Głosowanie korespondencyjne, dopisanie do spisu, głosowanie na wakacjach - poznaj ważne informacje

E-usługi wyborcze znowu aktywne. Jeśli chcecie dopisać się do spisu lub wpisać do rejestru wyborców, już dziś możecie to zrobić przez internet.
 Głosowanie korespondencyjne, dopisanie do spisu, głosowanie na wakacjach - poznaj ważne informacje
/ PAP/Marcin Bielecki
12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Jeśli tego dnia będziecie poza miejscem swojego zamieszkania, możecie dopisać się do spisu wyborców w miejscowości, w której akurat będziecie przebywać. Oto, jak można to zrobić przez internet.

Głosowanie na wakacjach
Na początek jednak ważna informacja. Jeśli mieszkacie np. w Gdańsku, a 28 czerwca głosowaliście w Rzeszowie, bo do tamtejszego spisu się dopisaliście, 12 lipca również będziecie wpisani do spisu w Rzeszowie. Gdybyście w drugiej turze chcieli głosować w innym miejscu, w tym np. miejscu swojego stałego zamieszkania – powinniście pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z którego urzędu potrzebujecie takiego zaświadczenia? Z tego, w którym dopisaliście się do spisu, czyli w opisanym przez nas przypadku – z Rzeszowa.

Jeśli 12 lipca będziecie w miejscu, w którym dopisaliście się do spisu i głosowaliście 28 czerwca – nie musicie ponownie dopisywać się do spisu.

Inny scenariusz jest taki, że w pierwszej turze wyborów głosowaliście w miejscu swojego stałego zamieszkania, w drugiej – będziecie np. na wakacjach i tam chcecie głosować. Wówczas możecie zawnioskować o dopisanie do spisu wyborców w miejscowości, w której będziecie przebywać 12 lipca. I to właśnie możecie zrobić przez internet. Oto jak to zrobić.

To, czego potrzebujecie, by zrobić to przez internet, to profil zaufany (PZ). Jeśli jeszcze go nie macie, założycie go w kilka chwil – także online. Sprawdźcie, jak to zrobić.

Jeśli macie już PZ i znacie adres, pod którym będziecie 12 lipca, wejdźcie na stronie www.gov.pl i tam wybierzcie e-usługę Złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców. 

Oto kolejne kroki:
  • Kliknij przycisk Dopisz się do spisu wyborców i zaloguj się profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeśli go masz).
  • Wypełnij wniosek. Wskaż powód, dla którego chcesz dopisać się do spisu wyborców.
  • Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeśli go masz). Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę na koncie Mój GOV (www.GOV.pl) i podany we wniosku adres e-mail.
WAŻNE! Jeśli urzędnik stwierdzi we wniosku braki lub błędy, skontaktuje się z tobą: telefonicznie, pocztą tradycyjną, e-mailem lub przez skrzynkę na koncie Mój GOV.

Dlatego sprawdzaj swoją skrzynkę – jeśli odpowiesz na wiadomość urzędnika, przyspieszy to załatwienie sprawy.

UWAGA! Z e-usługi możecie skorzystać do wtorku 7 lipca o godz. 23.59. Usługa jest bezpłatna.

Wniosek online, głos korespondencyjnie

Do jutra (wtorek, 30 czerwca) do godz. 23.59 możecie online zgłosić także chęć głosowania korespondencyjnego.

I tutaj także ważna informacja: jeśli w pierwszej turze, zagłosowaliście korespondencyjnie – przed druga turą nie musicie składać kolejnego wniosku. Pakiet wyborczy dostaniecie na ten sam adres, na który dostaliście pakiet z pierwszej tury.

Jeśli jednak w pierwszej turze głosowaliście tradycyjnie, a w drugiej chcielibyście zagłosować korespondencyjnie, musicie to zgłosić do jutra (wtorek, 30 lipca). Najszybciej jest złożyć wniosek online.

Oto jak to zrobić:

Pierwszy krok to wizyta na portalu www.GOV.pl. Będąc tam wybierzcie e-usługę Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego dla osób głosujących w Polsce. A później:
  • Kliknij przycisk Zgłoś zamiar głosowania.
  • Zaloguj się profilem zaufanym lub e-dowodem.
  • Sprawdź swoje dane. Podaj dane do kontaktu z urzędem: adres e-mail, numer telefonu (możesz podać obie dane albo jedną).
  • Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością i potrzebujesz nakładki Braille’a – zaznacz odpowiednie oświadczenia i dołącz swoje aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Wybierz, w jaki sposób chcesz odebrać pakiet wyborczy.
Masz dwie możliwości:
  • odbiór osobisty w urzędzie,
  • przesyłkę na adres, który podasz w zgłoszeniu.
 
Wybierz urząd, do którego wyślesz zgłoszenie.
Jeśli macie wątpliwości, skontaktujcie się ze swoim urzędem gminy.

Sprawdź zgłoszenie, podpisz je elektronicznie i wyślij. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia otrzymasz na swoją skrzynkę na koncie Mój GOV (logowanie – prawy górny róg na www.GOV.pl).
To wszystko. Teraz pozostaje Ci czekać na pakiet wyborczy.

WAŻNE! Regularnie sprawdzaj swoją skrzynkę na koncie Mój GOV i skrzynkę e-mail.

Urząd NIE rozpatrzy Twojego zgłoszenia, jeśli:
  • nie uzupełnisz lub nie poprawisz go w ciągu jednego dnia od otrzymania wezwania z urzędu,
  • masz ustanowionego pełnomocnika do głosowania,
  • wydano Ci już zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu, w którym będziesz w dniu wyborów.
Zarejestrowani
Ponownie można skorzystać także z e-usługi Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. To usługa, dzięki której na stałe zmienicie miejsce głosowania. Nie tylko na drugą turę, ale także na wszystkie kolejne wybory. Co ważne, jeśli koniecznie chcecie z niej skorzystać przed 12 lipca, musicie się spieszyć.

Wpis do rejestru wyborców nie następuję bowiem automatycznie, wymaga rozpatrzenia wniosku, a później decyzji urzędnika. Przed wydaniem decyzji urzędnicy muszą zweryfikować, czy mieszkamy tam, gdzie deklarujemy.

Jeśli online chcecie wpisać się do rejestru wyborców, poza profilem zaufanym będziecie też potrzebować dodatkowych dokumentów. Skan lub zdjęcie dowodu osobistego i elektroniczną wersję innego dokumentu, który potwierdza miejsce Waszego stałego zamieszkania. Taki załącznik ułatwi urzędnikowi podjęcie decyzji i może przyspieszyć rozpatrzenie wniosku.

Co może być takim dodatkowym dokumentem? Umowa najmu mieszkania, oświadczenie właściciela (najemcy) mieszkania, w którym mieszkamy, rachunek za prąd, na którym są nasze dane; umowa o pracę; karta mieszkańca, itp.

W związku z tym, że nie jest to usługa „automatyczna”, a decyzja administracyjna, macie mniej czasu na złożenie wniosku o dopisanie się do rejestru. E-usługa będzie czynna do niedzieli 5 lipca 2020 r. do godz. 23.59. Wszystko po to, by urzędnicy mieli czas na rozpatrzenie Waszego wniosku.

Ważne daty
Podsumowując – jeśli chcecie skorzystać e-usług wyborczych, zapamiętajcie te daty:
  • 30 czerwca (wtorek) godz. 23.59 – do tego czasu możecie online zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego → Zgłoś chęć głosowania korespondencyjnego (dla osób mieszkających w Polsce).
  • 5 lipca (niedziela) godz. 23.59 – to termin, do którego możecie zawnioskować online o wpisanie do rejestru wyborców, czyli na stałe zmienić miejsce głosowania → Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
  • 7 lipca (wtorek) godz. 23.59 – do tego dnia możecie złożyć online wniosek o dopisanie do spisu wyborców (tylko na obecne wybory) → Złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców.
I pamiętajcie, regularnie sprawdzajcie swoją skrzynkę (także spam). Ważne, abyście nie przeoczyli ważnych wiadomości od urzędników.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji 
 

 

POLECANE
Jest oświadczenie Krystyny Pawłowicz ws. odejścia z Trybunału Konstytucyjnego z ostatniej chwili
Jest oświadczenie Krystyny Pawłowicz ws. odejścia z Trybunału Konstytucyjnego

Krystyny Pawłowicz wydała oświadczenie wyjaśniające powody jej wcześniejszego odejścia z urzędu sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Sędzia skarży się m.in. na akty nienawiści, które spotkały TK i ją osobicie.

Szaleństwo postępuje. KE przedstawiła nowy cel klimatyczny dla UE z ostatniej chwili
Szaleństwo postępuje. KE przedstawiła nowy cel klimatyczny dla UE

Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 r. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść o 90 proc. mniej względem poziomu z 1990 r. Pomocą w dojściu do celu ma być możliwość wliczania projektów sfinansowanych w krajach trzecich.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska

Od poniedziałku 7 lipca ruszają prace modernizacyjne na dwóch ważnych przejazdach torowo-drogowych w Gdańsku: na Błędniku oraz na skrzyżowaniu ulic Kołobrzeska–Chłopska. Remonty oznaczają całkowite zamknięcie tych miejsc zarówno dla samochodów, jak i tramwajów. Utrudnienia potrwają do 20 lipca.

Pilny komunikat polskiej ambasady w Portugalii. Turyści muszą być gotowi na ewakuację z ostatniej chwili
Pilny komunikat polskiej ambasady w Portugalii. Turyści muszą być gotowi na ewakuację

Polska ambasada ostrzega turystów: "W Portugalii panują rekordowe temperatury. Istnieje bardzo wysokie ryzyko wystąpienia samoistnych pożarów. Przestrzegaj zaleceń lokalnych służb, w tym dot. procedur ewakuacyjnych"

Jest ruch TK ws. sędzi Krystyny Pawłowicz z ostatniej chwili
Jest ruch TK ws. sędzi Krystyny Pawłowicz

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego podjęło uchwałę o przeniesieniu w stan spoczynku sędzi TK Krystyny Pawłowicz z dniem 5 grudnia br. - wynika z pisma, do którego w środę dotarła Polska Agencja Prasowa. Sędzia Pawłowicz nie potwierdziła tej informacji.

Będzie nowy minister sprawiedliwości? Padło zaskakujące nazwisko z ostatniej chwili
Będzie nowy minister sprawiedliwości? Padło zaskakujące nazwisko

Zaskakujące informacje nt. zmiany na stanowisku ministra sprawiedliwości podał Leszek Kraskowski, dziennikarz Reporterów Online, który przedstawił ustalenia dotyczące afery Polnordu i wątków posła Romana Giertycha.

Całkowite zamknięcie Heathrow. Nowe informacje z ostatniej chwili
Całkowite zamknięcie Heathrow. Nowe informacje

To jedna z największych awarii tego typu w historii. Brytyjskie władze ujawniły, co było powodem paraliżu lotniska Heathrow, do którego doszło w marcu tego roku.

Poseł KO: Roman Giertych działa na niekorzyść państwa polskiego Wiadomości
Poseł KO: Roman Giertych działa na niekorzyść państwa polskiego

Poseł Jolanta Niezgodzka, wypowiedziała się na temat swojego kolegi z klubu poselskiego KO, Romana Giertycha. - Działa na niekorzyść państwa polskiego i demokracji - stwierdziła. Z drugiej strony oznajmiła, że Donald Tusk nie jest w stanie zakazać mu wypowiadania się w taki czy inny sposób. Giertych nie uznał wczoraj decyzji SN ws. ważności wyborów, a sędziów nazwał "przebierańcami" i "uzurpatorami".

Na plac Zbawiciela wróci „tęcza” LGBT z ostatniej chwili
Na plac Zbawiciela wróci „tęcza” LGBT

Wygląda na to, że niedługo na plac Zbawiciela w Warszawie wróci instalacja kojarzona z LGBT. Projekt „Nowa Tęcza”, oficjalnie nazwany „Łukiem LGBT+”, został wybrany do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2026. To czwarta próba przywrócenia tego symbolu – tym razem zakończona sukcesem.

Ważny komunikat dla mieszkańców województwa pomorskiego Wiadomości
Ważny komunikat dla mieszkańców województwa pomorskiego

Mieszkańców województwa pomorskiego i niektórych turystów, którzy zawitają w te rejony, czekają istotne zmiany. Od 4 sierpnia bilety okresowe komunikacji miejskiej w Trójmieście i metropolii pomorskiej będzie można kupić tylko za pomocą nowego systemu dystrybucji.

REKLAMA

Głosowanie korespondencyjne, dopisanie do spisu, głosowanie na wakacjach - poznaj ważne informacje

E-usługi wyborcze znowu aktywne. Jeśli chcecie dopisać się do spisu lub wpisać do rejestru wyborców, już dziś możecie to zrobić przez internet.
 Głosowanie korespondencyjne, dopisanie do spisu, głosowanie na wakacjach - poznaj ważne informacje
/ PAP/Marcin Bielecki
12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Jeśli tego dnia będziecie poza miejscem swojego zamieszkania, możecie dopisać się do spisu wyborców w miejscowości, w której akurat będziecie przebywać. Oto, jak można to zrobić przez internet.

Głosowanie na wakacjach
Na początek jednak ważna informacja. Jeśli mieszkacie np. w Gdańsku, a 28 czerwca głosowaliście w Rzeszowie, bo do tamtejszego spisu się dopisaliście, 12 lipca również będziecie wpisani do spisu w Rzeszowie. Gdybyście w drugiej turze chcieli głosować w innym miejscu, w tym np. miejscu swojego stałego zamieszkania – powinniście pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z którego urzędu potrzebujecie takiego zaświadczenia? Z tego, w którym dopisaliście się do spisu, czyli w opisanym przez nas przypadku – z Rzeszowa.

Jeśli 12 lipca będziecie w miejscu, w którym dopisaliście się do spisu i głosowaliście 28 czerwca – nie musicie ponownie dopisywać się do spisu.

Inny scenariusz jest taki, że w pierwszej turze wyborów głosowaliście w miejscu swojego stałego zamieszkania, w drugiej – będziecie np. na wakacjach i tam chcecie głosować. Wówczas możecie zawnioskować o dopisanie do spisu wyborców w miejscowości, w której będziecie przebywać 12 lipca. I to właśnie możecie zrobić przez internet. Oto jak to zrobić.

To, czego potrzebujecie, by zrobić to przez internet, to profil zaufany (PZ). Jeśli jeszcze go nie macie, założycie go w kilka chwil – także online. Sprawdźcie, jak to zrobić.

Jeśli macie już PZ i znacie adres, pod którym będziecie 12 lipca, wejdźcie na stronie www.gov.pl i tam wybierzcie e-usługę Złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców. 

Oto kolejne kroki:
  • Kliknij przycisk Dopisz się do spisu wyborców i zaloguj się profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeśli go masz).
  • Wypełnij wniosek. Wskaż powód, dla którego chcesz dopisać się do spisu wyborców.
  • Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeśli go masz). Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę na koncie Mój GOV (www.GOV.pl) i podany we wniosku adres e-mail.
WAŻNE! Jeśli urzędnik stwierdzi we wniosku braki lub błędy, skontaktuje się z tobą: telefonicznie, pocztą tradycyjną, e-mailem lub przez skrzynkę na koncie Mój GOV.

Dlatego sprawdzaj swoją skrzynkę – jeśli odpowiesz na wiadomość urzędnika, przyspieszy to załatwienie sprawy.

UWAGA! Z e-usługi możecie skorzystać do wtorku 7 lipca o godz. 23.59. Usługa jest bezpłatna.

Wniosek online, głos korespondencyjnie

Do jutra (wtorek, 30 czerwca) do godz. 23.59 możecie online zgłosić także chęć głosowania korespondencyjnego.

I tutaj także ważna informacja: jeśli w pierwszej turze, zagłosowaliście korespondencyjnie – przed druga turą nie musicie składać kolejnego wniosku. Pakiet wyborczy dostaniecie na ten sam adres, na który dostaliście pakiet z pierwszej tury.

Jeśli jednak w pierwszej turze głosowaliście tradycyjnie, a w drugiej chcielibyście zagłosować korespondencyjnie, musicie to zgłosić do jutra (wtorek, 30 lipca). Najszybciej jest złożyć wniosek online.

Oto jak to zrobić:

Pierwszy krok to wizyta na portalu www.GOV.pl. Będąc tam wybierzcie e-usługę Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego dla osób głosujących w Polsce. A później:
  • Kliknij przycisk Zgłoś zamiar głosowania.
  • Zaloguj się profilem zaufanym lub e-dowodem.
  • Sprawdź swoje dane. Podaj dane do kontaktu z urzędem: adres e-mail, numer telefonu (możesz podać obie dane albo jedną).
  • Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością i potrzebujesz nakładki Braille’a – zaznacz odpowiednie oświadczenia i dołącz swoje aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Wybierz, w jaki sposób chcesz odebrać pakiet wyborczy.
Masz dwie możliwości:
  • odbiór osobisty w urzędzie,
  • przesyłkę na adres, który podasz w zgłoszeniu.
 
Wybierz urząd, do którego wyślesz zgłoszenie.
Jeśli macie wątpliwości, skontaktujcie się ze swoim urzędem gminy.

Sprawdź zgłoszenie, podpisz je elektronicznie i wyślij. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia otrzymasz na swoją skrzynkę na koncie Mój GOV (logowanie – prawy górny róg na www.GOV.pl).
To wszystko. Teraz pozostaje Ci czekać na pakiet wyborczy.

WAŻNE! Regularnie sprawdzaj swoją skrzynkę na koncie Mój GOV i skrzynkę e-mail.

Urząd NIE rozpatrzy Twojego zgłoszenia, jeśli:
  • nie uzupełnisz lub nie poprawisz go w ciągu jednego dnia od otrzymania wezwania z urzędu,
  • masz ustanowionego pełnomocnika do głosowania,
  • wydano Ci już zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu, w którym będziesz w dniu wyborów.
Zarejestrowani
Ponownie można skorzystać także z e-usługi Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. To usługa, dzięki której na stałe zmienicie miejsce głosowania. Nie tylko na drugą turę, ale także na wszystkie kolejne wybory. Co ważne, jeśli koniecznie chcecie z niej skorzystać przed 12 lipca, musicie się spieszyć.

Wpis do rejestru wyborców nie następuję bowiem automatycznie, wymaga rozpatrzenia wniosku, a później decyzji urzędnika. Przed wydaniem decyzji urzędnicy muszą zweryfikować, czy mieszkamy tam, gdzie deklarujemy.

Jeśli online chcecie wpisać się do rejestru wyborców, poza profilem zaufanym będziecie też potrzebować dodatkowych dokumentów. Skan lub zdjęcie dowodu osobistego i elektroniczną wersję innego dokumentu, który potwierdza miejsce Waszego stałego zamieszkania. Taki załącznik ułatwi urzędnikowi podjęcie decyzji i może przyspieszyć rozpatrzenie wniosku.

Co może być takim dodatkowym dokumentem? Umowa najmu mieszkania, oświadczenie właściciela (najemcy) mieszkania, w którym mieszkamy, rachunek za prąd, na którym są nasze dane; umowa o pracę; karta mieszkańca, itp.

W związku z tym, że nie jest to usługa „automatyczna”, a decyzja administracyjna, macie mniej czasu na złożenie wniosku o dopisanie się do rejestru. E-usługa będzie czynna do niedzieli 5 lipca 2020 r. do godz. 23.59. Wszystko po to, by urzędnicy mieli czas na rozpatrzenie Waszego wniosku.

Ważne daty
Podsumowując – jeśli chcecie skorzystać e-usług wyborczych, zapamiętajcie te daty:
  • 30 czerwca (wtorek) godz. 23.59 – do tego czasu możecie online zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego → Zgłoś chęć głosowania korespondencyjnego (dla osób mieszkających w Polsce).
  • 5 lipca (niedziela) godz. 23.59 – to termin, do którego możecie zawnioskować online o wpisanie do rejestru wyborców, czyli na stałe zmienić miejsce głosowania → Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
  • 7 lipca (wtorek) godz. 23.59 – do tego dnia możecie złożyć online wniosek o dopisanie do spisu wyborców (tylko na obecne wybory) → Złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców.
I pamiętajcie, regularnie sprawdzajcie swoją skrzynkę (także spam). Ważne, abyście nie przeoczyli ważnych wiadomości od urzędników.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji 
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe