Skłodowska-Curie, Żeromski, czy Daszyński. Andrzej Duda pośmiertnie uhonoruje 25 wybitnych Polaków

Order Orła Białego to najstarsze i najważniejsze odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej. W stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości Prezydent Andrzej Duda i Kapituła Orderu pośmiertnie uhonoruje 25 osób. Poniżej pełna lista uhonorowanych.
 Skłodowska-Curie, Żeromski, czy Daszyński. Andrzej Duda pośmiertnie uhonoruje 25 wybitnych Polaków
/ Krzysztof Sitkowski - Kancelaria Prezydenta

1. Prof. Stefan Banach ‒ jeden z najwybitniejszych matematyków XX wieku, światowej sławy autor oryginalnych rozwiązań, twierdzeń i prawideł, twórca, a także lider, wraz z Hugonem Steinhausem, lwowskiej szkoły matematycznej.

 

2. Abp Antoni Baraniak ‒ sekretarz i kapelan prymasów Polski Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, biskup pomocniczy gnieźnieński, a następnie arcybiskup metropolita poznański, dziś sługa Boży Kościoła katolickiego, ale przede wszystkim człowiek, o którym znawcy i badacze jego biografii, a także faktów, historii Polski z lat 50. XX wieku, mówią, że być może, jest wysoce prawdopodobne, że ten człowiek uratował polski Kościół. Że torturowany, dręczony, gnębiony, więziony przez komunistów nigdy nie zdradził ani Kościoła, ani Polski i Polaków. Utrzymał wszystkie tajemnice, także kard. Stefana Wyszyńskiego, okazał się postacią wyjątkowo mężną, a tym samym wyjątkowym patriotą. I być może m.in. właśnie dzięki niemu dziś Polska może się cieszyć wolnością.

 

3. Dalej bp Juliusz Bursche ‒ biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, działacz niepodległościowy, członek Rady Stanu Królestwa Polskiego, więziony i torturowany przez hitlerowców, gorliwy patriota, męczennik II wojny światowej. Człowiek, który był dręczony przez hitlerowców, próbowali go zmusić do przejścia na ich stronę, nigdy nie zdradził Polski, był do końca polskim patriotą i został przez nich zamęczony. Jest to – krótko mówiąc – męczennik polskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Powtarzam jeszcze raz: wielki patriota Rzeczypospolitej.

 

4. Ignacy Daszyński ‒ polityk, działacz społeczny i niepodległościowy, premier Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej (tzw. rządu lubelskiego), Marszałek Sejmu w latach 1928-1930.

 

5. Następnie Roman Dmowski – postać, której w zasadzie nie trzeba przedstawiać; jeden z czołowych działaczy niepodległościowych, polityk, dyplomata, publicysta, współzałożyciel, przywódca i główny twórca programu polskiego ruchu narodowego.

 

6. Ks. Szymon Fedorońko ‒ duchowny prawosławny, naczelny kapelan wyznania prawosławnego Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej, zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu. A więc jedna z ofiar ludobójstwa katyńskiego, wielki człowiek polskiego Kościoła prawosławnego.

 

7. Halina Konopacka ‒ lekkoatletka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska, działaczka sportowa, malarka, poetka i dziennikarka, bohaterka akcji ratowania złota ze skarbca Banku Polskiego w okresie II wojny światowej. Niezwykle barwna postać, ale przede wszystkim absolutna ikona polskiego sportu.

 

8. Hilary Koprowski ‒ lekarz, wirusolog i immunolog, twórca szczepionki przeciwko wirusowi polio wywołującemu chorobę Heinego-Medina. Postać absolutnie pomnikowa, jeżeli chodzi o naukę, zwalczanie chorób wirusowych. Człowiek, który na całym świecie uratował życie i zdrowie setek – czy może wręcz milionów – dzieci. Ale przede wszystkim Polak, który – niestety – po II wojnie światowej pozostał w Stanach Zjednoczonych, tam rozwijał swoją karierę, ale nie zapomniał o ojczyźnie. Gdy stworzył szczepionkę przeciwko chorobie Heinego-Medina, w firmie farmaceutycznej, która tę szczepionkę produkowała – można powiedzieć – wywalczył 9 mln dawek szczepionki, które zostały przekazane do Polski i ratowały polskie dzieci w czasie, gdy choroba Heinego-Medina w naszym kraju, niestety, rozwijała się dynamicznie i z roku na rok liczba dzieci chorujących i umierających dramatycznie wzrastała. W momencie, gdy ta szczepionka znalazła się w Polsce, doszło de facto do całkowitego zwalczenia tej choroby. I to właśnie jemu zawdzięczamy to, że kolejne pokolenia młodych Polaków były zdrowe i nie zapadły na tę chorobę.

 

9. Następnie postać znana absolutnie chyba wszystkim Polakom – Janusz Korczak, czyli Henryk Goldszmit, pisarz, pedagog, lekarz, publicysta, działacz społeczny, wielki orędownik praw dziecka, ofiara Holocaustu.

 

10. Kolejny to wspaniały polski artysta Wojciech Kossak ‒ jeden z najbardziej znanych, cenionych i płodnych malarzy polskich, czołowy reprezentant nurtu historycznego i batalistycznego, major kawalerii Wojska Polskiego.

 

11. Kolejna postać to Zofia Kossak-Szczucka ‒ wybitna powieściopisarka, organizatorka pomocy Żydom w okresie II wojny światowej w okupowanej przez Niemcy Polsce, uczestniczka Powstania Warszawskiego, która współtworzyła Żegotę i współpracowała z Ireną Sendlerową, ratując żydowskie dzieci. A więc niezwykła postać w historii naszego narodu i Polski, która była ojczyzną i Polaków, i Żydów.

 

12. Leon Kryczyński, czyli Mirza Najman ‒ prawnik, historyk, działacz społeczny, wybitny przedstawiciel społeczności Tatarów w Polsce. Zamordowany przez hitlerowców w Piaśnicy koło Wejherowa, w miejscu męczeństwa ludzi polskiego Pomorza – Kaszubów i Kociewiaków. Wybitna postać społeczności tatarskiej w Polsce, także wielki działacz społeczny i polityczny.

 

13. Następnie Kornel Makuszyński ‒ prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, jeden z najpoczytniejszych pisarzy okresu międzywojennego.

 

14, 15. Olga Drahonowska-Małkowska i jej mąż Andrzej Małkowski – twórcy polskiego harcerstwa, czyli polskiego skautingu. On ‒ twórca skautingu chłopców, czyli harcerstwa chłopięcego w Polsce, ona ‒ twórczyni i opiekunka drużyn dziewcząt. Dwie wybitne, absolutnie pomnikowe postaci, dzięki którym działa dzisiaj w Polsce harcerstwo, dzięki którym setki tysięcy, miliony młodych ludzi są wychowywane w duchu patriotycznym, w duchu służby ojczyźnie. To oni nadali polskiemu harcerstwu ryt, w którym ono w większości utrzymuje się do dzisiaj. Postaci absolutnie wybitne.

 

16. Dalej Stanisław Mierzwa – współpracownik Wincentego Witosa, adwokat, działacz ruchu ludowego, jeden ze skazanych w procesie szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Wybitna postać polskiego ruchu ludowego, także wielki człowiek.

 

17. Jędrzej Moraczewski – polityk, działacz niepodległościowy, żołnierz 1 Brygady Legionów Polskich, premier i minister w rządzie II Rzeczypospolitej.

 

18. Kolejna postać to prof. Leon Petrażycki ‒ wybitny prawnik, prawoznawca, socjolog prawa, filozof i działacz społeczny, ale przede wszystkim wybitny naukowiec, którego teorie w zakresie socjologii prawa i prawoznawstwa do dzisiaj są podręcznikowymi elementami przygotowania i wykształcenia każdego młodego prawnika.

 

19. Maciej Rataj ‒ filolog klasyczny, polityk, działacz społeczny i niepodległościowy, Marszałek Sejmu, pełniący obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej.

 

20. Dalej Władysław Stanisław Reymont ‒ jeden z najwybitniejszych i najpoczytniejszych prozaików polskich, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, społecznik i działacz patriotyczny, autor słynnej powieści „Chłopi”.

 

21. Dalej Maria Skłodowska-Curie – wybitna polska uczona, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, fundatorka Instytutu Radowego w Warszawie. Chyba najwybitniejsza w historii postać polskiej nauki.

 

22. Dalej gen. Stanisław Sosabowski – działacz niepodległościowy, pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, a następnie generał brygady Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, organizator i dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej – pierwszego oddziału tego typu w dziejach polskiego oręża.

 

23. Dalej Baruch Steinberg ‒ naczelny rabin Wojska Polskiego, zamordowany przez NKWD w Katyniu. Wybitna postać wśród społeczności polskich Żydów, wielki polski patriota, żołnierz Wojska Polskiego.

 

24. Karol Szymanowski ‒ wybitny kompozytor, pianista i pedagog, rektor Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, czyli obecnego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski.

 

25. I ostatnia z wybitnych postaci proponowanych do odznaczenia przez Kapitułę Orderu Orła Białego – Stefan Żeromski, czyli autor także „Przedwiośnia”, powieści, która w tym roku była podmiotem Narodowego Czytania w ostatnią sobotę. Pisarz, publicysta, dramaturg, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski, nazywany „sumieniem narodu” i „sumieniem polskiej literatury”.




mk/prezydent.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump z ostatniej chwili
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek w wywiadzie z kontrowersyjnym prezenterem radiowym Howarderm Sternem, że jest gotowy do debaty z Donaldem Trumpem. Trump zadeklarował, że może debatować z Bidenem nawet na sali sądowej, gdzie odbywa się jego proces karny.

To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi nie wczasowiczom z ostatniej chwili
To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi "nie" wczasowiczom

Co roku na hiszpańską Teneryfę przybywają tłumy turystów, często korzystając z hoteli z opcją All Inclusive. Dużą grupę wśród nich stanowią podróżujący z Wielkiej Brytanii i to właśnie do nich zwrócił się ostatnio zastępca burmistrza stolicyTeneryfy, który wezwał ich do przemyślenia swoich wakacyjnych planów, ale ostrzeżenie w istocie dotyczy wszystkich turystów. 

Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy z ostatniej chwili
Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zakupią dla Ukrainy rakiety Patriot oraz inne rodzaje broni i sprzętu wojskowego o wartości 6 mld dolarów. Jest to największy jak dotąd pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa.

Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną z ostatniej chwili
Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną

Portal Autoblog.com przygotował listę pojazdów co do których posiada on potwierdzienie lub raporty świadczące o tym, że zostaną one wycofane w 2024 roku. Zwraca on uwagę, że lista ta jest naprawdę pokaźna i zawiera wiele znanych i uznanych serii. 

Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć tylko u nas
Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć

Niesłabnącą popularnością wśród Polaków wciąż cieszą się wakacje w Grecji. Co roku tłumy naszych rodaków udają się do tego kraju zarówno w wyjazdach zorganizowanych, często w formule all inclusive, czy też na własną rękę.

PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu? z ostatniej chwili
PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu?

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że na listach Trzeciej Drogi z ramienia jego formacji znajdą się wiceministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy. "Staramy się wystawić najmocniejsze nazwiska, żeby zmobilizować wyborców do pójścia na te wybory" - mówił.

Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu z ostatniej chwili
Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu

– Sąd Okręgowy w Elblągu umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk, który był oskarżony o jazdę po pijanemu. Sąd ustalił, że w sprawie nie było wymaganego zezwolenia na ściganie. Wyrok jest prawomocny – podał PAP w piątek rzecznik elbląskiego sądu.

Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje z ostatniej chwili
Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - gen. Januszowi Noskowi, gen. Piotrowi Pytlowi oraz pułkownikowi Krzysztofowi Duszy.

Ostatnie Pokolenie zapowiada: Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo z ostatniej chwili
Ostatnie Pokolenie zapowiada: "Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo"

– Rozpoczynamy cykl akcji, które będą łamały prawo, będą alarmistyczne, dyskomfortowe, być może radykalne (...). Żądamy nagłej, radykalnej zmiany – zapowiada Łukasz Stanek, ekoaktywista z Ostatniego Pokolenia.

Mówił o religii i męskim organie, teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO] z ostatniej chwili
Mówił o religii i "męskim organie", teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO]

– Religia jest jak pewien męski organ (...) Jeśli ktoś wyciąga go na zewnątrz i macha nim przed nami nosem, to już mamy pewien problem – mówił poseł KO Marcin Józefaciuk

REKLAMA

Skłodowska-Curie, Żeromski, czy Daszyński. Andrzej Duda pośmiertnie uhonoruje 25 wybitnych Polaków

Order Orła Białego to najstarsze i najważniejsze odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej. W stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości Prezydent Andrzej Duda i Kapituła Orderu pośmiertnie uhonoruje 25 osób. Poniżej pełna lista uhonorowanych.
 Skłodowska-Curie, Żeromski, czy Daszyński. Andrzej Duda pośmiertnie uhonoruje 25 wybitnych Polaków
/ Krzysztof Sitkowski - Kancelaria Prezydenta

1. Prof. Stefan Banach ‒ jeden z najwybitniejszych matematyków XX wieku, światowej sławy autor oryginalnych rozwiązań, twierdzeń i prawideł, twórca, a także lider, wraz z Hugonem Steinhausem, lwowskiej szkoły matematycznej.

 

2. Abp Antoni Baraniak ‒ sekretarz i kapelan prymasów Polski Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, biskup pomocniczy gnieźnieński, a następnie arcybiskup metropolita poznański, dziś sługa Boży Kościoła katolickiego, ale przede wszystkim człowiek, o którym znawcy i badacze jego biografii, a także faktów, historii Polski z lat 50. XX wieku, mówią, że być może, jest wysoce prawdopodobne, że ten człowiek uratował polski Kościół. Że torturowany, dręczony, gnębiony, więziony przez komunistów nigdy nie zdradził ani Kościoła, ani Polski i Polaków. Utrzymał wszystkie tajemnice, także kard. Stefana Wyszyńskiego, okazał się postacią wyjątkowo mężną, a tym samym wyjątkowym patriotą. I być może m.in. właśnie dzięki niemu dziś Polska może się cieszyć wolnością.

 

3. Dalej bp Juliusz Bursche ‒ biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, działacz niepodległościowy, członek Rady Stanu Królestwa Polskiego, więziony i torturowany przez hitlerowców, gorliwy patriota, męczennik II wojny światowej. Człowiek, który był dręczony przez hitlerowców, próbowali go zmusić do przejścia na ich stronę, nigdy nie zdradził Polski, był do końca polskim patriotą i został przez nich zamęczony. Jest to – krótko mówiąc – męczennik polskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Powtarzam jeszcze raz: wielki patriota Rzeczypospolitej.

 

4. Ignacy Daszyński ‒ polityk, działacz społeczny i niepodległościowy, premier Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej (tzw. rządu lubelskiego), Marszałek Sejmu w latach 1928-1930.

 

5. Następnie Roman Dmowski – postać, której w zasadzie nie trzeba przedstawiać; jeden z czołowych działaczy niepodległościowych, polityk, dyplomata, publicysta, współzałożyciel, przywódca i główny twórca programu polskiego ruchu narodowego.

 

6. Ks. Szymon Fedorońko ‒ duchowny prawosławny, naczelny kapelan wyznania prawosławnego Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej, zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu. A więc jedna z ofiar ludobójstwa katyńskiego, wielki człowiek polskiego Kościoła prawosławnego.

 

7. Halina Konopacka ‒ lekkoatletka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska, działaczka sportowa, malarka, poetka i dziennikarka, bohaterka akcji ratowania złota ze skarbca Banku Polskiego w okresie II wojny światowej. Niezwykle barwna postać, ale przede wszystkim absolutna ikona polskiego sportu.

 

8. Hilary Koprowski ‒ lekarz, wirusolog i immunolog, twórca szczepionki przeciwko wirusowi polio wywołującemu chorobę Heinego-Medina. Postać absolutnie pomnikowa, jeżeli chodzi o naukę, zwalczanie chorób wirusowych. Człowiek, który na całym świecie uratował życie i zdrowie setek – czy może wręcz milionów – dzieci. Ale przede wszystkim Polak, który – niestety – po II wojnie światowej pozostał w Stanach Zjednoczonych, tam rozwijał swoją karierę, ale nie zapomniał o ojczyźnie. Gdy stworzył szczepionkę przeciwko chorobie Heinego-Medina, w firmie farmaceutycznej, która tę szczepionkę produkowała – można powiedzieć – wywalczył 9 mln dawek szczepionki, które zostały przekazane do Polski i ratowały polskie dzieci w czasie, gdy choroba Heinego-Medina w naszym kraju, niestety, rozwijała się dynamicznie i z roku na rok liczba dzieci chorujących i umierających dramatycznie wzrastała. W momencie, gdy ta szczepionka znalazła się w Polsce, doszło de facto do całkowitego zwalczenia tej choroby. I to właśnie jemu zawdzięczamy to, że kolejne pokolenia młodych Polaków były zdrowe i nie zapadły na tę chorobę.

 

9. Następnie postać znana absolutnie chyba wszystkim Polakom – Janusz Korczak, czyli Henryk Goldszmit, pisarz, pedagog, lekarz, publicysta, działacz społeczny, wielki orędownik praw dziecka, ofiara Holocaustu.

 

10. Kolejny to wspaniały polski artysta Wojciech Kossak ‒ jeden z najbardziej znanych, cenionych i płodnych malarzy polskich, czołowy reprezentant nurtu historycznego i batalistycznego, major kawalerii Wojska Polskiego.

 

11. Kolejna postać to Zofia Kossak-Szczucka ‒ wybitna powieściopisarka, organizatorka pomocy Żydom w okresie II wojny światowej w okupowanej przez Niemcy Polsce, uczestniczka Powstania Warszawskiego, która współtworzyła Żegotę i współpracowała z Ireną Sendlerową, ratując żydowskie dzieci. A więc niezwykła postać w historii naszego narodu i Polski, która była ojczyzną i Polaków, i Żydów.

 

12. Leon Kryczyński, czyli Mirza Najman ‒ prawnik, historyk, działacz społeczny, wybitny przedstawiciel społeczności Tatarów w Polsce. Zamordowany przez hitlerowców w Piaśnicy koło Wejherowa, w miejscu męczeństwa ludzi polskiego Pomorza – Kaszubów i Kociewiaków. Wybitna postać społeczności tatarskiej w Polsce, także wielki działacz społeczny i polityczny.

 

13. Następnie Kornel Makuszyński ‒ prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, jeden z najpoczytniejszych pisarzy okresu międzywojennego.

 

14, 15. Olga Drahonowska-Małkowska i jej mąż Andrzej Małkowski – twórcy polskiego harcerstwa, czyli polskiego skautingu. On ‒ twórca skautingu chłopców, czyli harcerstwa chłopięcego w Polsce, ona ‒ twórczyni i opiekunka drużyn dziewcząt. Dwie wybitne, absolutnie pomnikowe postaci, dzięki którym działa dzisiaj w Polsce harcerstwo, dzięki którym setki tysięcy, miliony młodych ludzi są wychowywane w duchu patriotycznym, w duchu służby ojczyźnie. To oni nadali polskiemu harcerstwu ryt, w którym ono w większości utrzymuje się do dzisiaj. Postaci absolutnie wybitne.

 

16. Dalej Stanisław Mierzwa – współpracownik Wincentego Witosa, adwokat, działacz ruchu ludowego, jeden ze skazanych w procesie szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Wybitna postać polskiego ruchu ludowego, także wielki człowiek.

 

17. Jędrzej Moraczewski – polityk, działacz niepodległościowy, żołnierz 1 Brygady Legionów Polskich, premier i minister w rządzie II Rzeczypospolitej.

 

18. Kolejna postać to prof. Leon Petrażycki ‒ wybitny prawnik, prawoznawca, socjolog prawa, filozof i działacz społeczny, ale przede wszystkim wybitny naukowiec, którego teorie w zakresie socjologii prawa i prawoznawstwa do dzisiaj są podręcznikowymi elementami przygotowania i wykształcenia każdego młodego prawnika.

 

19. Maciej Rataj ‒ filolog klasyczny, polityk, działacz społeczny i niepodległościowy, Marszałek Sejmu, pełniący obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej.

 

20. Dalej Władysław Stanisław Reymont ‒ jeden z najwybitniejszych i najpoczytniejszych prozaików polskich, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, społecznik i działacz patriotyczny, autor słynnej powieści „Chłopi”.

 

21. Dalej Maria Skłodowska-Curie – wybitna polska uczona, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, fundatorka Instytutu Radowego w Warszawie. Chyba najwybitniejsza w historii postać polskiej nauki.

 

22. Dalej gen. Stanisław Sosabowski – działacz niepodległościowy, pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, a następnie generał brygady Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, organizator i dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej – pierwszego oddziału tego typu w dziejach polskiego oręża.

 

23. Dalej Baruch Steinberg ‒ naczelny rabin Wojska Polskiego, zamordowany przez NKWD w Katyniu. Wybitna postać wśród społeczności polskich Żydów, wielki polski patriota, żołnierz Wojska Polskiego.

 

24. Karol Szymanowski ‒ wybitny kompozytor, pianista i pedagog, rektor Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, czyli obecnego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski.

 

25. I ostatnia z wybitnych postaci proponowanych do odznaczenia przez Kapitułę Orderu Orła Białego – Stefan Żeromski, czyli autor także „Przedwiośnia”, powieści, która w tym roku była podmiotem Narodowego Czytania w ostatnią sobotę. Pisarz, publicysta, dramaturg, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski, nazywany „sumieniem narodu” i „sumieniem polskiej literatury”.




mk/prezydent.pl



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe