Solidarność uczciła 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Warszawa
Jak co roku mazowiecka Solidarność uczciła rocznicę powstania złożeniem wieńców w miejscach pamięci na warszawskiej Woli. Andrzej Kropiwnicki, przewodniczący ZRM, oraz Grzegorz Iwanicki, sekretarz ZRM oddali hołd uczestnikom powstania przed pomnikiem gloria Victis na Wojskowych Powązkach. Przedstawiciele Solidarności uczestniczyli również w apelu Poległych pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Po co było Powstanie Warszawskie i czy można było je wygrać – o tym mówił Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podczas uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Profesor Leszek Żukowski zwracał uwagę między innymi na zasadność powstania.
– Drodzy rodacy, odpowiedzcie sobie sami, czy warto było stawać do powstania warszawskiego; czy jakimś argumentem mogły być tu doświadczenia rozbiorów, niewoli, okupacji, mordów; czy przyszłe pokolenia pamiętałyby jeszcze, że o wolność trzeba walczyć – powiedział.
Podczas uroczystości przed pomnikiem zaciągnięto warty honorowe, a hołd uczestnikom powstania oddały liczne poczty sztandarowe. na zakończenie wieńce złożyli przedstawiciele m.in. władz państwowych i samorządowych oraz organizacji kombatanckich. Wieniec
w imieniu mazowieckiej „S” złożyli Andrzej Kropiwnicki i Grzegorz Iwanicki.
Lublin
W Lublinie oficjalne obchody zaczęły się na Placu Litewskim. W uroczystościach udział wzięli m.in. kombatanci, delegacje władz parlamentarnych i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych i inspekcji, a także organizacje patriotyczne i licznie zgromadzeni mieszkańcy Lublina. Region Środkowo-Wschodni NSZZ Solidarność reprezentowali przewodniczący Marian Król i zastępca Krzysztof Choina wraz z pocztem sztandarowym.
Obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się od wycia syreny w godzinie „W” (17.00). Po odegraniu hymnu narodowego nastąpiły okolicznościowe przemówienia.
Słowa do zgromadzonych skierował m.in. prezes lubelskiego okręgu Światowego Związku Armii Krajowej kpt. Ryszard Kister. Podkreślił, że pamięć o Powstańcach Warszawskich była zachowywana i stanowiła źródło siły w walce o wolną Polskę, podczas zniewolenia systemem komunistycznym.
- Spotykamy się tu, aby oddać hołd bohaterskim żołnierzom AK, walczącym na terenie naszego województwa, w ramach akcji „Burza” oraz walczącym w Powstaniu Warszawskim. Oddajemy cześć tym, którzy poświęcili życie za wspólne marzenie, którym była wolna Ojczyzna – mówił Kister.
Po złożeniu kwiatów przy Pomniku Nieznanego Żołnierza, uczestnicy udali się na Mszę św. do kościoła cywilno-wojskowego w Lublinie.
Cieszyn
1 sierpnia br. w Cieszynie na rynku odbyła się uroczystość upamiętniająca 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 17.00 minutą ciszy uczczono pamięć powstańców, a następnie złożono kwiaty pod Pomnikiem Harcerek i Harcerzy na Placu Londzina.
W uroczystości w Cieszynie wzięli udział przedstawiciele Podbeskidzkiej Solidarności z Oddziału w Cieszynie.
Wrocław
We Wrocławiu 1 sierpnia o godz. 17.00 zawyły syreny, a mieszkańcy miasta zatrzymali się na minutę, by oddać hołd wszystkim bohaterom, którzy przez 63 dni nieustępliwie walczyli z Niemcami.
Uroczyste obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego we Wrocławiu. Tam uczestniczono w apelu pamięci i złożono kwiaty. O 18 zaś w Kościele Garnizonowym pw. Św. Elżbiety we Wrocławiu odprawiono mszę św.
Gdańsk
Obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Gdańsku odbyły się na placu przed Muzeum II Wojny Światowej (Plac Bartoszewskiego 1). Wieczorem zaś w ramach kina plenerowego przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wyświetlono zaś film „Miasto 44” w reż. Jana Komasy.
Źródła:
www.solidarnosc.mazowsze.pl
www.solidarnosc.gda.pl
www.solidarnosc.org.pl/lublin
www.solidarnosc.wroc.pl
www.solidarnosc.org.pl/bbial