[Tylko u nas] „Zamienić karabin na gitarę”. Misjonarz w sercu Afryki z przesłaniem dla Polaków

„Pamiętajmy, że kiedy przyjechałem do Republiki Środkowoafrykańskiej trwała rebelia. Postanowiłem, że coś trzeba zrobić dobrego. Chciałem by zamieniono w rękach – karabin na instrument, by dzieci zamiast po kałasznikowa sięgały po gitarę, saksofon, trąbkę. Od wielu lat chodził za mną taki pomysł. Gdy przyjeżdżałem jeszcze jako sekretarz misyjny widziałem, że w tym miejscu nie ma żadnej szkoły muzycznej. To pewien paradoks, bo jak państwo dobrze wiecie – kultura afrykańska to przecież śpiew i taniec. Afrykańczycy mają świetne poczucie rytmu, ale nikt ich w tych dziedzinach muzycznych nie kształci” - mówi brat Benedykt Pączka, misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej. Rozmawia Michał Bruszewski.
Benedykt Pączka [Tylko u nas] „Zamienić karabin na gitarę”. Misjonarz w sercu Afryki z przesłaniem dla Polaków
Benedykt Pączka / ze zbiorów Benedykta Pączki

Michał Bruszewski: Jak narodził się pomysł by w sercu Afryki budować szkołę muzyczną?

Br. Benedykt Pączka: Kiedy przyjechałem do Afryki widziałem bardzo dużo przemocy, nienawiści, widać było że ludzie rzeczywiście cierpią. Pamiętajmy, że kiedy przyjechałem do Republiki Środkowoafrykańskiej trwała rebelia. Postanowiłem, że coś trzeba zrobić dobrego. Chciałem by zamieniono w rękach – karabin na instrument, by dzieci zamiast po kałasznikowa sięgały po gitarę, saksofon, trąbkę. Od wielu lat chodził za mną taki pomysł. Gdy przyjeżdżałem jeszcze jako sekretarz misyjny widziałem, że w tym miejscu nie ma żadnej szkoły muzycznej. To pewien paradoks, bo jak państwo dobrze wiecie – kultura afrykańska to przecież śpiew i taniec. Afrykańczycy mają świetne poczucie rytmu ale nikt ich w tych dziedzinach muzycznych nie kształci. Jako misjonarz chciałem to zmienić, szkoła funkcjonuje już od 5 lat, w Bouar na zachodzie kraju.

Republika Środkowoafrykańska to także całkowicie nieznana w Polsce historia wojna domowa trwającej wiele lat, w ostatnim czasie, z największą intensywnością od 2007 roku do 2013 roku, gdzie jedną z głównych sił była muzułmańska koalicja bojówek – Séléka. Co ciekawe muzułmanie stanowią tylko 9 proc. mieszkańców tego kraju. Głównie żyją tam chrześcijanie. Jak obecnie wygląda sytuacja w Republice?

W naszym regionie obecnie mamy spokój, dzieci chodzą do szkoły, możemy spotykać się w kościołach na modlitwie. Mówi się o tym, że na północnym-wschodzie kraju działają rebelianci. Nawet twierdzi się, że 2/3 kraju jest zajęte przez rebeliantów. A to oznacza, że centralny rząd nie jest w stanie nic tam zrobić, gdyby chciał – te grupy wtedy są aktywne. Natomiast jest spokój, aczkolwiek w grudniu są wybory prezydenckie, więc wtedy się okaże jaka będzie sytuacja. Rebelianci są zainstalowani tam gdzie są złoto i diamenty.

A jak wygląda sytuacja w środkowej i zachodniej Afryce? Uaktywniły się grupy dżihadystów.

Mogę powiedzieć o tym co dzieje się w Republice Środkowoafrykańskiej, w innych państwach nie mieszkam. My tutaj w miarę normalnie żyjemy, bezpiecznie funkcjonujemy. Nie ma wkoło nas islamskich bojówek, jak w Kamerunie, czy przy Sudanie.

Jakie potrzeby ma projekt, który brat prowadzi?

Jesteśmy w trakcie budowania trzech klas – potrzebujemy wsparcia by postawić budynek. Docelowo w budynku ma być nawet dziesięć klas, gdzie każdy instrument będzie wykładany przez profesora. Na obecną chwilą jesteśmy w trakcie budowy. Jeśli ktoś z Państwa chciałby wesprzeć projekt to zachęcam, klasa to zaledwie koszt 10 tysięcy euro. Nie tak dawno ogłosiłem na facebook-u, że zbieramy środki na studnie i okazało się, że na drugi dzień zgłosiły się do mnie osoby. Mówili - „bracie Benku, chcielibyśmy taką studnię ufundować”. „Dziękuję serdecznie za pomoc, piękna sprawa”. A koszt studni to ponad 11 tysięcy euro. Wszystko co wesprzecie zostanie w tym kraju, będą korzystały z tego dzieci. Pierwsza szkoła muzyczna w Republice Środkowoafrykańskiej to nie jest szkoła Benedykta Pączki, ale właśnie Polaków. Tylko dzięki Waszej pomocy mogę tutaj pracować, nie mam bogatych rodziców, wielkich funduszy.

Dla wielu Polaków Republika Środkowoafrykańska to egzotyka. Jak z kolei ludność miejscowa reaguje na to, że pomoc przyjechała z Polski? Nasz kraj jest znany w sercu Afryki?

Polska jest znana od wielu lat. Zwłaszcza pomaga tutaj obecność misjonarzy-Polaków, wtedy naturalnie ta wiedza o naszym ojczystym kraju się pogłębia. Muzycy z Polski od pięciu lat tutaj przylatują by uczyć dzieci i wtedy jest oczywiście mnóstw pytań. Super grasz – a gdzie się uczyłeś? Ile lat grasz? Gdzie kupiłeś gitarę? My na te pytanie staramy się odpowiadać. Tak buduje się wiedza o naszym kraju.

Przed nami Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tegoroczna odsłona tej ważnej akcji kościelnej będzie poświęcona właśnie mieszkańcom Republiki Środkowoafrykańskiej. Jakie brat ma przesłanie do Polaków na ten dzień?

Bardzo dziękuję za tę decyzję Episkopatowi Polski. Akurat Republika Środkowoafrykańska jest bardzo biednym krajem, ale bliskim nam bo pracuje w nim pięćdziesięciu Polaków. Nie wiem dlaczego (śmiech) ale Bóg kocha Republikę Środkowoafrykańską – przysyła nam dobrodziejów. To, że Papież Franciszek tutaj przyleciał, że otworzył pierwsze Drzwi Miłosierdzia nie w Watykanie a właśnie tutaj, że zbudował szpital dla mieszkańców, to że teraz będzie zbiórka w Polsce, za to wszystko dziękujemy Bogu, za to że nas kocha. Papież Franciszek nie bał się tutaj przyjeżdżać, po prostu powiedział: tutaj żyją moi bracia, ja jadę do moich braci.

Akcję można wesprzeć pod adresem:

https://www.africanmusicschool.com/pl/pomagam

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Michał Bruszewski


 

POLECANE
Indie zaatakowały Pakistan. Jest zapowiedź odwetu z ostatniej chwili
Indie zaatakowały Pakistan. Jest zapowiedź odwetu

Indie rozpoczęły Operację Sindoor, atakując, jak twierdzą, "infrastrukturę terrorystyczną" w Pakistanie. Pakistan zapowiada odwet.

Stanowi zagrożenie. Administracja Donalda Trumpa interweniuje ws. nielegalnego imigranta Wiadomości
"Stanowi zagrożenie". Administracja Donalda Trumpa interweniuje ws. nielegalnego imigranta

Administracja Donalda Trumpa interweniowała ws. nielegalnego imigranta z Hondurasu, który został zatrzymany przez służby 2 maja. Według medialnych doniesień sąd w stanie Wirginia miał oddalić przedstawione mężczyźnie zarzuty.

Ukraina: Rosyjski atak rakietowy na Sumy. Nie żyją trzy osoby z ostatniej chwili
Ukraina: Rosyjski atak rakietowy na Sumy. Nie żyją trzy osoby

Liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego rosyjskiego ataku na miasto Sumy na północnym wschodzie Ukrainy wzrosła do trzech; rannych jest 11 osób – przekazały władze lokalne. Wcześniej administracja wojskowa obwodu sumskiego informowała o jednej ofierze śmiertelnej i sześciorgu poszkodowanych, głównie dzieciach.

Rumuni mądrzejsi od Polaków. System da się pokonać tylko u nas
Rumuni mądrzejsi od Polaków. System da się pokonać

W Niemczech coraz bliżej delegalizacji AfD, we Francji uniemożliwiają start w wyborach Marine Le Pen. W „starej Europie” układ jest już zamknięty, będzie niezwykle trudno go zniszczyć. Na szczęście jest jeszcze Europa Środkowa i Wschodnia – paradoksalnie, w byłych krajach komunistycznych jest dziś dużo więcej wolności.

Prezydent Brazylii spotka się z Władimirem Putinem. W tle inicjatywa pokojowa Wiadomości
Prezydent Brazylii spotka się z Władimirem Putinem. W tle "inicjatywa pokojowa"

Według medialnych doniesień prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva ma udać się w podróż do Moskwy. Przywódca zamierza spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Miałby on przedstawić "inicjatywę pokojową" ws. zakończenia wojny na Ukrainie.

Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Dobra wiadomość dla kierowców i mieszkańców Wrocławia – miasto nie będzie musiało wprowadzać strefy czystego transportu w 2025 roku. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że poziom dwutlenku azotu w powietrzu nie przekroczył dopuszczalnej normy. Ale czy to koniec tematu? Niekoniecznie.

Sławomir Nitras o opiłowywaniu katolików: To nie jest prawda Wiadomości
Sławomir Nitras o "opiłowywaniu katolików": "To nie jest prawda"

Sławomir Nitras w trakcie rozmowy na antenie Radia Zet został zapytany o kwestię "opiłowywania katolików". - To nie jest prawda - stwierdził w odpowiedzi minister sportu. Przypomnijmy, że chodzi o wypowiedź Nitrasa z 2021 roku z Campusu Polska Przyszłości na temat przyszłości katolików w Polsce.

Polskie wojsko czekają wielkie zmiany? Generałowie chcą nowego systemu dowodzenia z ostatniej chwili
Polskie wojsko czekają wielkie zmiany? Generałowie chcą nowego systemu dowodzenia

– Musimy odejść od obecnego systemu dowodzenia w Wojsku Polskim; potrzebujemy dowództwa, które utrzyma siły zbrojne w gotowości – powiedział we wtorek szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła. – Pytanie nie brzmi, czy zmieniać system, tylko kiedy. Moim zdaniem najwyższa pora – wtórował mu szef BBN gen. Dariusz Łukowski.

Zakaz mediów społecznościowych dla nastolatków? Padła propozycja Wiadomości
Zakaz mediów społecznościowych dla nastolatków? Padła propozycja

Nowa Zelandia planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej 16. roku życia. Firmy będą musiały weryfikować wiek użytkowników.

Tusk atakuje Andrzeja Dudę po zawetowaniu ustawy ws. składki zdrowotnej. Prezydent odpowiada z ostatniej chwili
Tusk atakuje Andrzeja Dudę po zawetowaniu ustawy ws. składki zdrowotnej. Prezydent odpowiada

"Denerwują się, bo nie umieją dodać swoim inaczej niż kosztem większości ludzi. A wciąż nie mogą. Nie pozwólcie!" – pisze na platformie X prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na wpis premiera Donalda Tuska ws. obniżenia składki zdrowotnej.

REKLAMA

[Tylko u nas] „Zamienić karabin na gitarę”. Misjonarz w sercu Afryki z przesłaniem dla Polaków

„Pamiętajmy, że kiedy przyjechałem do Republiki Środkowoafrykańskiej trwała rebelia. Postanowiłem, że coś trzeba zrobić dobrego. Chciałem by zamieniono w rękach – karabin na instrument, by dzieci zamiast po kałasznikowa sięgały po gitarę, saksofon, trąbkę. Od wielu lat chodził za mną taki pomysł. Gdy przyjeżdżałem jeszcze jako sekretarz misyjny widziałem, że w tym miejscu nie ma żadnej szkoły muzycznej. To pewien paradoks, bo jak państwo dobrze wiecie – kultura afrykańska to przecież śpiew i taniec. Afrykańczycy mają świetne poczucie rytmu, ale nikt ich w tych dziedzinach muzycznych nie kształci” - mówi brat Benedykt Pączka, misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej. Rozmawia Michał Bruszewski.
Benedykt Pączka [Tylko u nas] „Zamienić karabin na gitarę”. Misjonarz w sercu Afryki z przesłaniem dla Polaków
Benedykt Pączka / ze zbiorów Benedykta Pączki

Michał Bruszewski: Jak narodził się pomysł by w sercu Afryki budować szkołę muzyczną?

Br. Benedykt Pączka: Kiedy przyjechałem do Afryki widziałem bardzo dużo przemocy, nienawiści, widać było że ludzie rzeczywiście cierpią. Pamiętajmy, że kiedy przyjechałem do Republiki Środkowoafrykańskiej trwała rebelia. Postanowiłem, że coś trzeba zrobić dobrego. Chciałem by zamieniono w rękach – karabin na instrument, by dzieci zamiast po kałasznikowa sięgały po gitarę, saksofon, trąbkę. Od wielu lat chodził za mną taki pomysł. Gdy przyjeżdżałem jeszcze jako sekretarz misyjny widziałem, że w tym miejscu nie ma żadnej szkoły muzycznej. To pewien paradoks, bo jak państwo dobrze wiecie – kultura afrykańska to przecież śpiew i taniec. Afrykańczycy mają świetne poczucie rytmu ale nikt ich w tych dziedzinach muzycznych nie kształci. Jako misjonarz chciałem to zmienić, szkoła funkcjonuje już od 5 lat, w Bouar na zachodzie kraju.

Republika Środkowoafrykańska to także całkowicie nieznana w Polsce historia wojna domowa trwającej wiele lat, w ostatnim czasie, z największą intensywnością od 2007 roku do 2013 roku, gdzie jedną z głównych sił była muzułmańska koalicja bojówek – Séléka. Co ciekawe muzułmanie stanowią tylko 9 proc. mieszkańców tego kraju. Głównie żyją tam chrześcijanie. Jak obecnie wygląda sytuacja w Republice?

W naszym regionie obecnie mamy spokój, dzieci chodzą do szkoły, możemy spotykać się w kościołach na modlitwie. Mówi się o tym, że na północnym-wschodzie kraju działają rebelianci. Nawet twierdzi się, że 2/3 kraju jest zajęte przez rebeliantów. A to oznacza, że centralny rząd nie jest w stanie nic tam zrobić, gdyby chciał – te grupy wtedy są aktywne. Natomiast jest spokój, aczkolwiek w grudniu są wybory prezydenckie, więc wtedy się okaże jaka będzie sytuacja. Rebelianci są zainstalowani tam gdzie są złoto i diamenty.

A jak wygląda sytuacja w środkowej i zachodniej Afryce? Uaktywniły się grupy dżihadystów.

Mogę powiedzieć o tym co dzieje się w Republice Środkowoafrykańskiej, w innych państwach nie mieszkam. My tutaj w miarę normalnie żyjemy, bezpiecznie funkcjonujemy. Nie ma wkoło nas islamskich bojówek, jak w Kamerunie, czy przy Sudanie.

Jakie potrzeby ma projekt, który brat prowadzi?

Jesteśmy w trakcie budowania trzech klas – potrzebujemy wsparcia by postawić budynek. Docelowo w budynku ma być nawet dziesięć klas, gdzie każdy instrument będzie wykładany przez profesora. Na obecną chwilą jesteśmy w trakcie budowy. Jeśli ktoś z Państwa chciałby wesprzeć projekt to zachęcam, klasa to zaledwie koszt 10 tysięcy euro. Nie tak dawno ogłosiłem na facebook-u, że zbieramy środki na studnie i okazało się, że na drugi dzień zgłosiły się do mnie osoby. Mówili - „bracie Benku, chcielibyśmy taką studnię ufundować”. „Dziękuję serdecznie za pomoc, piękna sprawa”. A koszt studni to ponad 11 tysięcy euro. Wszystko co wesprzecie zostanie w tym kraju, będą korzystały z tego dzieci. Pierwsza szkoła muzyczna w Republice Środkowoafrykańskiej to nie jest szkoła Benedykta Pączki, ale właśnie Polaków. Tylko dzięki Waszej pomocy mogę tutaj pracować, nie mam bogatych rodziców, wielkich funduszy.

Dla wielu Polaków Republika Środkowoafrykańska to egzotyka. Jak z kolei ludność miejscowa reaguje na to, że pomoc przyjechała z Polski? Nasz kraj jest znany w sercu Afryki?

Polska jest znana od wielu lat. Zwłaszcza pomaga tutaj obecność misjonarzy-Polaków, wtedy naturalnie ta wiedza o naszym ojczystym kraju się pogłębia. Muzycy z Polski od pięciu lat tutaj przylatują by uczyć dzieci i wtedy jest oczywiście mnóstw pytań. Super grasz – a gdzie się uczyłeś? Ile lat grasz? Gdzie kupiłeś gitarę? My na te pytanie staramy się odpowiadać. Tak buduje się wiedza o naszym kraju.

Przed nami Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tegoroczna odsłona tej ważnej akcji kościelnej będzie poświęcona właśnie mieszkańcom Republiki Środkowoafrykańskiej. Jakie brat ma przesłanie do Polaków na ten dzień?

Bardzo dziękuję za tę decyzję Episkopatowi Polski. Akurat Republika Środkowoafrykańska jest bardzo biednym krajem, ale bliskim nam bo pracuje w nim pięćdziesięciu Polaków. Nie wiem dlaczego (śmiech) ale Bóg kocha Republikę Środkowoafrykańską – przysyła nam dobrodziejów. To, że Papież Franciszek tutaj przyleciał, że otworzył pierwsze Drzwi Miłosierdzia nie w Watykanie a właśnie tutaj, że zbudował szpital dla mieszkańców, to że teraz będzie zbiórka w Polsce, za to wszystko dziękujemy Bogu, za to że nas kocha. Papież Franciszek nie bał się tutaj przyjeżdżać, po prostu powiedział: tutaj żyją moi bracia, ja jadę do moich braci.

Akcję można wesprzeć pod adresem:

https://www.africanmusicschool.com/pl/pomagam

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Michał Bruszewski



 

Polecane
Emerytury
Stażowe