Przełomowy podpis Prezydenta pod ustawą o związkach zawodowych, to dzień sukcesu Solidarności!

Przypomnijmy, że Międzynarodowa Organizacja Pracy już w 2012 r. zobowiązała polski rząd do zmiany przepisów ustawy o związkach zawodowych. Stało się to po skutecznej skardze NSZZ „Solidarność” do Komitetu Wolności Związkowych z 2011 r. MOP jako niezależna organizacja międzynarodowa uznała wówczas skargę za zasadną stwierdzając, że polskie przepisy ustawy o związkach zawodowych są niezgodne z konwencjami Nr 87 i 135 MOP (raport MOP GB.313/INS/9, sprawa 2888).
– Mamy z czego się cieszyć, ponieważ zrealizowane zostały ważne postulaty związku zawodowego. Prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych przysługuje teraz osobom wykonującym pracę zarobkową, nie tylko pracownikom na umowach o pracę, a to oznacza objęcie tysięcy osób m.in. na umowach zlecenia, gdy wstąpią do związku zawodowego, obroną związku – mówi Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”.
W 2015 r. do starań NSZZ „Solidarność” na forum międzynarodowym, dołączył OPZZ domagając się w Trybunale Konstytucyjnym prawa koalicji dla wszystkich pracujących. Również TK potwierdził niezgodność przepisów ustawy o związkach zawodowych z Konstytucją.
Nowe przepisy wprowadzają dalej idące zmiany z którymi związkowcy muszą się zapoznać ale mają na to czas aż 6 miesięcy, bo zmiany wejdą w życie w styczniu 2019 r. Zmianie ulegają m.in. progi reprezentatywności. Inaczej jest też uregulowana kwestia obowiązków informacyjnych. Zgodnie z nowymi przepisami zakładowa organizacja związkowa przedstawia pracodawcy co 6 miesięcy – według stanu na 30 czerwca i 31 grudnia danego roku – w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po tym okresie, informację o liczbie członków, z wyjątkiem organizacji, która została utworzona w ciągu 6-miesięcznego okresu sprawozdawczego. Zupełną nowością wynikającą z naszej skargi do MOP jest rozszerzenie ochrony związkowej na inne niż pracownicy osoby np. zleceniobiorców. Podnosi się argument, że tego Trybunał Konstytucyjny nie kazał zmieniać więc nowelizacja jest za szeroka NSZZ „Solidarność” przypomina, że zmiany nakazała Międzynarodowa Organizacja Pracy i nowe przepisy realizują standardy MOP zakresie ochrony działaczy związkowych.
Tutaj cała nowelizacja
er