Pracownicy mogą mieć wpływ na kształt umowy o zarządzanie PPK

Umowa o zarządzanie PPK reguluje stosunki pracodawcy z instytucją finansową i jest podstawą do zawarcia - w imieniu i na rzecz pracowników - umowy o prowadzenie PPK.
 Pracownicy mogą mieć wpływ na kształt umowy o zarządzanie PPK
/ grafika: Adobe Stock

Materiał powstał przy współpracy z Komisją Krajową NSZZ Solidarność

 

Obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK ma każdy podmiot zatrudniający, czyli m.in. pracodawca lub zleceniodawca, który zatrudnia co najmniej jedną osobę zatrudnioną (np. pracownika lub zleceniobiorcę), w imieniu której jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK. Podmioty, które nie są zobowiązane do stosowania ustawy o PPK, a więc te, których nie dotyczy obowiązek zawierania tej umowy to: mikroprzedsiębiorcy, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą im deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK oraz osoby fizyczne, które zatrudniają, w zakresie niezwiązanym ze swoją działalnością gospodarczą, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby. Umowy o zarządzanie PPK nie muszą także zawierać podmioty zatrudniające, które - na dzień objęcia ich ustawą o PPK – oferowały (i nadal oferują) pracownikom Pracowniczy Program Emerytalny (w PPE musi uczestniczyć co najmniej 25% załogi, a wpłata podstawowa wynosi co najmniej 3,5% wynagrodzenia). Nie muszą, ale – jeśli tak zdecydują – mogą. Zależy to tylko od ich woli

 

Umowa o zarządzanie PPK jest zawierana z instytucją finansową w postaci elektronicznej, pozwalającej na utrwalenie jej treści na trwałym nośniku. Lista instytucji finansowych dopuszczonych do prowadzenia pracowniczych planów kapitałowych, wpisanych do ewidencji PPK, dostępna jest na  stronie www.mojeppk.pl

 

Obowiązek konsultacji

Instytucję finansową, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK, wybiera podmiot zatrudniający, w porozumieniu z działającą u niego zakładową organizacją związkową, a jeśli takiej organizacji u niego nie ma - w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie przyjętym w tym podmiocie. Wójt (burmistrz, prezydent miasta), zarząd powiatu albo zarząd województwa może - w imieniu podmiotów zatrudniających, będących jednostkami organizacyjnymi danej jednostki samorządu terytorialnego (j.s.t.) - dokonać wyboru instytucji finansowej, z którą te podmioty zatrudniające zawrą umowy o zarządzanie PPK. Również w takiej sytuacji konieczny jest udział tzw. strony społecznej (wybór dokonywany być powinien    w porozumieniu z przedstawicielami zakładowych organizacji związkowych działających w jednostkach organizacyjnych objętych wyborem albo – w razie braku organizacji związkowych - z przedstawicielami reprezentacji osób zatrudnionych). Należy też podkreślić, że udział strony społecznej wymagany jest nie tylko w przypadku wyboru instytucji finansowej, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK. Również zmianę takiej umowy pracodawca powinien uzgodnić z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych, przy czym warunki zmiany umowy o zarządzanie PPK powinny wynikać z treści tej umowy.

Ustawa o PPK w art. 10 wymienia elementy, jakie powinna regulować umowa o zarządzanie PPK. Chodzi tu m.in. o warunki i tryb zawierania przez pracodawcę umów o prowadzenie PPK, warunki gromadzenia środków i zarządzania nimi przez poszczególne fundusze zdefiniowanej daty, wysokość wpłat dodatkowych finansowanych przez pracodawcę dla poszczególnych grup osób zatrudnionych czy sposób deklarowania wpłat dodatkowych finansowanych przez uczestnika PPK i sposób zmiany wysokości tych wpłat. Reszta zależy od woli stron. Pracodawcy powinni jednak pamiętać, że umowa o zarządzanie PPK nie może zawierać warunków mniej korzystnych niż warunki prezentowane przez instytucję finansową w portalu PPK w dniu zawarcia tej umowy.

 

Brak porozumienia

Jeżeli na miesiąc przed upływem terminu, w którym podmiot zatrudniający jest obowiązany do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, nie zostanie osiągnięte porozumienie, o którym mowa wyżej, podmiot zatrudniający samodzielnie wybiera instytucję finansową. Taka sama zasada obowiązuje, gdy wspólnego (dla jednostek organizacyjnych danej j.s.t.) wyboru instytucji finansowej dokonuje wójt (burmistrz, prezydent miasta), zarząd powiatu albo zarząd województwa. Tego typu regulacja motywować ma strony do współpracy. Pozwala też pracodawcy uniknąć ryzyka związanego z niezawarciem umowy o zarządzanie PPK, w tym związanej z tym odpowiedzialności karnej (o czym poniżej).

Wezwanie z PFR

Podmiot zatrudniający powinien zatem zadbać o to, aby zawrzeć umowę o zarządzanie w terminie (o terminach tych pisaliśmy w TS w poprzednich materiałach o PPK, m.in. we wrześniu). Jeśli tego nie zrobi, zostanie pisemnie wezwany przez Polski Fundusz Rozwoju do jej zawarcia – w ciągu 30 dni od otrzymania wezwania - z wyznaczoną instytucją finansową, której funkcję pełni PFR TFI S.A. albo do przekazania informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową. W wezwaniu tym PFR poinformuje go też - taki obowiązek nakłada na niego ustawa o PPK - o karze za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie, o której mowa w art. 106 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem podmiot zatrudniający (albo osoba obowiązana do działania w jego imieniu), który nie dopełnia obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w przewidzianym przepisami terminie, podlega karze grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Przypominamy też, że PFR Portal PPK sp. z o.o. organizuje szkolenia w zakresie wdrażania i późniejszego funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Udział w nich może wziąć każdy zainteresowany, nie tylko przedstawiciele firm zatrudniających określoną liczbę pracowników. Szkolenia są nieodpłatne. Zachęcamy do rejestracji na MojePPK.pl.


 

POLECANE
Tȟašúŋke Witkó: Homo Germanicus tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Homo Germanicus

Osobiście przewiduję – dziś nieco jeszcze żartobliwie i szyderczo – że w pomieszczeniach służbowych Bundeswehry, do tego na poczesnych miejscach, zawisną wkrótce konterfekty jakiegoś znanego działacza lewicowego. Na początek może to być Alfred Willi Rudi Dutschke, a z czasem – kiedy w miarę postępu niemieckiego socjalizmu, walka klas zaostrzy się – można go będzie wymienić, ot choćby na wizerunek Ulrike Marie Meinhof.

Legendarny aktor okradziony. Trwa śledztwo Wiadomości
Legendarny aktor okradziony. Trwa śledztwo

Joaquin Phoenix, jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów swojego pokolenia, znalazł się w centrum zainteresowania mediów. Tym razem nie z powodu nowej roli, lecz przykrego incydentu. Z jego posiadłości w Los Angeles skradziono luksusowy samochód marki Volvo. Sprawą zajmuje się policja.

Dramat w centrum Stuttgartu. Samochód wjechał w grupę ludzi Wiadomości
Dramat w centrum Stuttgartu. Samochód wjechał w grupę ludzi

Groźny incydent w Niemczech. Samochód wjechał w grupę pieszych.

Nowa operacja zabezpieczenia przestrzeni powietrznej. Szef MON ujawnił szczegóły Wiadomości
Nowa operacja zabezpieczenia przestrzeni powietrznej. Szef MON ujawnił szczegóły

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o rozpoczęciu nowej operacji wojskowej, która ma zapewnić bezpieczeństwo i kontrolę nad przestrzenią powietrzną w regionie Bałtyku, w obliczu m.in. niedawnych prowokacji ze strony Rosji.

Prezydent: Nominacje generalskie to wielkie zobowiązanie Wiadomości
Prezydent: Nominacje generalskie to wielkie zobowiązanie

To wielkie zobowiązanie, które zostaje złożone na państwa barki w trudnych czasach dla Rzeczpospolitej, naszej części Europy, a także dla świata - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich.

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Niepokojąca wiadomość dla rodziców i opiekunów. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące popularnego produktu dla dzieci. Chodzi o czekoladowego zajączka, sprzedawanego w okresie wielkanocnym przez firmę „Wolność” Sp. z o.o.

Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce Wiadomości
Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce

W sobotnim meczu ligowym z Realem Valladolid w bramce FC Barcelony nie zobaczymy Wojciecha Szczęsnego. Trener „Blaugrany” Hansi Flick zapowiedział zmianę - między słupkami stanie Marc-André ter Stegen.

Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski Wiadomości
Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski

Piłkarze Legii Warszawa po raz 21. w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na stołecznym PGE Narodowym pokonali Pogoń Szczecin 4:3 (1:1). "Portowcy" zostali pokonani w drugim finale z rzędu, a swoim piątym w historii.

Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała kolejowych złodziei Wiadomości
Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała "kolejowych" złodziei

Policjanci z Jaworzna zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn podejrzanych o liczne kradzieże elementów lokomotyw oraz infrastruktury kolejowej. Złodzieje, którym może grozić do 10 lat więzienia, decyzją sadu zostali aresztowani.

Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo? z ostatniej chwili
Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo?

Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro opuścił oddział intensywnej terapii po operacji jamy brzusznej, którą przeszedł w kwietniu, ale nadal pozostanie w szpitalu - podała w piątek telewizja Globo, powołując się na dyrekcję kliniki w Brasilii, stolicy kraju. Lekarze nie sprecyzowali, kiedy polityk będzie mógł opuścić szpital.

REKLAMA

Pracownicy mogą mieć wpływ na kształt umowy o zarządzanie PPK

Umowa o zarządzanie PPK reguluje stosunki pracodawcy z instytucją finansową i jest podstawą do zawarcia - w imieniu i na rzecz pracowników - umowy o prowadzenie PPK.
 Pracownicy mogą mieć wpływ na kształt umowy o zarządzanie PPK
/ grafika: Adobe Stock

Materiał powstał przy współpracy z Komisją Krajową NSZZ Solidarność

 

Obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK ma każdy podmiot zatrudniający, czyli m.in. pracodawca lub zleceniodawca, który zatrudnia co najmniej jedną osobę zatrudnioną (np. pracownika lub zleceniobiorcę), w imieniu której jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK. Podmioty, które nie są zobowiązane do stosowania ustawy o PPK, a więc te, których nie dotyczy obowiązek zawierania tej umowy to: mikroprzedsiębiorcy, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą im deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK oraz osoby fizyczne, które zatrudniają, w zakresie niezwiązanym ze swoją działalnością gospodarczą, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby. Umowy o zarządzanie PPK nie muszą także zawierać podmioty zatrudniające, które - na dzień objęcia ich ustawą o PPK – oferowały (i nadal oferują) pracownikom Pracowniczy Program Emerytalny (w PPE musi uczestniczyć co najmniej 25% załogi, a wpłata podstawowa wynosi co najmniej 3,5% wynagrodzenia). Nie muszą, ale – jeśli tak zdecydują – mogą. Zależy to tylko od ich woli

 

Umowa o zarządzanie PPK jest zawierana z instytucją finansową w postaci elektronicznej, pozwalającej na utrwalenie jej treści na trwałym nośniku. Lista instytucji finansowych dopuszczonych do prowadzenia pracowniczych planów kapitałowych, wpisanych do ewidencji PPK, dostępna jest na  stronie www.mojeppk.pl

 

Obowiązek konsultacji

Instytucję finansową, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK, wybiera podmiot zatrudniający, w porozumieniu z działającą u niego zakładową organizacją związkową, a jeśli takiej organizacji u niego nie ma - w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie przyjętym w tym podmiocie. Wójt (burmistrz, prezydent miasta), zarząd powiatu albo zarząd województwa może - w imieniu podmiotów zatrudniających, będących jednostkami organizacyjnymi danej jednostki samorządu terytorialnego (j.s.t.) - dokonać wyboru instytucji finansowej, z którą te podmioty zatrudniające zawrą umowy o zarządzanie PPK. Również w takiej sytuacji konieczny jest udział tzw. strony społecznej (wybór dokonywany być powinien    w porozumieniu z przedstawicielami zakładowych organizacji związkowych działających w jednostkach organizacyjnych objętych wyborem albo – w razie braku organizacji związkowych - z przedstawicielami reprezentacji osób zatrudnionych). Należy też podkreślić, że udział strony społecznej wymagany jest nie tylko w przypadku wyboru instytucji finansowej, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK. Również zmianę takiej umowy pracodawca powinien uzgodnić z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych, przy czym warunki zmiany umowy o zarządzanie PPK powinny wynikać z treści tej umowy.

Ustawa o PPK w art. 10 wymienia elementy, jakie powinna regulować umowa o zarządzanie PPK. Chodzi tu m.in. o warunki i tryb zawierania przez pracodawcę umów o prowadzenie PPK, warunki gromadzenia środków i zarządzania nimi przez poszczególne fundusze zdefiniowanej daty, wysokość wpłat dodatkowych finansowanych przez pracodawcę dla poszczególnych grup osób zatrudnionych czy sposób deklarowania wpłat dodatkowych finansowanych przez uczestnika PPK i sposób zmiany wysokości tych wpłat. Reszta zależy od woli stron. Pracodawcy powinni jednak pamiętać, że umowa o zarządzanie PPK nie może zawierać warunków mniej korzystnych niż warunki prezentowane przez instytucję finansową w portalu PPK w dniu zawarcia tej umowy.

 

Brak porozumienia

Jeżeli na miesiąc przed upływem terminu, w którym podmiot zatrudniający jest obowiązany do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, nie zostanie osiągnięte porozumienie, o którym mowa wyżej, podmiot zatrudniający samodzielnie wybiera instytucję finansową. Taka sama zasada obowiązuje, gdy wspólnego (dla jednostek organizacyjnych danej j.s.t.) wyboru instytucji finansowej dokonuje wójt (burmistrz, prezydent miasta), zarząd powiatu albo zarząd województwa. Tego typu regulacja motywować ma strony do współpracy. Pozwala też pracodawcy uniknąć ryzyka związanego z niezawarciem umowy o zarządzanie PPK, w tym związanej z tym odpowiedzialności karnej (o czym poniżej).

Wezwanie z PFR

Podmiot zatrudniający powinien zatem zadbać o to, aby zawrzeć umowę o zarządzanie w terminie (o terminach tych pisaliśmy w TS w poprzednich materiałach o PPK, m.in. we wrześniu). Jeśli tego nie zrobi, zostanie pisemnie wezwany przez Polski Fundusz Rozwoju do jej zawarcia – w ciągu 30 dni od otrzymania wezwania - z wyznaczoną instytucją finansową, której funkcję pełni PFR TFI S.A. albo do przekazania informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową. W wezwaniu tym PFR poinformuje go też - taki obowiązek nakłada na niego ustawa o PPK - o karze za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie, o której mowa w art. 106 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem podmiot zatrudniający (albo osoba obowiązana do działania w jego imieniu), który nie dopełnia obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w przewidzianym przepisami terminie, podlega karze grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Przypominamy też, że PFR Portal PPK sp. z o.o. organizuje szkolenia w zakresie wdrażania i późniejszego funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Udział w nich może wziąć każdy zainteresowany, nie tylko przedstawiciele firm zatrudniających określoną liczbę pracowników. Szkolenia są nieodpłatne. Zachęcamy do rejestracji na MojePPK.pl.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe