Z kim zawrzemy sojusz po wyborach europejskich w maju 2019?

Warto podkreślić, że to, że porozumienia akceptowanego przez House of Commons – Izbę Gmin, i przez media brytyjskie, nie ma, a to wynika z tego, że Unia potraktowała negocjacje z Wielką Brytanią jako swoistą przestrogę dla tych państw Unii, które chciałyby kiedyś w przyszłości wejść na brytyjską drogę i z Unii wyjść, albo nawet nie tyle z Unii a z „eurolandu”, a takie pojawiały się deklaracje ze strony obecnie rządzących Włochami dwóch partii politycznych. Pewnie dlatego profilaktycznie zrobiono Brytyjczykom właśnie taką ścieżkę zdrowia, żeby zniechęcić tych, którzy dobrodziejstwa Unii Europejskiej chcieliby w przyszłości odrzucić.
Pozwalam sobie zachęcić Państwa do lektury wywiadu radiowego, jakiego udzieliłem Radiu Wnet. Spisana rozmowa poświęcona jest w praktyce wyłącznie problematyce międzynarodowej. Tekst został przeze mnie autoryzowany.

Radio Wnet, Poranek Wnet, godz. 8:01, a my komentujemy wizytę wicepremiera Wloch Matteo Salviniego w Polsce, naszym rozmówcą jest teraz w Strasburgu Ryszard Czarnecki, halo, dzień dobry Panu.

Witam Pana, witam Państwa z Brukseli, ale to również siedziba Parlamentu Europejskiego, więc na to samo wychodzi.

No tak, różne są w Europie teorie ile jest siedzib Parlamentu Europejskiego, ale my dzisiaj nie o dowcipach, tylko o tym, czego się możemy spodziewać po wizycie włoskiego polityka w Warszawie?

Myślę, że to jest dosyć oczywiste spotkanie, lider trzeciego co do wielkości kraju w Unii Europejskiej, czyli wicepremier Matteo Salvini spotyka się z liderem politycznym piątego co do wielkości kraju w Unii, czyli Polski, więc tu trzeba podkreślać wymiar międzypaństwowy. Nasze kraje powinny współpracować, zwłaszcza, że i Rzym i Warszawa to zdroworozsądkowe stolice eurorealistyczne, a nie tak jak Macron i Paryż i w jakiejś mierze również Merkel i Berlin -euroentuzjastyczne. Natomiast oczywiście jest tez, że jest daleko idąca wspólnota poglądów w różnych sprawach, np. gdy chodzi o wizję przyszłości Europy, są rzeczy które nas łączą, ale i dzielą, ja myślę, że trzeba o tych różnicach też mówić. Czy będziemy współpracować? Na pewno tak, ale czy instytucjonalnie, w ramach jednej frakcji – zobaczymy. Póki co mamy bardzo efektywna współpracę i bronimy swoich krajów razem z węgierską partią Fidesz, ale nie jesteśmy w jednej frakcji. A teraz z włoską Lega, Liga, dawniej Lega Nord, Ligą Północną, ale czy będziemy w jednej frakcji w przyszłości? Byliśmy kiedyś, przypomnę, w pierwszej polskiej kadencji europarlamentu 2004-2009, pod koniec kadencji przez parę lat byliśmy we frakcji nazywającej się Unia na rzecz Europy Narodów, właśnie z Ligą Północną, pamiętam dobrze, bo byłem skarbnikiem tej frakcji. Współpraca ta była dobra, czy wrócimy do niej po latach – zobaczymy.

To się rzeczywiście okaże. Panie Pośle, brexit coraz bliżej. Jako człowiek, który ma też rodzinne powiązania z Wielką Brytanią jak Pan sądzi, czy to będzie brexit bez brexitu, czy brexitu nie będzie, czy umowa zostanie zawarta?

To jest jak w takim dobrym dreszczowcu, nikt nic nie wie, konia z rzędem temu, kto potrafi przewidzieć co będzie na pewno. Różne rzeczy wchodzą i twardy brexit który byłby dla Wielkiej Brytanii i Europy fatalny, i brexit taki jaki miał być, czyli łagodny rozwód oraz również wycofanie się Wielkiej Brytanii z tego, co wcześniej podpisali, chociaż myślę, że to jednak nie jest najbardziej prawdopodobny scenariusz. Warto podkreślić, że to, że porozumienia akceptowanego przez House of Commons – Izbę Gmin, i przez media brytyjskie, nie ma, a to wynika z tego, że Unia potraktowała negocjacje z Wielką Brytanią jako swoistą przestrogę dla tych państw Unii, które chciałyby kiedyś w przyszłości wejść na brytyjską drogę i z Unii wyjść, albo nawet nie tyle z Unii a z „eurolandu”, a takie pojawiały się deklaracje ze strony obecnie rządzących Włochami dwóch partii politycznych. Pewnie dlatego profilaktycznie zrobiono Brytyjczykom właśnie taką ścieżkę zdrowia, żeby zniechęcić tych, którzy dobrodziejstwa Unii Europejskiej chcieliby w przyszłości odrzucić.

Bardzo serdecznie dziękuję, Ryszard Czarnecki, Poseł do Parlamentu Europejskiego z Brukseli był naszym gościem.

Dziękuję bardzo, do widzenia.

 

POLECANE
Pilny komunikat inspektoratu sanitarnego dla mieszkańców i turystów Pomorza z ostatniej chwili
Pilny komunikat inspektoratu sanitarnego dla mieszkańców i turystów Pomorza

Cztery nadmorskie kąpieliska w województwie pomorskim zamknął w środę Główny Inspektorat Sanitarny. Powodem jest zakwit sinic.  Czerwona flaga zakazująca wejścia do wody powiewa także na kąpielisku w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim w województwie zachodniopomorskim.

Niemcy dopięli swego. Sąd w Warszawie zawiesił decyzję środowiskową ws. portu kontenerowego w Świnoujściu z ostatniej chwili
"Niemcy dopięli swego". Sąd w Warszawie zawiesił decyzję środowiskową ws. portu kontenerowego w Świnoujściu

Cios dla wielkiego projektu w Świnoujściu. Sąd w Warszawie zawiesił decyzję środowiskową ws. budowy portu kontenerowego w Świnoujściu – poinformował niemiecki Ostsee Zeitung.

Jest komunikat prokuratury ws. Grzegorza Brauna z ostatniej chwili
Jest komunikat prokuratury ws. Grzegorza Brauna

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko europosłowi Grzegorzowi Braunowi m.in. w związku ze zgaszeniem przez niego świec chanukowych w Sejmie w 2023 r. – poinformował w środę rzecznik tej prokuratury prok. Piotr Antoni Skiba.

Niemcy o polskim odkryciu złóż na Bałtyku: To również niemiecka ropa i gaz. Przychody do podziału Wiadomości
Niemcy o polskim odkryciu złóż na Bałtyku: To również niemiecka ropa i gaz. "Przychody do podziału"

Niemcy po początkowej krytyce i obawach związanych z odkryciem złóż ropy na północ od Świnoujścia, teraz wprowadzają nową narrację i zaczynają się przyznawać do zasobów. Rząd landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego stwierdził, że to również niemiecka ropa i gaz. A niemieckie media już rozważają konieczność podziału przychodów z wydobycia. 

Duży pożar w Warszawie. Trwa akcja straży pożarnej z ostatniej chwili
Duży pożar w Warszawie. Trwa akcja straży pożarnej

Paliły się śmieci w sortowni przy ulicy Zawodzie na granicy Mokotowa i Wilanowa. Przed godziną 14.00 strażacy przekazali, że pożar został zlokalizowany i trwa jego dogaszanie.

Bosak o zmianach w rządzie: Wypadli beznadziejni. Zastąpią ich jeszcze gorsi z ostatniej chwili
Bosak o zmianach w rządzie: "Wypadli beznadziejni. Zastąpią ich jeszcze gorsi"

– Rekonstrukcja rządu nie zapowiada zmiany jakościowej, zwiastującej jakikolwiek przełom strategiczny – ocenił w rozmowie z PAP wicemarszałek Sejmu, lider Konfederacji Krzysztof Bosak. Według niego z rządu „wypada kilka beznadziejnych osób”, które są zastępowane przez jeszcze gorszych.

Wzrosła stopa bezrobocia. Zobacz, jak to teraz wygląda w województwach z ostatniej chwili
Wzrosła stopa bezrobocia. Zobacz, jak to teraz wygląda w województwach

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące bezrobocia w czerwcu. Stopa bezrobocia wyniosła 5,2 proc. To więcej niż miesiąc wcześniej – 5,0. To również nieco wyższy wskaźnik od przewidywań resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, który szacował, że stopa bezrobocia w czerwcu wyniesie 5,1 proc. Konsensus PAP Biznes wskazywał poziom 4,9 proc.

Niemcy chcą patrolować infrastrukturę krytyczną u wybrzeży Norwegii. Znajdują się tam również polskie instalacje tylko u nas
Niemcy chcą patrolować infrastrukturę krytyczną u wybrzeży Norwegii. Znajdują się tam również "polskie" instalacje

Norweska prasa szeroko komentowała wizytę premiera Jonasa Gahra Støre'a w Niemczech w Berlinie 21 lipca 2025 r., poświęconą przemysłowi zbrojeniowemu i polityce energetycznej. Doniesienia podkreślały wspólne oświadczenie z kanclerzem Friedrichem Merzem o pogłębieniu współpracy norwesko-niemieckiej, zwłaszcza w zakresie wsparcia ukraińskiej obrony powietrznej. Jednak rozmowy niemiecko-norweskie, które mają być kontynuowane jesienią, mogą dotyczyć również żywotnych interesów Polski.

Gorąco na Ukrainie. Po podpisie Zełenskiego ludzie wyszli na ulice z ostatniej chwili
Gorąco na Ukrainie. Po podpisie Zełenskiego ludzie wyszli na ulice

„Ręce precz od NABU”, „Weto dla ustawy” i „Hańba” – to niektóre z haseł, które pojawiły się podczas protestów w Kijowie i kilku innych ukraińskich miastach. Chodzi o podpisaną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ustawę ograniczającą niezależność Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) oraz Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP). Demonstrację zorganizował weteran wojenny Dmytro Koziatyński, który podziękował uczestnikom za solidarność w mediach społecznościowych.

Serio nie wiesz, jak się taką pracę zdobywa? Burza po emisji popularnego programu TVN z ostatniej chwili
"Serio nie wiesz, jak się taką pracę zdobywa?" Burza po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

REKLAMA

Z kim zawrzemy sojusz po wyborach europejskich w maju 2019?

Warto podkreślić, że to, że porozumienia akceptowanego przez House of Commons – Izbę Gmin, i przez media brytyjskie, nie ma, a to wynika z tego, że Unia potraktowała negocjacje z Wielką Brytanią jako swoistą przestrogę dla tych państw Unii, które chciałyby kiedyś w przyszłości wejść na brytyjską drogę i z Unii wyjść, albo nawet nie tyle z Unii a z „eurolandu”, a takie pojawiały się deklaracje ze strony obecnie rządzących Włochami dwóch partii politycznych. Pewnie dlatego profilaktycznie zrobiono Brytyjczykom właśnie taką ścieżkę zdrowia, żeby zniechęcić tych, którzy dobrodziejstwa Unii Europejskiej chcieliby w przyszłości odrzucić.
Pozwalam sobie zachęcić Państwa do lektury wywiadu radiowego, jakiego udzieliłem Radiu Wnet. Spisana rozmowa poświęcona jest w praktyce wyłącznie problematyce międzynarodowej. Tekst został przeze mnie autoryzowany.

Radio Wnet, Poranek Wnet, godz. 8:01, a my komentujemy wizytę wicepremiera Wloch Matteo Salviniego w Polsce, naszym rozmówcą jest teraz w Strasburgu Ryszard Czarnecki, halo, dzień dobry Panu.

Witam Pana, witam Państwa z Brukseli, ale to również siedziba Parlamentu Europejskiego, więc na to samo wychodzi.

No tak, różne są w Europie teorie ile jest siedzib Parlamentu Europejskiego, ale my dzisiaj nie o dowcipach, tylko o tym, czego się możemy spodziewać po wizycie włoskiego polityka w Warszawie?

Myślę, że to jest dosyć oczywiste spotkanie, lider trzeciego co do wielkości kraju w Unii Europejskiej, czyli wicepremier Matteo Salvini spotyka się z liderem politycznym piątego co do wielkości kraju w Unii, czyli Polski, więc tu trzeba podkreślać wymiar międzypaństwowy. Nasze kraje powinny współpracować, zwłaszcza, że i Rzym i Warszawa to zdroworozsądkowe stolice eurorealistyczne, a nie tak jak Macron i Paryż i w jakiejś mierze również Merkel i Berlin -euroentuzjastyczne. Natomiast oczywiście jest tez, że jest daleko idąca wspólnota poglądów w różnych sprawach, np. gdy chodzi o wizję przyszłości Europy, są rzeczy które nas łączą, ale i dzielą, ja myślę, że trzeba o tych różnicach też mówić. Czy będziemy współpracować? Na pewno tak, ale czy instytucjonalnie, w ramach jednej frakcji – zobaczymy. Póki co mamy bardzo efektywna współpracę i bronimy swoich krajów razem z węgierską partią Fidesz, ale nie jesteśmy w jednej frakcji. A teraz z włoską Lega, Liga, dawniej Lega Nord, Ligą Północną, ale czy będziemy w jednej frakcji w przyszłości? Byliśmy kiedyś, przypomnę, w pierwszej polskiej kadencji europarlamentu 2004-2009, pod koniec kadencji przez parę lat byliśmy we frakcji nazywającej się Unia na rzecz Europy Narodów, właśnie z Ligą Północną, pamiętam dobrze, bo byłem skarbnikiem tej frakcji. Współpraca ta była dobra, czy wrócimy do niej po latach – zobaczymy.

To się rzeczywiście okaże. Panie Pośle, brexit coraz bliżej. Jako człowiek, który ma też rodzinne powiązania z Wielką Brytanią jak Pan sądzi, czy to będzie brexit bez brexitu, czy brexitu nie będzie, czy umowa zostanie zawarta?

To jest jak w takim dobrym dreszczowcu, nikt nic nie wie, konia z rzędem temu, kto potrafi przewidzieć co będzie na pewno. Różne rzeczy wchodzą i twardy brexit który byłby dla Wielkiej Brytanii i Europy fatalny, i brexit taki jaki miał być, czyli łagodny rozwód oraz również wycofanie się Wielkiej Brytanii z tego, co wcześniej podpisali, chociaż myślę, że to jednak nie jest najbardziej prawdopodobny scenariusz. Warto podkreślić, że to, że porozumienia akceptowanego przez House of Commons – Izbę Gmin, i przez media brytyjskie, nie ma, a to wynika z tego, że Unia potraktowała negocjacje z Wielką Brytanią jako swoistą przestrogę dla tych państw Unii, które chciałyby kiedyś w przyszłości wejść na brytyjską drogę i z Unii wyjść, albo nawet nie tyle z Unii a z „eurolandu”, a takie pojawiały się deklaracje ze strony obecnie rządzących Włochami dwóch partii politycznych. Pewnie dlatego profilaktycznie zrobiono Brytyjczykom właśnie taką ścieżkę zdrowia, żeby zniechęcić tych, którzy dobrodziejstwa Unii Europejskiej chcieliby w przyszłości odrzucić.

Bardzo serdecznie dziękuję, Ryszard Czarnecki, Poseł do Parlamentu Europejskiego z Brukseli był naszym gościem.

Dziękuję bardzo, do widzenia.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe