Pogrzeb Longina Komołowskiego 10 stycznia w Warszawie

30 grudnia w Warszawie zmarł Longin Komołowski, wieloletni działacz "Solidarności", wicepremier i minister pracy, poseł na Sejm RP. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 10 stycznia o godz.13.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. 7 i 8 stycznia msze żałobne zostaną odprawione w Kołbaskowie o godz. 18.00 i Szczecinie o godz. 10.00.
 Pogrzeb Longina Komołowskiego 10 stycznia w Warszawie
/ grafika modyfikowana
W "Solidarności" był od początku. W 1981 należał do grupy roboczej opracowującej projekty ustaw o samorządzie pracowniczym i przedsiębiorstwie państwowym. Po wprowadzeniu stanu wojennego współorganizował podziemne struktury „Solidarności” w Szczecinie. W latach 1988–1989 współtworzył Międzyzakładowy Komitet Organizacyjny „Solidarności”. Wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez organy bezpieczeństwa.
 
W 1989 został przewodniczącym KZ w Stoczni Szczecińskiej oraz wiceprzewodniczącym ZR Szczecińskiego. W latach 1990–1997 pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Regionu Pomorza Zachodniego, członka prezydium KK oraz członka Komisji Krajowej.
 
W 1994 zasiadł w Komisji Trójstronnej do spraw Społeczno-Gospodarczych, poseł na Sejm III i VI kadencji, minister pracy w latach 1997- 2001, wiceprezes Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka. Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, od 2010 prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". W lutym 2015 był mediatorem w konflikcie między zarządem a pracownikami Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
 
Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz odznaczeniem kościelnym Ordynariatu Polowego WP Milito Pro Christo.
 
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 10 stycznia o godz.13.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. 7 stycznia o godz.18.00 w kościele Świętej Trójcy w Kołbaskowie i 8 stycznia o godz. 10.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie zostaną odprawione msze święte żałobne.
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe