Czy czeka nas głodówka w Poczcie Polskiej?

Protest „żółtych kamizelek”, pikieta przed siedzibą KPRM, referendum strajkowe, a być może nawet protest głodowy. Związkowcy z Poczty Polskiej nie odpuszczają w walce o wzrost wynagrodzenia zasadniczego.
 Czy czeka nas głodówka w Poczcie Polskiej?
/ M. Żegliński - Tygodnik Solidarność
- Już 14 dzień czekamy w siedzibie Poczty Głównej na wznowienie negocjacji. Dziś odwiedzili nas przedstawiciele zarządu, jednak nie przedstawili żadnych nowych propozycji. My domagamy się wzrostu wynagrodzenia zasadniczego o 400 zł brutto, a pracodawca daje jedynie 65 zł brutto. Trzeba także pamiętać, że 36 proc. pracowników Poczty Polskiej zarabia poniżej minimalnej płacy przewidzianej od przyszłego roku przez nasz rząd. Dlatego w naszym odczuciu stanowisko pracodawcy jest absurdalne i nie do przyjęcia – mówił na zwołanej 2 października konferencji prasowej Bogumił Nowicki, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej.

Najbliższe działania
Przypomnijmy, że związkowcy z Poczty Polskiej 19 września rozpoczęli okupacje siedziby swojej firmy. Decyzja o okupacji siedziby Poczty Głównej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej zapadła po ostatniej turze mediacji, która odbyła się 18 września. Na ostatniej konferencji prasowej przedstawiciele związków poinformowali jakie kroki planują podjąć w najbliższym czasie.- Od 3 października ruszamy ze wznowionym protestem „żółtych kamizelek”. Już raz w tym roku robiliśmy taki protest. Teraz będziemy go prowadzić przynajmniej do 13 października. Planujemy również pikietę pod KPRM. Robiliśmy już jedną sygnalną pikietę, która odbyła się 14 czerwca, ale nie wpłynęła ona na głębsze działanie ze strony rządu. Do 13 października chcemy też zakończyć proces mediacji, a następnie planujemy przeprowadzić referendum strajkowe. Rozważamy eskalacje protestu. Jednak nie chcemy pochopnie wejść w procedurę strajku – raportował Bogumił Nowicki. - Rozważmy także podjęcie protestu głodowego – dodał.Głos zabrał także Sławomir Redmer, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty. - Dzisiaj szans na porozumienie właściwie nie ma. Niestety mamy do czynienia z sytuacja, gdy widzimy zbierające się na horyzoncie czarne chmury - stwierdził.

Prezydium KK o poczcie
Prezydium Komisji Krajowej opublikowało Stanowisko 1/19 ws. sytuacji w Poczcie Polskiej. Czytamy w nim m.in., że Prezydium KK w pełni solidaryzuje się z działaniami OM NSZZ „S” Pracowników Poczty Polskiej. „Prezydium wzywa Zarząd Poczty Polskiej do podjęcia rzeczowych i konstruktywnych negocjacji. Jednocześnie zwraca się do Rządu RP, będącego właścicielem Poczty, o zobowiązanie Zarządu Poczty Polskiej do przyspieszenia realizacji, przyjętej w 2016 r., Strategii Rozwoju Poczty Polskiej” – brzmi stanowisko.Tekst: Marcin Koziestański
Foto: Marcin Żegliński

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe