Prezydent zwiedził targi przemysłu obronnego w Kielcach

Podczas trwających targów MSPO 2018 w Kielcach wystawę sprzętu produkowanego przez spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej zwiedził prezydent RP, zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda. Prezydentowi towarzyszył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch wraz z delegacją oraz prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej dr Jakub Skiba. Spółki PGZ zaprezentowały szeroką ofertę produktów, dedykowanych dla Sił Zbrojnych RP oraz formacji sojuszniczych.
 Prezydent zwiedził targi przemysłu obronnego w Kielcach
/ prezydent.pl

Zwierzchnik sił zbrojnych zapoznał się z najważniejszymi i najnowocześniejszymi produktami spółek wchodzących w skład grupy. Podczas spotkania z prezydentem RP zaprezentowane zostały m.in. nowoczesne systemy radiolokacyjne z PIT-RADWAR, rozwiązania opracowywane przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz wyroby Zakładów Mechanicznych Tarnów.

„Cieszy nas że prezydent Andrzej Duda z zainteresowaniem przyjął ofertę, którą przygotowaliśmy na tegoroczną edycję targów w Kielcach. Zaprezentowane przez nas systemy zostały opracowane przez polskich inżynierów i konstruktorów” - powiedział towarzyszący prezydentowi podczas zwiedzania wystawy dr Jakub Skiba, prezes Zarządu PGZ S.A.

„W Kielcach wystawiamy ok. 300 produktów wytwarzanych przez ponad 60 spółek skupionych w Grupie Kapitałowej PGZ. To pokazuje, że polski przemysł zbrojeniowy rozwija się i mamy co zaprezentować i zaoferować polskim Siłom Zbrojnym. Tworzone przez nas innowacyjne rozwiązania dla wojska, znajdują duże uznanie wśród przedstawicieli Sił Zbrojnych RP i naszych partnerów. To najlepsza rekomendacja, jaką taki sprzęt może uzyskać” - dodał.

Prezydent Andrzej Duda na stoisku spółki PIT-RADWAR zapoznał się z Samobieżnym Przeciwlotniczym Zestawem Rakietowym POPRAD, przeznaczonym do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych bliskiego zasięgu. POPRAD może być stosowany do osłony kolumn wojsk, miejsc postoju, stanowisk dowodzenia i zgrupowań, lotnisk, portów, zakładów przemysłowych, węzłów komunikacyjnych itp. przed uderzeniami środków napadu powietrznego.

Kolejnym urządzeniem zaprezentowanym była zdolna do przerzutu stacja radiolokacyjna BYSTRA, przeznaczona do wykrywania i wskazywania celów w przeciwlotniczych zestawach krótkiego zasięgu stosowanych do osłony taktycznych ugrupowań bojowych przed środkami napadu powietrznego. Jest radarem wielofunkcyjnym i wielozadaniowym o wszechstronnych możliwościach i zastosowaniach, posiadającym zdolność wykrywania i śledzenia typowych zagrożeń powietrznych jak samoloty bojowe i śmigłowce (również w zawisie), pocisków rakietowych, a także bezpilotowych statków powietrznych oraz granatów moździerzowych. Stacja może pracować w kilku trybach pracy dopasowanych do realizowanego zadania bojowego.

Na ekspozycji PIT-RADWAR S.A. prezydent Andrzej Duda oglądał także system armaty morskiej kal. 35 mm AM-35. Okrętowy system artyleryjski oparty na armacie morskiej AM-35 jest przeznaczony do zwalczania celów powietrznych na wysokościach od bardzo niskich do średnich. System jest skutecznym środkiem obrony przed bezpilotowymi środkami powietrznymi. Może być także stosowany do zwalczania celów na powierzchni morza.

 

W skład systemu wchodzi automatyczna armata AM-35, zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-158M, stanowisko kierowania ogniem (SKO) i rezerwowe stanowisko kierowania ogniem (RSKO). Otwarta architektura systemu, jego modułowość i skalowalność daje możliwość integracji na okrętach wielu klas.

 

Kolejnym prezentowanym systemem były holowana armata przeciwlotnicza kal. 35 mm A-35/AG-35 oraz wóz kierowania ogniem WG-35. Armata przeciwlotnicza AG-35 kal. 35 mm i jej wariant A-35 są środkami ogniowymi przeznaczonymi do pracy w baterii przeciwlotniczej. Służą do zwalczania środków napadu powietrznego, zwłaszcza samolotów, śmigłowców, rakiet skrzydlatych i środków bezpilotowych na bardzo małych, małych i średnich wysokościach. Armaty mogą także zwalczać lekko opancerzone cele lądowe i nawodne. Wóz Kierowania Ogniem WG-35 wraz ze swoją zintegrowaną głowicą śledzącą i oprogramowaniem stanowi element systemu dowodzenia baterii przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu. WG-35 otrzymuje wstępną informację o sytuacji radiolokacyjnej z nadrzędnego stanowiska dowodzenia bądź radaru lokalnego, a następnie dokonuje przechwytu celu i prowadzi śledzenie przy użyciu optoelektronicznej głowicy śledzącej i układu wideotrakera. Jako środki ogniowe typowo stosowane są armaty kal. 35 mm. System WG- 35 może skonfigurować pojedynczy kanał celowania (efektor) o dużej sile ognia i celności, złożony z kilku armat A-35 pracujących łącznie i w trybie automatycznym.

Prezydentowi zaprezentowane zostały także znajdujące się na tegorocznej ekspozycji urządzenia systemu IFF Mark XIIA: interrogator dalekiego zasięgu IDZ-50, interrogator krótkiego zasięgu IKZ-50P, interrogator średniego zasięgu ISZ-50.

Prezydent Andrzej Duda wizytując stoisko Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., zapoznał się z autorskimi rozwiązaniami ośrodka z obszaru wojskowej techniki morskiej. Zaprezentowano między innymi makietę przedstawiającą model nowoczesnego niszczyciela min „Kormoran” z rozwijanymi i dostarczanymi przez OBR CTM S.A. dla tej klasy okrętów systemami: Systemem Zarządzania Walką SCOT, Systemem Obrony Biernej oraz wybranymi, kluczowymi sensorami i efektorami. Dodatkowo przedstawiono prezentację multimedialną wykonania zadań okrętu z wykorzystaniem Okrętowego Systemu Zarządzania Walką SCOT. Jest to pierwszy polski okrętowy system zarządzania walką, który jest systemem uniwersalnym i stanowi bazę dla dedykowanych okrętowych systemów dowodzenia i kierowania uzbrojeniem. „SCOT” jest jednolitą platformą systemową przeznaczoną dla różnej klasy okrętów Marynarki Wojennej RP. Jego podstawowe funkcje to integracja podsystemów okrętowych, sensorów, efektorów, planowanie misji oraz wspieranie procesów decyzyjnych.

Prezydent Andrzej Duda odwiedzając wystawę Zakładów Mechanicznych Tarnów szczególną uwagę zwrócił na najnowszy produkt spółki – moździerz LMP 2017. Jest to produkt polski, który w pełni wykorzystuje możliwości polskiej technologii. Lekki moździerz piechoty LMP-2017 służy do niszczenia siły żywej, lekkich umocnień polowych oraz środków ogniowych i techniki wojskowej ogniem półśrednim w warunkach widzialności optycznej o każdej porze doby i w każdych warunkach atmosferycznych. Moździerz LMP-2017 oferowany jest z cieczowym wskaźnikiem odległości. Umożliwia strzelanie każdą amunicją zgodną ze STANAG NATO 4425.2 oraz po dokonaniu wymiany lufy, dotychczas użytkowaną w Siłach Zbrojnych RP polską amunicją dedykowaną do moździerzy LM-60D i LM-60K.


 

POLECANE
14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego z ostatniej chwili
14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego

Mieszkańcy województwa śląskiego muszą przygotować się na kilkunastogodzinne przerwy w dostawie prądu. Od 8 do 11 lipca 2025 roku planowane są szerokie wyłączenia energii elektrycznej w wielu miastach regionu. Niektóre przerwy potrwają aż 14 godzin!

Rozłam w Polsce 2050. Znana poseł odchodzi z partii z ostatniej chwili
Rozłam w Polsce 2050. Znana poseł odchodzi z partii

Poseł Polski 2050 Izabela Bodnar przekazała we wtorek, że zrezygnowała z członkostwa w partii Polska 2050. "Zamierzam pracować jako posłanka niezrzeszona, w ścisłej współpracy z koalicją" – przekazała.

Nie będzie śledztwa ws. słynnej kawalerki pana Jerzego. Prokuratura: Brak podstaw z ostatniej chwili
Nie będzie śledztwa ws. słynnej "kawalerki pana Jerzego". Prokuratura: Brak podstaw

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w zakresie siedmiu wątków przejęcia kawalerki Jerzego Ż. przez prezydenta elekta Karola Nawrockiego i jego małżonkę. Śledczy nie zbadają m.in. doprowadzenia gminy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i oświadczeń przed notariuszem.

Interia w żałobie. Nagła śmierć wydawcy z ostatniej chwili
Interia w żałobie. Nagła śmierć wydawcy

Nie żyje Rafał Cieniek, 37-letni wydawca strony głównej Interii i doktor nauk o mediach, ceniony profesjonalista i serdeczny kolega – poinformowała we wtorek Interia.

Mec. Wąsowski został oskarżony przez prokuraturę. Dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta z ostatniej chwili
Mec. Wąsowski został oskarżony przez prokuraturę. "Dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta"

Mec. Krzysztof A Wąsowski broniący w sprawie nieprawidłowości dot. Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych we wtorek sam usłyszał zarzuty. - Nie mogę jeszcze dokładnie powiedzieć, w jaki sposób zarzuty są sformułowane. Powiem tylko, że dostałem zarzuty za to, że byłem obrońcą swojego klienta. To złamanie Konstytucji i praw człowieka. Nie spotkałem się z czymś takim w swojej karierze - powiedział w rozmowie z portalem tysol.pl mec. Wąsowski.

Bundeswehra musi być gotowa do wojny”. Plan niemieckich zbrojeń pilne
"Bundeswehra musi być gotowa do wojny”. Plan niemieckich zbrojeń

Niemieckie ministerstwo obrony planuje zakup tysiąca czołgów Leopard 2 oraz 2,5 tys. kołowych transporterów opancerzonych Boxer. Za ich produkcję będą odpowiadać europejskie konsorcjum KDNS oraz niemiecki gigant zbrojeniowy Rheinmetall.

Sztuczna inteligencja Grok pozamiatała Romana Giertycha i Platformę Obywatelską gorące
Sztuczna inteligencja "Grok" pozamiatała Romana Giertycha i Platformę Obywatelską

"Grok" to sztuczna inteligencja zintegrowana z platformą "X" Elona Muska. Tym razem "Grok" wdał się w dyskusję z internautami nt. Romana Giertycha. Efekty były dla "mecenasa Platformy" opłakane.

PiS z pomysłem dla firm na granicy. Tarcza na zachodzie i wschodzie z ostatniej chwili
PiS z pomysłem dla firm na granicy. Tarcza na zachodzie i wschodzie

Posłowie PiS ocenili we wtorek, że wprowadzone przez rząd tymczasowe kontrole na granicy z Niemcami i Litwą są niewystarczające. Ich zdaniem trzeba wydać czasowy zakaz wjazdu do Polski obywateli określonych krajów, a także wprowadzić "tarcze osłonowe" dla przygranicznych firm, które ponoszą straty.

Dr Duniec: Najbardziej intensywnych opadów spodziewamy się najbliższej nocy z ostatniej chwili
Dr Duniec: Najbardziej intensywnych opadów spodziewamy się najbliższej nocy

Kluczowa będzie najbliższa noc – powiedział podczas konferencji dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju (CMOK) dr Grzegorz Duniec. W ciągu 12 godzin na połowie Polski opady wyniosą do 100 milimetrów – dodał.

Droższe wakacje w Grecji. Weszły nowe opłaty klimatyczne gorące
Droższe wakacje w Grecji. Weszły nowe opłaty klimatyczne

Grecja od 1 lipca wprowadziła nowe obciążenie dla turystów – opłatę klimatyczną, która wyniesie nawet 20 euro za dzień.

REKLAMA

Prezydent zwiedził targi przemysłu obronnego w Kielcach

Podczas trwających targów MSPO 2018 w Kielcach wystawę sprzętu produkowanego przez spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej zwiedził prezydent RP, zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda. Prezydentowi towarzyszył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch wraz z delegacją oraz prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej dr Jakub Skiba. Spółki PGZ zaprezentowały szeroką ofertę produktów, dedykowanych dla Sił Zbrojnych RP oraz formacji sojuszniczych.
 Prezydent zwiedził targi przemysłu obronnego w Kielcach
/ prezydent.pl

Zwierzchnik sił zbrojnych zapoznał się z najważniejszymi i najnowocześniejszymi produktami spółek wchodzących w skład grupy. Podczas spotkania z prezydentem RP zaprezentowane zostały m.in. nowoczesne systemy radiolokacyjne z PIT-RADWAR, rozwiązania opracowywane przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz wyroby Zakładów Mechanicznych Tarnów.

„Cieszy nas że prezydent Andrzej Duda z zainteresowaniem przyjął ofertę, którą przygotowaliśmy na tegoroczną edycję targów w Kielcach. Zaprezentowane przez nas systemy zostały opracowane przez polskich inżynierów i konstruktorów” - powiedział towarzyszący prezydentowi podczas zwiedzania wystawy dr Jakub Skiba, prezes Zarządu PGZ S.A.

„W Kielcach wystawiamy ok. 300 produktów wytwarzanych przez ponad 60 spółek skupionych w Grupie Kapitałowej PGZ. To pokazuje, że polski przemysł zbrojeniowy rozwija się i mamy co zaprezentować i zaoferować polskim Siłom Zbrojnym. Tworzone przez nas innowacyjne rozwiązania dla wojska, znajdują duże uznanie wśród przedstawicieli Sił Zbrojnych RP i naszych partnerów. To najlepsza rekomendacja, jaką taki sprzęt może uzyskać” - dodał.

Prezydent Andrzej Duda na stoisku spółki PIT-RADWAR zapoznał się z Samobieżnym Przeciwlotniczym Zestawem Rakietowym POPRAD, przeznaczonym do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych bliskiego zasięgu. POPRAD może być stosowany do osłony kolumn wojsk, miejsc postoju, stanowisk dowodzenia i zgrupowań, lotnisk, portów, zakładów przemysłowych, węzłów komunikacyjnych itp. przed uderzeniami środków napadu powietrznego.

Kolejnym urządzeniem zaprezentowanym była zdolna do przerzutu stacja radiolokacyjna BYSTRA, przeznaczona do wykrywania i wskazywania celów w przeciwlotniczych zestawach krótkiego zasięgu stosowanych do osłony taktycznych ugrupowań bojowych przed środkami napadu powietrznego. Jest radarem wielofunkcyjnym i wielozadaniowym o wszechstronnych możliwościach i zastosowaniach, posiadającym zdolność wykrywania i śledzenia typowych zagrożeń powietrznych jak samoloty bojowe i śmigłowce (również w zawisie), pocisków rakietowych, a także bezpilotowych statków powietrznych oraz granatów moździerzowych. Stacja może pracować w kilku trybach pracy dopasowanych do realizowanego zadania bojowego.

Na ekspozycji PIT-RADWAR S.A. prezydent Andrzej Duda oglądał także system armaty morskiej kal. 35 mm AM-35. Okrętowy system artyleryjski oparty na armacie morskiej AM-35 jest przeznaczony do zwalczania celów powietrznych na wysokościach od bardzo niskich do średnich. System jest skutecznym środkiem obrony przed bezpilotowymi środkami powietrznymi. Może być także stosowany do zwalczania celów na powierzchni morza.

 

W skład systemu wchodzi automatyczna armata AM-35, zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-158M, stanowisko kierowania ogniem (SKO) i rezerwowe stanowisko kierowania ogniem (RSKO). Otwarta architektura systemu, jego modułowość i skalowalność daje możliwość integracji na okrętach wielu klas.

 

Kolejnym prezentowanym systemem były holowana armata przeciwlotnicza kal. 35 mm A-35/AG-35 oraz wóz kierowania ogniem WG-35. Armata przeciwlotnicza AG-35 kal. 35 mm i jej wariant A-35 są środkami ogniowymi przeznaczonymi do pracy w baterii przeciwlotniczej. Służą do zwalczania środków napadu powietrznego, zwłaszcza samolotów, śmigłowców, rakiet skrzydlatych i środków bezpilotowych na bardzo małych, małych i średnich wysokościach. Armaty mogą także zwalczać lekko opancerzone cele lądowe i nawodne. Wóz Kierowania Ogniem WG-35 wraz ze swoją zintegrowaną głowicą śledzącą i oprogramowaniem stanowi element systemu dowodzenia baterii przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu. WG-35 otrzymuje wstępną informację o sytuacji radiolokacyjnej z nadrzędnego stanowiska dowodzenia bądź radaru lokalnego, a następnie dokonuje przechwytu celu i prowadzi śledzenie przy użyciu optoelektronicznej głowicy śledzącej i układu wideotrakera. Jako środki ogniowe typowo stosowane są armaty kal. 35 mm. System WG- 35 może skonfigurować pojedynczy kanał celowania (efektor) o dużej sile ognia i celności, złożony z kilku armat A-35 pracujących łącznie i w trybie automatycznym.

Prezydentowi zaprezentowane zostały także znajdujące się na tegorocznej ekspozycji urządzenia systemu IFF Mark XIIA: interrogator dalekiego zasięgu IDZ-50, interrogator krótkiego zasięgu IKZ-50P, interrogator średniego zasięgu ISZ-50.

Prezydent Andrzej Duda wizytując stoisko Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., zapoznał się z autorskimi rozwiązaniami ośrodka z obszaru wojskowej techniki morskiej. Zaprezentowano między innymi makietę przedstawiającą model nowoczesnego niszczyciela min „Kormoran” z rozwijanymi i dostarczanymi przez OBR CTM S.A. dla tej klasy okrętów systemami: Systemem Zarządzania Walką SCOT, Systemem Obrony Biernej oraz wybranymi, kluczowymi sensorami i efektorami. Dodatkowo przedstawiono prezentację multimedialną wykonania zadań okrętu z wykorzystaniem Okrętowego Systemu Zarządzania Walką SCOT. Jest to pierwszy polski okrętowy system zarządzania walką, który jest systemem uniwersalnym i stanowi bazę dla dedykowanych okrętowych systemów dowodzenia i kierowania uzbrojeniem. „SCOT” jest jednolitą platformą systemową przeznaczoną dla różnej klasy okrętów Marynarki Wojennej RP. Jego podstawowe funkcje to integracja podsystemów okrętowych, sensorów, efektorów, planowanie misji oraz wspieranie procesów decyzyjnych.

Prezydent Andrzej Duda odwiedzając wystawę Zakładów Mechanicznych Tarnów szczególną uwagę zwrócił na najnowszy produkt spółki – moździerz LMP 2017. Jest to produkt polski, który w pełni wykorzystuje możliwości polskiej technologii. Lekki moździerz piechoty LMP-2017 służy do niszczenia siły żywej, lekkich umocnień polowych oraz środków ogniowych i techniki wojskowej ogniem półśrednim w warunkach widzialności optycznej o każdej porze doby i w każdych warunkach atmosferycznych. Moździerz LMP-2017 oferowany jest z cieczowym wskaźnikiem odległości. Umożliwia strzelanie każdą amunicją zgodną ze STANAG NATO 4425.2 oraz po dokonaniu wymiany lufy, dotychczas użytkowaną w Siłach Zbrojnych RP polską amunicją dedykowaną do moździerzy LM-60D i LM-60K.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe