[Wideo] Premier: Na dzisiejszą konferencję zapraszam również panią Dulkiewicz, która jest w pobliżu
![[Wideo] Premier: Na dzisiejszą konferencję zapraszam również panią Dulkiewicz, która jest w pobliżu](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c//zdj/zdjecie/33149.jpg)
???????? Premier @MorawieckiM odpowiada
— Brat Wodza ???????? (@BratWodza) 3 czerwca 2019
na prowokacyjne zaczepki P ełniacej O bowiazki prezydenta Gdańska pic.twitter.com/s85haOP3hL
– premier zwrócił uwagę na to, co zapoczątkowała pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Nie zabrakło słów pochwały dla pomysłodawców konferencji i szpilki wbitej w stronę prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.– Jesteśmy w historycznym miejscu, gdzie rodziła się Solidarność. Ale zanim się narodziła, kilkanaście miesięcy wcześniej, Jan Paweł II obudził w nas Solidarność. Jego dzieło, słowa, stworzyły zupełnie nową przestrzeń dla myślenia, dla pragnień wolności, demokracji. To właśnie w tamtych pamiętnych dniach, 40 lat temu, Ojciec Święty, jak mówi piękne motto tego spotkania, obudził w nas Solidarność. Dzięki niemu mogliśmy przeżywać tamte dni. Ale przyniósł też do Polski coś wyjątkowego w tamtych latach, wielkich, głębokich podziałów. Bo byliśmy oni i byliśmy my. Papież przyniósł ziarno porozumienia. To był Ojciec Porozumienia między Polakami.
To dlatego kilkanaście miesięcy później mogliśmy się policzyć - było nas 10 milionów. Dało to późniejszy posiew wolności. Wbrew dzisiejszym różnym spojrzeniom na rzeczywistość, jest również to porozumienie. To obudzenie milczącej większości. Bo to nastąpiło wtedy, 40 lat temu. I myślę, choć nie chcę tego wystąpienia zabarwiać jakimś politycznym wydźwiękiem, ale myślę, że staramy się, by ta milcząca większość dochodziła coraz bardziej do głosu
– dodał premier Morawiecki, który przedstawił również osobiste wspomnienia z pielgrzymki Jana Pawła II.– Ta konferencja byłą zaplanowana przez pana przewodniczącego Piotra Dudę w styczniu, wtedy zaprosił mnie. Panie przewodniczący, jeśli mogę w imieniu organizatorów, zaprosić i panią Dulkiewicz i jej współpracowników, na tę konferencję, która byłą zaplanowana kilka miesięcy temu. Na konferencję o pielgrzymce, która obudziła w nas pragnienie wolności i do tej wolności doprowadziła.
Drodzy państwo Papież Polak nauczył nas także tego, że najważniejsze nie jest to, kto reprezentuje władze, tylko to, kto reprezentuje człowieka. Na pewno my na tym świecie jesteśmy dalecy od doskonałości, potykamy się, ale chcemy reprezentować ludzi, reprezentujemy mam nadzieję, że większość Polaków. Zapraszamy do naszego życia społecznego wszystkich Polaków, to tak jak Jan Paweł II postawił w epicentrum społecznego rodzinę, a w życiu gospodarczym świat pracowniczy, takie motto przyświeca także nam. To jest myśl przewodnia, którą się kierujemy. Chcemy, żeby możliwie wszyscy korzystali z owoców wolności, sprawiedliwości i solidarności
– zakończył Mateusz Morawiecki.– Oglądając te piękne obrazy niech będzie wolno mi przywołać moje wspomnienia z tamtych czasów. Miałem 11. lat, ale jeździliśmy całą ekipą „za Papieżem”. Byłem wówczas na Błoniach krakowskich, miałem wtedy wyjątkowy transparent, a nie było ich wiele. Mój ojciec, Kornel Morawiecki, na każdej z tych mszy miał transparent „wiara - niepodległość”, wyszywany przez moją matkę i moje ciotki, w „mrocznych izbach”, to był transparent odwagi. On również był cegiełką dołożoną do pragnień wolności.
Dlatego dzisiaj możemy wszyscy czuć się spadkobiercami tamtych dni. Idziemy tą drogą, którą Ojcze Święty wytyczyłeś, również w tym wspaniałym mieście, które jest miastem wolności i Solidarności. Wbrew ogromnej większości mediów nie boimy się iść pod prąc, tak jak napisałeś w „Tryptyku Rzymskim”. Idziemy Twoją drogą. Chcemy by nasza ojczyzna pokazała, jak pięknie mogą wyglądać ścieżki Solidarności.
Ku chwale ojczyzny, tak nam dopomóż Ojcze Święty, tak nam dopomóż Bóg