Mamy raport Ministerstwa Przedsiębiorczości nt. Wolnych Niedziel. Lobbyści hipermarketów się zapłaczą

- Dane wyraźnie wskazują na bardzo dynamiczny wzrost sprzedaży w kategorii sklepów średnich oraz specjalistycznych. Wyniki sklepów małych charakteryzowały się pozytywną dynamiką, która nie była tak wysoka jak sklepów średnich, ale zdecydowanie korzystniejsza niż w okresach poprzednich. - czytamy w raporcie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii nt. wpływu ograniczenia handlu w niedzielę. stoi to w rażącej sprzeczności z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej informacjami jakoby "małe sklepy miały upadać z powodu Wolnych Niedziel". Raport Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii nie rekomenduje zmian w obecnym modelu ograniczenia handlu, choć wskazuje na potrzebę monitorowania sytuacji
 Mamy raport Ministerstwa Przedsiębiorczości nt. Wolnych Niedziel. Lobbyści hipermarketów się zapłaczą
/ morguefile.com
MPiT podkreśla, że w sektorze handlu detalicznego rok 2018 był najlepszy od blisko 10 lat pod względem sprzedaży.

Przyczyn tego należy upatrywać m.in. w rosnących dochodach Polaków, korzystnych zmianach rynku pracy, silnej gospodarce, a także korzystnych warunkach pogodowych. W świetle przeprowadzonych analiz MPiT nie rekomenduje wprowadzania zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele. Niezbędne jest jednak przeprowadzenie pogłębionych badań oddziaływania ograniczenia na małe sklepy oraz na jakość życia Polaków

Raport zwraca uwagę na to, że upłynął zbyt krótki okres czasu aby ostatecznie potwierdzić tendencje związane z obowiązywaniem ograniczenia handlu w niedziele, oraz, że potrzebne są kolejne analizy. Tym nie mniej z samej analizy przeprowadzonej przez firmę Nielsen wynika, że nastąpił wzrost sprzedaży produktów FMCG [produkty sprzedawane często i po względnie niskich cenach. Przykładami dóbr z tej branży są artykuły spożywcze, czy środki czystości - Wikipedia] w sektorze małych i średnich sklepów (a szczególnie na stacjach benzynowych) a spadek sprzedaży w hipermarketach



Nastąpił też wzrost sprzedaży jako takiej w sklepach małoformatowych w stosunku do prognoz



Dzięki Wolnym Niedzielom nastąpiły również pozytywne zmiany społeczne

- Obecnie niedziele niehandlowe to dni spędzane coraz częściej z rodziną, na oglądaniu telewizji lub spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, w zależności od pogody. Właśnie takie formy aktywności deklarują zarówno osoby, których sposób spędzania niedzieli uległ znaczącej zmianie, jak i pozostali badani.
(...)
Zamówienia online i dostawy do domu są obecnie prężnie rozwijającym się elementem sektora gastronomicznego i jednocześnie bardzo perspektywicznym, co podkreślają m.in. dane przedstawione przez PortalPizza.pl. Według przedstawicieli portalu w niedziele niehandlowe osiągają oni znaczny wzrost liczby zamówień. Za przykład podają jedną z niedziel niehandlowych (13 stycznia), w której odnotowano 35-procentowy wzrost zamówień w porównaniu do średniej ze  wszystkich niedziel handlowych w czwartym kwartale ubiegłego roku. Podobne doświadczenie mają przedstawiciele portalu Pyszne.pl, według których w niedziele niehandlowe klienci składają dwa razy więcej zamówień niż w niedziele handlowe. 
(...)
Według danych GUS na dzień 31 lipca 2018 r. sytuacja turystyki w Polsce w I połowie 2018 r. poprawiła się względem analogicznego okresu 2017 r. Wzrosła zarówno baza turystyczna, jak i liczba turystów krajowych.


- czytamy w raporcie

Pracownicy handlu popierają ograniczenie handlu w niedziele:

- Warto również zwrócić uwagę na badania pokazujące stosunek pracowników sektora handlowego do ograniczeń handlu w niedzielę. Wyniki badań zrealizowanych na zlecenie Solidarności pokazują, że wśród ankietowanych pracowników handlu 90% kobiet i 92% mężczyzn pozytywnie ocenia wprowadzenie ograniczenia handlu 


Raport rekomenduje:

- Obowiązywanie ograniczenia handlu w 2018 r. przełożyło się na zmianę postaw konsumentów, klienci przyzwyczajają się do tych zmian. Zastosowany okres przejściowy umożliwia wdrożenie zmian w modelach biznesowych przedsiębiorców oraz nawykach konsumentów, co potwierdza zasadność jego wprowadzenia. Umożliwia on także uniknięcie błędów, które wystąpiły na Węgrzech, gdzie zakaz
handlu w niedziele został wprowadzony bez uwzględnienia okresu dostosowawczego.

Konieczne wydaje się jednak dalsze dopracowanie regulacji w kierunku wzmocnienia małych sklepów. Działaniem właściwym w tym kierunku wydaje się być wsparcie i zachęty do poszukiwania rozwiązań sprzyjających poprawie rentowności oraz konsolidacji małego handlu - jak pokazuje przykład szybkiego rozwoju sieci franczyzowych. Na obecnym etapie rozwoju handlu konsolidacja pozwala utrzymać się na rynku i jest zgodna z trendem obserwowanym na całym świecie (efekty skali w zakresie wspólnych zakupów, standardu jakości obsługi, rozpoznawalność marki zwiększająca zaufanie etc.).

Ponadto, koniecznym wydaje się przeprowadzenie kompleksowego badania wpływu wprowadzenia ograniczeń niedzielnego handlu, zarówno na podmioty gospodarcze, jak i na konsumentów. Ocenie należałoby poddać podnoszone powyżej kwestie, tj. wpływ regulacji na obroty sklepów z podziałem na różne kategorie wielkości, ewentualne przesunięcie wydatków na różne formy spędzania wolnego czasu  w niedziele niehandlowe (np. wyjazdy weekendowe, korzystanie z lokalnych atrakcji turystycznych, obiektów sportowych, restauracji), a także wpływ na rozwój nowoczesnych form sprzedaży, w tym przede wszystkim e-commerce. Niezbędne są badania oceny jakości życia Polaków, satysfakcji z czasu wolnego, potencjalnego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne, a także na pozostałe gałęzie gospodarki narodowej.


Całość raportu na stronach Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

cyk

 

 

POLECANE
Aż zadrżał budynek. Zaskakujące zjawisko nad Poznaniem Wiadomości
"Aż zadrżał budynek". Zaskakujące zjawisko nad Poznaniem

Wieczorem 8 maja, około godziny 22:00, w Poznaniu dało się słyszeć potężny huk. Świadkowie relacjonują, że na niebie pojawił się nagły błysk, a chwilę później zatrzęsły się okna i budynki. Do zdarzenia doszło prawdopodobnie w centrum miasta, w rejonie Garbar.

Oni w tej chwili robią wszystko, żeby się ratować. Jarosław Kaczyński zabiera głos ws. Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
"Oni w tej chwili robią wszystko, żeby się ratować". Jarosław Kaczyński zabiera głos ws. Karola Nawrockiego

– Znam wyniki badań, także amerykańskich, jeżeli chodzi o to, kto wygra [wybory prezydenckie – red.] i wiadomo, że oni w tej chwili robią wszystko, żeby się ratować – powiedział w piątek Jarosław Kaczyński pytany o nową publikację Interii ws. mieszkania Karola Nawrockiego.

UOKiK ostrzega rodziców. Te produkty zagrażają zdrowiu Wiadomości
UOKiK ostrzega rodziców. Te produkty zagrażają zdrowiu

Siedem z 14 modeli wózków dziecięcych, sprawdzonych przez Inspekcję Handlową, miało wady konstrukcyjne; w sześciu modelach były też niezgodności w oznakowaniu - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 Masowe zatrucie w Szczytnie. Kilkadziesiąt osób z objawami z ostatniej chwili
Masowe zatrucie w Szczytnie. Kilkadziesiąt osób z objawami

W Akademii Policji w Szczytnie doszło do masowego przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych wśród słuchaczy. Jak poinformował rzecznik uczelni Krzysztof Wasyńczuk, w ciągu ostatnich godzin kilkudziesięciu uczestników zajęć zgłosiło objawy chorobowe. Zajęcia zostały natychmiast wstrzymane, a poszkodowani otrzymali nakaz pozostania w pokojach. 

To tylko gra dla mediów. Burza po emisji programu TVN gorące
"To tylko gra dla mediów". Burza po emisji programu TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Wiadomości
Manchester City i Pep Guardiola – w końcu na szczycie Europy

To była droga pełna obsesji, oczekiwań i powracającego pytania: „Kiedy Guardiola w końcu wygra Ligę Mistrzów z Manchesterem City?” Odpowiedź nadeszła 10 czerwca 2023 roku w Stambule. Po latach prób i frustracjach – City sięgnęło po upragniony puchar. Po raz pierwszy w historii klub z niebieskiej części Manchesteru został najlepszą ekipą w Europie.

Merz: Trump zaprosił mnie do Waszyngtonu. Będziemy rozmawiać o cłach polityka
Merz: Trump zaprosił mnie do Waszyngtonu. Będziemy rozmawiać o cłach

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz poinformował w piątek w Brukseli, że prezydent USA Donald Trump zaprosił go do Waszyngtonu. Rozmowy ze stroną amerykańską mają dotyczyć sporu handlowego USA z UE, w tym wzajemnego odejścia od ceł - powiadomił szef niemieckiego rządu.

Donald Tusk ujawnia szczegóły traktatu z Francją z ostatniej chwili
Donald Tusk ujawnia szczegóły traktatu z Francją

Donald Tusk poleciał do Francji, gdzie ma być podpisać traktat polsko-francuski. Premier zaznaczył, że w dokumencie są m.in. zawarte wzajemne gwarancje bezpieczeństwa.

Będziemy bardzo tęsknić. Smutny komunikat warszawskiego zoo Wiadomości
"Będziemy bardzo tęsknić". Smutny komunikat warszawskiego zoo

Warszawskie zoo chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro.

Komunikat dla mieszkańców Kielc Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Kielc

W piątek 9 maja, wieczorem, zmieni się organizacja ruchu na ulicy Żeromskiego w Kielcach. To efekt prac nad modernizacją ostatniego fragmentu ulicy przeprowadzanych w ramach miejskiego projektu "poprawy dostępności komunikacyjnej w śródmieściu".

REKLAMA

Mamy raport Ministerstwa Przedsiębiorczości nt. Wolnych Niedziel. Lobbyści hipermarketów się zapłaczą

- Dane wyraźnie wskazują na bardzo dynamiczny wzrost sprzedaży w kategorii sklepów średnich oraz specjalistycznych. Wyniki sklepów małych charakteryzowały się pozytywną dynamiką, która nie była tak wysoka jak sklepów średnich, ale zdecydowanie korzystniejsza niż w okresach poprzednich. - czytamy w raporcie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii nt. wpływu ograniczenia handlu w niedzielę. stoi to w rażącej sprzeczności z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej informacjami jakoby "małe sklepy miały upadać z powodu Wolnych Niedziel". Raport Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii nie rekomenduje zmian w obecnym modelu ograniczenia handlu, choć wskazuje na potrzebę monitorowania sytuacji
 Mamy raport Ministerstwa Przedsiębiorczości nt. Wolnych Niedziel. Lobbyści hipermarketów się zapłaczą
/ morguefile.com
MPiT podkreśla, że w sektorze handlu detalicznego rok 2018 był najlepszy od blisko 10 lat pod względem sprzedaży.

Przyczyn tego należy upatrywać m.in. w rosnących dochodach Polaków, korzystnych zmianach rynku pracy, silnej gospodarce, a także korzystnych warunkach pogodowych. W świetle przeprowadzonych analiz MPiT nie rekomenduje wprowadzania zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele. Niezbędne jest jednak przeprowadzenie pogłębionych badań oddziaływania ograniczenia na małe sklepy oraz na jakość życia Polaków

Raport zwraca uwagę na to, że upłynął zbyt krótki okres czasu aby ostatecznie potwierdzić tendencje związane z obowiązywaniem ograniczenia handlu w niedziele, oraz, że potrzebne są kolejne analizy. Tym nie mniej z samej analizy przeprowadzonej przez firmę Nielsen wynika, że nastąpił wzrost sprzedaży produktów FMCG [produkty sprzedawane często i po względnie niskich cenach. Przykładami dóbr z tej branży są artykuły spożywcze, czy środki czystości - Wikipedia] w sektorze małych i średnich sklepów (a szczególnie na stacjach benzynowych) a spadek sprzedaży w hipermarketach



Nastąpił też wzrost sprzedaży jako takiej w sklepach małoformatowych w stosunku do prognoz



Dzięki Wolnym Niedzielom nastąpiły również pozytywne zmiany społeczne

- Obecnie niedziele niehandlowe to dni spędzane coraz częściej z rodziną, na oglądaniu telewizji lub spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, w zależności od pogody. Właśnie takie formy aktywności deklarują zarówno osoby, których sposób spędzania niedzieli uległ znaczącej zmianie, jak i pozostali badani.
(...)
Zamówienia online i dostawy do domu są obecnie prężnie rozwijającym się elementem sektora gastronomicznego i jednocześnie bardzo perspektywicznym, co podkreślają m.in. dane przedstawione przez PortalPizza.pl. Według przedstawicieli portalu w niedziele niehandlowe osiągają oni znaczny wzrost liczby zamówień. Za przykład podają jedną z niedziel niehandlowych (13 stycznia), w której odnotowano 35-procentowy wzrost zamówień w porównaniu do średniej ze  wszystkich niedziel handlowych w czwartym kwartale ubiegłego roku. Podobne doświadczenie mają przedstawiciele portalu Pyszne.pl, według których w niedziele niehandlowe klienci składają dwa razy więcej zamówień niż w niedziele handlowe. 
(...)
Według danych GUS na dzień 31 lipca 2018 r. sytuacja turystyki w Polsce w I połowie 2018 r. poprawiła się względem analogicznego okresu 2017 r. Wzrosła zarówno baza turystyczna, jak i liczba turystów krajowych.


- czytamy w raporcie

Pracownicy handlu popierają ograniczenie handlu w niedziele:

- Warto również zwrócić uwagę na badania pokazujące stosunek pracowników sektora handlowego do ograniczeń handlu w niedzielę. Wyniki badań zrealizowanych na zlecenie Solidarności pokazują, że wśród ankietowanych pracowników handlu 90% kobiet i 92% mężczyzn pozytywnie ocenia wprowadzenie ograniczenia handlu 


Raport rekomenduje:

- Obowiązywanie ograniczenia handlu w 2018 r. przełożyło się na zmianę postaw konsumentów, klienci przyzwyczajają się do tych zmian. Zastosowany okres przejściowy umożliwia wdrożenie zmian w modelach biznesowych przedsiębiorców oraz nawykach konsumentów, co potwierdza zasadność jego wprowadzenia. Umożliwia on także uniknięcie błędów, które wystąpiły na Węgrzech, gdzie zakaz
handlu w niedziele został wprowadzony bez uwzględnienia okresu dostosowawczego.

Konieczne wydaje się jednak dalsze dopracowanie regulacji w kierunku wzmocnienia małych sklepów. Działaniem właściwym w tym kierunku wydaje się być wsparcie i zachęty do poszukiwania rozwiązań sprzyjających poprawie rentowności oraz konsolidacji małego handlu - jak pokazuje przykład szybkiego rozwoju sieci franczyzowych. Na obecnym etapie rozwoju handlu konsolidacja pozwala utrzymać się na rynku i jest zgodna z trendem obserwowanym na całym świecie (efekty skali w zakresie wspólnych zakupów, standardu jakości obsługi, rozpoznawalność marki zwiększająca zaufanie etc.).

Ponadto, koniecznym wydaje się przeprowadzenie kompleksowego badania wpływu wprowadzenia ograniczeń niedzielnego handlu, zarówno na podmioty gospodarcze, jak i na konsumentów. Ocenie należałoby poddać podnoszone powyżej kwestie, tj. wpływ regulacji na obroty sklepów z podziałem na różne kategorie wielkości, ewentualne przesunięcie wydatków na różne formy spędzania wolnego czasu  w niedziele niehandlowe (np. wyjazdy weekendowe, korzystanie z lokalnych atrakcji turystycznych, obiektów sportowych, restauracji), a także wpływ na rozwój nowoczesnych form sprzedaży, w tym przede wszystkim e-commerce. Niezbędne są badania oceny jakości życia Polaków, satysfakcji z czasu wolnego, potencjalnego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne, a także na pozostałe gałęzie gospodarki narodowej.


Całość raportu na stronach Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

cyk

 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe