Polski sukces. Rafał Matusiak na czele Światowej Rady Unii Kredytowych

Bardzo dobre wieści dla świata polskiej spółdzielczości. Światowa Rada Unii Kredytowych (WOCCU ) z siedzibą w Madison w USA zdecydowała się powierzyć Polakowi, prezesowi Krajowej Kasy SKOK Rafałowi Matusiakowi, stanowisko przewodniczącego Rady Dyrektorów.
 Polski sukces. Rafał Matusiak na czele Światowej Rady Unii Kredytowych
foto. Marcin Żegliński

To jedno z najwyższych stanowisk w świecie globalnych finansów, które będzie zajmowane przez Polaka.

W walnym zgromadzeniu WOCCU, które zdecydowało o powierzeniu Rafałowi Matusiakowi tego ważnego stanowiska, brało udział 90 delegatów z całego świata. Polak będzie pełnił funkcję przez najbliższe dwa lata. Wcześniej prezes Krajowej Kasy przez sześć lat zasiadał w Radzie WOCCU.

– Jest to oczywiście dla mnie osobiście wielki zaszczyt, ale nie mogę nie podkreślić, że przecież tak naprawdę ta decyzja wynika z uznania osiągnięć SKOK-ów i prestiżu, jakim Kasy cieszą się w światowej społeczności unii kredytowych. Głosowano na moją kandydaturę, bo Polacy, polskie Kasy, są dla przedstawicieli organizacji z ponad stu państw, reprezentujących ponad 270 milionów ludzi, modelowym wręcz przykładem profesjonalnego i kompleksowego stworzenia od podstaw znaczącego segmentu rynku finansowego. A takim ważnym elementem tego rynku są często unie w innych krajach. I my jesteśmy dla nich przykładem

– mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Rafał Matusiak.

– Jest to tym bardziej znaczące, że nie jesteśmy wyłącznie przedsięwzięciem biznesowym. Tak jak wszędzie na świecie polskie unie odwołują się do ideałów samopomocy i ogromnym stopniu opierają swoje działania na społecznej aktywności swoich uczestników. Świat docenia polski sposób na połączenie tych, zdawałoby się przeciwstawnych, energii współczesnego świata: biznesu i społecznej odpowiedzialności – kontynuuje świeżo wybrany przewodniczący Światowej Rady Unii Kredytowych.

 

Unie Kredytowe (w Polsce znane jako SKOK-i) w świecie finansów uznawane są za alternatywę wobec banków komercyjnych. Światowa Rada Unii Kredytowych zrzesza Unie Kredytowe z całego świata. Należy do nich 85 400 kas spółdzielczych ze 118 krajów. Łącznie z kas należących do Światowej Rady Unii Kredytowych korzysta 274 miliony ludzi. WOCCU promuje zrównoważony rozwój spółdzielczych kas pożyczkowych i innych spółdzielni finansowych na całym świecie, by umożliwić ludziom dostęp do wysokiej jakości i przystępnych cenowo usług finansowych. Światowa Rada współpracuje z rządami krajowymi w celu ulepszenia ustawodawstwa i regulacji dotyczących świata spółdzielczości finansowej. Już w przeszłości funkcję przewodniczącego WOCCU pełnił Polak – Grzegorz Bierecki.


Ankieta
Czy popierasz weto Polski i Węgier do budżetu UE?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy popierasz weto Polski i Węgier do budżetu UE?
Tygodnik

Opinie

Popkultura