REKLAMA

Prof. Zybertowicz ws. prof. Nalaskowskiego: To pewien trend, który widać na uczelniach anglosaskich

W dzisiejszym programie „Woronicza 17” doradca prezydenta Andrzeja Dudy prof. Andrzej Zybertowicz odniósł się do sprawy zawieszenia prof. Nalaskowskiego.
 Prof. Zybertowicz ws. prof. Nalaskowskiego: To pewien trend, który widać na uczelniach anglosaskich
/ screen yt
Prof. Nalaskowski to nauczyciel akademicki, który w ubiegłym tygodniu został zawieszony na trzy miesiące przez rektora Uniwersytetu Mikołaja Koperniku w Toruniu Andrzeja Tretyna. Rektor tejże uczelni poinformował, że powodem jego decyzji jest „postępowanie niegodne nauczyciela akademickiego”, którego miał dopuścić się prof. Nalaskowski. 
 
Chodzi tutaj o słowa Nalaskowskiego zawarte w jego felietonie „Wędrowni gwałciciele”, który ukazał się w tygodniku „Sieci”. W tekście profesor ostro skrytykował ideologię LGBT i organizowane przez tę społeczność Marsze Równości.  
Doradca prezydenta uważa, że właściwym wyjściem z sytuacji byłoby zorganizowanie debaty na toruńskiej uczelni, z udziałem samego poszkodowanego, zawieszonego prof. Nalaskowskiego. Według Zybertowicza byłoby to pokazanie, że „na uniwersytetach można w spokojnej, rzeczowej atmosferze przeanalizować te zagadnienia”.
 
Prof. Zybertowicz stwierdza jednak, że danie platformy do dyskusji byłoby trudniejszym wyjściem z tej sytuacji. Uważa, że rektor „zdaje sobie sprawę, że świat akademicki utracił zdolność spokojnej i rzeczowej rozmowy”. Dodaje, że dotyczy to wszystkich stron problemu. Według Zybertowicza jest to trend, który widać na anglosaskich uczelniach.
 

W obliczu pojawienia się prawdziwych, głębokich kontrowersji uczelnie się zamykają przed podjęciem analizy trudnych społecznych problemów, przed monitorowaniem ważnych trendów

 
- wskazuje prof. Andrzej Zybertowicz.
 
Źródło: tvp.info/polskieradio24.pl
kpa

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura