Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska promowały "W Rodzinie Siła" podczas 49. Chmielaków Krasnostawskich

W trakcie 49. edycji Chmielaków Krasnostawskich, najstarszej imprezy piwowarskiej w Polsce, na stoisku akcji „W Rodzinie Siła” prezentowano książki autorstwa dziennikarski Odety Moro - „W co się bawić” i psycholog dr Aleksandry Piotrowskiej – „Szczęśliwe dziecko czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych” oraz „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć”. Obie autorki podpisywał na miejscu swoje książki, co spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Krasnegostawu. Na miejscu rozmawialiśmy z obiema autorkami.
 Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska promowały "W Rodzinie Siła" podczas 49. Chmielaków Krasnostawskich
/ foto. własne
Doktor Piotrowską pytaliśmy o to w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o alkoholu.

To jest właśnie taki paradoks. Po to, żeby dotrzeć z przekazem do dzieci, trzeba oddziaływać przede wszystkim na dorosłych. Wiele osób myśli sobie, że wychowanie to polega na tym, że powiemy „chodź synek, teraz powiem Ci mądrze rzeczy” i przez pięć minut wykładamy filozofię życiową. Wychowujemy przede wszystkim dając dziecku przykład. Dziecko od rana do nocy, gdy jest z nami, paradoksalnie bez żadnej różnicy, czy ma rok, czy szesnaście lat, obserwuje nas, co robimy, jak się zachowujemy w określonych sytuacjach. Hasło „W Rodzinie Siła” uświadamia nam wszystkim, że to zachowanie rodziców w dużej mierze przesądza o tym, jak dzieci będą reagować na alkohol. Co robić? Dawać samemu dobry przykład i wzór. Oczywiście nie postuluję społeczeństwa abstynentów, nie o to chodzi, alkohol jest dla ludzi, ale dysponujących główką. Pijących w sposób mądry, myślących, że są obserwowani przez dzieci, dla których są wzorem i przykładem. To jedna z najważniejszych zasad kształtujących postawę odpowiedzialnego picia. Mówię tutaj o dorosłych. Jeśli nasze dzieci mają mierzyć się z alkoholem w odpowiedni wieku, czyli nie wcześniej niż przed ukończenie 18 roku życia, bo to punkt, w którym nie można ustąpić. Jeśli mają pić to odpowiedzialnie, czyli nie upijać się do nieprzytomności, tylko próbować, smakować, ograniczać wypijaną ilość.

O znaczeniu akcji profilaktycznych przy imprezach typu Chmielaki Krasnostawskie opowiedziała nam Odeta Moro.

Ta impreza pokazuje jak inaczej z roku na rok patrzymy na alkohol. To impreza duża, masowa, na każdym kroku jest alkohol, a nie ma sytuacji, które mogłyby być niestosowne. To impreza rodzinna, pokazująca, że wzięcie alkoholu do ręki nie musi być patologią. Tu są znawcy, degustatorzy, to inne środowisko. Jako Polacy patrzymy inaczej na alkohol. Oczywiście używka zawsze pozostanie używką, natomiast dobrze by nie stało się to treścią życia jednego z domowników, przez co treścią życia całej rodziny. Promując kampanię „W Rodzinie Siła”, pokazujemy, że są ważne rzeczy, które możemy robić z dzieckiem, że dzieci są naszą kalką. To co robimy jest przez nie powielane. Pokazujemy im dobrze świat, zaznaczając co jest właściwe.

A jak według Odety Moro rozmawiać z nastolatkami?

Z nastolatkami trudno rozmawiać na ten temat. Nastolatki wiedzą wszystko najlepiej, nieważne jakie my, dorośli mamy na ten temat zdanie. Warto myśleć o fakcie, że dziecko stanie się kiedyś prawie dorosłe, a później dorosłe, dużo wcześniej. Jeśli ktoś ma w tej materii problemy, to warto trafić do ekspertów, jak dr Piotrowska, która jest kopalnia wiedzy na ten temat lub chociażby zajrzeć do publikacji.

------
W RODZINIE SIŁA! to program na rzecz mądrej edukacji i profilaktyki zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Zadaniem programu jest wspieranie rodziców w ochronie dzieci przed dostępem do alkoholu i zachęcanie ich do dawania dzieciom dobrego przykładu. Trzonem programu jest Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica.

Celem programu jest uświadomienie rodzicom, jak ważną rolę mają do odegrania w obszarze ochrony swoich dzieci przed zagrożeniami nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Zadaniem programu jest też pokazanie rodzicom, że to oni stanowią dla dzieci pierwszy i najważniejszy wzorzec do naśladowania – ich postawy i zachowania wobec alkoholu kształtują przyszły sposób postępowania ich dzieci.

Działania programu adresowane są do pracowników browarów, członków ich rodzin oraz społeczności skupionej wokół zakładów produkujących piwo. Na kolejnym etapie do akcji będą przyłączały się kolejne branże i zakłady pracy. Organizatorzy chcą promować idee programu również wśród społeczności lokalnych, szczególnie w miastach i gminach, gdzie zlokalizowane są browary.
















 

 

POLECANE
Tȟašúŋke Witkó: Homo Germanicus tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Homo Germanicus

Osobiście przewiduję – dziś nieco jeszcze żartobliwie i szyderczo – że w pomieszczeniach służbowych Bundeswehry, do tego na poczesnych miejscach, zawisną wkrótce konterfekty jakiegoś znanego działacza lewicowego. Na początek może to być Alfred Willi Rudi Dutschke, a z czasem – kiedy w miarę postępu niemieckiego socjalizmu, walka klas zaostrzy się – można go będzie wymienić, ot choćby na wizerunek Ulrike Marie Meinhof.

Legendarny aktor okradziony. Trwa śledztwo Wiadomości
Legendarny aktor okradziony. Trwa śledztwo

Joaquin Phoenix, jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów swojego pokolenia, znalazł się w centrum zainteresowania mediów. Tym razem nie z powodu nowej roli, lecz przykrego incydentu. Z jego posiadłości w Los Angeles skradziono luksusowy samochód marki Volvo. Sprawą zajmuje się policja.

Dramat w centrum Stuttgartu. Samochód wjechał w grupę ludzi Wiadomości
Dramat w centrum Stuttgartu. Samochód wjechał w grupę ludzi

Groźny incydent w Niemczech. Samochód wjechał w grupę pieszych.

Nowa operacja zabezpieczenia przestrzeni powietrznej. Szef MON ujawnił szczegóły Wiadomości
Nowa operacja zabezpieczenia przestrzeni powietrznej. Szef MON ujawnił szczegóły

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o rozpoczęciu nowej operacji wojskowej, która ma zapewnić bezpieczeństwo i kontrolę nad przestrzenią powietrzną w regionie Bałtyku, w obliczu m.in. niedawnych prowokacji ze strony Rosji.

Prezydent: Nominacje generalskie to wielkie zobowiązanie Wiadomości
Prezydent: Nominacje generalskie to wielkie zobowiązanie

To wielkie zobowiązanie, które zostaje złożone na państwa barki w trudnych czasach dla Rzeczpospolitej, naszej części Europy, a także dla świata - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich.

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Niepokojąca wiadomość dla rodziców i opiekunów. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące popularnego produktu dla dzieci. Chodzi o czekoladowego zajączka, sprzedawanego w okresie wielkanocnym przez firmę „Wolność” Sp. z o.o.

Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce Wiadomości
Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce

W sobotnim meczu ligowym z Realem Valladolid w bramce FC Barcelony nie zobaczymy Wojciecha Szczęsnego. Trener „Blaugrany” Hansi Flick zapowiedział zmianę - między słupkami stanie Marc-André ter Stegen.

Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski Wiadomości
Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski

Piłkarze Legii Warszawa po raz 21. w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na stołecznym PGE Narodowym pokonali Pogoń Szczecin 4:3 (1:1). "Portowcy" zostali pokonani w drugim finale z rzędu, a swoim piątym w historii.

Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała kolejowych złodziei Wiadomości
Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała "kolejowych" złodziei

Policjanci z Jaworzna zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn podejrzanych o liczne kradzieże elementów lokomotyw oraz infrastruktury kolejowej. Złodzieje, którym może grozić do 10 lat więzienia, decyzją sadu zostali aresztowani.

Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo? z ostatniej chwili
Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo?

Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro opuścił oddział intensywnej terapii po operacji jamy brzusznej, którą przeszedł w kwietniu, ale nadal pozostanie w szpitalu - podała w piątek telewizja Globo, powołując się na dyrekcję kliniki w Brasilii, stolicy kraju. Lekarze nie sprecyzowali, kiedy polityk będzie mógł opuścić szpital.

REKLAMA

Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska promowały "W Rodzinie Siła" podczas 49. Chmielaków Krasnostawskich

W trakcie 49. edycji Chmielaków Krasnostawskich, najstarszej imprezy piwowarskiej w Polsce, na stoisku akcji „W Rodzinie Siła” prezentowano książki autorstwa dziennikarski Odety Moro - „W co się bawić” i psycholog dr Aleksandry Piotrowskiej – „Szczęśliwe dziecko czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych” oraz „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć”. Obie autorki podpisywał na miejscu swoje książki, co spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Krasnegostawu. Na miejscu rozmawialiśmy z obiema autorkami.
 Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska promowały "W Rodzinie Siła" podczas 49. Chmielaków Krasnostawskich
/ foto. własne
Doktor Piotrowską pytaliśmy o to w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o alkoholu.

To jest właśnie taki paradoks. Po to, żeby dotrzeć z przekazem do dzieci, trzeba oddziaływać przede wszystkim na dorosłych. Wiele osób myśli sobie, że wychowanie to polega na tym, że powiemy „chodź synek, teraz powiem Ci mądrze rzeczy” i przez pięć minut wykładamy filozofię życiową. Wychowujemy przede wszystkim dając dziecku przykład. Dziecko od rana do nocy, gdy jest z nami, paradoksalnie bez żadnej różnicy, czy ma rok, czy szesnaście lat, obserwuje nas, co robimy, jak się zachowujemy w określonych sytuacjach. Hasło „W Rodzinie Siła” uświadamia nam wszystkim, że to zachowanie rodziców w dużej mierze przesądza o tym, jak dzieci będą reagować na alkohol. Co robić? Dawać samemu dobry przykład i wzór. Oczywiście nie postuluję społeczeństwa abstynentów, nie o to chodzi, alkohol jest dla ludzi, ale dysponujących główką. Pijących w sposób mądry, myślących, że są obserwowani przez dzieci, dla których są wzorem i przykładem. To jedna z najważniejszych zasad kształtujących postawę odpowiedzialnego picia. Mówię tutaj o dorosłych. Jeśli nasze dzieci mają mierzyć się z alkoholem w odpowiedni wieku, czyli nie wcześniej niż przed ukończenie 18 roku życia, bo to punkt, w którym nie można ustąpić. Jeśli mają pić to odpowiedzialnie, czyli nie upijać się do nieprzytomności, tylko próbować, smakować, ograniczać wypijaną ilość.

O znaczeniu akcji profilaktycznych przy imprezach typu Chmielaki Krasnostawskie opowiedziała nam Odeta Moro.

Ta impreza pokazuje jak inaczej z roku na rok patrzymy na alkohol. To impreza duża, masowa, na każdym kroku jest alkohol, a nie ma sytuacji, które mogłyby być niestosowne. To impreza rodzinna, pokazująca, że wzięcie alkoholu do ręki nie musi być patologią. Tu są znawcy, degustatorzy, to inne środowisko. Jako Polacy patrzymy inaczej na alkohol. Oczywiście używka zawsze pozostanie używką, natomiast dobrze by nie stało się to treścią życia jednego z domowników, przez co treścią życia całej rodziny. Promując kampanię „W Rodzinie Siła”, pokazujemy, że są ważne rzeczy, które możemy robić z dzieckiem, że dzieci są naszą kalką. To co robimy jest przez nie powielane. Pokazujemy im dobrze świat, zaznaczając co jest właściwe.

A jak według Odety Moro rozmawiać z nastolatkami?

Z nastolatkami trudno rozmawiać na ten temat. Nastolatki wiedzą wszystko najlepiej, nieważne jakie my, dorośli mamy na ten temat zdanie. Warto myśleć o fakcie, że dziecko stanie się kiedyś prawie dorosłe, a później dorosłe, dużo wcześniej. Jeśli ktoś ma w tej materii problemy, to warto trafić do ekspertów, jak dr Piotrowska, która jest kopalnia wiedzy na ten temat lub chociażby zajrzeć do publikacji.

------
W RODZINIE SIŁA! to program na rzecz mądrej edukacji i profilaktyki zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Zadaniem programu jest wspieranie rodziców w ochronie dzieci przed dostępem do alkoholu i zachęcanie ich do dawania dzieciom dobrego przykładu. Trzonem programu jest Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica.

Celem programu jest uświadomienie rodzicom, jak ważną rolę mają do odegrania w obszarze ochrony swoich dzieci przed zagrożeniami nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Zadaniem programu jest też pokazanie rodzicom, że to oni stanowią dla dzieci pierwszy i najważniejszy wzorzec do naśladowania – ich postawy i zachowania wobec alkoholu kształtują przyszły sposób postępowania ich dzieci.

Działania programu adresowane są do pracowników browarów, członków ich rodzin oraz społeczności skupionej wokół zakładów produkujących piwo. Na kolejnym etapie do akcji będą przyłączały się kolejne branże i zakłady pracy. Organizatorzy chcą promować idee programu również wśród społeczności lokalnych, szczególnie w miastach i gminach, gdzie zlokalizowane są browary.
















 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe