W nowym TS A. Macierewicz: Bezpieczeństwo Polaków gwarantuje nasza armia i żołnierze naszych sojuszników

W najnowszym numerze wywiad z Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem. Numer skupia się wokół hasła: Przedsiębiorco, nie KOMBINUJ!, które dotyczy płacenia 13 złotych brutto za godzinę pracy w ramach umów zleceń. - Akcja „nie kombinuj” jest jak skalpel. Cięcie będzie tam, gdzie występuje choroba – uważa Piotr Duda.
 W nowym TS A. Macierewicz: Bezpieczeństwo Polaków gwarantuje nasza armia i żołnierze naszych sojuszników
/ Tygodnik Solidarność
"Od stycznia 2017 roku obowiązuje w Polsce minimalna stawka godzinowa przy umowach zleceniach. To wynik kompromisu zawartego pomiędzy pracodawcami i związkami zawodowymi w ramach Rady Dialogu Społecznego. Taki postulat był też elementem umowy  programowej Solidarności z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą. Prawo jest, ale jego stosowanie już jest kwestionowane- pisze Marek Lewandowski. Akcja ma wymóc przestrzeganie tego prawa.

Izabela Kozłowska w artykule Pracowniku, nie daj się! Opisuje przypadki łamania prawa do wynagrodzenia 13 złotych za godznię. – Młoda, nie podskakuj – usłyszała 24-letnia Aleksandra od koleżanki, którą zapytała o podniesienie stawki minimalnej w ich firmie – opisuje.

Ponadto w numerze:
- Międzynarodowa Organizacja Pracy przewiduje, że w ciągu najbliższych 2 lat bezrobocie w Polsce spadnie do ok. 4,8 proc. Pracodawcy postulują zatem zmianę filozofii działania
urzędów pracy tak, by wspierały ich w poszukiwaniu odpowiednich rąk do pracy, a nie jedynie szukały zatrudnienia dla bezrobotnych – pisze Anna Grabowska w artykule Aktywizacja bezrobotnych WYMAGA zmian.

– Rada Dialogu Społecznego powinna być bardziej niezależna, bo tylko wtedy będzie mogła stanowić wsparcie przy poszerzaniu zakresu obowiązywania w Polsce układów zbiorowych pracy. I do tego będziemy dążyć – mówił przewodniczący Solidarności Piotr Duda podczas seminarium odbywającego się w dniach 2-4 lutego w Warszawie, poświęconego obecnej sytuacji i przyszłości dialogu społecznego w Polsce. Seminarium opisuje Anna Grabowska

Maciek Chudkiewicz opisuję budowę nowego domu dla pani Haliny i jej córki przez ludzi „S”

Wywiad z szefem Działu Zagranicznego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Andrzej Adamczyk o potrzebie współpracy miedzynarodowej między związkowcami. – Pracodawcy chcą, żeby światowa konkurencja była między pracownikami, a nie firmami. Mają konkurować niską płacą. Żeby temu przeciwdziałać, utrzymujemy stały kontakt z zagranicznymi związkami zawodowymi – uważa  Andrzej Adamczyk

W numerze także wspomnienie Jerzego Jasiuka długoletniego dyrektora Muzeum Techniki w Warszawie.

Halina Kaczmarczyk analizuje prezydenture Donalda Trumpa. Obama w ciągu pierwszej kadencji odstawił ciupasem więcej nielegalnych emigrantów niż Bush syn w ciągu 8 lat. Trump dopiero zapowiada deportacje – zauważa autorka.

Przemysław Miller o Bobrach bobrujących w budżecie.

Leszek Masierak o żużlu, który chce do stolicy. - Choć wyścigi żużlowe są w naszym kraju jedną z najpopularniejszych dyscyplin, stolica Polski od lat nie ma codziennego kontaktu z czarnym sportem. Jednak jest szansa, że nad Wisłę znów mogą powrócić żużlowe emocje – pisze autor.

W numerze nie zabrakło felietonów: Jana Pietrzaka, Mieczysława Gila, Rafała Górskiego, Marka Jana Chodakiewicza i Cezarego Krysztopy oraz rysunki Wasiukiewicza i Krysztopy.

AB

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe