Dariusz Łaszyca: Atak Unii Europejskiej na państwa narodowe!

Władze lewackiej Europy pod przewództwem Grupy Spinelliego dostrzegły niebezpieczeństwo i zaatakowały.nPo ustaniu pandemii koronawirusa nastąpi czas ostatecznej walki o utrzymanie naszej niepodległości i suwerenności.
 Dariusz Łaszyca: Atak Unii Europejskiej na państwa narodowe!
/ Pixabay.com
Przedstawiam, apel Unii Europejskich Federalistów i Grupy Spinelliego w związku z nieudolną pomocą UE państwom członkowskim w walce z koronawirusem. Trzeba być przygotowanym na duży atak zwolenników federalizacji Unii Europejskiej (tłumaczenie autora).

TEST EUROPY PODCZAS WOJNY Z CORONAWIRUSEM
 
W najciemniejszej godzinie Unia Europejska może uratować się odzyskując ducha Ojców Założycieli.
Obecny kryzys, wywołany najpoważniejszą pandemią na świecie od początku XX wieku, wystawia Unię Europejską na nieoczekiwany test. Cały świat zostanie spustoszony i każda społeczność polityczna będzie musiała pokazać, że ma zasoby moralne i materialne, aby zacząć od nowa. Wiemy, że wyzwanie wpłynie bezpośrednio na serce naszych demokracji i samą ideę budowy nowej globalnej solidarności.
Podobnie jak po drugiej wojnie światowej reakcje polityczne muszą być proporcjonalne do zagrożeń, które zagrażają naszym wartościom, naszemu modelowi wolnego, demokratycznego społeczeństwa opartego na solidarności, naszej przyszłości. Żadne państwo w Europie nie będzie w stanie sprostać temu wyzwaniu. Wszyscy będą musieli odegrać swoją rolę, ale tylko razem możemy ocalić naszą cywilizację.
Odległość między rzeczywistością Unii Europejskiej dzisiaj a społecznością spójnego przeznaczenia, której tak bardzo potrzebujemy, jest oczywista dla wszystkich. Samolubstwo narodowe pozostaje dominujące; nawet jeśli kryzys mocno uderza we wszystkie kraje - i dlatego powinien dążyć do poszukiwania wspólnych odpowiedzi - stare kontrasty, szczególnie między blokami krajów Północy i krajów Południa, pozostają głębokie, ponieważ egoizm wygrywa.
Wczorajsze posiedzenie Rady Europejskiej, które zakończyło się - po wywołaniu szeregu silnych, a nawet niepokojących reakcji, takich jak wypowiedź włoskiego premiera - z „brakiem decyzji” (w kluczowej kwestii wsparcia finansowego dla państw) Eurogrupa, która ma opracować wniosek, dostarczyła jeszcze jednego przykładu tej sytuacji.
Również przy tej okazji wielu rządom nie udało się oderwać od krótkowzrocznego spojrzenia na własne bardzo krótkoterminowe interesy, pomimo faktu, że inne instytucje europejskie zrozumiały teraz potrzebę wspólnej i spójnej reakcji. EBC, Komisja Europejska i sam Parlament Europejski dokonały nadzwyczajnych interwencji w ciągu ostatnich dwóch tygodni, chcąc wykorzystać wszystkie możliwości działania przewidziane w traktatach. Oczywisty sedno nieprawidłowego funkcjonowania UE polega zatem na monopolu decyzji państw członkowskich, symbolizowanym przez przytłaczającą władzę Rady Europejskiej i jej niezdolność do znalezienia porozumień umożliwiających funkcjonowanie Unii Europejskiej.
Z jednej strony trudno jest z jednej strony zobaczyć, jaką ścieżkę może podążać Unia, aby rozmieścić wystarczające zasoby, aby naprawdę wspierać gospodarki i polityki społeczne państw członkowskich. Wszystkie przyjęte założenia są niewystarczające lub mają przeciwwskazania dla jednego lub drugiego; ale przede wszystkim trudno zrozumieć, jak wydostać się z tego ślepego zaułka, ponieważ solidarność zachodzi wyłącznie między państwami, ponieważ Unia Europejska nie ma kompetencji podatkowych, które umożliwiłyby przejście do solidarności między obywatelami europejskimi. Z drugiej strony, jednym z faktów, który należy mocno podkreślić, jest to, że jeśli Europejczycy będą pilnie potrzebować stać się wspólnotą zjednoczonego i spójnego przeznaczenia, rozwiązania nie znajdzie się w starciu między przeciwstawnymi typami interesów narodowych, a jedynie poprzez poruszanie się na jakościowo odmienny teren będący przedmiotem wspólnego zainteresowania.
List dziewięciu szefów państw i rządów wysłany 25 marca do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela (trzeba też powiedzieć, że był zaangażowany w próbę zmuszenia rządów do myślenia w kategoriach wspólnego interesu), zawiera na przykład wiele właściwych punktów, w tym kwestię „pracy nad wspólnym instrumentem dłużnym emitowanym przez instytucję.
