REKLAMA

Japoński rząd chce przełożyć igrzyska olimpijskie

We wtorek po południu w trybie pilnym ma dojść do narady członków Komitetu Wykonawczego MKOl ws. ewentualnego przełożenia igrzysk w Tokio - poinformował Reuters powołując się na źródła w olimpijskiej centrali. Japońskie stacje telewizyjne poinformowały, że władze Japonii chcą przełożyć igrzyska na kolejny rok. 
 Japoński rząd chce przełożyć igrzyska olimpijskie
/ Pixabay.com/CC0
Wcześniej doszło do telekonferencji z udziałem premiera Japonii Shinzo Abe, japońskich organizatorów igrzysk oraz przedstawicieli MKOl, z przewodniczącym Thomasem Bachem na czele.

Według japońskiej stacji telewizyjnej NHK, podczas tej rozmowy premier Abe miał zaproponować przewodniczącemu MKOl przełożenie igrzysk o rok, czyli na 2021, z powodu pandemii koronawirusa, która obecnie uniemożliwia przeprowadzenie mającej się rozpocząć 24 lipca imprezy w normalnych warunkach. Jednocześnie poprosił Bacha o podjęcie decyzji "tak szybko, jak to tylko możliwie".

Według lokalnych mediów, celem japońskich władz i organizatorów jest przeprowadzenie "pełnych igrzysk", czyli we wszystkich planowanych dyscyplinach i konkurencjach oraz z udziałem kibiców. Propozycja przełożenia zawodów wynika też z faktu dbałości o zdrowie zawodników, a także chęci umożliwienia im odpowiedniego przygotowania do olimpijskiej rywalizacji.MKOl długo zapewniał, że tegoroczne igrzyska odbędą się zgodnie z planem, czyli na przełomie lipca i sierpnia. Z uwagi na pandemię koronawirusa takie stanowisko w ostatnich dniach było coraz częściej krytykowane. W niedzielę MKOl przyznał, że istnieje możliwość zmiany terminu zmagań olimpijskich w stolicy Japonii, a decyzja zapadnie w ciągu czterech tygodni. Wykluczył przy tym ich odwołanie.

Przełożenie igrzysk w Tokio byłoby sytuacją bezprecedensową w historii olimpijskiej rywalizacji. W przeszłości pięć edycji największej sportowej imprezy globu odwołano, ale nigdy wcześniej nie zmieniono ich daty.

Przeprowadzenie igrzysk do tej pory zawsze uniemożliwiały działania zbrojne. Przyczyną odwołania letnich igrzysk w 1916 roku oraz letnich i zimowych w 1940 i 1944 roku były - odpowiednio - I i II wojna światowa.

Obecnie w całym świecie odnotowano już ponad 370 tys. zachorowań i ponad 16 tys. zgonów. W Japonii stwierdzono ponad tysiąc zakażeń i około 40 zgonów.(PAP)

pp/ krys/
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura