane na głos tak, aby wszyscy zrozumieli? Mam wątpliwości. Z jednej strony na pewno sporo się zadziało, ale z drugiej – obawiam się, że wepchnięto nas do narożnika z napisem: „ci, którzy mają coś do ukrycia”. Bo to właśnie ci, którzy mają coś do ukrycia, chcą wsadzać do więzienia naukowców i dziennikarzy (mam teraz na myśli zagraniczny odbiór naszej ustawy) 


– zaznacza Maciej Chudkiewicz.

– Wszystko, o dziwo, zakończyło się rozejściem w dość dobrych nastrojach, jednak wzajemne postawy przyjęte w okresie kryzysu zostaną przez obie strony zapamiętane, a przyjaźń przez długie lata będzie raczej szorstka. Cóż, taka jest polityka, a realne podejście do niej (które zakłada umiejętność wycofania się)  należy do najważniejszych mądrości, jednak przekuwanie efektu w sukces powoduje uśmiech politowania. To raczej ugaszenie pożaru 

– dodaje Mateusz Kosiński

– Sprawę nowelizacji ustawy o IPN trzeba postrzegać w pewnym kontekście. Chwilę temu pomimo próśb Polaków w USA uchwalona została ustawa 447, która ma dorocznym raportem piętnować m.in. Polskę za to, że nie „zwraca majątku” po tych ofiarach Shoah, największej bodaj zbrodni w historii ludzkości, które nie pozostawiły spadkobierców, w ręce samozwańczych żydowskich organizacji roszczeniowych. Na całym Zachodzie tam, gdzie nie ma spadkobierców, majątek przechodzi na skarb państwa czy do budżetu samorządów 

– przekonuje Cezary Krysztopa

– A może ta awantura wokół nowelizacji ustawy o IPN w końcu sprawi, że zacznie się ziszczać marzenie pewnego izraelskiego nauczyciela, który pragnął, by Polacy nie jeździli do Izraela jedynie na pielgrzymki do Ziemi Świętej, a Izraelczycy do Polski jak do wielkiego cmentarzyska, w którym pochowane są prochy ich dziadków 


– pisze Jakub Pacan

Nasz autor w swoim kolejnym tekście („Baronowie grają tylko na siebie”) zwraca uwagę na kolejne problemy partii rządzącej. 

– Największym testem dla PiS może okazać się w nadchodzącym czasie nie zbliżający się maraton wyborczy, ale otwarcie procesu decyzyjnego i przejście z jedynowładztwa do metod bardziej kolegialnych. Jak trudny to moment, pokazują ostatnie dwa miesiące, gdy Prezes był w szpitalu 

– twierdzi Jakub Pacan

– Dążenie do bezpieczeństwa Polski przez stałą obecność w naszym kraju wielkiej jednostki armii Stanów Zjednoczonych jest jednym z priorytetów obecnego rządu. Czy jest to realne? A co równie ważne – czy jest dla Polski opłacalne?


– w tekście „Dywizja na wagę bezpieczeństwa” pyta Leszek Masierak.

Ponadto m.in.:

"Chronił Polskę” o zrehabilitowanym oficerze WP, w 1951 r. skazanym na wieloletnie więzienie pisze Marcin Koziestański.  

Poprzecza zawieszona bardzo wysoko” – w rozmowie z Andrzejem Berezowskim mówi Mariusz Witecki, dyrektor sportowy Voster ATS Team. 

Zwolniony związkowiec będzie mógł pracować dalej” – pisze Andrzej Berezowski

Związek nie musi się podobać ważne, żeby był skuteczny” o Walnym Zjeździe Delegatów i Kongresów Solidarności piszą Barbara Michałowska i Andrzej Berezowski

Chcę zostać mistrzem świata” w rozmowie z Bartkiem Boruciakiem mówi Mateusz Masternak, bokser. 


 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump z ostatniej chwili
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek w wywiadzie z kontrowersyjnym prezenterem radiowym Howarderm Sternem, że jest gotowy do debaty z Donaldem Trumpem. Trump zadeklarował, że może debatować z Bidenem nawet na sali sądowej, gdzie odbywa się jego proces karny.

To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi nie wczasowiczom z ostatniej chwili
To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi "nie" wczasowiczom

Co roku na hiszpańską Teneryfę przybywają tłumy turystów, często korzystając z hoteli z opcją All Inclusive. Dużą grupę wśród nich stanowią podróżujący z Wielkiej Brytanii i to właśnie do nich zwrócił się ostatnio zastępca burmistrza stolicyTeneryfy, który wezwał ich do przemyślenia swoich wakacyjnych planów, ale ostrzeżenie w istocie dotyczy wszystkich turystów. 

Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy z ostatniej chwili
Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zakupią dla Ukrainy rakiety Patriot oraz inne rodzaje broni i sprzętu wojskowego o wartości 6 mld dolarów. Jest to największy jak dotąd pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa.

Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną z ostatniej chwili
Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną

Portal Autoblog.com przygotował listę pojazdów co do których posiada on potwierdzienie lub raporty świadczące o tym, że zostaną one wycofane w 2024 roku. Zwraca on uwagę, że lista ta jest naprawdę pokaźna i zawiera wiele znanych i uznanych serii. 

Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć tylko u nas
Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć

Niesłabnącą popularnością wśród Polaków wciąż cieszą się wakacje w Grecji. Co roku tłumy naszych rodaków udają się do tego kraju zarówno w wyjazdach zorganizowanych, często w formule all inclusive, czy też na własną rękę.

PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu? z ostatniej chwili
PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu?

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że na listach Trzeciej Drogi z ramienia jego formacji znajdą się wiceministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy. "Staramy się wystawić najmocniejsze nazwiska, żeby zmobilizować wyborców do pójścia na te wybory" - mówił.

Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu z ostatniej chwili
Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu

– Sąd Okręgowy w Elblągu umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk, który był oskarżony o jazdę po pijanemu. Sąd ustalił, że w sprawie nie było wymaganego zezwolenia na ściganie. Wyrok jest prawomocny – podał PAP w piątek rzecznik elbląskiego sądu.

Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje z ostatniej chwili
Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - gen. Januszowi Noskowi, gen. Piotrowi Pytlowi oraz pułkownikowi Krzysztofowi Duszy.

Ostatnie Pokolenie zapowiada: Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo z ostatniej chwili
Ostatnie Pokolenie zapowiada: "Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo"

– Rozpoczynamy cykl akcji, które będą łamały prawo, będą alarmistyczne, dyskomfortowe, być może radykalne (...). Żądamy nagłej, radykalnej zmiany – zapowiada Łukasz Stanek, ekoaktywista z Ostatniego Pokolenia.

Mówił o religii i męskim organie, teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO] z ostatniej chwili
Mówił o religii i "męskim organie", teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO]

– Religia jest jak pewien męski organ (...) Jeśli ktoś wyciąga go na zewnątrz i macha nim przed nami nosem, to już mamy pewien problem – mówił poseł KO Marcin Józefaciuk

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rusza 29. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków

Za nami burzliwy tydzień związany z nowelizacją ustawy o IPN. Przed nami równie ciekawe dni – rusza 29. edycja Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, najważniejsza po Tour de Pologne impreza kolarska w kraju. Te dwa tematy dominują w #27 numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rusza 29. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków
/ Tygodnik Solidarność

Nowego Tygodnika Solidarność od wtorku szukajcie w salonach prasowych Kolporter i Empikach lub sprawdźcie jak pobrać wersję mobilną na telefon

– Przez 28 lat istnienia przez trasy wyścigu przewinęło się wielu utalentowanych kolarzy, którzy często robili później wielkie kariery. Wymienić można by tu chociażby Dariusza Baranowskiego, Michała Kwiatkowskiego czy Macieja Bodnara. Na uwagę zasługuje też młody Alan Banaszek, który świetnie pokazał się w ostatniej edycji. Organizatorem wyścigu jest NSZZ Solidarność Regionu Łódzkiego we współpracy z Towarzystwem Olimpijczyków Polskich

– zbliżającym się Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków pisze we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny naszego tygodnika. 

Znowelizowanie ustawy o IPN-ie podzieliło sympatyków rządu Prawa i Sprawiedliwości. 

– Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że półroczne zamieszanie wokół ustawy o IPN-ie należy uznać za sukces. – Dziś powinniśmy zjednoczyć się wokół tego celu, że nie ustępujemy, że nie wycofujemy się z niczego. Na dobrą sprawę zrealizowaliśmy dużo więcej, niż sobie założyliśmy. Pobudziliśmy świadomość na całym świecie (…). Dzięki ustawie o IPN przez kilka miesięcy do tej pory byliśmy w stanie w ogromnym stopniu pobudzić świadomość u wielu naszych partnerów, również u partnerów żydowskich. 

Według opozycji samo głosowanie odbyło się w mało parlamentarnych warunkach. (…) Marszałek prowadził obrady mimo blokady, kolejne głosowania odbywały się w atmosferze krzyku, a posłowie opozycyjni nie szczędzili ostrych słów. Jacek Protasiewicz zachowanie rządu porównał do „gangu Olsena”. – „Zniszczyliście relacje Polski z Izraelem, z USA i Ukrainą. Patryk Jaki powinien dziś klęczeć w opolskim kościele i bić się w pierś” – grzmiał Michał Szczerba. Również posłowie Ruchu Kukiz’15 nie kryli rozczarowania użyciem trybu pilnego


– w tekście „Pyrrusowe zwycięstwo” wydarzenia polityczne ostatnich dni naświetla Mateusz Kosiński

Porażka, czy sukces? Odpowiedzi na to pytanie w swoich felietonach próbują odpowiedzieć czterej publicyści „Tygodnika Solidarność”: Maciej Chudkiewicz, Mateusz Kosiński, Cezary Krysztopa i Jakub Pacan. 

– Czy dzięki ustawie o IPN zostało to powiedziane na głos tak, aby wszyscy zrozumieli? Mam wątpliwości. Z jednej strony na pewno sporo się zadziało, ale z drugiej – obawiam się, że wepchnięto nas do narożnika z napisem: „ci, którzy mają coś do ukrycia”. Bo to właśnie ci, którzy mają coś do ukrycia, chcą wsadzać do więzienia naukowców i dziennikarzy (mam teraz na myśli zagraniczny odbiór naszej ustawy) 


– zaznacza Maciej Chudkiewicz.

– Wszystko, o dziwo, zakończyło się rozejściem w dość dobrych nastrojach, jednak wzajemne postawy przyjęte w okresie kryzysu zostaną przez obie strony zapamiętane, a przyjaźń przez długie lata będzie raczej szorstka. Cóż, taka jest polityka, a realne podejście do niej (które zakłada umiejętność wycofania się)  należy do najważniejszych mądrości, jednak przekuwanie efektu w sukces powoduje uśmiech politowania. To raczej ugaszenie pożaru 

– dodaje Mateusz Kosiński

– Sprawę nowelizacji ustawy o IPN trzeba postrzegać w pewnym kontekście. Chwilę temu pomimo próśb Polaków w USA uchwalona została ustawa 447, która ma dorocznym raportem piętnować m.in. Polskę za to, że nie „zwraca majątku” po tych ofiarach Shoah, największej bodaj zbrodni w historii ludzkości, które nie pozostawiły spadkobierców, w ręce samozwańczych żydowskich organizacji roszczeniowych. Na całym Zachodzie tam, gdzie nie ma spadkobierców, majątek przechodzi na skarb państwa czy do budżetu samorządów 

– przekonuje Cezary Krysztopa

– A może ta awantura wokół nowelizacji ustawy o IPN w końcu sprawi, że zacznie się ziszczać marzenie pewnego izraelskiego nauczyciela, który pragnął, by Polacy nie jeździli do Izraela jedynie na pielgrzymki do Ziemi Świętej, a Izraelczycy do Polski jak do wielkiego cmentarzyska, w którym pochowane są prochy ich dziadków 


– pisze Jakub Pacan

Nasz autor w swoim kolejnym tekście („Baronowie grają tylko na siebie”) zwraca uwagę na kolejne problemy partii rządzącej. 

– Największym testem dla PiS może okazać się w nadchodzącym czasie nie zbliżający się maraton wyborczy, ale otwarcie procesu decyzyjnego i przejście z jedynowładztwa do metod bardziej kolegialnych. Jak trudny to moment, pokazują ostatnie dwa miesiące, gdy Prezes był w szpitalu 

– twierdzi Jakub Pacan

– Dążenie do bezpieczeństwa Polski przez stałą obecność w naszym kraju wielkiej jednostki armii Stanów Zjednoczonych jest jednym z priorytetów obecnego rządu. Czy jest to realne? A co równie ważne – czy jest dla Polski opłacalne?


– w tekście „Dywizja na wagę bezpieczeństwa” pyta Leszek Masierak.

Ponadto m.in.:

"Chronił Polskę” o zrehabilitowanym oficerze WP, w 1951 r. skazanym na wieloletnie więzienie pisze Marcin Koziestański.  

Poprzecza zawieszona bardzo wysoko” – w rozmowie z Andrzejem Berezowskim mówi Mariusz Witecki, dyrektor sportowy Voster ATS Team. 

Zwolniony związkowiec będzie mógł pracować dalej” – pisze Andrzej Berezowski

Związek nie musi się podobać ważne, żeby był skuteczny” o Walnym Zjeździe Delegatów i Kongresów Solidarności piszą Barbara Michałowska i Andrzej Berezowski

Chcę zostać mistrzem świata” w rozmowie z Bartkiem Boruciakiem mówi Mateusz Masternak, bokser. 


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe