loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Andrzej Duda wysłucha argumentów przeciwników zmian w przepisach wyborczych do PE
Opublikowano dnia 13.08.2018 13:23
Prezydent Andrzej Duda skłania się do zawetowania zmian w ordynacji do PE; jesteśmy na etapie analizy przeprowadzanej przez ekspertów - powiedział PAP prezydencki minister Paweł Mucha. Przypomniał, że w poniedziałek Prezydent wysłucha argumentów przeciwników zmian w przepisach wyborczych do Parlamentu Europejskiego.

Grzegorz Jakubowski - KPRP

Przedstawiciele Kukiz'15, PSL, Partii Razem oraz Prawicy Rzeczypospolitej - z inicjatywy stowarzyszenia Klub Jagielloński - skierowali do Prezydenta RP list z apelem o zawetowanie nowelizacji Kodeksu wyborczego, dotyczącej ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Argumentują w nim, że nowela „zabetonuje scenę polityczną”. Prezydent na poniedziałek zaprosił sygnatariuszy listu na spotkanie.

 

Paweł Mucha wyznał, że spotkanie planowane jest na godziny popołudniowe, a jego celem jest wysłuchanie sygnatariuszy listu i umożliwienie im przedstawienia swojej argumentacji.

 

Zastępca Szefa KPRP zaznaczył, że konstytucyjny termin, jaki Prezydent ma na podjęcie decyzji ws. nowelizacji Kodeksu wyborczego, mija w piątek, 17 sierpnia, ale - jak dodał - z uwagi na oficjalny wyjazd zagraniczny, decyzja głowy państwa zostanie podjęta najdalej do czwartku.

 

- To nie jest jeszcze spotkanie po podjęciu decyzji (...) to jest spotkanie, które jest jeszcze w tym okresie, kiedy Prezydent to rozważa – dodał Paweł Mucha.

 

Jak przypomniał, Andrzej Duda publicznie mówił o tym, że „ma bardzo poważne wątpliwości” co do nowych przepisów i - jak dodał - rozwiązanie, które „preferuje czy uprzywilejowuje wynik wyborczy największych komitetów, wydaje mu się wątpliwe”.

 

Minister Mucha zaznaczył, że obecnie prowadzona jest analiza przez Biuro Prawa i Ustroju, przez ekspertów i prawników Prezydenta.

 

– Andrzej Duda zwracał także uwagę, na to, że po zmianach ordynacji, w przypadku poszczególnych okręgów wyborczych, rzeczywisty próg wyborczy będzie mógł być kilkukrotnie wyższy niż nominalny pięcioprocentowy. - I tutaj pojawia się pytanie o odwzorowanie woli Polaków, którzy idą do wyborów, biorą udział w głosowaniu i nie mają swoich reprezentantów, jeżeli (partia) nie ma poparcia na poziomie kilkunastoprocentowym - powiedział prezydencki minister.

– I tak, jak Pan Prezydent mówił, on się skłania ku wetu, natomiast, jeżeli byłoby tego rodzaju rozstrzygnięcie, to na pewno Prezydent będzie informował opinię publiczną. Na razie jesteśmy cały czas na etapie takiej analizy przeprowadzanej przez służby (prawne) Pana Prezydenta - podkreślił Paweł Mucha. 

Źródło: prezydent.pl

GT

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Tusk w roli Pytii
Od tygodnia dogłębnej analizie podlega przemówienie, które wygłosił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na Łódzkich Igrzyskach Wolności.
avatar
Ryszard
Czarnecki

„Pójdź, Henning-Kloska, ja Cię uczyć każę"....
Wartością z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa jest NATO, jest Pakt Północnoatlantycki i żadne propozycje czy nowe formuły, które się pojawiają, nie mogą wylać dziecka z kąpielą. Nie mogą zaszkodzić, ograniczyć możliwości działania NATO czy zmniejszyć jego aktywność. Dlatego też z pewnym dystansem patrzę na głoszoną i przez prezydenta Macrona, i przez kanclerz Merkel koncepcję wspólnej armii, ponieważ jak znam życie, a w polityce międzynarodowej jednak siedzę od dłuższego czasu, to wiem, że w praktyce politycznej ta koncepcja będzie oznaczała olbrzymią ilość zamówień dla francuskich czy niemieckich firm zbrojeniowych
avatar
.
Rosemann

Roseman: 8 miesięcy czyli w co gra Czarnecki
Nie da się wykluczyć i takiej możliwości, że Czarnecki ma takich nagrań więcej i to, o czym już wiemy to tylko sprytna przygrywka przed dalszym ciągiem. Który nastąpi wiosną i jesienią. Ale to się dopiero okaże.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.