70 mln męczenników. Współcześnie największą prześladowaną na tle religijnym grupą są chrześcijanie

Na łamach najnowszego numeru "Tygodnika Solidarność" zajmujemy się tematem prześladowań chrześcijan. Wywiad z irackim biskupem, który został porwany przez islamistów i przeżył 28 dni koszmaru ukaże się na portalu Tysol.pl już jutro. Dziś zapraszamy do zapoznania się z tekstem Anny Zielińskiej.
 70 mln męczenników. Współcześnie największą prześladowaną na tle religijnym grupą są chrześcijanie
/ Fot. REUTERS/ Dinuka / FORUM
- W ostatnim czasie obserwujemy wzrost przemocy wobec wierzących wielu wyznań na praktycznie każdym kontynencie. Spośród nich największych prześladowań doświadczają chrześcijanie. 

- Porywacze chcieli, by 14-letnia Leah nawróciła się na islam. Ta jednak odmówiła. Teraz jest dożywotnim zakładnikiem bojowników.

- W maju tego roku ONZ uchwaliła Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary. Będziemy go obchodzić 22 sierpnia każdego roku. 



Afryka. W marcu tego roku członkowie zmilitaryzowanej muzułmańskiej organizacji ekstremistycznej Boko Haram zamordowali 52 osoby, a kilkadziesiąt ranili w wioskach Inkrimi, Dogonnoma i Ungwan Gora w Nigerii. Zniszczone zostały także 143 domy chrześcijan. Dzień wcześniej w miejscowości Ungwan Barde zamordowano 17 chrześcijan. A pod koniec lutego w Maro – 38. Spalono tam także kościół. 

W maju w wyniku napadu na kilka kościołów w Burkina Faso zginęło 14 osób. Wiele zostało rannych. Niektóre z ofiar to duchowni katoliccy. 

Bliski Wschód. 12 maja czworo dzieci ( najstarsze miało 10 lat) i ich nauczycielka zostali zabici, a sześć innych osób odniosło obrażenia podczas ataku terrorystycznego w mieście Al-Suqaylabiyah w Syrii. Dzieci odbywały właśnie lekcję religii w ośrodku greckokatolickim.

To tylko nieliczne przykłady ataków i zabójstw chrześcijan na tle religijnym z ostatnich miesięcy. Media w Europie często o takich wydarzeniach milczą. 

Ostatnio świat przypomniał sobie o prześladowaniach religijnych z powodu ataku na Sri Lance. W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali tam ośmiu ataków na kościoły i hotele, w których zginęły 253 osoby, a ponad 500 zostało rannych. Zamach miał także odbyć się na lotnisku, ale się nie powiódł.
 
Podobnych ataków o różnej skali co roku na świecie są co najmniej dziesiątki.

70 mln męczenników
Zdaniem dr. Tomasza M. Korczyńskiego, socjologa, eksperta ds. zjawiska prześladowań chrześcijan, do 2010 roku śmiercią męczeńską zginęło 70 mln chrześcijan, a ponad połowa z nich (45 mln) w samym XX wieku. Nie jest więc tak, że prześladowania należą do historii.

Obserwatorzy zajmujący się prawami człowieka ostrzegają, że w ostatnich latach znów na świecie nasilają się ataki na chrześcijan. 2019 rok jest jednym z najkrwawszych. To m.in. wynik zamachów na Sri Lance. Ale nie tylko. „Okrucieństwa na Sri Lance wyznaczają krwawą kulminację trendu, który trwa już od kilku lat: prześladowania chrześcijan nie znają granic. Nie znamy dnia ani godziny. Ten strach paraliżuje szczególnie podczas świąt chrześcijańskich. Prześladowcy nie mają litości dla niewinnych ludzi, którzy często stają się kozłami ofiarnymi globalnego rozwoju” – mówił niedawno prezydent wykonawczy ACN (Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie) dr Thomas Heine-Geldern. 

Według tej organizacji mimo rozbicia militarnego ISIS zagrożenie islamistyczne wciąż istnieje na Bliskim Wschodzie. W północnej Nigerii z kolei chrześcijanie padają ofiarami Boko Haram. 

Niespokojnie jest także w Ameryce Południowej, szczególnie w Meksyku, Nikaragui czy Wenezueli. Fundacja Open Doors od lat prowadzi Światowy Indeks Prześladowań. Z informacji fundacji wynika, że w 50 krajach Światowego Indeksu Prześladowań żyje ok. 5 miliardów ludzi, z których około 700 milionów wyznaje wiarę chrześcijańską. W czołówce tegorocznego Indeksu uplasowały się: Korea Północna, Afganistan, Somalia, Libia, Pakistan, Sudan, Erytrea, Jemen i Iran. Fundacja alarmuje także o znacznym wzroście prześladowań w Chinach i Indiach. 

Gotowi pójść na śmierć
Religia niemal od zawsze jest jedną z najczęściej używanych broni w walce politycznej. A prześladowania to nie tylko zabójstwa. To także porwania, wysiedlenia, kłopoty z podjęciem pracy, dostępem do pomocy medycznej czy ostracyzm chrześcijańskich dzieci w szkołach. Fundacja Open Doors przedstawia kilka świadectw osób, które bezpośrednio dotknęło prześladowanie.

W lutym ubiegłego roku bojownicy z Boko Haram napadli na szkołę w Dapchi. Uprowadzili stamtąd ok. 100 dziewczyn. Większość z nich została wkrótce zwolniona. Ale nie chrześcijanka Leah Sharibu. Jak relacjonowały uwolnione dziewczęta, porywacze chcieli, by 14-letnia Leah nawróciła się na islam. Ta jednak odmówiła. Teraz jest dożywotnim zakładnikiem bojowników.

Aster jest z kolei mieszkanką Erytrei. I chrześcijanką. Ma męża i czworo dzieci. Jej życie zmieniło się nagle, gdy podczas udziału w nabożeństwie aresztowano jej męża. Teraz nie tylko ona, ale i dzieci muszą pracować, by opłacić szkołę. „Moja najstarsza [córka – przyp. red.] jest zawsze prześladowana i obrażana za swoją wiarę. Szkoła trzykrotnie ostrzegała ją, aby nie mówiła o swojej wierze, i zabroniła jej rozmawiać z innymi dziećmi podczas przerwy” – mówiła Aster fundacji Open Doors. Zdarza się także, że ich dom jest obrzucany kamieniami. Dodała jednak: „Moja córka zawsze mówi: «Bóg mnie nie opuści. Jestem gotowa pójść za Nim aż po śmierć»”.

A w dalszej części tekstu:
- Zabójcze trendy. Jakie są główne powody prześladowań?
- Iraccy chrześcijanie w potrzasku. W Iraku na 39 mln mieszkańców żyje 225 tys. chrześcijan. Przed inwazją w 2003 roku mieszkało tu 1,3 mln...
- Wstyd milczeć. W maju tego roku ONZ uchwaliła Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary. Będziemy go obchodzić 22 sierpnia każdego roku...



#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump z ostatniej chwili
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek w wywiadzie z kontrowersyjnym prezenterem radiowym Howarderm Sternem, że jest gotowy do debaty z Donaldem Trumpem. Trump zadeklarował, że może debatować z Bidenem nawet na sali sądowej, gdzie odbywa się jego proces karny.

To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi nie wczasowiczom z ostatniej chwili
To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi "nie" wczasowiczom

Co roku na hiszpańską Teneryfę przybywają tłumy turystów, często korzystając z hoteli z opcją All Inclusive. Dużą grupę wśród nich stanowią podróżujący z Wielkiej Brytanii i to właśnie do nich zwrócił się ostatnio zastępca burmistrza stolicyTeneryfy, który wezwał ich do przemyślenia swoich wakacyjnych planów, ale ostrzeżenie w istocie dotyczy wszystkich turystów. 

Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy z ostatniej chwili
Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zakupią dla Ukrainy rakiety Patriot oraz inne rodzaje broni i sprzętu wojskowego o wartości 6 mld dolarów. Jest to największy jak dotąd pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa.

Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną z ostatniej chwili
Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną

Portal Autoblog.com przygotował listę pojazdów co do których posiada on potwierdzienie lub raporty świadczące o tym, że zostaną one wycofane w 2024 roku. Zwraca on uwagę, że lista ta jest naprawdę pokaźna i zawiera wiele znanych i uznanych serii. 

Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć tylko u nas
Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć

Niesłabnącą popularnością wśród Polaków wciąż cieszą się wakacje w Grecji. Co roku tłumy naszych rodaków udają się do tego kraju zarówno w wyjazdach zorganizowanych, często w formule all inclusive, czy też na własną rękę.

PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu? z ostatniej chwili
PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu?

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że na listach Trzeciej Drogi z ramienia jego formacji znajdą się wiceministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy. "Staramy się wystawić najmocniejsze nazwiska, żeby zmobilizować wyborców do pójścia na te wybory" - mówił.

Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu z ostatniej chwili
Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu

– Sąd Okręgowy w Elblągu umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk, który był oskarżony o jazdę po pijanemu. Sąd ustalił, że w sprawie nie było wymaganego zezwolenia na ściganie. Wyrok jest prawomocny – podał PAP w piątek rzecznik elbląskiego sądu.

Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje z ostatniej chwili
Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - gen. Januszowi Noskowi, gen. Piotrowi Pytlowi oraz pułkownikowi Krzysztofowi Duszy.

Ostatnie Pokolenie zapowiada: Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo z ostatniej chwili
Ostatnie Pokolenie zapowiada: "Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo"

– Rozpoczynamy cykl akcji, które będą łamały prawo, będą alarmistyczne, dyskomfortowe, być może radykalne (...). Żądamy nagłej, radykalnej zmiany – zapowiada Łukasz Stanek, ekoaktywista z Ostatniego Pokolenia.

Mówił o religii i męskim organie, teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO] z ostatniej chwili
Mówił o religii i "męskim organie", teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO]

– Religia jest jak pewien męski organ (...) Jeśli ktoś wyciąga go na zewnątrz i macha nim przed nami nosem, to już mamy pewien problem – mówił poseł KO Marcin Józefaciuk

REKLAMA

70 mln męczenników. Współcześnie największą prześladowaną na tle religijnym grupą są chrześcijanie

Na łamach najnowszego numeru "Tygodnika Solidarność" zajmujemy się tematem prześladowań chrześcijan. Wywiad z irackim biskupem, który został porwany przez islamistów i przeżył 28 dni koszmaru ukaże się na portalu Tysol.pl już jutro. Dziś zapraszamy do zapoznania się z tekstem Anny Zielińskiej.
 70 mln męczenników. Współcześnie największą prześladowaną na tle religijnym grupą są chrześcijanie
/ Fot. REUTERS/ Dinuka / FORUM
- W ostatnim czasie obserwujemy wzrost przemocy wobec wierzących wielu wyznań na praktycznie każdym kontynencie. Spośród nich największych prześladowań doświadczają chrześcijanie. 

- Porywacze chcieli, by 14-letnia Leah nawróciła się na islam. Ta jednak odmówiła. Teraz jest dożywotnim zakładnikiem bojowników.

- W maju tego roku ONZ uchwaliła Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary. Będziemy go obchodzić 22 sierpnia każdego roku. 



Afryka. W marcu tego roku członkowie zmilitaryzowanej muzułmańskiej organizacji ekstremistycznej Boko Haram zamordowali 52 osoby, a kilkadziesiąt ranili w wioskach Inkrimi, Dogonnoma i Ungwan Gora w Nigerii. Zniszczone zostały także 143 domy chrześcijan. Dzień wcześniej w miejscowości Ungwan Barde zamordowano 17 chrześcijan. A pod koniec lutego w Maro – 38. Spalono tam także kościół. 

W maju w wyniku napadu na kilka kościołów w Burkina Faso zginęło 14 osób. Wiele zostało rannych. Niektóre z ofiar to duchowni katoliccy. 

Bliski Wschód. 12 maja czworo dzieci ( najstarsze miało 10 lat) i ich nauczycielka zostali zabici, a sześć innych osób odniosło obrażenia podczas ataku terrorystycznego w mieście Al-Suqaylabiyah w Syrii. Dzieci odbywały właśnie lekcję religii w ośrodku greckokatolickim.

To tylko nieliczne przykłady ataków i zabójstw chrześcijan na tle religijnym z ostatnich miesięcy. Media w Europie często o takich wydarzeniach milczą. 

Ostatnio świat przypomniał sobie o prześladowaniach religijnych z powodu ataku na Sri Lance. W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali tam ośmiu ataków na kościoły i hotele, w których zginęły 253 osoby, a ponad 500 zostało rannych. Zamach miał także odbyć się na lotnisku, ale się nie powiódł.
 
Podobnych ataków o różnej skali co roku na świecie są co najmniej dziesiątki.

70 mln męczenników
Zdaniem dr. Tomasza M. Korczyńskiego, socjologa, eksperta ds. zjawiska prześladowań chrześcijan, do 2010 roku śmiercią męczeńską zginęło 70 mln chrześcijan, a ponad połowa z nich (45 mln) w samym XX wieku. Nie jest więc tak, że prześladowania należą do historii.

Obserwatorzy zajmujący się prawami człowieka ostrzegają, że w ostatnich latach znów na świecie nasilają się ataki na chrześcijan. 2019 rok jest jednym z najkrwawszych. To m.in. wynik zamachów na Sri Lance. Ale nie tylko. „Okrucieństwa na Sri Lance wyznaczają krwawą kulminację trendu, który trwa już od kilku lat: prześladowania chrześcijan nie znają granic. Nie znamy dnia ani godziny. Ten strach paraliżuje szczególnie podczas świąt chrześcijańskich. Prześladowcy nie mają litości dla niewinnych ludzi, którzy często stają się kozłami ofiarnymi globalnego rozwoju” – mówił niedawno prezydent wykonawczy ACN (Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie) dr Thomas Heine-Geldern. 

Według tej organizacji mimo rozbicia militarnego ISIS zagrożenie islamistyczne wciąż istnieje na Bliskim Wschodzie. W północnej Nigerii z kolei chrześcijanie padają ofiarami Boko Haram. 

Niespokojnie jest także w Ameryce Południowej, szczególnie w Meksyku, Nikaragui czy Wenezueli. Fundacja Open Doors od lat prowadzi Światowy Indeks Prześladowań. Z informacji fundacji wynika, że w 50 krajach Światowego Indeksu Prześladowań żyje ok. 5 miliardów ludzi, z których około 700 milionów wyznaje wiarę chrześcijańską. W czołówce tegorocznego Indeksu uplasowały się: Korea Północna, Afganistan, Somalia, Libia, Pakistan, Sudan, Erytrea, Jemen i Iran. Fundacja alarmuje także o znacznym wzroście prześladowań w Chinach i Indiach. 

Gotowi pójść na śmierć
Religia niemal od zawsze jest jedną z najczęściej używanych broni w walce politycznej. A prześladowania to nie tylko zabójstwa. To także porwania, wysiedlenia, kłopoty z podjęciem pracy, dostępem do pomocy medycznej czy ostracyzm chrześcijańskich dzieci w szkołach. Fundacja Open Doors przedstawia kilka świadectw osób, które bezpośrednio dotknęło prześladowanie.

W lutym ubiegłego roku bojownicy z Boko Haram napadli na szkołę w Dapchi. Uprowadzili stamtąd ok. 100 dziewczyn. Większość z nich została wkrótce zwolniona. Ale nie chrześcijanka Leah Sharibu. Jak relacjonowały uwolnione dziewczęta, porywacze chcieli, by 14-letnia Leah nawróciła się na islam. Ta jednak odmówiła. Teraz jest dożywotnim zakładnikiem bojowników.

Aster jest z kolei mieszkanką Erytrei. I chrześcijanką. Ma męża i czworo dzieci. Jej życie zmieniło się nagle, gdy podczas udziału w nabożeństwie aresztowano jej męża. Teraz nie tylko ona, ale i dzieci muszą pracować, by opłacić szkołę. „Moja najstarsza [córka – przyp. red.] jest zawsze prześladowana i obrażana za swoją wiarę. Szkoła trzykrotnie ostrzegała ją, aby nie mówiła o swojej wierze, i zabroniła jej rozmawiać z innymi dziećmi podczas przerwy” – mówiła Aster fundacji Open Doors. Zdarza się także, że ich dom jest obrzucany kamieniami. Dodała jednak: „Moja córka zawsze mówi: «Bóg mnie nie opuści. Jestem gotowa pójść za Nim aż po śmierć»”.

A w dalszej części tekstu:
- Zabójcze trendy. Jakie są główne powody prześladowań?
- Iraccy chrześcijanie w potrzasku. W Iraku na 39 mln mieszkańców żyje 225 tys. chrześcijan. Przed inwazją w 2003 roku mieszkało tu 1,3 mln...
- Wstyd milczeć. W maju tego roku ONZ uchwaliła Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary. Będziemy go obchodzić 22 sierpnia każdego roku...



#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe