Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u w Gdańsku. Piotr Duda: Jest wiele do zrobienia w sprawie bezpieczeństwa cywilnego

W historycznej Sali BHP w Gdańsku rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.
Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u w Gdańsku. Piotr Duda: Jest wiele do zrobienia w sprawie bezpieczeństwa cywilnego
Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u / fot. tysol.pl

Przez dwa dni członkowie Grupy Pracowników EKES-u będą debatowali na temat przygotowania na kryzys. "Gotowość – perspektywa świata pracy" – to temat przewodni spotkania.

Spotkanie w Sali BHP, kolebce dialogu społecznego

Na początku spotkania przybyłych przywitała Lucie Studničná, przewodnicząca Grupy Pracowników EKES-u. Przypomniała, że Komisja Europejska niedawno opublikowała Unijną Strategię Gotowości UE, która zawiera szeroki wachlarz propozycji mających na celu zwiększenie gotowości UE w całym społeczeństwie, w tym lepszą koordynację reagowania kryzysowego, ochronę podstawowych usług, gromadzenie zapasów materiałów krytycznych i poprawę współpracy cywilno-wojskowej. Strategia, jak przekazała, miała w założeniu przedstawiciać całościowe, holistyczne podejście do problemu.

- A jednak, gdy zastanawiamy się, w jaki sposób strategia odnosi się do pracowników, znajdujemy tylko krótki akapit w komunikacie Komisji poświęcony udostępnianiu kluczowych umiejętności i zapewnieniu mobilności pracowników w czasie kryzysu. Dla Komisji oznacza to posiadanie skutecznych polityk w zakresie edukacji i szkoleń uwzględnionych w funkcjach krytycznych, aby zapewnić, że pracownicy mają odpowiednie kompetencje i mogą być mobilizowani w całej UE w sytuacjach nadzwyczajnych. W strategii brakuje konkretnych rozwiązań dotyczących szkoleń w celu rozwoju kompetencji w miejscu pracy

- podkreśliła.

Po niej wystąpił gospodarz miejsca spotkania Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Przewodniczący podkreślił, że posiedzenie odbywa się w historycznej Sali BHP, w której 31 sierpnia 1980 roku zostało podpisane porozumienie sierpniowe.

Porozumienie, które zostało rozpisane w 21 postulatach, które państwo macie tutaj w tablicach. Tam stoczniowcy spisali swoje marzenia, które chcieli realizować i które do dzisiaj NSZZ "Solidarność" realizuje

– powiedział Piotr Duda.

Dla nas, dla ludzi Solidarności, bardzo ważne jest to, że jest to miejsce dialogu. Tutaj spotykamy się jako związkowcy Solidarności, ale nie tylko. Rozmawiamy o sprawach poszczególnych organizacji zakładowych Solidarności, ale także tutaj toczy się dialog społeczny, który promieniuje pozytywnie, przynajmniej tak się staramy jako związkowcy, na całą związkową naszą ojczyznę, czyli Polskę

– przekonywał.

Bezpieczeństwo cywilne to wyzwanie

Jako związkowcy doskonale wiemy, że jesteśmy w każdym kraju zorganizowaną strukturą, że mamy struktury nie tylko krajowe, ale w przypadku Solidarności i innych związków zawodowych w naszym kraju struktury regionalne, branżowe, zakładowe, które też służą i powinny służyć do celów bezpieczeństwa ludności w naszych krajach. Do tego jesteśmy jako związkowcy przygotowani i dzisiaj chcemy o tych ważnych tematach tutaj w Sali BHP w Gdańsku w Mieście Wolności i Solidarności rozmawiać

–dodał.

Powiedział, że impulsem do rozpoczęcia rozmów na temat bezpieczeństwa ludności cywilnej są m.in. pandemia koronawirusa, a potem wybuch wojny na Ukrainie, a także niestabilna sytuacja na granicy z Białorusią. 

Mógłbym tutaj wymienić dużo plusów, ale więcej minusów, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo cywilne w naszym kraju. Mamy dużo do nadrobienia, ale mam nadzieję, że ta konferencja pozwoli na to, że jej wnioski zostaną przekazane odpowiednim decydentom, abyśmy faktycznie nie tylko w Polsce, ale w państwach Unii Europejskiej i w Europie czuli się bezpiecznie

– zaznaczył.

Mówił także o dialogu społecznym w naszym kraju w kontekście faktu, że przewodniczy obecnie Radzie Dialogu Społecznego. Przypomniał, że już dawno Polska powinna wdrożyć europejską dyrektywę o adekwatnych minimalnych wynagrodzeniach, która reguluje także rokowania zbiorowe.

To ważna dyrektywa, o którą walczyliśmy nie tylko jako związkowcy z Polski, ale z wielu krajów Unii Europejskiej. I niestety do dzisiaj nie możemy się, mówiąc najdelikatniej, doprosić pana premiera Donalda Tuska i rządu, aby tak ważny dokument został implementowany do prawa polskiego, abyśmy mogli wreszcie rozpocząć prawdziwe rokowania zbiorowe, czy to w zakładach pracy, czy to w poszczególnych branżach. Abyśmy mogli podnosić standard pracy i zatrudnienia w zakładach pracy

– podkreślił.

Wspólnota w walce o prawa pracowników

Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych, w swoim wystąpieniu podkreślała radość ze spotkania w Gdańsku i wartość wspólnoty związkowców w walce o swoje prawa, ale także w budowaniu bezpieczeństwa pracowników.

Adam Liszczewski, przewodniczący Rady OPZZ województwa pomorskiego, z kolei podkreślał, jak ważne są takie spotkania jak dzisiejsze, oraz że głos silnych organizacji związkowych musi być słyszany przez decydentów.

 


 

POLECANE
Kryzys podczas ćwiczeń NATO. Szwedzkim marynarzom zabrakło... kawy Wiadomości
Kryzys podczas ćwiczeń NATO. Szwedzkim marynarzom zabrakło... kawy

W trakcie tegorocznych ćwiczeń BALTOPS 2025, które odbywają się cyklicznie na Morzu Bałtyckim i są jednymi z najważniejszych manewrów NATO w tej części Europy, doszło do nietypowego, lecz znaczącego incydentu. Na pokładzie jednej ze szwedzkich łodzi podwodnych niespodziewanie skończyła się kawa.

Z Jemenu dotarła groźba odwetu na USA za atak na Iran. To kwestia czasu z ostatniej chwili
Z Jemenu dotarła groźba odwetu na USA za atak na Iran. "To kwestia czasu"

W niedzielny poranek 22 czerwca 2025 roku Stany Zjednoczone przeprowadziły serię zmasowanych ataków lotniczych na irańskie obiekty nuklearne. Celem operacji były trzy strategiczne lokalizacje: Fordo, Natanz oraz Isfahan.

Satelita zombie znów nadaje? Z kosmosu nadchodzą dziwne sygnały z ostatniej chwili
Satelita "zombie" znów nadaje? Z kosmosu nadchodzą dziwne sygnały

Australijskie radioteleskopy zarejestrowały dziwny sygnał. Po analizie okazało się, że nie pochodzi z dalekiego kosmosu, tylko z orbity okołoziemskiej. Sygnał przyszedł od starego, nieczynnego amerykańskiego satelity Relay 2.

Przeważająca większość wyborców Konfederacji i PiS pozytywnie o Karolu Nawrockim Wiadomości
Przeważająca większość wyborców Konfederacji i PiS pozytywnie o Karolu Nawrockim

Według najnowszego badania UCE Research dla Onetu przeważająca większość wyborców PiS i Konfederacji uważa, że Nawrocki będzie odpowiednim zwierzchnikiem sił zbrojnych. Po stronie wyborców PiS uważa tak 86,9 proc. ankietowanych, a wśród wyborców partii Sławomira Mentzena — 81,3 proc.

Komunikat Straży Miejskiej dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat Straży Miejskiej dla mieszkańców Warszawy

W pierwszym tygodniu lipca Straż Miejska w Warszawie zaprasza dzieci po 10. roku życia na indywidualne egzaminy na kartę rowerową. Zostaną one przeprowadzane w bezpiecznej przestrzeni Miasteczka Ruchu Drogowego Straży Miejskiej w Warszawie przy ul. Sołtyka 8/10.

Niemcy masowo odsyłają migrantów do Polski. Dariusz Matecki odsłania szokujące kulisy fikcji na granicy z ostatniej chwili
Niemcy masowo odsyłają migrantów do Polski. Dariusz Matecki odsłania szokujące kulisy fikcji na granicy

Dariusz Matecki opublikował mediach społecznościowych dokument, który potwierdza, że Niemcy przerzucają na polską stronę cudzoziemców, którzy rzekomo mieli w naszym kraju występować o ochronę azylową, a faktycznie nigdy w polskim w systemie nie zaistnieli. Poseł alarmuje, że akcja jest realizowana na masową skalę.

TSUE odrzucił wniosek ws. 101-letniego weterana AK. Niemcy mogą być zadowoleni tylko u nas
TSUE odrzucił wniosek ws. 101-letniego weterana AK. Niemcy mogą być zadowoleni

Sąd Najwyższy złożył w Trybunale Sprawiedliwości UE wniosek o przyspieszony tryb rozpatrzenia sprawy blisko 101-letniego kpt. Zbigniewa Radłowskiego, żołnierza AK, uczestnika powstania warszawskiego i więźnia obozu Auschwitz. Chodzi o sprawę ciągnąca się od ponad dekady i dotyczącą pozwu oficera m.in. przeciwko niemieckiej telewizji ZDF. TSUE odrzucił prośbę SN, uznając, że wiek weterana nie jest wystarczającym powodem do przyspieszenia procesu. 

Informacje ws śmierci dziecka odebranego matce. Nowy komunikat policji Wiadomości
Informacje ws śmierci dziecka odebranego matce. Nowy komunikat policji

Dramatyczne wydarzenia rozegrały się 15 maja w Warszawie. Policja zatrzymała Magdalenę W., matkę trójki dzieci, w celu doprowadzenia jej do zakładu karnego po prawomocnym wyroku za oszustwa finansowe. Kobieta została zatrzymana w obecności dzieci – czteromiesięcznego Oskara, trzyletniej Leny i ich starszego brata.

Iran dokonuje egzekucji na oskarżonych o szpiegostwo. Wśród zatrzymanych jest Europejczyk z ostatniej chwili
Iran dokonuje egzekucji na oskarżonych o szpiegostwo. Wśród zatrzymanych jest Europejczyk

Władze Iranu dokonały egzekucji mężczyzny oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Izraela – poinformował w niedzielę oficjalny serwis informacyjny irańskiego wymiaru sprawiedliwości Mizan, cytowany przez agencję Reutera. To kolejna egzekucja w Iranie w ostatnich tygodniach związana z podobnymi oskarżeniami.

Atak USA na Iran. Teheran odpowiada: każdy obywatel USA jest teraz celem z ostatniej chwili
Atak USA na Iran. Teheran odpowiada: każdy obywatel USA jest teraz celem

Każdy amerykański obywatel i amerykańskie siły wojskowe w regionie są teraz legalnymi celami - ostrzegł w nocy z soboty na niedzielę komentator państwowej telewizji irańskiej po przeprowadzeniu przez USA ataków na irańskie obiekty nuklearne.

REKLAMA

Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u w Gdańsku. Piotr Duda: Jest wiele do zrobienia w sprawie bezpieczeństwa cywilnego

W historycznej Sali BHP w Gdańsku rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.
Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u w Gdańsku. Piotr Duda: Jest wiele do zrobienia w sprawie bezpieczeństwa cywilnego
Nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracowników EKES-u / fot. tysol.pl

Przez dwa dni członkowie Grupy Pracowników EKES-u będą debatowali na temat przygotowania na kryzys. "Gotowość – perspektywa świata pracy" – to temat przewodni spotkania.

Spotkanie w Sali BHP, kolebce dialogu społecznego

Na początku spotkania przybyłych przywitała Lucie Studničná, przewodnicząca Grupy Pracowników EKES-u. Przypomniała, że Komisja Europejska niedawno opublikowała Unijną Strategię Gotowości UE, która zawiera szeroki wachlarz propozycji mających na celu zwiększenie gotowości UE w całym społeczeństwie, w tym lepszą koordynację reagowania kryzysowego, ochronę podstawowych usług, gromadzenie zapasów materiałów krytycznych i poprawę współpracy cywilno-wojskowej. Strategia, jak przekazała, miała w założeniu przedstawiciać całościowe, holistyczne podejście do problemu.

- A jednak, gdy zastanawiamy się, w jaki sposób strategia odnosi się do pracowników, znajdujemy tylko krótki akapit w komunikacie Komisji poświęcony udostępnianiu kluczowych umiejętności i zapewnieniu mobilności pracowników w czasie kryzysu. Dla Komisji oznacza to posiadanie skutecznych polityk w zakresie edukacji i szkoleń uwzględnionych w funkcjach krytycznych, aby zapewnić, że pracownicy mają odpowiednie kompetencje i mogą być mobilizowani w całej UE w sytuacjach nadzwyczajnych. W strategii brakuje konkretnych rozwiązań dotyczących szkoleń w celu rozwoju kompetencji w miejscu pracy

- podkreśliła.

Po niej wystąpił gospodarz miejsca spotkania Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Przewodniczący podkreślił, że posiedzenie odbywa się w historycznej Sali BHP, w której 31 sierpnia 1980 roku zostało podpisane porozumienie sierpniowe.

Porozumienie, które zostało rozpisane w 21 postulatach, które państwo macie tutaj w tablicach. Tam stoczniowcy spisali swoje marzenia, które chcieli realizować i które do dzisiaj NSZZ "Solidarność" realizuje

– powiedział Piotr Duda.

Dla nas, dla ludzi Solidarności, bardzo ważne jest to, że jest to miejsce dialogu. Tutaj spotykamy się jako związkowcy Solidarności, ale nie tylko. Rozmawiamy o sprawach poszczególnych organizacji zakładowych Solidarności, ale także tutaj toczy się dialog społeczny, który promieniuje pozytywnie, przynajmniej tak się staramy jako związkowcy, na całą związkową naszą ojczyznę, czyli Polskę

– przekonywał.

Bezpieczeństwo cywilne to wyzwanie

Jako związkowcy doskonale wiemy, że jesteśmy w każdym kraju zorganizowaną strukturą, że mamy struktury nie tylko krajowe, ale w przypadku Solidarności i innych związków zawodowych w naszym kraju struktury regionalne, branżowe, zakładowe, które też służą i powinny służyć do celów bezpieczeństwa ludności w naszych krajach. Do tego jesteśmy jako związkowcy przygotowani i dzisiaj chcemy o tych ważnych tematach tutaj w Sali BHP w Gdańsku w Mieście Wolności i Solidarności rozmawiać

–dodał.

Powiedział, że impulsem do rozpoczęcia rozmów na temat bezpieczeństwa ludności cywilnej są m.in. pandemia koronawirusa, a potem wybuch wojny na Ukrainie, a także niestabilna sytuacja na granicy z Białorusią. 

Mógłbym tutaj wymienić dużo plusów, ale więcej minusów, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo cywilne w naszym kraju. Mamy dużo do nadrobienia, ale mam nadzieję, że ta konferencja pozwoli na to, że jej wnioski zostaną przekazane odpowiednim decydentom, abyśmy faktycznie nie tylko w Polsce, ale w państwach Unii Europejskiej i w Europie czuli się bezpiecznie

– zaznaczył.

Mówił także o dialogu społecznym w naszym kraju w kontekście faktu, że przewodniczy obecnie Radzie Dialogu Społecznego. Przypomniał, że już dawno Polska powinna wdrożyć europejską dyrektywę o adekwatnych minimalnych wynagrodzeniach, która reguluje także rokowania zbiorowe.

To ważna dyrektywa, o którą walczyliśmy nie tylko jako związkowcy z Polski, ale z wielu krajów Unii Europejskiej. I niestety do dzisiaj nie możemy się, mówiąc najdelikatniej, doprosić pana premiera Donalda Tuska i rządu, aby tak ważny dokument został implementowany do prawa polskiego, abyśmy mogli wreszcie rozpocząć prawdziwe rokowania zbiorowe, czy to w zakładach pracy, czy to w poszczególnych branżach. Abyśmy mogli podnosić standard pracy i zatrudnienia w zakładach pracy

– podkreślił.

Wspólnota w walce o prawa pracowników

Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych, w swoim wystąpieniu podkreślała radość ze spotkania w Gdańsku i wartość wspólnoty związkowców w walce o swoje prawa, ale także w budowaniu bezpieczeństwa pracowników.

Adam Liszczewski, przewodniczący Rady OPZZ województwa pomorskiego, z kolei podkreślał, jak ważne są takie spotkania jak dzisiejsze, oraz że głos silnych organizacji związkowych musi być słyszany przez decydentów.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe