[Tylko u nas] Rzecznik SN prof. Stępkowski: Pomyślny wybór kandydatów na I Prezesa przypisuję modlitwie

- Przestrzegałbym przed nadmiernym optymizmem. W moim przekonaniu jesteśmy jedynie na początku długiej drogi. Musimy uzbroić się jeszcze w cierpliwość i dużą dozę roztropności - mówi o wyborach kandydatów na I Prezesa Sądu Najwyższego były p.o. I Prezesa Sądu Najwyższego i nowy rzecznik SN prof. Aleksander Stępkowski w rozmowie z Cezarym Krysztopą
 [Tylko u nas] Rzecznik SN prof. Stępkowski: Pomyślny wybór kandydatów na I Prezesa przypisuję modlitwie
/ screen YouTube Rzeczpospolita TV
Cezary Krysztopa: Panie Profesorze, jakim cudem udało się przedstawić Prezydentowi kandydatury na I Prezesa SN? Wszyscy raczej obstawiali długa obstrukcję.

Prof. Aleksander Stępkowski: To dobrze postawione pytanie. Rzeczywiście, bardzo wiele osób modliło się w intencji pomyślnego przeprowadzenia wyborów przez Zgromadzenie Ogólne, czemu – całkowicie poważnie – przypisuję główną zasługę. Doskonale zdawałem sobie sprawę ze skali trudności. Entuzjazm, z jakim wiele osób zareagowało na powierzenie mi obowiązków Pierwszego Prezesa SN starałem się przekuć właśnie w to duchowe zaangażowanie życzliwych osób. Jestem im bardzo wdzięczny za towarzyszenie w ten sposób naszym wysiłkom.

Jednak obstrukcja była faktem. O czym według Pana świadczy?

Sędzia Wiesław Kozielewicz, mający za sobą ponad 20 lat służby w SN, wystąpił podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego i mówił o wielkim poranieniu dwóch stron sporu w SN. Wskazywał z jednej strony na werbalne ataki, jakie prowadzono względem „starych” sędziów w 2016 r., z drugiej strony wskazywał na mobbing, jaki stosowano względem „nowych” sędziów po objęciu przez nich urzędu w SN począwszy od 2018 r. Ja osobiście staram się zrozumieć stanowisko sędziów starszych stażem porównując je do sytuacji lokatorów w starej kamienicy komunalnej, którzy wiedli tam życie ciche, dostatnie i spokojne i którym pewnego dnia „dokwaterowano” nowych lokatorów, w sytuacji, gdy do tej pory, to oni decydowali de facto o tym, kto zamieszka w „ich” kamienicy. Nikt w takiej sytuacji nie będzie zważał na okoliczność, że „ich” kamienica, była od zawsze budynkiem komunalnym i miasto miało prawo wynajmować w niej mieszkania temu, kto spełniał określone kryteria. W takiej sytuacji odruch „odrzucenia”, wykluczenia i stygmatyzacji względem osób postrzeganych jako „intruzi” pojawia się spontanicznie a wszystkim kierują emocje. Te emocje widzieliśmy wyraźnie podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN.

Czy w Pana ocenie sędziowie dokonujący takiej obstrukcji zachowują się w sposób godny stanowiska jakie piastują?

Zadaje Pan niezwykle trudne pytanie. Odpowiedź na nie powinna być oczywista gdybyśmy funkcjonowali współcześnie w sposób wolny od emocji. Niestety, społeczna polaryzacja, jaką obserwujemy w całym społeczeństwie, nie ominęła Sądu Najwyższego. Ona sprawia, że oceny, które wydają się być oczywiste, w praktyce nie będą sprzyjać rozwiązaniu problemów, ale będą zaogniały spór i prowadziły do dalszej eskalacji działań, które nie powinny mieć miejsca. W tym kontekście, dobro wymiaru sprawiedliwości wymaga chyba znoszenia w pewnym stopniu, obiektywnie nagannych zachowań. Chodzi o to, aby dać sobie wzajemnie szansę na obniżenie poziomu sporu i powrót do normalności. Z sędziami jest trochę tak, jak z rodziną, której się nie wybiera. Często lepiej jest coś odcierpieć licząc na rychłą normalizację relacji, niż zaogniać spór, choćby w imię poszanowania zupełnie podstawowych wartości. 

„Starzy” sędziowie SN wraz z kibicującymi im środowiskami, usiłują zakwestionować wybór. Dlaczego nie podają podstawy prawnej?

Przede wszystkim dlatego, że jej nie ma. Precyzyjniej jednak rzecz ujmując, podają, tylko że nie sposób zaakceptować tak ekstrawaganckiej interpretacji artykułu 183 ust. 3 Konstytucji, jaką się przy tej okazji proponuje. W pierwszej kolejności zakłada on, że sposób przedstawienia kandydatów na Pierwszego Prezesa SN określa ustawa. W czasie, gdy nie istniała w tej mierze regulacja ustawowa, Trybunał Konstytucyjny uznał, że można było zastosować ogólny przepis o podejmowaniu decyzji przez Zgromadzenie Ogólne sędziów SN w drodze uchwały – uznał to za dopuszczalny (ale nie konieczny) sposób zapełnienia istniejącej wówczas luki w prawie wynikającej z braku ustawowego uregulowania trybu wyłaniania kandydatów na Pierwszego Prezesa SN. Na tym obecnie duża grupa sędziów opiera żądania podejmowania uchwały, która miałaby podsumowywać lub jakoś potwierdzać wybór, jakiego Zgromadzenie faktycznie już dokonało w głosowaniu na przedstawione kandydatury. Jednak obecnie istnieje szczegółowa regulacja ustawowa określająca sposób przedstawienia kandydatów Prezydentowi i nie wspomina ona o żadnej dodatkowej uchwale. Dlatego nie istnieje obecnie prawna podstawa domagania się podjęcia uchwały dodatkowo zatwierdzającej wybór, który dokonał się w akcie głosowania.

Czy zgoda sędziego Laskowskiego na objęcie funkcji prezesa Izby Karnej, zmieni nastawienie „starych sędziów” do wyboru nowego I Prezesa?

Przyjęcie nominacji przez sędziego Laskowskiego to bardzo dobra wiadomość. Patrząc jednak na emocje, jakie panują wśród sędziów kontestujących decyzję Prezydenta, z pewnością zmiana nastawienia nie nastąpi natychmiast. Potrzeba trochę czasu i sprzyjających okoliczności. Niekiedy też zależeć to będzie od zdolności opanowania temperamentów przez osoby mające skłonność do przyjmowania postawy wiecowego trybuna. O to ostatnie może być najtrudniej.

Jak istnienie „opozycji sędziowskiej” w Sądzie Najwyższym świadczy o systemie sądownictwa?

Ogólnie rzecz ujmując, świadczy o tym, że my sędziowie jesteśmy częścią społeczeństwa i jeśli społeczeństwo jest głęboko podzielone i skłócone, to znajduje to wyraz również wśród sędziów. Stanowczo jednak należy podkreślić, że te podziały są bardzo destrukcyjne dla Państwa w ogóle i dla władzy sądowniczej w szczególności i należy uczynić wszystko by je zakończyć.

Czy 25 maja nastąpił przełomem w reformie sądownictwa?

Przestrzegałbym przed nadmiernym optymizmem. W moim przekonaniu jesteśmy jedynie na początku długiej drogi. Musimy uzbroić się jeszcze w cierpliwość i dużą dozę roztropności. 

Czy chciałby Pan za naszym pośrednictwem jakoś odpowiedzieć kolegom sędziom, którzy, jak donoszą media, chcą Pana i prof. Zaradkiewicza „ukarać” za przyjęcie stanowiska p.o. I Prezesa SN?

W moim przekonaniu, o ile rozmowy między sędziami są konieczne, o tyle warto prowadzić je bez pośrednictwa mediów. Tylko taki bezpośredni dialog pozwala szukać porozumienia, gdy tym czasem wymiana uwag za pośrednictwem mediów łatwo prowadzi do zaostrzania się sporów. 

Dziękuję za rozmowę.
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były oficer Bundeswehry przyznał się od szpiegowania na rzecz Rosji z ostatniej chwili
Były oficer Bundeswehry przyznał się od szpiegowania na rzecz Rosji

Były oficer armii niemieckiej przyznał się w poniedziałek przed sądem do szpiegowania na rzecz Rosji. W pierwszym dniu procesu swój czyn tłumaczył chęcią uniknięcia wojny nuklearnej na Ukrainie. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Koalicja 13 grudnia oskarża PiS o wspieranie Putina. To odwracanie kota ogonem z ostatniej chwili
Koalicja 13 grudnia oskarża PiS o wspieranie Putina. "To odwracanie kota ogonem"

– Jesteśmy świadkami odwracania kota ogonem. Być może swoim radykalizmem i protestami społecznymi siły lewicowo-libealne próbują stworzyć wrażenie, że wszystkie partie konserwatywne są proputinowskie – twierdzi europoseł PiS Witold Waszczykowski.

GW: Budowa CPK odłożona z ostatniej chwili
"GW": Budowa CPK odłożona

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie odłożona. Wracają inwestycje na Lotnisku Chopina, którego przepustowość kosztem 2,4 mld zł wzrośnie do 30 mln pasażerów rocznie. Część samolotów ma być przeniesiona do Modlina, Radomia i Łodzi – informuje "Gazeta Wyborcza".

Komisja Europejska: Polski plan klimatyczny za mało ambitny z ostatniej chwili
Komisja Europejska: Polski plan klimatyczny za mało ambitny

Komisja Europejska opublikowała swoją ocenę projektów zaktualizowanych krajowych planów w zakresie energii i klimatu (KPEiK) Bułgarii i Polski. Wydała w niej zalecenia dla obu krajów, aby "zwiększyły swoje ambicje" zgodnie z uzgodnionymi celami unijnymi na 2030 rok.

Jest wyrok ws. koncertu WOŚP podczas którego zginął Paweł Adamowicz pilne
Jest wyrok ws. koncertu WOŚP podczas którego zginął Paweł Adamowicz

Organizatorzy finału WOŚP w styczniu 2019 r., gdy ciosy nożem zadano prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, a także sądzeni razem z nimi policjanci i urzędnik zostali prawomocnie uniewinnieni. Sąd podtrzymał wyrok skazujący wobec szefa firmy ochroniarskiej, a uchylił wobec kierownika ochrony.

Szydło wbija szpilę Tuskowi: Jest chory, ale nikt się nie spodziewał, że aż tak z ostatniej chwili
Szydło wbija szpilę Tuskowi: Jest chory, ale nikt się nie spodziewał, że aż tak

"Donald Tusk pisał, że jest chory, ale nikt się nie spodziewał, że aż tak" – pisze na platformie X była premier, a obecnie europoseł PiS Beata Szydło.

Dramatyczne wyznanie Britney Spears: moja rodzina mnie skrzywdziła z ostatniej chwili
Dramatyczne wyznanie Britney Spears: "moja rodzina mnie skrzywdziła"

Gwiazda muzyki - Britney Spears stwierdziła, że "nie ma sprawiedliwości" po tym, jak rozstrzgynięty został spór prawny pomiędzy nią a jej ojcem. - Moja rodzina mnie skrzywdziła - oceniła.

Janina Ochojska jednak wystartuje w wyborach do PE? Znamienne słowa z ostatniej chwili
Janina Ochojska jednak wystartuje w wyborach do PE? Znamienne słowa

– Janina Ochojska dowiedziała się z mediów, że nie startuje z list KO, w związku z tym prowadzone są pewne rozmowy – oświadczyła poseł PSL Urszula Pasławska.

Kto zostanie nowym szefem NATO? Turcja wskazała kandydata z ostatniej chwili
Kto zostanie nowym szefem NATO? Turcja wskazała kandydata

Turcja poinformowała sojuszników, że poprze kandydaturę holenderskiego premiera Marka Ruttego na sekretarza generalnego NATO – przekazali przedstawiciele tureckich władz, cytowani w poniedziałek przez agencję Anatolia.

Francuski portal: Żegnaj, von der Leyen z ostatniej chwili
Francuski portal: Żegnaj, von der Leyen

„Obecnie Ursula Von der Leyen kandyduje do ponownego objęcia stanowiska szefowej Komisji Europejskiej i wydaje się, że ma duże szanse na jego utrzymanie. Istnieje jednak wiele powodów przemawiających przeciwko przedłużeniu jej kadencji” – pisze francuski portal Sauvons l’Europe.

REKLAMA

[Tylko u nas] Rzecznik SN prof. Stępkowski: Pomyślny wybór kandydatów na I Prezesa przypisuję modlitwie

- Przestrzegałbym przed nadmiernym optymizmem. W moim przekonaniu jesteśmy jedynie na początku długiej drogi. Musimy uzbroić się jeszcze w cierpliwość i dużą dozę roztropności - mówi o wyborach kandydatów na I Prezesa Sądu Najwyższego były p.o. I Prezesa Sądu Najwyższego i nowy rzecznik SN prof. Aleksander Stępkowski w rozmowie z Cezarym Krysztopą
 [Tylko u nas] Rzecznik SN prof. Stępkowski: Pomyślny wybór kandydatów na I Prezesa przypisuję modlitwie
/ screen YouTube Rzeczpospolita TV
Cezary Krysztopa: Panie Profesorze, jakim cudem udało się przedstawić Prezydentowi kandydatury na I Prezesa SN? Wszyscy raczej obstawiali długa obstrukcję.

Prof. Aleksander Stępkowski: To dobrze postawione pytanie. Rzeczywiście, bardzo wiele osób modliło się w intencji pomyślnego przeprowadzenia wyborów przez Zgromadzenie Ogólne, czemu – całkowicie poważnie – przypisuję główną zasługę. Doskonale zdawałem sobie sprawę ze skali trudności. Entuzjazm, z jakim wiele osób zareagowało na powierzenie mi obowiązków Pierwszego Prezesa SN starałem się przekuć właśnie w to duchowe zaangażowanie życzliwych osób. Jestem im bardzo wdzięczny za towarzyszenie w ten sposób naszym wysiłkom.

Jednak obstrukcja była faktem. O czym według Pana świadczy?

Sędzia Wiesław Kozielewicz, mający za sobą ponad 20 lat służby w SN, wystąpił podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego i mówił o wielkim poranieniu dwóch stron sporu w SN. Wskazywał z jednej strony na werbalne ataki, jakie prowadzono względem „starych” sędziów w 2016 r., z drugiej strony wskazywał na mobbing, jaki stosowano względem „nowych” sędziów po objęciu przez nich urzędu w SN począwszy od 2018 r. Ja osobiście staram się zrozumieć stanowisko sędziów starszych stażem porównując je do sytuacji lokatorów w starej kamienicy komunalnej, którzy wiedli tam życie ciche, dostatnie i spokojne i którym pewnego dnia „dokwaterowano” nowych lokatorów, w sytuacji, gdy do tej pory, to oni decydowali de facto o tym, kto zamieszka w „ich” kamienicy. Nikt w takiej sytuacji nie będzie zważał na okoliczność, że „ich” kamienica, była od zawsze budynkiem komunalnym i miasto miało prawo wynajmować w niej mieszkania temu, kto spełniał określone kryteria. W takiej sytuacji odruch „odrzucenia”, wykluczenia i stygmatyzacji względem osób postrzeganych jako „intruzi” pojawia się spontanicznie a wszystkim kierują emocje. Te emocje widzieliśmy wyraźnie podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN.

Czy w Pana ocenie sędziowie dokonujący takiej obstrukcji zachowują się w sposób godny stanowiska jakie piastują?

Zadaje Pan niezwykle trudne pytanie. Odpowiedź na nie powinna być oczywista gdybyśmy funkcjonowali współcześnie w sposób wolny od emocji. Niestety, społeczna polaryzacja, jaką obserwujemy w całym społeczeństwie, nie ominęła Sądu Najwyższego. Ona sprawia, że oceny, które wydają się być oczywiste, w praktyce nie będą sprzyjać rozwiązaniu problemów, ale będą zaogniały spór i prowadziły do dalszej eskalacji działań, które nie powinny mieć miejsca. W tym kontekście, dobro wymiaru sprawiedliwości wymaga chyba znoszenia w pewnym stopniu, obiektywnie nagannych zachowań. Chodzi o to, aby dać sobie wzajemnie szansę na obniżenie poziomu sporu i powrót do normalności. Z sędziami jest trochę tak, jak z rodziną, której się nie wybiera. Często lepiej jest coś odcierpieć licząc na rychłą normalizację relacji, niż zaogniać spór, choćby w imię poszanowania zupełnie podstawowych wartości. 

„Starzy” sędziowie SN wraz z kibicującymi im środowiskami, usiłują zakwestionować wybór. Dlaczego nie podają podstawy prawnej?

Przede wszystkim dlatego, że jej nie ma. Precyzyjniej jednak rzecz ujmując, podają, tylko że nie sposób zaakceptować tak ekstrawaganckiej interpretacji artykułu 183 ust. 3 Konstytucji, jaką się przy tej okazji proponuje. W pierwszej kolejności zakłada on, że sposób przedstawienia kandydatów na Pierwszego Prezesa SN określa ustawa. W czasie, gdy nie istniała w tej mierze regulacja ustawowa, Trybunał Konstytucyjny uznał, że można było zastosować ogólny przepis o podejmowaniu decyzji przez Zgromadzenie Ogólne sędziów SN w drodze uchwały – uznał to za dopuszczalny (ale nie konieczny) sposób zapełnienia istniejącej wówczas luki w prawie wynikającej z braku ustawowego uregulowania trybu wyłaniania kandydatów na Pierwszego Prezesa SN. Na tym obecnie duża grupa sędziów opiera żądania podejmowania uchwały, która miałaby podsumowywać lub jakoś potwierdzać wybór, jakiego Zgromadzenie faktycznie już dokonało w głosowaniu na przedstawione kandydatury. Jednak obecnie istnieje szczegółowa regulacja ustawowa określająca sposób przedstawienia kandydatów Prezydentowi i nie wspomina ona o żadnej dodatkowej uchwale. Dlatego nie istnieje obecnie prawna podstawa domagania się podjęcia uchwały dodatkowo zatwierdzającej wybór, który dokonał się w akcie głosowania.

Czy zgoda sędziego Laskowskiego na objęcie funkcji prezesa Izby Karnej, zmieni nastawienie „starych sędziów” do wyboru nowego I Prezesa?

Przyjęcie nominacji przez sędziego Laskowskiego to bardzo dobra wiadomość. Patrząc jednak na emocje, jakie panują wśród sędziów kontestujących decyzję Prezydenta, z pewnością zmiana nastawienia nie nastąpi natychmiast. Potrzeba trochę czasu i sprzyjających okoliczności. Niekiedy też zależeć to będzie od zdolności opanowania temperamentów przez osoby mające skłonność do przyjmowania postawy wiecowego trybuna. O to ostatnie może być najtrudniej.

Jak istnienie „opozycji sędziowskiej” w Sądzie Najwyższym świadczy o systemie sądownictwa?

Ogólnie rzecz ujmując, świadczy o tym, że my sędziowie jesteśmy częścią społeczeństwa i jeśli społeczeństwo jest głęboko podzielone i skłócone, to znajduje to wyraz również wśród sędziów. Stanowczo jednak należy podkreślić, że te podziały są bardzo destrukcyjne dla Państwa w ogóle i dla władzy sądowniczej w szczególności i należy uczynić wszystko by je zakończyć.

Czy 25 maja nastąpił przełomem w reformie sądownictwa?

Przestrzegałbym przed nadmiernym optymizmem. W moim przekonaniu jesteśmy jedynie na początku długiej drogi. Musimy uzbroić się jeszcze w cierpliwość i dużą dozę roztropności. 

Czy chciałby Pan za naszym pośrednictwem jakoś odpowiedzieć kolegom sędziom, którzy, jak donoszą media, chcą Pana i prof. Zaradkiewicza „ukarać” za przyjęcie stanowiska p.o. I Prezesa SN?

W moim przekonaniu, o ile rozmowy między sędziami są konieczne, o tyle warto prowadzić je bez pośrednictwa mediów. Tylko taki bezpośredni dialog pozwala szukać porozumienia, gdy tym czasem wymiana uwag za pośrednictwem mediów łatwo prowadzi do zaostrzania się sporów. 

Dziękuję za rozmowę.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe