"Nie wyłączamy nikogo z naszej oferty" - nasz wywiad z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim

ARP uruchamia Centra Obsługi Przedsiębiorców dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. O warunkach uzyskania i zabezpieczenia kredytu, leasingu sprzętu specjalistycznego i usłudze international desk pozwalającej wejść na rynki zewnętrzne – z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim rozmawia Jakub Pacan.
 "Nie wyłączamy nikogo z naszej oferty" - nasz wywiad z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim
/ fot. Marcin Żegliński
Centrum Obsługi Przedsiębiorców (COP) to chyba novum w segmencie pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) na polskim rynku. Pierwszy raz agencja rządowa wychodzi bezpośrednio do MSP z takim wsparciem?
 
Paweł Kolczyński: – ARP do tej pory kojarzona była z aktywnością dotyczącą dużych przedsiębiorstw i restrukturyzacją problematycznych branż, na których, często przedwcześnie, stawiano krzyżyk. W pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że doświadczenia zdobyte w restrukturyzowaniu, finansowaniu, stawianiu na nogi dużych spółek możemy wykorzystać w segmencie MSP. W COP przedsiębiorca może w oparciu o analizę dobrać najbardziej optymalne rozwiązania pożyczkowe dla swojej firmy, jak również skorzystać z takich instrumentów, jak usługi leasingu przemysłowego oraz pomoc proeksportowa, zwana international desk.
 
 
 Czym się różni oferta leasingu COP od innych ofert proponowanych przez banki komercyjne?
Nasze pożyczki i leasing uzupełniają działalność prowadzoną przez banki. W obszarze leasingu często trudno to dofinansowanie uzyskać. Z czego to wynika? Instytucjom finansowym nie jest tak łatwo wycenić specjalistyczne maszyny czy urządzenia. Bardzo często, jeśli nie same banki, to firmy leasingowe, które są własnością banków, mają problemy w finansowaniu skomplikowanych urządzeń, pojazdów czy maszyn. W wielu przypadkach takie maszyny są trudno zbywalne i instytucje finansowe nie chcą brać na siebie tego ryzyka. Pojawia się zatem pewna luka, którą chcemy wykorzystać, tym bardziej że mamy wieloletnie doświadczenie wspierania rozwoju przemysłu. Nie chcemy przy tym konkurować z bankami na leasing flotowy. U nas nie ma ukrytych opłat, opłat od aneksowania etc. Jest prowizja od udzielonej pożyczki. Wreszcie my, nie podlegając rygorowi KNF, możemy być w pewnych obszarach bardziej elastyczni. Okres karencji, jaki możemy zaproponować, może być kilkunastomiesięczny i trwać nawet 18 miesięcy. To okres, w którym przedsiębiorca może sfinansować inwestycję pożyczką z innego banku, np. w halę czy linię produkcyjną, zacząć uzyskiwać przychody z tego tytułu i tym samym pozyskać środki na spłatę kredytu bankowego.
 
 
Czyli ratujecie przedsiębiorstwa w momencie, gdy zagrażają im zatory płatnicze?
Tak, dajemy pożyczki obrotowe, pożyczki pod finansowanie kontraktów, inwestycyjne, innowacyjne. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom firm, które z różnych przyczyn nie mogą przejść bankowego „sita”, ponieważ na przykład istnieją na rynku zbyt krótko. Zdarza się także, że firma kilka lat funkcjonuje sprawnie, ale przychodzi załamanie na jej głównym rynku i z tego powodu  przestaje być „bankowalna”. To też potencjalnie nasz klient.
 

A czy MSP będą chciały otwierać się na eksport? Często są to firmy rodzinne, które nie mają rozeznania, jak „ugryźć” rynek zewnętrzny. Poza tym nie ma już pustych miejsc...
W tej chwili nie ma alternatywy wobec podejmowania wyzwań i wychodzenia na rynki zewnętrzne. Polskie przedsiębiorstwa, jeśli chcą się rozwijać, to ze względu na efekt skali nie mogą tego wzrostu osiągnąć, działając jedynie lokalnie. W obrębie instytucji Polskiego Funduszu Rozwoju istnieje wiele organizacji, które po pierwsze – ułatwiają wejście na rynki zewnętrzne, po drugie – obniżają poziom ryzyka, po trzecie – pomagają sfinansować to przedsięwzięcie.
 

Czy są preferowane kierunki eksportu?
W pionie pożyczkowym, za który odpowiadam,  powstał zespół do spraw współpracy z zagranicą i wyznaczyliśmy sobie trzy główne kierunki. Przede wszystkim kierunek zachodni i kraje NAFTA, potem wschód, czyli wykorzystanie tych doświadczeń, które Polska ma z krajami Europy Wschodniej. Trzeci obszar to kraje tureckojęzyczne, Azja Centralna, Turcja, Uzbekistan, Kazachstan. To kraje, w których ze względu na doświadczenia historyczne mamy jakieś więzi i tutaj jest dużo mniejsza konkurencja.
 
 
Czy jest pożądany profil MSP, którym chcecie pomagać?
Nie wyłączamy nikogo, kto mógłby z naszego finansowania skorzystać. Natomiast są pewne branże, które przez rynki finansowe identyfikowane są jako obarczone pewnym ryzykiem. Trudno mi sobie wyobrazić, byśmy wchodzili w tej chwili w ryzykowny biznes deweloperski, natomiast jesteśmy obecni w branży budownictwa przemysłowego. Ale jak powiedziałem, każdy przypadek będziemy rozpatrywali indywidualnie i będziemy ofertę dostosowywali do potrzeb przedsiębiorcy.
 
 
Czy pomoc oferowana przez ARP nie będzie taką biurokratyczną drogą przez mękę? Wiele MSP nie chce np. wchodzić w dotacje unijne w obawie przed administracyjną mordęgą.
Bardzo staramy się, żeby uprościć proces i ubiegania się o finansowanie. W Centrach Obsługi Przedsiębiorstw wprowadziliśmy dla ułatwienia aplikację  ułatwiającą „sprawdzenie” zdolności finansowej przedsiębiorcy. Umożliwia ona szybką i kompleksową analizę finansów firmy. Jeśli przedsiębiorca chce sam zapoznać się z naszą ofertą, ma dostęp do naszej strony internetowej, na której jest tzw. parametryzator. Wystarczy wpisać dwa elementy: okres, w którym funkcjonuje, i kwotę pożądanego przez siebie dofinansowania. Na tej podstawie przedsiębiorca uzyskuje informację, co do zabezpieczeń i wyjściowego oprocentowania. ARP podpisała też porozumienie z Krajową Grupą Poręczeniową umożliwiające uzyskanie darmowych poręczeń, które będą zabezpieczały pożyczkę.

Wywiad przeprowadził red. Jakub Pacan.

 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

"Nie wyłączamy nikogo z naszej oferty" - nasz wywiad z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim

ARP uruchamia Centra Obsługi Przedsiębiorców dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. O warunkach uzyskania i zabezpieczenia kredytu, leasingu sprzętu specjalistycznego i usłudze international desk pozwalającej wejść na rynki zewnętrzne – z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim rozmawia Jakub Pacan.
 "Nie wyłączamy nikogo z naszej oferty" - nasz wywiad z wiceprezesem ARP Pawłem Kolczyńskim
/ fot. Marcin Żegliński
Centrum Obsługi Przedsiębiorców (COP) to chyba novum w segmencie pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) na polskim rynku. Pierwszy raz agencja rządowa wychodzi bezpośrednio do MSP z takim wsparciem?
 
Paweł Kolczyński: – ARP do tej pory kojarzona była z aktywnością dotyczącą dużych przedsiębiorstw i restrukturyzacją problematycznych branż, na których, często przedwcześnie, stawiano krzyżyk. W pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że doświadczenia zdobyte w restrukturyzowaniu, finansowaniu, stawianiu na nogi dużych spółek możemy wykorzystać w segmencie MSP. W COP przedsiębiorca może w oparciu o analizę dobrać najbardziej optymalne rozwiązania pożyczkowe dla swojej firmy, jak również skorzystać z takich instrumentów, jak usługi leasingu przemysłowego oraz pomoc proeksportowa, zwana international desk.
 
 
 Czym się różni oferta leasingu COP od innych ofert proponowanych przez banki komercyjne?
Nasze pożyczki i leasing uzupełniają działalność prowadzoną przez banki. W obszarze leasingu często trudno to dofinansowanie uzyskać. Z czego to wynika? Instytucjom finansowym nie jest tak łatwo wycenić specjalistyczne maszyny czy urządzenia. Bardzo często, jeśli nie same banki, to firmy leasingowe, które są własnością banków, mają problemy w finansowaniu skomplikowanych urządzeń, pojazdów czy maszyn. W wielu przypadkach takie maszyny są trudno zbywalne i instytucje finansowe nie chcą brać na siebie tego ryzyka. Pojawia się zatem pewna luka, którą chcemy wykorzystać, tym bardziej że mamy wieloletnie doświadczenie wspierania rozwoju przemysłu. Nie chcemy przy tym konkurować z bankami na leasing flotowy. U nas nie ma ukrytych opłat, opłat od aneksowania etc. Jest prowizja od udzielonej pożyczki. Wreszcie my, nie podlegając rygorowi KNF, możemy być w pewnych obszarach bardziej elastyczni. Okres karencji, jaki możemy zaproponować, może być kilkunastomiesięczny i trwać nawet 18 miesięcy. To okres, w którym przedsiębiorca może sfinansować inwestycję pożyczką z innego banku, np. w halę czy linię produkcyjną, zacząć uzyskiwać przychody z tego tytułu i tym samym pozyskać środki na spłatę kredytu bankowego.
 
 
Czyli ratujecie przedsiębiorstwa w momencie, gdy zagrażają im zatory płatnicze?
Tak, dajemy pożyczki obrotowe, pożyczki pod finansowanie kontraktów, inwestycyjne, innowacyjne. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom firm, które z różnych przyczyn nie mogą przejść bankowego „sita”, ponieważ na przykład istnieją na rynku zbyt krótko. Zdarza się także, że firma kilka lat funkcjonuje sprawnie, ale przychodzi załamanie na jej głównym rynku i z tego powodu  przestaje być „bankowalna”. To też potencjalnie nasz klient.
 

A czy MSP będą chciały otwierać się na eksport? Często są to firmy rodzinne, które nie mają rozeznania, jak „ugryźć” rynek zewnętrzny. Poza tym nie ma już pustych miejsc...
W tej chwili nie ma alternatywy wobec podejmowania wyzwań i wychodzenia na rynki zewnętrzne. Polskie przedsiębiorstwa, jeśli chcą się rozwijać, to ze względu na efekt skali nie mogą tego wzrostu osiągnąć, działając jedynie lokalnie. W obrębie instytucji Polskiego Funduszu Rozwoju istnieje wiele organizacji, które po pierwsze – ułatwiają wejście na rynki zewnętrzne, po drugie – obniżają poziom ryzyka, po trzecie – pomagają sfinansować to przedsięwzięcie.
 

Czy są preferowane kierunki eksportu?
W pionie pożyczkowym, za który odpowiadam,  powstał zespół do spraw współpracy z zagranicą i wyznaczyliśmy sobie trzy główne kierunki. Przede wszystkim kierunek zachodni i kraje NAFTA, potem wschód, czyli wykorzystanie tych doświadczeń, które Polska ma z krajami Europy Wschodniej. Trzeci obszar to kraje tureckojęzyczne, Azja Centralna, Turcja, Uzbekistan, Kazachstan. To kraje, w których ze względu na doświadczenia historyczne mamy jakieś więzi i tutaj jest dużo mniejsza konkurencja.
 
 
Czy jest pożądany profil MSP, którym chcecie pomagać?
Nie wyłączamy nikogo, kto mógłby z naszego finansowania skorzystać. Natomiast są pewne branże, które przez rynki finansowe identyfikowane są jako obarczone pewnym ryzykiem. Trudno mi sobie wyobrazić, byśmy wchodzili w tej chwili w ryzykowny biznes deweloperski, natomiast jesteśmy obecni w branży budownictwa przemysłowego. Ale jak powiedziałem, każdy przypadek będziemy rozpatrywali indywidualnie i będziemy ofertę dostosowywali do potrzeb przedsiębiorcy.
 
 
Czy pomoc oferowana przez ARP nie będzie taką biurokratyczną drogą przez mękę? Wiele MSP nie chce np. wchodzić w dotacje unijne w obawie przed administracyjną mordęgą.
Bardzo staramy się, żeby uprościć proces i ubiegania się o finansowanie. W Centrach Obsługi Przedsiębiorstw wprowadziliśmy dla ułatwienia aplikację  ułatwiającą „sprawdzenie” zdolności finansowej przedsiębiorcy. Umożliwia ona szybką i kompleksową analizę finansów firmy. Jeśli przedsiębiorca chce sam zapoznać się z naszą ofertą, ma dostęp do naszej strony internetowej, na której jest tzw. parametryzator. Wystarczy wpisać dwa elementy: okres, w którym funkcjonuje, i kwotę pożądanego przez siebie dofinansowania. Na tej podstawie przedsiębiorca uzyskuje informację, co do zabezpieczeń i wyjściowego oprocentowania. ARP podpisała też porozumienie z Krajową Grupą Poręczeniową umożliwiające uzyskanie darmowych poręczeń, które będą zabezpieczały pożyczkę.

Wywiad przeprowadził red. Jakub Pacan.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe