REKLAMA

Wojsko otrzymało nowoczesną broń. Kontrakt warty miliard realizowany jest w Polsce

- Przed chwilą przekazałem najnowocześniejszy sprzęt - zestawy rakietowe POPRAD. Sprzęt, który będzie służył obronności Rzeczypospolitej Polskiej. Sprzęt, który trafił na wyposażenie bardzo doświadczonego wojska, jakim niewątpliwie są żołnierze z 15. Pułku Przeciwlotniczego - powiedział w Gołdapi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
 Wojsko otrzymało nowoczesną broń. Kontrakt warty miliard realizowany jest w Polsce
/ foto. MON
W piątek, 31 maja szef MON przekazał żołnierzom 15. Gołdapskiego Pułku, Przeciwlotniczego 9 nowoczesnych samobieżnych zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu POPRAD.

- Ten sprzęt, który przed chwilą przekazałem jest produkowany w Polsce.  To jest produkt Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a więc konsorcjum firm, które zanotowały dodatni wynik finansowy za rok ubiegły. To jest też niezwykle ważne, żeby Wojsko Polskie korzystało, w tych dziedzinach w jakich to jest możliwe, z produktów polskiego przemysłu zbrojeniowego - mówił minister Błaszczak.

Dostawy zestawów przeciwlotniczych POPRAD realizowane w latach  2018-2021 stanowią element budowy wielowarstwowego systemu obrony powietrznej przy współpracy z polskim przemysłem obronnym. Umowa obejmuje dostawę 77 zestawów do roku 2021.

Całkowity koszt zawartej umowy, która obok dostaw sprzętu wojskowego, obejmuje również pakiet szkoleniowy w zakresie eksploatacji, napraw i remontów dostarczonych wyrobów, wynosi ponad 1 mld zł.

SPZR POPRAD to zestaw obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), przeznaczony do działania w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Służy do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach.

Uzbrojenie zestawu stanowią 4 przeciwlotnicze rakiety bardzo krótkiego zasięgu Grom (lub jej zmodernizowane wersje Piorun). Rakiety umieszczone zostały na kolumnie znajdującej się w przedziale transportowym pojazdu Żubr, podnoszonej na czas wykonywania zadań bojowych.

Zestawy POPRAD wyposażone są m.in. w sensory optoelektroniczne, system automatycznego śledzenia celów oparty o układ videotrackera, system IFF oraz zaawansowany system napędowy głowicy śledząco-celowniczej, będący w całości efektem pracy konstruktorów polskiego przemysłu obronnego, które pozwalają na szybki i precyzyjny przechwyt celu oraz przygotowanie do jego zniszczenia.

Źródło: mon.gov.pl
kos
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura