loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Skłodowska-Curie, Żeromski, czy Daszyński. Andrzej Duda pośmiertnie uhonoruje 25 wybitnych Polaków
Opublikowano dnia 02.11.2018 14:05
Order Orła Białego to najstarsze i najważniejsze odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej. W stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości Prezydent Andrzej Duda i Kapituła Orderu pośmiertnie uhonoruje 25 osób. Poniżej pełna lista uhonorowanych.

Krzysztof Sitkowski - Kancelaria Prezydenta

1. Prof. Stefan Banach ‒ jeden z najwybitniejszych matematyków XX wieku, światowej sławy autor oryginalnych rozwiązań, twierdzeń i prawideł, twórca, a także lider, wraz z Hugonem Steinhausem, lwowskiej szkoły matematycznej.

 

2. Abp Antoni Baraniak ‒ sekretarz i kapelan prymasów Polski Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, biskup pomocniczy gnieźnieński, a następnie arcybiskup metropolita poznański, dziś sługa Boży Kościoła katolickiego, ale przede wszystkim człowiek, o którym znawcy i badacze jego biografii, a także faktów, historii Polski z lat 50. XX wieku, mówią, że być może, jest wysoce prawdopodobne, że ten człowiek uratował polski Kościół. Że torturowany, dręczony, gnębiony, więziony przez komunistów nigdy nie zdradził ani Kościoła, ani Polski i Polaków. Utrzymał wszystkie tajemnice, także kard. Stefana Wyszyńskiego, okazał się postacią wyjątkowo mężną, a tym samym wyjątkowym patriotą. I być może m.in. właśnie dzięki niemu dziś Polska może się cieszyć wolnością.

 

3. Dalej bp Juliusz Bursche ‒ biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, działacz niepodległościowy, członek Rady Stanu Królestwa Polskiego, więziony i torturowany przez hitlerowców, gorliwy patriota, męczennik II wojny światowej. Człowiek, który był dręczony przez hitlerowców, próbowali go zmusić do przejścia na ich stronę, nigdy nie zdradził Polski, był do końca polskim patriotą i został przez nich zamęczony. Jest to – krótko mówiąc – męczennik polskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Powtarzam jeszcze raz: wielki patriota Rzeczypospolitej.

 

4. Ignacy Daszyński ‒ polityk, działacz społeczny i niepodległościowy, premier Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej (tzw. rządu lubelskiego), Marszałek Sejmu w latach 1928-1930.

 

5. Następnie Roman Dmowski – postać, której w zasadzie nie trzeba przedstawiać; jeden z czołowych działaczy niepodległościowych, polityk, dyplomata, publicysta, współzałożyciel, przywódca i główny twórca programu polskiego ruchu narodowego.

 

6. Ks. Szymon Fedorońko ‒ duchowny prawosławny, naczelny kapelan wyznania prawosławnego Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej, zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu. A więc jedna z ofiar ludobójstwa katyńskiego, wielki człowiek polskiego Kościoła prawosławnego.

 

7. Halina Konopacka ‒ lekkoatletka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska, działaczka sportowa, malarka, poetka i dziennikarka, bohaterka akcji ratowania złota ze skarbca Banku Polskiego w okresie II wojny światowej. Niezwykle barwna postać, ale przede wszystkim absolutna ikona polskiego sportu.

 

8. Hilary Koprowski ‒ lekarz, wirusolog i immunolog, twórca szczepionki przeciwko wirusowi polio wywołującemu chorobę Heinego-Medina. Postać absolutnie pomnikowa, jeżeli chodzi o naukę, zwalczanie chorób wirusowych. Człowiek, który na całym świecie uratował życie i zdrowie setek – czy może wręcz milionów – dzieci. Ale przede wszystkim Polak, który – niestety – po II wojnie światowej pozostał w Stanach Zjednoczonych, tam rozwijał swoją karierę, ale nie zapomniał o ojczyźnie. Gdy stworzył szczepionkę przeciwko chorobie Heinego-Medina, w firmie farmaceutycznej, która tę szczepionkę produkowała – można powiedzieć – wywalczył 9 mln dawek szczepionki, które zostały przekazane do Polski i ratowały polskie dzieci w czasie, gdy choroba Heinego-Medina w naszym kraju, niestety, rozwijała się dynamicznie i z roku na rok liczba dzieci chorujących i umierających dramatycznie wzrastała. W momencie, gdy ta szczepionka znalazła się w Polsce, doszło de facto do całkowitego zwalczenia tej choroby. I to właśnie jemu zawdzięczamy to, że kolejne pokolenia młodych Polaków były zdrowe i nie zapadły na tę chorobę.

 

9. Następnie postać znana absolutnie chyba wszystkim Polakom – Janusz Korczak, czyli Henryk Goldszmit, pisarz, pedagog, lekarz, publicysta, działacz społeczny, wielki orędownik praw dziecka, ofiara Holocaustu.

 

10. Kolejny to wspaniały polski artysta Wojciech Kossak ‒ jeden z najbardziej znanych, cenionych i płodnych malarzy polskich, czołowy reprezentant nurtu historycznego i batalistycznego, major kawalerii Wojska Polskiego.

 

11. Kolejna postać to Zofia Kossak-Szczucka ‒ wybitna powieściopisarka, organizatorka pomocy Żydom w okresie II wojny światowej w okupowanej przez Niemcy Polsce, uczestniczka Powstania Warszawskiego, która współtworzyła Żegotę i współpracowała z Ireną Sendlerową, ratując żydowskie dzieci. A więc niezwykła postać w historii naszego narodu i Polski, która była ojczyzną i Polaków, i Żydów.

 

12. Leon Kryczyński, czyli Mirza Najman ‒ prawnik, historyk, działacz społeczny, wybitny przedstawiciel społeczności Tatarów w Polsce. Zamordowany przez hitlerowców w Piaśnicy koło Wejherowa, w miejscu męczeństwa ludzi polskiego Pomorza – Kaszubów i Kociewiaków. Wybitna postać społeczności tatarskiej w Polsce, także wielki działacz społeczny i polityczny.

 

13. Następnie Kornel Makuszyński ‒ prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, jeden z najpoczytniejszych pisarzy okresu międzywojennego.

 

14, 15. Olga Drahonowska-Małkowska i jej mąż Andrzej Małkowski – twórcy polskiego harcerstwa, czyli polskiego skautingu. On ‒ twórca skautingu chłopców, czyli harcerstwa chłopięcego w Polsce, ona ‒ twórczyni i opiekunka drużyn dziewcząt. Dwie wybitne, absolutnie pomnikowe postaci, dzięki którym działa dzisiaj w Polsce harcerstwo, dzięki którym setki tysięcy, miliony młodych ludzi są wychowywane w duchu patriotycznym, w duchu służby ojczyźnie. To oni nadali polskiemu harcerstwu ryt, w którym ono w większości utrzymuje się do dzisiaj. Postaci absolutnie wybitne.

 

16. Dalej Stanisław Mierzwa – współpracownik Wincentego Witosa, adwokat, działacz ruchu ludowego, jeden ze skazanych w procesie szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Wybitna postać polskiego ruchu ludowego, także wielki człowiek.

 

17. Jędrzej Moraczewski – polityk, działacz niepodległościowy, żołnierz 1 Brygady Legionów Polskich, premier i minister w rządzie II Rzeczypospolitej.

 

18. Kolejna postać to prof. Leon Petrażycki ‒ wybitny prawnik, prawoznawca, socjolog prawa, filozof i działacz społeczny, ale przede wszystkim wybitny naukowiec, którego teorie w zakresie socjologii prawa i prawoznawstwa do dzisiaj są podręcznikowymi elementami przygotowania i wykształcenia każdego młodego prawnika.

 

19. Maciej Rataj ‒ filolog klasyczny, polityk, działacz społeczny i niepodległościowy, Marszałek Sejmu, pełniący obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej.

 

20. Dalej Władysław Stanisław Reymont ‒ jeden z najwybitniejszych i najpoczytniejszych prozaików polskich, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, społecznik i działacz patriotyczny, autor słynnej powieści „Chłopi”.

 

21. Dalej Maria Skłodowska-Curie – wybitna polska uczona, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, fundatorka Instytutu Radowego w Warszawie. Chyba najwybitniejsza w historii postać polskiej nauki.

 

22. Dalej gen. Stanisław Sosabowski – działacz niepodległościowy, pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, a następnie generał brygady Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, organizator i dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej – pierwszego oddziału tego typu w dziejach polskiego oręża.

 

23. Dalej Baruch Steinberg ‒ naczelny rabin Wojska Polskiego, zamordowany przez NKWD w Katyniu. Wybitna postać wśród społeczności polskich Żydów, wielki polski patriota, żołnierz Wojska Polskiego.

 

24. Karol Szymanowski ‒ wybitny kompozytor, pianista i pedagog, rektor Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, czyli obecnego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski.

 

25. I ostatnia z wybitnych postaci proponowanych do odznaczenia przez Kapitułę Orderu Orła Białego – Stefan Żeromski, czyli autor także „Przedwiośnia”, powieści, która w tym roku była podmiotem Narodowego Czytania w ostatnią sobotę. Pisarz, publicysta, dramaturg, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski, nazywany „sumieniem narodu” i „sumieniem polskiej literatury”.
mk/prezydent.pl

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Ryszard
Czarnecki

„Pójdź, Henning-Kloska, ja Cię uczyć każę"....
Wartością z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa jest NATO, jest Pakt Północnoatlantycki i żadne propozycje czy nowe formuły, które się pojawiają, nie mogą wylać dziecka z kąpielą. Nie mogą zaszkodzić, ograniczyć możliwości działania NATO czy zmniejszyć jego aktywność. Dlatego też z pewnym dystansem patrzę na głoszoną i przez prezydenta Macrona, i przez kanclerz Merkel koncepcję wspólnej armii, ponieważ jak znam życie, a w polityce międzynarodowej jednak siedzę od dłuższego czasu, to wiem, że w praktyce politycznej ta koncepcja będzie oznaczała olbrzymią ilość zamówień dla francuskich czy niemieckich firm zbrojeniowych
avatar
.
Rosemann

Roseman: 8 miesięcy czyli w co gra Czarnecki
Nie da się wykluczyć i takiej możliwości, że Czarnecki ma takich nagrań więcej i to, o czym już wiemy to tylko sprytna przygrywka przed dalszym ciągiem. Który nastąpi wiosną i jesienią. Ale to się dopiero okaże.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Jest porozumienie w sprawie Brexitu, ale z brytyjskiego rządu odchodzi aż 5 ministrów
W środę zarówno strona unijna jak i rząd W. Brytanii ogłosili, że jest porozumienie w sprawie uporządkowanego wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej, ale już w czwartek dowiedzieliśmy się, że odchodzi aż 5 ministrów, w tym ten odpowiedzialny za negocjacje Brexitu.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.