[Berlin] 75. rocznica zakończenia II wojny światowej bez polskich akcentów

Niemieckie obchody 75 rocznicy zakończenia II wojny światowej, przedstawianego tam jako wyzwolenie Europy od nazizmu, w tym roku będą miały skromniejszą oprawę. "W wydarzeniach zabrakło wątków polskich" - powiedziała PAP kierowniczka Instytutu Pileckiego w Berlinie, Hanna Radziejowska.
 [Berlin] 75. rocznica zakończenia II wojny światowej bez polskich akcentów
/ Polska flaga zawieszona w zrujnowanym Berlinie, na Kolumnie Zwycięstwa, 2 maja 1945

"Polskie doświadczenie okupacji, pamięć o polskich ofiarach zbrodni wojennych są wciąż słabo obecne w niemieckiej pamięci historycznej i w sferze edukacyjnej"

- ocenia Radziejowska.

Z powodu epidemii koronawirusa zaplanowane uroczystości zostały znacznie ograniczone, a towarzyszące im wydarzenia przeniesione do Internetu. Władze Berlina wraz z podległymi im instytucjami przygotowały m.in. projekt internetowy składający się z wirtualnej wystawy, wypowiedzi świadków historii, serii podkastów oraz aplikacji wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość.

Jak czytamy w opisie projektu, skupia się on na momencie wyzwolenia Europy od narodowego socjalizmu w maju 1945 r., opisując jego przebieg i konsekwencje, ale pośród poruszonych tematów znajduje się też opis przejścia przez przedwojenne Niemcy od demokracji do dyktatury, historia II wojny światowej, widziana również z perspektywy ludności cywilnej, oraz opis nazistowskich zbrodni przeciwko ludzkości.

Szefowa berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego zwraca uwagę, że podczas konferencji prasowej przedstawiającej tę okolicznościową stronę internetową, o Polsce i polskich ofiarach wojny w ogóle nie wspomniano. Ze smutkiem przyjęła też, że pośród wypowiadających się w materiałach audiowizualnych świadków historii zabrakło Polaków.

W czasie prezentacji organizatorzy wirtualnej wystawy przypominali, że o nazizmie i zwycięstwie nad nim należy przypominać także w obliczu rosnących w Europie i na świecie tendencji nacjonalistycznych. Jak zaznacza Radziejowska, znaczące w tym kontekście było pominięcie sytuacji w Rosji i przywołanie przykładów Francji i Polski.

Jak tłumaczy Radziejowska, postrzeganie w Niemczech zakończenia II wojny światowej jako wyzwolenia od narodowego socjalizmu wiąże się z wygłoszonym w 1985 r. przemówieniem prezydenta RFN Richarda von Weizsackera. Powiedział on wówczas m.in, że 8 maja był dniem wyzwolenia od "pomiatającego człowiekiem systemu narodowosocjalistycznej przemocy", zwracał jednak również dużą uwagę na rozmiar niemieckich zbrodni i zbiorową za nie odpowiedzialność, o czym - zdaniem polskiej historyk - coraz mniej się teraz pamięta.

Szefowa berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego podkreśliła, że przy wszelkich niedostatkach obchodów organizowanych przez władze Berlina, tym ważniejsze stają się działania Instytutu, który publikuje na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych świadectwa polskich świadków historii oraz organizuje debaty, w których stara się pokazać różne, także polskie, perspektywy pamięci i doświadczenia II wojny światowej.

Dziennik "Tagesspiegel" zauważa, że kontrowersje wzbudziła też uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą kapitulację Berlina 2 maja 1945 r. Władze Berlina do współuczestnictwa w tym wydarzeniu zaprosiły ambasadorów Rosji, Ukrainy i Białorusi, aby w ten sposób uhonorować pamięć wywodzących się z tych narodów żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zdobywali niemiecką stolicę.

Ukraiński ambasador w Berlinie Andrij Melnyk odmówił jednak udziału w ceremonii wraz z przedstawicielem Rosji, "która od sześciu lat prowadzi we wschodniej Ukrainie cyniczną wojnę". Dyplomata przekazał, że ze względu na okupację Donbasu i agresywną politykę Kremla wspólne obchody są niemożliwe. Dodał, że docenia gest berlińskiego burmistrza i jego pamięć o poległych ukraińskich żołnierzach, ale od strony niemieckiej "Ukraińcy życzyliby sobie większego wyczucia i empatii".

Radziejowska zwraca uwagę, że w uczestnictwie w tym wydarzeniu nie uwzględniono Polski, w związku z czym polski ambasador nie otrzymał nawet zaproszenia na te uroczystości.

Tegoroczne obchody rocznicy zakończenia wojny na szczeblu centralnym też będę miały okrojony program. 8 maja, w dzień podpisania kapitulacji III Rzeszy kanclerz Niemiec Angela Merkel wraz z przedstawicielami parlamentu i władzy sądowniczej złoży kwiaty w berlińskim Nowym Odwachu, w którym mieści się centralne miejsce pamięci poświęcone ofiarom wojny i tyranii.

Źródło: PAP

Jerzy Adamiak

 

adj/ jar/


 

POLECANE
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena z ostatniej chwili
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena

Karol Nawrocki ogłosił właśnie, że udało mu się podczas rozmowy z Donaldem Trumpem przekonać go do zmiany decyzji ws. ograniczenia eksportu do Polski chipów wysokiej technologii, potrzebnych w rozwoju technologii AI. Ograniczenia nałożyła na Polskę administracja Joe Bidena.

Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka tylko u nas
Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka

W dniu 10 maja 1923 roku Watykan opublikował dekret potępiający i zakazujący rozpowszechniania broszury zatytułowanej Pojawienie się Najświętszej Maryi Panny na świętej górze La Salette.Zawierała ona treść objawień maryjnych, w tym apokaliptyczne stwierdzenia, takie jak to, że „Rzym utraci wiarę i stanie się siedzibą Antychrysta”. W tej sprawie Jacques Maritain, jeden z najwybitniejszych filozofów chrześcijańskich XX wieku, spotkał się kiedyś z papieżem Benedyktem XV.

Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze z ostatniej chwili
Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze

– Prezydent Trump nie zrezygnuje z żądania, by sojusznicy wydawali 5 proc. PKB na obronność – powiedział we wtorek ambasador USA przy NATO Matthew Whittaker. Przestrzegł też Unię Europejską przed wykluczaniem amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w tym kontekście.

Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał tylko u nas
Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał

- (...) wyglądał na zmęczonego i bez energii. Od samego początku zwróciłem na to uwagę, gdy tylko go zobaczyłem. Miał też bardzo zły makijaż, który go postarzał. Wypadł niekorzystnie, było widać znużenie - mówi po debacie w TVP ekspert ds. wizerunku, politolog dr Sergiusz Trzeciak.

Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał z ostatniej chwili
Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

"Nikt już nie wierzy w twoje kłamstwa i hipokryzję, Donaldzie" – pisze na platformie X kandydat na prezydenta Rumunii George Simion, odpowiadając na wpis Donalda Tuska.

Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa tylko u nas
Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa

„Słychać wycie? Znakomicie” – tak jedyny w Europie premier-hejter skwitował komentarze do jego sobotniej wyprawy do Kijowa. I opatrzył je swoim zdjęciem z Zełenskim, Macronem, Starmerem i Merzem. Na pozór Donald Tusk znalazł się przez moment niemal w centrum światowej polityki.

Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny

Narodowy Bank Polski (NBP) zgromadził już ponad 509 ton złota, wyprzedzając Europejski Bank Centralny. To nie tylko symboliczny sukces, ale też silny sygnał dla rynków i inwestorów.

Tusk planuje znów oszukać Polaków. Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie z ostatniej chwili
"Tusk planuje znów oszukać Polaków". Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie

"Na użycie Sił Zbrojnych poza granicami państwa niezbędna jest zgoda prezydenta. Tylko Karol Nawrocki gwarantuje, że jej nie będzie" – pisze na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując zaskakującą wypowiedź gen. Keitha Kellogga ws. misji pokojowej na Ukrainie.

Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion zachęcał we wtorek w Zabrzu do głosowania na Karola Nawrockiego. Popierany przez PiS obywatelski kandydat podczas wiecu gratulował też mieszkańcom Zabrza, że w niedzielnym referendum odwołali popieraną przez KO prezydent miasta.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni

Ważna wiadomość dla mieszkańców Gdyni i wszystkich, którym leży na sercu lokalne dziedzictwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra kultury, która wcześniej skreśliła historyczne korty i stadion przy ul. Ejsmonda z listy zabytków. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia.

REKLAMA

[Berlin] 75. rocznica zakończenia II wojny światowej bez polskich akcentów

Niemieckie obchody 75 rocznicy zakończenia II wojny światowej, przedstawianego tam jako wyzwolenie Europy od nazizmu, w tym roku będą miały skromniejszą oprawę. "W wydarzeniach zabrakło wątków polskich" - powiedziała PAP kierowniczka Instytutu Pileckiego w Berlinie, Hanna Radziejowska.
 [Berlin] 75. rocznica zakończenia II wojny światowej bez polskich akcentów
/ Polska flaga zawieszona w zrujnowanym Berlinie, na Kolumnie Zwycięstwa, 2 maja 1945

"Polskie doświadczenie okupacji, pamięć o polskich ofiarach zbrodni wojennych są wciąż słabo obecne w niemieckiej pamięci historycznej i w sferze edukacyjnej"

- ocenia Radziejowska.

Z powodu epidemii koronawirusa zaplanowane uroczystości zostały znacznie ograniczone, a towarzyszące im wydarzenia przeniesione do Internetu. Władze Berlina wraz z podległymi im instytucjami przygotowały m.in. projekt internetowy składający się z wirtualnej wystawy, wypowiedzi świadków historii, serii podkastów oraz aplikacji wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość.

Jak czytamy w opisie projektu, skupia się on na momencie wyzwolenia Europy od narodowego socjalizmu w maju 1945 r., opisując jego przebieg i konsekwencje, ale pośród poruszonych tematów znajduje się też opis przejścia przez przedwojenne Niemcy od demokracji do dyktatury, historia II wojny światowej, widziana również z perspektywy ludności cywilnej, oraz opis nazistowskich zbrodni przeciwko ludzkości.

Szefowa berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego zwraca uwagę, że podczas konferencji prasowej przedstawiającej tę okolicznościową stronę internetową, o Polsce i polskich ofiarach wojny w ogóle nie wspomniano. Ze smutkiem przyjęła też, że pośród wypowiadających się w materiałach audiowizualnych świadków historii zabrakło Polaków.

W czasie prezentacji organizatorzy wirtualnej wystawy przypominali, że o nazizmie i zwycięstwie nad nim należy przypominać także w obliczu rosnących w Europie i na świecie tendencji nacjonalistycznych. Jak zaznacza Radziejowska, znaczące w tym kontekście było pominięcie sytuacji w Rosji i przywołanie przykładów Francji i Polski.

Jak tłumaczy Radziejowska, postrzeganie w Niemczech zakończenia II wojny światowej jako wyzwolenia od narodowego socjalizmu wiąże się z wygłoszonym w 1985 r. przemówieniem prezydenta RFN Richarda von Weizsackera. Powiedział on wówczas m.in, że 8 maja był dniem wyzwolenia od "pomiatającego człowiekiem systemu narodowosocjalistycznej przemocy", zwracał jednak również dużą uwagę na rozmiar niemieckich zbrodni i zbiorową za nie odpowiedzialność, o czym - zdaniem polskiej historyk - coraz mniej się teraz pamięta.

Szefowa berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego podkreśliła, że przy wszelkich niedostatkach obchodów organizowanych przez władze Berlina, tym ważniejsze stają się działania Instytutu, który publikuje na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych świadectwa polskich świadków historii oraz organizuje debaty, w których stara się pokazać różne, także polskie, perspektywy pamięci i doświadczenia II wojny światowej.

Dziennik "Tagesspiegel" zauważa, że kontrowersje wzbudziła też uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą kapitulację Berlina 2 maja 1945 r. Władze Berlina do współuczestnictwa w tym wydarzeniu zaprosiły ambasadorów Rosji, Ukrainy i Białorusi, aby w ten sposób uhonorować pamięć wywodzących się z tych narodów żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zdobywali niemiecką stolicę.

Ukraiński ambasador w Berlinie Andrij Melnyk odmówił jednak udziału w ceremonii wraz z przedstawicielem Rosji, "która od sześciu lat prowadzi we wschodniej Ukrainie cyniczną wojnę". Dyplomata przekazał, że ze względu na okupację Donbasu i agresywną politykę Kremla wspólne obchody są niemożliwe. Dodał, że docenia gest berlińskiego burmistrza i jego pamięć o poległych ukraińskich żołnierzach, ale od strony niemieckiej "Ukraińcy życzyliby sobie większego wyczucia i empatii".

Radziejowska zwraca uwagę, że w uczestnictwie w tym wydarzeniu nie uwzględniono Polski, w związku z czym polski ambasador nie otrzymał nawet zaproszenia na te uroczystości.

Tegoroczne obchody rocznicy zakończenia wojny na szczeblu centralnym też będę miały okrojony program. 8 maja, w dzień podpisania kapitulacji III Rzeszy kanclerz Niemiec Angela Merkel wraz z przedstawicielami parlamentu i władzy sądowniczej złoży kwiaty w berlińskim Nowym Odwachu, w którym mieści się centralne miejsce pamięci poświęcone ofiarom wojny i tyranii.

Źródło: PAP

Jerzy Adamiak

 

adj/ jar/



 

Polecane
Emerytury
Stażowe