REKLAMA

Iran zestrzelił ukraiński samolot. „Premier Kanady potrafił wywrzeć presję. Tusk oddał śledztwo Rosjanom”

– Kontrastuje z tym postawa premiera rządu PO-PSL, który na wszystko się godził, który zostawił śledztwo po stronie rosyjskiej, po katastrofie smoleńskiej. To przecież rezultatem decyzji Donalda Tuska jest to, że dziś wrak samolotu – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.
 Iran zestrzelił ukraiński samolot. „Premier Kanady potrafił wywrzeć presję. Tusk oddał śledztwo Rosjanom”
/ fot. mswia.gov.pl
Gościem porannej rozmowy na antenie RMF FM był minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który odniósł się do dzisiejszego komunikatu irańskiej armii, która przyznała się do zestrzelenia w środową noc ukraińskiego Boeinga 737 ze 176 osobami na pokładzie.

Błaszczak podkreślił, że bardzo istotny jest dla niego „kontrast między zachowaniem premiera Kanady, a zachowaniem byłego premiera Donalda Tuska 10 lat temu”. – Premier Kanady potrafił wywrzeć presję, która zakończyła się właśnie w ten sposób, że sprawcy przyznali się do tego czynu – zaznaczył szef MON.
 

Kontrastuje z tym postawa premiera rządu PO-PSL, który na wszystko się godził, który zostawił śledztwo po stronie rosyjskiej, po katastrofie smoleńskiej. To przecież rezultatem decyzji Donalda Tuska jest to, że dziś wrak samolotu - a więc dowód w sprawie - jest w Rosji


– podkreślił.

Prowadzący rozmowę Krzysztof Ziemiec zasugerował, że być może 10 lat temu, sytuacja na świecie „była inna, niż jest dzisiaj”. – Dziś mamy prawie stan wojny, wtedy świat nie był w żadnym stanie wojny z Rosją – mówił dziennikarz.

Jak to? Przecież Rosja napadła na Gruzję. To był rok 2010 - dwa lata wcześniej Rosja napadła na Gruzję – odparł minister i dodał, że cztery lata później Rosja napadła Ukrainę i zajęła Krym. – Świętej pamięci Lech Kaczyński w Gruzji mówił: najpierw Gruzja, potem Ukraina, potem państwa nadbałtyckie, a potem być może Polska – zaznaczył minister obrony narodowej.
 

Rzeczywiście wtedy rząd koalicji PO-PSL likwidował wojsko, zmniejszał np. zlikwidował w 2011 roku 1. Warszawską Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki. Tak, wtedy rząd koalicji PO-PSL tak postępował


– zwrócił uwagę Błaszczak.

Iran przyznał się do winy

W sobotę nad ranem Iran ogłosił, że jego siły zbrojne zestrzeliły ukraiński samolot. W opublikowanym przez armię irańską komunikacie czytamy, że ukraiński samolot znalazł się blisko „ważnego wojskowego obiektu” Strażników Rewolucji Islamskiej i został omyłkowo wzięty za „wrogi”. Jak dodaje irańska armia, siły zbrojne znajdowały się wtedy na „najwyższym poziomie gotowości” w związku z napiętą sytuacją pomiędzy Iranem a Stanami Zjednoczonymi.

Czytaj więcej: Iran przyznał się do zestrzelenia ukraińskiego samolotu. "Omyłkowo wzięty za wrogi” 

Źródło: RMF FM
kpaAnkieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura