Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska promowały "W Rodzinie Siła" podczas 49. Chmielaków Krasnostawskich

W trakcie 49. edycji Chmielaków Krasnostawskich, najstarszej imprezy piwowarskiej w Polsce, na stoisku akcji „W Rodzinie Siła” prezentowano książki autorstwa dziennikarski Odety Moro - „W co się bawić” i psycholog dr Aleksandry Piotrowskiej – „Szczęśliwe dziecko czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych” oraz „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć”. Obie autorki podpisywał na miejscu swoje książki, co spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Krasnegostawu. Na miejscu rozmawialiśmy z obiema autorkami.
 Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska promowały "W Rodzinie Siła" podczas 49. Chmielaków Krasnostawskich
/ foto. własne
Doktor Piotrowską pytaliśmy o to w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o alkoholu.

To jest właśnie taki paradoks. Po to, żeby dotrzeć z przekazem do dzieci, trzeba oddziaływać przede wszystkim na dorosłych. Wiele osób myśli sobie, że wychowanie to polega na tym, że powiemy „chodź synek, teraz powiem Ci mądrze rzeczy” i przez pięć minut wykładamy filozofię życiową. Wychowujemy przede wszystkim dając dziecku przykład. Dziecko od rana do nocy, gdy jest z nami, paradoksalnie bez żadnej różnicy, czy ma rok, czy szesnaście lat, obserwuje nas, co robimy, jak się zachowujemy w określonych sytuacjach. Hasło „W Rodzinie Siła” uświadamia nam wszystkim, że to zachowanie rodziców w dużej mierze przesądza o tym, jak dzieci będą reagować na alkohol. Co robić? Dawać samemu dobry przykład i wzór. Oczywiście nie postuluję społeczeństwa abstynentów, nie o to chodzi, alkohol jest dla ludzi, ale dysponujących główką. Pijących w sposób mądry, myślących, że są obserwowani przez dzieci, dla których są wzorem i przykładem. To jedna z najważniejszych zasad kształtujących postawę odpowiedzialnego picia. Mówię tutaj o dorosłych. Jeśli nasze dzieci mają mierzyć się z alkoholem w odpowiedni wieku, czyli nie wcześniej niż przed ukończenie 18 roku życia, bo to punkt, w którym nie można ustąpić. Jeśli mają pić to odpowiedzialnie, czyli nie upijać się do nieprzytomności, tylko próbować, smakować, ograniczać wypijaną ilość.

O znaczeniu akcji profilaktycznych przy imprezach typu Chmielaki Krasnostawskie opowiedziała nam Odeta Moro.

Ta impreza pokazuje jak inaczej z roku na rok patrzymy na alkohol. To impreza duża, masowa, na każdym kroku jest alkohol, a nie ma sytuacji, które mogłyby być niestosowne. To impreza rodzinna, pokazująca, że wzięcie alkoholu do ręki nie musi być patologią. Tu są znawcy, degustatorzy, to inne środowisko. Jako Polacy patrzymy inaczej na alkohol. Oczywiście używka zawsze pozostanie używką, natomiast dobrze by nie stało się to treścią życia jednego z domowników, przez co treścią życia całej rodziny. Promując kampanię „W Rodzinie Siła”, pokazujemy, że są ważne rzeczy, które możemy robić z dzieckiem, że dzieci są naszą kalką. To co robimy jest przez nie powielane. Pokazujemy im dobrze świat, zaznaczając co jest właściwe.

A jak według Odety Moro rozmawiać z nastolatkami?

Z nastolatkami trudno rozmawiać na ten temat. Nastolatki wiedzą wszystko najlepiej, nieważne jakie my, dorośli mamy na ten temat zdanie. Warto myśleć o fakcie, że dziecko stanie się kiedyś prawie dorosłe, a później dorosłe, dużo wcześniej. Jeśli ktoś ma w tej materii problemy, to warto trafić do ekspertów, jak dr Piotrowska, która jest kopalnia wiedzy na ten temat lub chociażby zajrzeć do publikacji.

------
W RODZINIE SIŁA! to program na rzecz mądrej edukacji i profilaktyki zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Zadaniem programu jest wspieranie rodziców w ochronie dzieci przed dostępem do alkoholu i zachęcanie ich do dawania dzieciom dobrego przykładu. Trzonem programu jest Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica.

Celem programu jest uświadomienie rodzicom, jak ważną rolę mają do odegrania w obszarze ochrony swoich dzieci przed zagrożeniami nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Zadaniem programu jest też pokazanie rodzicom, że to oni stanowią dla dzieci pierwszy i najważniejszy wzorzec do naśladowania – ich postawy i zachowania wobec alkoholu kształtują przyszły sposób postępowania ich dzieci.

Działania programu adresowane są do pracowników browarów, członków ich rodzin oraz społeczności skupionej wokół zakładów produkujących piwo. Na kolejnym etapie do akcji będą przyłączały się kolejne branże i zakłady pracy. Organizatorzy chcą promować idee programu również wśród społeczności lokalnych, szczególnie w miastach i gminach, gdzie zlokalizowane są browary.
















 

 

POLECANE
Komunikat dla mieszkańców Katowic z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Katowic

Koleje Śląskie uruchomiły linie S14 i S18 przez stację Pyrzowice Lotnisko, łącząc Gliwice i aglomerację z Katowice Airport – informuje Port lotniczy Katowice-Pyrzowice.

Atak nożownika w Warszawie z ostatniej chwili
Atak nożownika w Warszawie

We wtorek przed północą restauracji luksusowego hotelu przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie doszło do brutalnego ataku – informuje "Super Express".

Nagranie ze zwłokami Tadeusza Dudy. Jest reakcja policji z ostatniej chwili
Nagranie ze zwłokami Tadeusza Dudy. Jest reakcja policji

Małopolska policja potwierdziła autentyczność 10-sekundowego nagrania ukazującego zwłoki Tadeusza Dudy, poszukiwanego za podwójne zabójstwo w Starej Wsi pod Limanową.

Ryszard Kalisz idzie drogą Giertycha. Nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego Wiadomości
Ryszard Kalisz idzie drogą Giertycha. Nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego

Ryszard Kalisz postanowił pójść w ślady Romana Giertycha. Członek Państwowej Komisji Wyborczej, podobnie jak poseł KO nie uznaje wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego, stwierdzającej ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP. - Taki już jestem - stwierdził.  

Burza w Pałacu Buckingham: Król Karol III wściekły na Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham: Król Karol III wściekły na Meghan Markle

Meghan Markle znów przyćmiewa króla Karola III – kontrowersyjne nagrania oraz terminy premier żony księcia Harry'ego rzucają cień na oficjalne uroczystości brytyjskiego monarchy.

Jest oświadczenie Krystyny Pawłowicz ws. odejścia z Trybunału Konstytucyjnego z ostatniej chwili
Jest oświadczenie Krystyny Pawłowicz ws. odejścia z Trybunału Konstytucyjnego

Krystyna Pawłowicz wydała oświadczenie wyjaśniające powody jej wcześniejszego odejścia z urzędu sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Sędzia skarży się m.in. na akty nienawiści, które spotkały TK i ją osobiście.

Szaleństwo postępuje. KE przedstawiła nowy cel klimatyczny dla UE z ostatniej chwili
Szaleństwo postępuje. KE przedstawiła nowy cel klimatyczny dla UE

Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 r. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść o 90 proc. mniej względem poziomu z 1990 r. Pomocą w dojściu do celu ma być możliwość wliczania projektów sfinansowanych w krajach trzecich.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska

Od poniedziałku 7 lipca ruszają prace modernizacyjne na dwóch ważnych przejazdach torowo-drogowych w Gdańsku: na Błędniku oraz na skrzyżowaniu ulic Kołobrzeska–Chłopska. Remonty oznaczają całkowite zamknięcie tych miejsc zarówno dla samochodów, jak i tramwajów. Utrudnienia potrwają do 20 lipca.

Pilny komunikat polskiej ambasady w Portugalii. Turyści muszą być gotowi na ewakuację z ostatniej chwili
Pilny komunikat polskiej ambasady w Portugalii. Turyści muszą być gotowi na ewakuację

Polska ambasada ostrzega turystów: "W Portugalii panują rekordowe temperatury. Istnieje bardzo wysokie ryzyko wystąpienia samoistnych pożarów. Przestrzegaj zaleceń lokalnych służb, w tym dot. procedur ewakuacyjnych".

Jest ruch TK ws. sędzi Krystyny Pawłowicz z ostatniej chwili
Jest ruch TK ws. sędzi Krystyny Pawłowicz

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego podjęło uchwałę o przeniesieniu w stan spoczynku sędzi TK Krystyny Pawłowicz z dniem 5 grudnia br. – wynika z pisma, do którego w środę dotarła Polska Agencja Prasowa. Sędzia Pawłowicz nie potwierdziła tej informacji.

REKLAMA

Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska promowały "W Rodzinie Siła" podczas 49. Chmielaków Krasnostawskich

W trakcie 49. edycji Chmielaków Krasnostawskich, najstarszej imprezy piwowarskiej w Polsce, na stoisku akcji „W Rodzinie Siła” prezentowano książki autorstwa dziennikarski Odety Moro - „W co się bawić” i psycholog dr Aleksandry Piotrowskiej – „Szczęśliwe dziecko czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych” oraz „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć”. Obie autorki podpisywał na miejscu swoje książki, co spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Krasnegostawu. Na miejscu rozmawialiśmy z obiema autorkami.
 Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska promowały "W Rodzinie Siła" podczas 49. Chmielaków Krasnostawskich
/ foto. własne
Doktor Piotrowską pytaliśmy o to w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o alkoholu.

To jest właśnie taki paradoks. Po to, żeby dotrzeć z przekazem do dzieci, trzeba oddziaływać przede wszystkim na dorosłych. Wiele osób myśli sobie, że wychowanie to polega na tym, że powiemy „chodź synek, teraz powiem Ci mądrze rzeczy” i przez pięć minut wykładamy filozofię życiową. Wychowujemy przede wszystkim dając dziecku przykład. Dziecko od rana do nocy, gdy jest z nami, paradoksalnie bez żadnej różnicy, czy ma rok, czy szesnaście lat, obserwuje nas, co robimy, jak się zachowujemy w określonych sytuacjach. Hasło „W Rodzinie Siła” uświadamia nam wszystkim, że to zachowanie rodziców w dużej mierze przesądza o tym, jak dzieci będą reagować na alkohol. Co robić? Dawać samemu dobry przykład i wzór. Oczywiście nie postuluję społeczeństwa abstynentów, nie o to chodzi, alkohol jest dla ludzi, ale dysponujących główką. Pijących w sposób mądry, myślących, że są obserwowani przez dzieci, dla których są wzorem i przykładem. To jedna z najważniejszych zasad kształtujących postawę odpowiedzialnego picia. Mówię tutaj o dorosłych. Jeśli nasze dzieci mają mierzyć się z alkoholem w odpowiedni wieku, czyli nie wcześniej niż przed ukończenie 18 roku życia, bo to punkt, w którym nie można ustąpić. Jeśli mają pić to odpowiedzialnie, czyli nie upijać się do nieprzytomności, tylko próbować, smakować, ograniczać wypijaną ilość.

O znaczeniu akcji profilaktycznych przy imprezach typu Chmielaki Krasnostawskie opowiedziała nam Odeta Moro.

Ta impreza pokazuje jak inaczej z roku na rok patrzymy na alkohol. To impreza duża, masowa, na każdym kroku jest alkohol, a nie ma sytuacji, które mogłyby być niestosowne. To impreza rodzinna, pokazująca, że wzięcie alkoholu do ręki nie musi być patologią. Tu są znawcy, degustatorzy, to inne środowisko. Jako Polacy patrzymy inaczej na alkohol. Oczywiście używka zawsze pozostanie używką, natomiast dobrze by nie stało się to treścią życia jednego z domowników, przez co treścią życia całej rodziny. Promując kampanię „W Rodzinie Siła”, pokazujemy, że są ważne rzeczy, które możemy robić z dzieckiem, że dzieci są naszą kalką. To co robimy jest przez nie powielane. Pokazujemy im dobrze świat, zaznaczając co jest właściwe.

A jak według Odety Moro rozmawiać z nastolatkami?

Z nastolatkami trudno rozmawiać na ten temat. Nastolatki wiedzą wszystko najlepiej, nieważne jakie my, dorośli mamy na ten temat zdanie. Warto myśleć o fakcie, że dziecko stanie się kiedyś prawie dorosłe, a później dorosłe, dużo wcześniej. Jeśli ktoś ma w tej materii problemy, to warto trafić do ekspertów, jak dr Piotrowska, która jest kopalnia wiedzy na ten temat lub chociażby zajrzeć do publikacji.

------
W RODZINIE SIŁA! to program na rzecz mądrej edukacji i profilaktyki zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Zadaniem programu jest wspieranie rodziców w ochronie dzieci przed dostępem do alkoholu i zachęcanie ich do dawania dzieciom dobrego przykładu. Trzonem programu jest Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica.

Celem programu jest uświadomienie rodzicom, jak ważną rolę mają do odegrania w obszarze ochrony swoich dzieci przed zagrożeniami nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Zadaniem programu jest też pokazanie rodzicom, że to oni stanowią dla dzieci pierwszy i najważniejszy wzorzec do naśladowania – ich postawy i zachowania wobec alkoholu kształtują przyszły sposób postępowania ich dzieci.

Działania programu adresowane są do pracowników browarów, członków ich rodzin oraz społeczności skupionej wokół zakładów produkujących piwo. Na kolejnym etapie do akcji będą przyłączały się kolejne branże i zakłady pracy. Organizatorzy chcą promować idee programu również wśród społeczności lokalnych, szczególnie w miastach i gminach, gdzie zlokalizowane są browary.
















 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe