[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Wojna w GOP

Poświęciłem już kilka felietonów na analizę tego, co dzieje się z Partią Republikańską (pot. Grand Old Party – GOP). Ważne jest, aby relacjonować istotne fakty i potrafić je odróżnić od emocjonalnych i sensacyjnych teorii spiskowych, których nie brakuje na ten temat w polskich mediach
 [Felieton
/ wikipedia

W Senacie amerykańskim zakończył się proces o odwołanie Donalda Trumpa z funkcji prezydenta państwa. Demokraci nie uzyskali większości i nie usunęli Trumpa z amerykańskiej polityki. Jednakże to, co powiedział Mitch McConnell w Senacie, przejdzie do amerykańskiej historii jako akt oskarżenia pod adresem byłego prezydenta USA. Przywódca Republikanów w Senacie Mitch McConnell w procesie o usunięcie Donalda Trumpa z funkcji Prezydenta w ostrych słowach odniósł się do wydarzeń z 6 stycznia 2021 r. Powiedział mianowicie: „Prezydent Trump jest odpowiedzialny praktycznie i moralnie za sprowokowanie wydarzeń z 6 stycznia”. Jednak zagłosował przeciwko impechmentowi Trumpa. Jakie będą konsekwencje tych słów? Dają one nieformalną wykładnię moralną, opartą na słowach najważniejszej postaci w świecie Republikanów, do wszczęcia procesów karnych i cywilnych przeciwko byłemu Prezydentowi. Można się spodziewać, że wiele organizacji prawnych na terenie Stanów Zjednoczonych będzie chciało doprowadzić do wszczęcia spraw podatkowych, wyjaśnienia przepływów finansów, dotacji od firm i osób prywatnych finansujących kampanie, które prowadził były prezydent. Jednego w Stanach Zjednoczonych można być pewnym, że jeśli wymiar sprawiedliwości ma problemy z wyjaśnieniem czyjejś winy, zrobi to na pewno urząd podatkowy. Inną konsekwencją słów Mitcha McConnella jest rozpoczęcie w szeregach Partii Republikańskiej wojny pomiędzy frakcjami trumpizmu i nurtu tradycyjnego Republikanów. W obecnej sytuacji nie ma innego charyzmatycznego lidera Republikanów, który mógłby zagrozić pozycji Trumpa jako lidera partii. Ani Mitt Romney z Utah, ani Ted Cruz z Teksasu nie są w stanie zagrozić pozycji Trumpa, na którego głosowały 74 miliony Amerykanów. Na dziś niekwestionowanym przywódcą Republikanów jest ciągle Donald Trump i Republikanie muszą się z tym liczyć. Trzeba również powiedzieć o nagonce na wszystkie instytucje finansowe, które dawały pieniądze na kampanie Trumpa i jego prywatne inwestycje. Konkurencja zrobi wszystko, aby zminimalizować znaczenie trumpizmu na świecie. Konkurencją tą są niewątpliwie Demokraci, jak i część Republikanów. Tymczasem Chiny prowadzą intensywną kampanię, która polega przede wszystkim na ekspansji gospodarczej na świecie. Po powołaniu największej strefy wolnego handlu w obszarze Pacyfiku, podpisaniu umowy handlowej z Unią Europejską, ekspansji w Afryce i Ameryce Południowej, odbyła się konferencja 17 plus 1, podczas której Prezydent Chin zapewniał swojemu krajowi dostęp do rynków środkowo-europejskich, a Węgry zadeklarowały zakup chińskich szczepionek na COVID-19. Wszystko to dzieje się w czasie małej aktywności amerykańskiej dyplomacji i anemicznych sygnałów wysyłanych z Białego Domu. Czy układ handlowy Chiny – Unia Europejska jest w stanie wykoleić relacje Europy Zachodniej z Joe Bidenem? A może byłby to wymarzony moment dla dyplomatów Trójmorza, aby przeforsować ten pomysł jako lewar amerykańskiej polityki w Europie? Pozdrawiam zza oceanu.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rosja ogranicza możliwość kandydowania w wyborach z ostatniej chwili
Rosja ogranicza możliwość kandydowania w wyborach

Duma Państwowa, czyli niższa izba parlamentu Rosji, postanowiła w poniedziałek, ze obywatele Rosji, którzy zostali wpisani przez władze na listę tzw. agentów zagranicznych, nie będą mogli kandydować na żadne stanowiska w wyborach na szczeblu federalnym i lokalnym.

Były pełnomocnik sędziego, który uciekł na Białoruś: Nie reprezentuję go od 2022 r., widziałem go w TVN, obok polityków PO i sędziów Iustitii z ostatniej chwili
Były pełnomocnik sędziego, który uciekł na Białoruś: Nie reprezentuję go od 2022 r., widziałem go w TVN, obok polityków PO i sędziów Iustitii

Na konferencji prasowej w Mińsku polski sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt zwrócił się z prośbą o udzielenie azylu politycznego na Białorusi. Sędzia bywał rozmówcą TVN24 i Wyborczej, będąc swego rodzaju "świadkiem koronnym" ws. tzw. "afery hejterskiej". Teraz do sprawy odniósł się mec. Bartosz Lewandowski, który dawniej był jego pełnomocnikiem.

Nieoficjalnie: Ambasador Francji będzie obecny na inauguracji Putina z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Ambasador Francji będzie obecny na inauguracji Putina

Ambasador Francji w Rosji będzie obecny na inauguracji kolejnej prezydenckiej kadencji Władimira Putina - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera za francuskimi źródłami dyplomatycznymi. Wcześniej Niemcy powiadomiły, że nie wyślą swojego reprezentanta na to wydarzenie.

Rafał Trzaskowski zapowiada zmiany ws. płatnego parkowania polityka
Rafał Trzaskowski zapowiada zmiany ws. płatnego parkowania

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział w poniedziałek, że będzie rekomendował wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie w weekendy.

Protasiewicz do Kierwińskiego: Już godzinę czekam na twoich chłopaków z ostatniej chwili
Protasiewicz do Kierwińskiego: "Już godzinę czekam na twoich chłopaków"

"Hej @MKierwinski! Z kolegami czekamy na pozwy! pospiesz się, bo …sam wiesz, co będzie się działo" - pisze w mediach społecznościowych do Marcina Kierwińskiego były wicewojewoda dolnośląski Jacek Protasiewicz.

Xi Jinping we Francji: Europa jest dla Chin priorytetem z ostatniej chwili
Xi Jinping we Francji: Europa jest dla Chin priorytetem

Przywódca Chin Xi Jinping gości dzisiaj w Paryżu, gdzie spotyka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Sędziowski świadek koronny TVN uciekł na Białoruś. Ze strony Iustitia.pl zniknęły artykuły na jego temat Wiadomości
Sędziowski "świadek koronny" TVN uciekł na Białoruś. Ze strony Iustitia.pl zniknęły artykuły na jego temat

Na konferencji prasowej w Mińsku polski sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt zwrócił się z prośbą o udzielenie azylu politycznego na Białorusi. Sędzia bywał rozmówcą TVN24 i Wyborczej, będąc swego rodzaju "świadkiem koronnym" ws. tzw. "afery hejterskiej". Tymczasem na stronie Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" zniknęły artykuły na jego temat.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Von der Leyen: Zamykamy procedurę z art. 7 wobec Polski z ostatniej chwili
Von der Leyen: Zamykamy procedurę z art. 7 wobec Polski

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w poniedziałek, że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Burza w Polsacie. Miszczak nie wytrzymał: „Nie będziemy tak rozmawiać” z ostatniej chwili
Burza w Polsacie. Miszczak nie wytrzymał: „Nie będziemy tak rozmawiać”

W ostatnim czasie zawrzało wokół Polsatu. Edward Miszczak zabrał głos.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Wojna w GOP

Poświęciłem już kilka felietonów na analizę tego, co dzieje się z Partią Republikańską (pot. Grand Old Party – GOP). Ważne jest, aby relacjonować istotne fakty i potrafić je odróżnić od emocjonalnych i sensacyjnych teorii spiskowych, których nie brakuje na ten temat w polskich mediach
 [Felieton
/ wikipedia

W Senacie amerykańskim zakończył się proces o odwołanie Donalda Trumpa z funkcji prezydenta państwa. Demokraci nie uzyskali większości i nie usunęli Trumpa z amerykańskiej polityki. Jednakże to, co powiedział Mitch McConnell w Senacie, przejdzie do amerykańskiej historii jako akt oskarżenia pod adresem byłego prezydenta USA. Przywódca Republikanów w Senacie Mitch McConnell w procesie o usunięcie Donalda Trumpa z funkcji Prezydenta w ostrych słowach odniósł się do wydarzeń z 6 stycznia 2021 r. Powiedział mianowicie: „Prezydent Trump jest odpowiedzialny praktycznie i moralnie za sprowokowanie wydarzeń z 6 stycznia”. Jednak zagłosował przeciwko impechmentowi Trumpa. Jakie będą konsekwencje tych słów? Dają one nieformalną wykładnię moralną, opartą na słowach najważniejszej postaci w świecie Republikanów, do wszczęcia procesów karnych i cywilnych przeciwko byłemu Prezydentowi. Można się spodziewać, że wiele organizacji prawnych na terenie Stanów Zjednoczonych będzie chciało doprowadzić do wszczęcia spraw podatkowych, wyjaśnienia przepływów finansów, dotacji od firm i osób prywatnych finansujących kampanie, które prowadził były prezydent. Jednego w Stanach Zjednoczonych można być pewnym, że jeśli wymiar sprawiedliwości ma problemy z wyjaśnieniem czyjejś winy, zrobi to na pewno urząd podatkowy. Inną konsekwencją słów Mitcha McConnella jest rozpoczęcie w szeregach Partii Republikańskiej wojny pomiędzy frakcjami trumpizmu i nurtu tradycyjnego Republikanów. W obecnej sytuacji nie ma innego charyzmatycznego lidera Republikanów, który mógłby zagrozić pozycji Trumpa jako lidera partii. Ani Mitt Romney z Utah, ani Ted Cruz z Teksasu nie są w stanie zagrozić pozycji Trumpa, na którego głosowały 74 miliony Amerykanów. Na dziś niekwestionowanym przywódcą Republikanów jest ciągle Donald Trump i Republikanie muszą się z tym liczyć. Trzeba również powiedzieć o nagonce na wszystkie instytucje finansowe, które dawały pieniądze na kampanie Trumpa i jego prywatne inwestycje. Konkurencja zrobi wszystko, aby zminimalizować znaczenie trumpizmu na świecie. Konkurencją tą są niewątpliwie Demokraci, jak i część Republikanów. Tymczasem Chiny prowadzą intensywną kampanię, która polega przede wszystkim na ekspansji gospodarczej na świecie. Po powołaniu największej strefy wolnego handlu w obszarze Pacyfiku, podpisaniu umowy handlowej z Unią Europejską, ekspansji w Afryce i Ameryce Południowej, odbyła się konferencja 17 plus 1, podczas której Prezydent Chin zapewniał swojemu krajowi dostęp do rynków środkowo-europejskich, a Węgry zadeklarowały zakup chińskich szczepionek na COVID-19. Wszystko to dzieje się w czasie małej aktywności amerykańskiej dyplomacji i anemicznych sygnałów wysyłanych z Białego Domu. Czy układ handlowy Chiny – Unia Europejska jest w stanie wykoleić relacje Europy Zachodniej z Joe Bidenem? A może byłby to wymarzony moment dla dyplomatów Trójmorza, aby przeforsować ten pomysł jako lewar amerykańskiej polityki w Europie? Pozdrawiam zza oceanu.
 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe