Joanna Płotnicka: W lipcu 2018 r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda

W lipcu 2018r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda z 1945 r. 11 lipca 1945 r., z obozu jenieckiego w Murnau dotarł rtm. Pilecki do adriatyckiego Porto San Giorgio nieopodal Ancony we Włoszech. Wkrótce potem został oficerem II Korpusu gen.Władysława Andersa. I wówczas powstał Raport Witolda z 1945 r.
 Joanna Płotnicka: W lipcu 2018 r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda
/ screen YouTube
Z tej to okazji na twitterze przeprowadziłam ankietę: „Czy Raport Witolda powinien być w kanonie lektur szkolnych - powszechnie dostępny w bibliotekach szkolnych dla uczniów i nauczycieli?”. 93 procent respondentów odpowiedziało na to pytanie pozytywnie. To krzepiące w tych trudnych czasach, zwłaszcza, gdy minister edukacji Izraela wprowadza zajęcia o polskim antysemityzmie. Raport Witolda – tym bardziej powinien być w kanonie lektur, aby zapobiegać powrotowi pedagogiki wstydu. W tym kontekście warto przypomnieć o pięciu wnioskach  do pięciu polskich rządów o włączenie Raportu Witolda z 1945r. do kanonu lektur szkolnych – które zostały złożone w dziesięcioletniej historii akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”).

10 lutego 2016 r. Fundacja Paradis Judaeorum – inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” po raz piąty z kolei zaapelowała do resortu edukacji o trwałą obecność wspomnień Rotmistrza z pobytu i ucieczki z Auschwitz w polskiej szkole.
 
Liczący wraz załącznikami pięćdziesiąt jeden stron list do minister Anny Zalewskiej zawierał między innymi dokumentację kilkuletnich starań o „Raport Witolda” w kanonie lektur, teksty wykładów, materiały prasowe, interpelację posła Artura Górskiego z 10.III.2015, a także skan podpisu złożonego 25.III.2015 przez Andrzeja Dudę pod apelem fundacji do poprzedniej szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Vide:
 https://drive.google.com/file/d/0Bz61_PER1DyEbzZ0OFY5SWxacWs/view?pref=2&pli=1 …

Na  spotkaniu promującym książkę „To jest zawsze podejrzane. O Polakach, Żydach, Niemcach (i nie tylko) – bez politycznej poprawności” w Krakowskim Klubie KAMIENIOŁOM  Michał Tyrpa inicjator naszej akcji podkreślał wagę świadectwa Ochotnika do Auschwitz. To na takich filarach winno opierać się, daj Boże - bardziej ofensywne niż dotąd, promowanie wizerunku Polski za granicą i walka z antypolonizmem, z obrazem Polski jedynie jako – cmentarza Żydów.
 
Niestety. MEN  nie zajął stanowiska w sprawie umieszczenia w kanonie lektur „Raportu Witolda”. Przypomnijmy, że zapytanie w tej sprawie wystosował do minister edukacji Anny Zalewskiej poseł Artur Górski (PiS):„Na podstawie art. 195 Regulaminu Sejmu RP przedkładam Pani Minister zapytanie poselskie w sprawie braku zajęcia przez MEN stanowiska na wniosek o włączenie do kanonu lektur szkolnych „Raportu Witolda” z 1945 r., niezwykle ważnego i wymownego dzieła rotmistrza Witolda Pileckiego, http://m.in . jego wspomnień obozowych. Pismo w tej sprawie skierował do Pani Minister prezes Fundacji Paradis Judaeorum Michał Tyrpa w dniu 10 lutego br. a zatem minął ustawowy miesięczny termin na udzielenie odpowiedzi.Michał Tyrpa przypominał, że w ciągu ostatnich ośmiu lat Fundacja cztery razy zwracała się do kolejnych ministrów edukacji z taką propozycją i propozycja ta była odrzucana lub przemilczana. Teraz zwróciła się piąty raz. Swój list Prezes Fundacji Paradis Judaeorum kończy słowami: „Szanowna Pani Minister! W imieniu wolontariuszy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, wyrażam głęboką nadzieję, że Minister Edukacji Narodowej w rządzie Prawa i Sprawiedliwości nie odmówi piątej z kolej prośbie o wprowadzenie „Raportu Witolda” do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych. Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo.” Niestety do dnia wysłania niniejszego zapytania poselskiego nie było odpowiedzi Pani Minister na ten ważny list.”

W związku z powyższym Artur Górski chciał wiedzieć, jakie jest stanowisko Pani Minister wobec tej patriotycznej inicjatywy, wprowadzenia „Raportu Witolda” do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych? Pytał także, czy resort oświaty w ogóle ma zamiar udzielić odpowiedzi na przywołane pismo. Niestety Pan poseł Artur Górski zmarł, a MEN wiążąco nie odpowiedział. I ze smutkiem  należy stwierdzić, że obecne władze, głoszące, iż odrzucają narzucaną Polakom tzw. politykę wstydu, nie zrealizowały starań o  wpisanie „Raportu” Witolda Pileckiego do kanonu lektur szkolnych. A wszakże postać Witolda Pileckiego powinniśmy przypominać stale, nie tylko z racji jego znaczenia w historii, ale także dla wskazania jego ponadczasowej i humanitarnej postawy, jako wzorca wierności wartościom    i warto walczyć nadal aby, dzień śmierci Rotmistrza, 25 maja był Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmami – tak jak to określił Michał Tyrpa pomysłodawca tego święta.

To co dobre, nie dzieje się samo. I czas najwyższy, żeby decydenci przyjęli do wiadomości tę prawdę. To co dobre potrzebuje namysłu, oddania, samozaparcia i konsekwencji. Umiłowania tego, za co walczył, cierpiał i oddał życie najdzielniejszy żołnierz drugiej wojny światowej. Wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) w Polsce, w Irlandii, we Francji, na Białorusi, Ukrainie, Litwie, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych, wiedzą o tym doskonale. Ten milczący brak współpracy ze strony polskich władz jest  niezrozumiały i szkodliwy dla Polski. Zwłaszcza, że tak jesteśmy atakowani na arenie międzynarodowej i wydawać by się mogło, że teraz ważne są wszystkie ręce na pokładzie w służbie Polsce. Marnowanie potencjału społecznego w tej sytuacji jest wielkim błędem.

Czy potrzebny jest szósty wniosek, aby Raport Witolda znalazł się w końcu po latach starań w kanonie lektur szkolnych? Kto pomoże w tej sprawie?  

Petycja nadal aktualna

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Ścigany przez NKWD i UB Zapora: Amnestia to jest dla złodziei, a my jesteśmy Wojsko Polskie tylko u nas
Tadeusz Płużański: Ścigany przez NKWD i UB "Zapora": Amnestia to jest dla złodziei, a my jesteśmy Wojsko Polskie

„A co, jeśli wszyscy zapomną, że to my walczyliśmy o wolność?” – mówił major Hieronim Dekutowski "Zapora". Gdy ginął z rąk komunistów, zaznaczał: „Nic nas nie złamie”. Te słowa mjr „Zapory” wybrzmiały ostatnio w przestrzeni publicznej.

Dr Piotr Łysakowski: niemieckie plany wobec Polski tylko u nas
Dr Piotr Łysakowski: niemieckie plany wobec Polski

Niemieckie media informują „…Gotowy, ale czeka na odsłonięcie … W pierwszych 48 godzinach istnienia nowego rządu nie mogło być mowy o wspólnym odsłanianiu pomnika. Rząd nie miałby na to czasu, dlatego przesunęliśmy termin – mówi…prof. Peter Oliver Loew, dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (DPI) - … ma nadzieję, że do odsłonięcia dojdzie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, choć żadna data jeszcze nie padła….Realizacja tak dużego projektu, zwanego Domem Polsko-Niemieckim, zajmie jednak lata. Dlatego ostatnio zdecydowano się na utworzenie tymczasowego miejsca pamięci o polskich ofiarach. Właśnie w formie >>Kamienia Pamięci dla Polski<<. Na razie wokół pomnika stoi jeszcze prowizoryczne ogrodzenie budowlane, dlatego nie ma dostępu do samego głazu. Jak przekazała DW Ambasada RP w Berlinie, przy kamieniu widnieje napis: >>Polskim ofiarom nazizmu i ofiarom niemieckiej okupacji i terroru w Polsce 1939 -1945<<….”.

Niemcy: FDP wybrała nowego lidera partii polityka
Niemcy: FDP wybrała nowego lidera partii

Christian Duerr został nowym przewodniczącym niemieckiej FDP, zastępując Christiana Lindnera po porażce w wyborach parlamentarnych.

Tȟašúŋke Witkó: Niemiecki rząd rozpaczliwie szuka pieniędzy tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Niemiecki rząd rozpaczliwie szuka pieniędzy

Kiedy patrzę na zdeterminowaną twarz Frau Bärbel Bas, minister pracy i spraw społecznych Niemiec, wówczas jestem pewien, że wszystkie postawione przed nią zadania zostaną zrealizowane z najwyższą teutońską precyzją, czego też naszym sąsiadom zza Odry szczerze życzę.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Nie żyje Emmanuel Kunde, legenda futbolu kameruńskiego - poinformowała w piątek tamtejsza federacja. Według mediów zmarł nagle w nocy z czwartku na piątek w swoim domu na przedmieściach stolicy kraju Jaunde. Miał 68 lat.

Karol Nawrocki: To jest marsz o przyszłość Polski polityka
Karol Nawrocki: To jest marsz o przyszłość Polski

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, podczas wiecu w Lublinie obiecał bezpieczną, ambitną Polskę oraz silne relacje transatlantyckie.

Dziewczynka wracała ze świetlicy. Próbowała porwać ją para z busa Wiadomości
Dziewczynka wracała ze świetlicy. Próbowała porwać ją para z busa

W miejscowości Czyrna w województwie małopolskim doszło do niepokojącej sytuacji - para jadąca białym busem próbowała porwać 9-letnią dziewczynkę wracającą ze szkolnej świetlicy.

George Simion o wyborach prezydenckich w Rumunii: Jeśli będą sprawiedliwe, to nie ma wątpliwości co do rezultatów polityka
George Simion o wyborach prezydenckich w Rumunii: Jeśli będą sprawiedliwe, to nie ma wątpliwości co do rezultatów

- Jeśli wybory będą wolne i sprawiedliwe, to nie ma wątpliwości co do rezultatów - przekonywał w Paryżu kandydat na prezydenta Rumunii George Simion.

Rekordowy majątek Karola III. Lista najbogatszych Brytyjczyków ujawniona z ostatniej chwili
Rekordowy majątek Karola III. Lista najbogatszych Brytyjczyków ujawniona

Z najnowszego zestawienia opublikowanego przez brytyjski „Sunday Times” wynika, że liczba miliarderów w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się w ciągu ostatniego roku - to największy spadek w historii publikacji tego rankingu. Jednocześnie majątek króla Karola III poszybował w górę o 30 milionów funtów, co uplasowało go wyżej w zestawieniu niż kiedykolwiek wcześniej.

Komunikat dla mieszkańców Gołdapi Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gołdapi

8 mln zł będzie kosztowała budowa amfiteatru w Gołdapi, który pomieści ok. 500 osób. Burmistrz Konrad Kazanecki podpisał w piątek umowę na realizację tej inwestycji.

REKLAMA

Joanna Płotnicka: W lipcu 2018 r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda

W lipcu 2018r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda z 1945 r. 11 lipca 1945 r., z obozu jenieckiego w Murnau dotarł rtm. Pilecki do adriatyckiego Porto San Giorgio nieopodal Ancony we Włoszech. Wkrótce potem został oficerem II Korpusu gen.Władysława Andersa. I wówczas powstał Raport Witolda z 1945 r.
 Joanna Płotnicka: W lipcu 2018 r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda
/ screen YouTube
Z tej to okazji na twitterze przeprowadziłam ankietę: „Czy Raport Witolda powinien być w kanonie lektur szkolnych - powszechnie dostępny w bibliotekach szkolnych dla uczniów i nauczycieli?”. 93 procent respondentów odpowiedziało na to pytanie pozytywnie. To krzepiące w tych trudnych czasach, zwłaszcza, gdy minister edukacji Izraela wprowadza zajęcia o polskim antysemityzmie. Raport Witolda – tym bardziej powinien być w kanonie lektur, aby zapobiegać powrotowi pedagogiki wstydu. W tym kontekście warto przypomnieć o pięciu wnioskach  do pięciu polskich rządów o włączenie Raportu Witolda z 1945r. do kanonu lektur szkolnych – które zostały złożone w dziesięcioletniej historii akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”).

10 lutego 2016 r. Fundacja Paradis Judaeorum – inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” po raz piąty z kolei zaapelowała do resortu edukacji o trwałą obecność wspomnień Rotmistrza z pobytu i ucieczki z Auschwitz w polskiej szkole.
 
Liczący wraz załącznikami pięćdziesiąt jeden stron list do minister Anny Zalewskiej zawierał między innymi dokumentację kilkuletnich starań o „Raport Witolda” w kanonie lektur, teksty wykładów, materiały prasowe, interpelację posła Artura Górskiego z 10.III.2015, a także skan podpisu złożonego 25.III.2015 przez Andrzeja Dudę pod apelem fundacji do poprzedniej szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Vide:
 https://drive.google.com/file/d/0Bz61_PER1DyEbzZ0OFY5SWxacWs/view?pref=2&pli=1 …

Na  spotkaniu promującym książkę „To jest zawsze podejrzane. O Polakach, Żydach, Niemcach (i nie tylko) – bez politycznej poprawności” w Krakowskim Klubie KAMIENIOŁOM  Michał Tyrpa inicjator naszej akcji podkreślał wagę świadectwa Ochotnika do Auschwitz. To na takich filarach winno opierać się, daj Boże - bardziej ofensywne niż dotąd, promowanie wizerunku Polski za granicą i walka z antypolonizmem, z obrazem Polski jedynie jako – cmentarza Żydów.
 
Niestety. MEN  nie zajął stanowiska w sprawie umieszczenia w kanonie lektur „Raportu Witolda”. Przypomnijmy, że zapytanie w tej sprawie wystosował do minister edukacji Anny Zalewskiej poseł Artur Górski (PiS):„Na podstawie art. 195 Regulaminu Sejmu RP przedkładam Pani Minister zapytanie poselskie w sprawie braku zajęcia przez MEN stanowiska na wniosek o włączenie do kanonu lektur szkolnych „Raportu Witolda” z 1945 r., niezwykle ważnego i wymownego dzieła rotmistrza Witolda Pileckiego, http://m.in . jego wspomnień obozowych. Pismo w tej sprawie skierował do Pani Minister prezes Fundacji Paradis Judaeorum Michał Tyrpa w dniu 10 lutego br. a zatem minął ustawowy miesięczny termin na udzielenie odpowiedzi.Michał Tyrpa przypominał, że w ciągu ostatnich ośmiu lat Fundacja cztery razy zwracała się do kolejnych ministrów edukacji z taką propozycją i propozycja ta była odrzucana lub przemilczana. Teraz zwróciła się piąty raz. Swój list Prezes Fundacji Paradis Judaeorum kończy słowami: „Szanowna Pani Minister! W imieniu wolontariuszy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, wyrażam głęboką nadzieję, że Minister Edukacji Narodowej w rządzie Prawa i Sprawiedliwości nie odmówi piątej z kolej prośbie o wprowadzenie „Raportu Witolda” do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych. Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo.” Niestety do dnia wysłania niniejszego zapytania poselskiego nie było odpowiedzi Pani Minister na ten ważny list.”

W związku z powyższym Artur Górski chciał wiedzieć, jakie jest stanowisko Pani Minister wobec tej patriotycznej inicjatywy, wprowadzenia „Raportu Witolda” do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych? Pytał także, czy resort oświaty w ogóle ma zamiar udzielić odpowiedzi na przywołane pismo. Niestety Pan poseł Artur Górski zmarł, a MEN wiążąco nie odpowiedział. I ze smutkiem  należy stwierdzić, że obecne władze, głoszące, iż odrzucają narzucaną Polakom tzw. politykę wstydu, nie zrealizowały starań o  wpisanie „Raportu” Witolda Pileckiego do kanonu lektur szkolnych. A wszakże postać Witolda Pileckiego powinniśmy przypominać stale, nie tylko z racji jego znaczenia w historii, ale także dla wskazania jego ponadczasowej i humanitarnej postawy, jako wzorca wierności wartościom    i warto walczyć nadal aby, dzień śmierci Rotmistrza, 25 maja był Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmami – tak jak to określił Michał Tyrpa pomysłodawca tego święta.

To co dobre, nie dzieje się samo. I czas najwyższy, żeby decydenci przyjęli do wiadomości tę prawdę. To co dobre potrzebuje namysłu, oddania, samozaparcia i konsekwencji. Umiłowania tego, za co walczył, cierpiał i oddał życie najdzielniejszy żołnierz drugiej wojny światowej. Wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) w Polsce, w Irlandii, we Francji, na Białorusi, Ukrainie, Litwie, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych, wiedzą o tym doskonale. Ten milczący brak współpracy ze strony polskich władz jest  niezrozumiały i szkodliwy dla Polski. Zwłaszcza, że tak jesteśmy atakowani na arenie międzynarodowej i wydawać by się mogło, że teraz ważne są wszystkie ręce na pokładzie w służbie Polsce. Marnowanie potencjału społecznego w tej sytuacji jest wielkim błędem.

Czy potrzebny jest szósty wniosek, aby Raport Witolda znalazł się w końcu po latach starań w kanonie lektur szkolnych? Kto pomoże w tej sprawie?  

Petycja nadal aktualna


 

Polecane
Emerytury
Stażowe