 europejską w celu pozyskiwania funduszy na rynku na takich samych zasadach i z korzyścią dla wszystkich państw członkowskich”. Jest to z pewnością niezbędna propozycja, tym bardziej na obecnym etapie awaryjnym. Jednocześnie, w obecnych warunkach, ta europejska instytucja, która zgodnie z propozycją dziewięciu rządów powinna wyemitować dług (a tym samym go zagwarantować), nie uniknie polegania na funduszu zasilanym ze składek państw. W ten sposób trudno jest wyrwać się z błędnego koła.Europejski dług, aby nie stać się kwestią dzielącą, nie powinien wchodzić w zakres zwykłej solidarności między państwami (co sprawia, że ​​bardziej solidne kraje czują się upoważnione do mówienia o warunkowości wobec tych, których dług jest bardziej narażony), ale powinien opierać się na europejska gwarancja budżetu federalnego. Właśnie dlatego siła propozycji pracy nad wspólnym instrumentem dłużnym byłaby nieskończenie większa, gdyby towarzyszyła mu odbudowa federalnej unii politycznej. W ten sposób zmieniłby on obszar konfrontacji z obecnego zderzenia rozbieżnych interesów Wiele osób uważa, że ​​poruszenie kwestii ożywienia unii politycznej w tej fazie kryzysowej jest nierealne; ale jeśli śmiertelne ryzyko, przed którym stoi dziś Unia Europejska, polega na tym, że przebije się przez kryzys i w końcu stanie się coraz bardziej rozdarte, niszcząc w ten sposób dziedzictwo 70 lat integracji, czy w tej chwili nie jest możliwe, aby postawić problem podjęcia prawdziwe kroki w kierunku federalnym? Faktem jest, że aby uratować Unię Europejską, nie ma alternatywy dla odwrócenia panującej logiki, która zmusza wszystkich do szukania własnej korzyści kosztem wspólnego interesu.Siedemdziesiąt lat temu, w tym duchu, Jean Monnet stworzył narodziny Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Równoległość z dzisiejszą sytuacją jest bardzo wyraźna. Rzeczywiście, doświadczenie EWWiS uczy nas, że rozwiązanie ostrego kryzysu można znaleźć tylko w projekcie o silnej wartości politycznej, który jest w stanie odwrócić stosunki między państwami członkowskimi i Unią, czyniąc ją autonomiczną i zdolną do działając w ramach swoich kompetencji.
Dzisiaj, jak pokazuje impas w negocjacjach dotyczących budżetu Unii i możliwość wspólnego instrumentu dłużnego, problemem, którego nie można dłużej odkładać, jest to, że powierza się Unii kompetencje podatkowe - nawet początkowo ograniczone do kilku zasobów - do instytucji politycznych Unii. Jedną hipotezą jest powiązanie zasobów z „europejskimi dobrami publicznymi”, takimi jak środowisko; mogłyby zatem początkowo składać się z podatków, takich jak podatek od emisji dwutlenku węgla, z myślą o alokacji nowych zasobów w przyszłości. W każdym razie krok ten stworzyłby podstawę dla autonomicznej władzy rządu na poziomie europejskim, co złamałoby obecną logikę polityczną, która koncentruje władzę w rękach Rady Europejskiej, i mogłoby ewoluować dalej w granicach określonych przez kontrolę demokratyczną któremu podlegałaby Komisja Europejska.
Jest to rozwiązanie, które oczywiście nie może opierać się na istniejących traktatach, które nie przyznają Unii zdolności fiskalnej, i które w związku z tym wymagałyby zmiany traktatów. Dlatego nie ma sensu ukrywać faktu, że jest to trudny krok, zwłaszcza dlatego, że implikuje znaczne przypisanie suwerenności poziomowi europejskiemu. Ale w tym dramatycznym momencie, który wymusza uprzednio nie do pomyślenia otwarcie, Parlament Europejski i państwa wzywające do Europy bardziej zjednoczonej i zdolnej do działania miałyby wszelkie szanse na podjęcie tej bitwy i jej zwycięstwo. Byłby to także jedyny sposób, aby zabezpieczyć i wznowić perspektywę Konferencji na temat przyszłości Europy, która pozostaje ważnym wydarzeniem i która w przeciwnym razie zostałaby przytłoczona kryzysem.
Jak wczoraj przypomniała nam Ursula von der Leyen przed Parlamentem Europejskim, rzucając wyzwanie Radzie Europejskiej: Musimy jak najszybciej skoncentrować się na „jak wykorzystać tę burzę, aby móc lepiej przetrwać następną”. „Historia nas obserwuje”, podsumowała: „razem robimy to, co właściwe: jednym wielkim sercem, a nie 27 małymi sercami”.
           
                                                                                    Pavia, 27 Marca 2020

 
 

 

POLECANE
Tȟašúŋke Witkó: Homo Germanicus tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Homo Germanicus

Osobiście przewiduję – dziś nieco jeszcze żartobliwie i szyderczo – że w pomieszczeniach służbowych Bundeswehry, do tego na poczesnych miejscach, zawisną wkrótce konterfekty jakiegoś znanego działacza lewicowego. Na początek może to być Alfred Willi Rudi Dutschke, a z czasem – kiedy w miarę postępu niemieckiego socjalizmu, walka klas zaostrzy się – można go będzie wymienić, ot choćby na wizerunek Ulrike Marie Meinhof.

Legendarny aktor okradziony. Trwa śledztwo Wiadomości
Legendarny aktor okradziony. Trwa śledztwo

Joaquin Phoenix, jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów swojego pokolenia, znalazł się w centrum zainteresowania mediów. Tym razem nie z powodu nowej roli, lecz przykrego incydentu. Z jego posiadłości w Los Angeles skradziono luksusowy samochód marki Volvo. Sprawą zajmuje się policja.

Dramat w centrum Stuttgartu. Samochód wjechał w grupę ludzi Wiadomości
Dramat w centrum Stuttgartu. Samochód wjechał w grupę ludzi

Groźny incydent w Niemczech. Samochód wjechał w grupę pieszych.

Nowa operacja zabezpieczenia przestrzeni powietrznej. Szef MON ujawnił szczegóły Wiadomości
Nowa operacja zabezpieczenia przestrzeni powietrznej. Szef MON ujawnił szczegóły

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o rozpoczęciu nowej operacji wojskowej, która ma zapewnić bezpieczeństwo i kontrolę nad przestrzenią powietrzną w regionie Bałtyku, w obliczu m.in. niedawnych prowokacji ze strony Rosji.

Prezydent: Nominacje generalskie to wielkie zobowiązanie Wiadomości
Prezydent: Nominacje generalskie to wielkie zobowiązanie

To wielkie zobowiązanie, które zostaje złożone na państwa barki w trudnych czasach dla Rzeczpospolitej, naszej części Europy, a także dla świata - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich.

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Niepokojąca wiadomość dla rodziców i opiekunów. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące popularnego produktu dla dzieci. Chodzi o czekoladowego zajączka, sprzedawanego w okresie wielkanocnym przez firmę „Wolność” Sp. z o.o.

Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce Wiadomości
Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce

W sobotnim meczu ligowym z Realem Valladolid w bramce FC Barcelony nie zobaczymy Wojciecha Szczęsnego. Trener „Blaugrany” Hansi Flick zapowiedział zmianę - między słupkami stanie Marc-André ter Stegen.

Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski Wiadomości
Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski

Piłkarze Legii Warszawa po raz 21. w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na stołecznym PGE Narodowym pokonali Pogoń Szczecin 4:3 (1:1). "Portowcy" zostali pokonani w drugim finale z rzędu, a swoim piątym w historii.

Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała kolejowych złodziei Wiadomości
Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała "kolejowych" złodziei

Policjanci z Jaworzna zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn podejrzanych o liczne kradzieże elementów lokomotyw oraz infrastruktury kolejowej. Złodzieje, którym może grozić do 10 lat więzienia, decyzją sadu zostali aresztowani.

Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo? z ostatniej chwili
Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo?

Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro opuścił oddział intensywnej terapii po operacji jamy brzusznej, którą przeszedł w kwietniu, ale nadal pozostanie w szpitalu - podała w piątek telewizja Globo, powołując się na dyrekcję kliniki w Brasilii, stolicy kraju. Lekarze nie sprecyzowali, kiedy polityk będzie mógł opuścić szpital.

REKLAMA

Dariusz Łaszyca: Atak Unii Europejskiej na państwa narodowe!

Władze lewackiej Europy pod przewództwem Grupy Spinelliego dostrzegły niebezpieczeństwo i zaatakowały.nPo ustaniu pandemii koronawirusa nastąpi czas ostatecznej walki o utrzymanie naszej niepodległości i suwerenności.
 Dariusz Łaszyca: Atak Unii Europejskiej na państwa narodowe!
/ Pixabay.com
Przedstawiam, apel Unii Europejskich Federalistów i Grupy Spinelliego w związku z nieudolną pomocą UE państwom członkowskim w walce z koronawirusem. Trzeba być przygotowanym na duży atak zwolenników federalizacji Unii Europejskiej (tłumaczenie autora).

TEST EUROPY PODCZAS WOJNY Z CORONAWIRUSEM
 
W najciemniejszej godzinie Unia Europejska może uratować się odzyskując ducha Ojców Założycieli.
Obecny kryzys, wywołany najpoważniejszą pandemią na świecie od początku XX wieku, wystawia Unię Europejską na nieoczekiwany test. Cały świat zostanie spustoszony i każda społeczność polityczna będzie musiała pokazać, że ma zasoby moralne i materialne, aby zacząć od nowa. Wiemy, że wyzwanie wpłynie bezpośrednio na serce naszych demokracji i samą ideę budowy nowej globalnej solidarności.
Podobnie jak po drugiej wojnie światowej reakcje polityczne muszą być proporcjonalne do zagrożeń, które zagrażają naszym wartościom, naszemu modelowi wolnego, demokratycznego społeczeństwa opartego na solidarności, naszej przyszłości. Żadne państwo w Europie nie będzie w stanie sprostać temu wyzwaniu. Wszyscy będą musieli odegrać swoją rolę, ale tylko razem możemy ocalić naszą cywilizację.
Odległość między rzeczywistością Unii Europejskiej dzisiaj a społecznością spójnego przeznaczenia, której tak bardzo potrzebujemy, jest oczywista dla wszystkich. Samolubstwo narodowe pozostaje dominujące; nawet jeśli kryzys mocno uderza we wszystkie kraje - i dlatego powinien dążyć do poszukiwania wspólnych odpowiedzi - stare kontrasty, szczególnie między blokami krajów Północy i krajów Południa, pozostają głębokie, ponieważ egoizm wygrywa.
Wczorajsze posiedzenie Rady Europejskiej, które zakończyło się - po wywołaniu szeregu silnych, a nawet niepokojących reakcji, takich jak wypowiedź włoskiego premiera - z „brakiem decyzji” (w kluczowej kwestii wsparcia finansowego dla państw) Eurogrupa, która ma opracować wniosek, dostarczyła jeszcze jednego przykładu tej sytuacji.
Również przy tej okazji wielu rządom nie udało się oderwać od krótkowzrocznego spojrzenia na własne bardzo krótkoterminowe interesy, pomimo faktu, że inne instytucje europejskie zrozumiały teraz potrzebę wspólnej i spójnej reakcji. EBC, Komisja Europejska i sam Parlament Europejski dokonały nadzwyczajnych interwencji w ciągu ostatnich dwóch tygodni, chcąc wykorzystać wszystkie możliwości działania przewidziane w traktatach. Oczywisty sedno nieprawidłowego funkcjonowania UE polega zatem na monopolu decyzji państw członkowskich, symbolizowanym przez przytłaczającą władzę Rady Europejskiej i jej niezdolność do znalezienia porozumień umożliwiających funkcjonowanie Unii Europejskiej.
Z jednej strony trudno jest z jednej strony zobaczyć, jaką ścieżkę może podążać Unia, aby rozmieścić wystarczające zasoby, aby naprawdę wspierać gospodarki i polityki społeczne państw członkowskich. Wszystkie przyjęte założenia są niewystarczające lub mają przeciwwskazania dla jednego lub drugiego; ale przede wszystkim trudno zrozumieć, jak wydostać się z tego ślepego zaułka, ponieważ solidarność zachodzi wyłącznie między państwami, ponieważ Unia Europejska nie ma kompetencji podatkowych, które umożliwiłyby przejście do solidarności między obywatelami europejskimi. Z drugiej strony, jednym z faktów, który należy mocno podkreślić, jest to, że jeśli Europejczycy będą pilnie potrzebować stać się wspólnotą zjednoczonego i spójnego przeznaczenia, rozwiązania nie znajdzie się w starciu między przeciwstawnymi typami interesów narodowych, a jedynie poprzez poruszanie się na jakościowo odmienny teren będący przedmiotem wspólnego zainteresowania.
List dziewięciu szefów państw i rządów wysłany 25 marca do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela (trzeba też powiedzieć, że był zaangażowany w próbę zmuszenia rządów do myślenia w kategoriach wspólnego interesu), zawiera na przykład wiele właściwych punktów, w tym kwestię „pracy nad wspólnym instrumentem dłużnym emitowanym przez instytucję.
 europejską w celu pozyskiwania funduszy na rynku na takich samych zasadach i z korzyścią dla wszystkich państw członkowskich”. Jest to z pewnością niezbędna propozycja, tym bardziej na obecnym etapie awaryjnym. Jednocześnie, w obecnych warunkach, ta europejska instytucja, która zgodnie z propozycją dziewięciu rządów powinna wyemitować dług (a tym samym go zagwarantować), nie uniknie polegania na funduszu zasilanym ze składek państw. W ten sposób trudno jest wyrwać się z błędnego koła.Europejski dług, aby nie stać się kwestią dzielącą, nie powinien wchodzić w zakres zwykłej solidarności między państwami (co sprawia, że ​​bardziej solidne kraje czują się upoważnione do mówienia o warunkowości wobec tych, których dług jest bardziej narażony), ale powinien opierać się na europejska gwarancja budżetu federalnego. Właśnie dlatego siła propozycji pracy nad wspólnym instrumentem dłużnym byłaby nieskończenie większa, gdyby towarzyszyła mu odbudowa federalnej unii politycznej. W ten sposób zmieniłby on obszar konfrontacji z obecnego zderzenia rozbieżnych interesów Wiele osób uważa, że ​​poruszenie kwestii ożywienia unii politycznej w tej fazie kryzysowej jest nierealne; ale jeśli śmiertelne ryzyko, przed którym stoi dziś Unia Europejska, polega na tym, że przebije się przez kryzys i w końcu stanie się coraz bardziej rozdarte, niszcząc w ten sposób dziedzictwo 70 lat integracji, czy w tej chwili nie jest możliwe, aby postawić problem podjęcia prawdziwe kroki w kierunku federalnym? Faktem jest, że aby uratować Unię Europejską, nie ma alternatywy dla odwrócenia panującej logiki, która zmusza wszystkich do szukania własnej korzyści kosztem wspólnego interesu.Siedemdziesiąt lat temu, w tym duchu, Jean Monnet stworzył narodziny Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Równoległość z dzisiejszą sytuacją jest bardzo wyraźna. Rzeczywiście, doświadczenie EWWiS uczy nas, że rozwiązanie ostrego kryzysu można znaleźć tylko w projekcie o silnej wartości politycznej, który jest w stanie odwrócić stosunki między państwami członkowskimi i Unią, czyniąc ją autonomiczną i zdolną do działając w ramach swoich kompetencji.
Dzisiaj, jak pokazuje impas w negocjacjach dotyczących budżetu Unii i możliwość wspólnego instrumentu dłużnego, problemem, którego nie można dłużej odkładać, jest to, że powierza się Unii kompetencje podatkowe - nawet początkowo ograniczone do kilku zasobów - do instytucji politycznych Unii. Jedną hipotezą jest powiązanie zasobów z „europejskimi dobrami publicznymi”, takimi jak środowisko; mogłyby zatem początkowo składać się z podatków, takich jak podatek od emisji dwutlenku węgla, z myślą o alokacji nowych zasobów w przyszłości. W każdym razie krok ten stworzyłby podstawę dla autonomicznej władzy rządu na poziomie europejskim, co złamałoby obecną logikę polityczną, która koncentruje władzę w rękach Rady Europejskiej, i mogłoby ewoluować dalej w granicach określonych przez kontrolę demokratyczną któremu podlegałaby Komisja Europejska.
Jest to rozwiązanie, które oczywiście nie może opierać się na istniejących traktatach, które nie przyznają Unii zdolności fiskalnej, i które w związku z tym wymagałyby zmiany traktatów. Dlatego nie ma sensu ukrywać faktu, że jest to trudny krok, zwłaszcza dlatego, że implikuje znaczne przypisanie suwerenności poziomowi europejskiemu. Ale w tym dramatycznym momencie, który wymusza uprzednio nie do pomyślenia otwarcie, Parlament Europejski i państwa wzywające do Europy bardziej zjednoczonej i zdolnej do działania miałyby wszelkie szanse na podjęcie tej bitwy i jej zwycięstwo. Byłby to także jedyny sposób, aby zabezpieczyć i wznowić perspektywę Konferencji na temat przyszłości Europy, która pozostaje ważnym wydarzeniem i która w przeciwnym razie zostałaby przytłoczona kryzysem.
Jak wczoraj przypomniała nam Ursula von der Leyen przed Parlamentem Europejskim, rzucając wyzwanie Radzie Europejskiej: Musimy jak najszybciej skoncentrować się na „jak wykorzystać tę burzę, aby móc lepiej przetrwać następną”. „Historia nas obserwuje”, podsumowała: „razem robimy to, co właściwe: jednym wielkim sercem, a nie 27 małymi sercami”.
           
                                                                                    Pavia, 27 Marca 2020

 
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe