REKLAMA

[Tylko u nas] Wybitny francuski teolog o ograniczaniu wolności słowa we Francji: Prześladowanie sądowe

Obrona małżeństwa kobiety i mężczyzny jest dyskryminująca?
 [Tylko u nas] Wybitny francuski teolog o ograniczaniu wolności słowa we Francji: Prześladowanie sądowe
/ Pixabay.com

Wobec Jean-Pierre Maugendre, dyrektora publikacji strony internetowej Renaissance catholique, wszczęto postępowanie wyjaśniające w zakresie „podżegania do dyskryminacji względem grupy osób z powodu ich orientacji seksualnej”. Skarga, która zawierała również zgłoszenie jako strona postepowania, została złożona przez stowarzyszenie Stop homophobie (Stop dla homofobii, otrzymujące subwencje od władz publicznych, między innymi od regionu Ile-de-France). Przedmiotem postepowania jest zamieszczenie na stronie internetowej, 13 czerwca 2019 r., artykułu zatytułowanego „Kościół Boga żywego: kolumna i podpora prawdy (1 Tm 3, 15)”, zawierającego między innymi ten cytat: „Władze państwowe nie mogą ustanawiać związków cywilnych czy też prawnych między dwiema osobami tej samej płci, które w sposób jasny imitują związek małżeński, nawet jeżeli takowe związki nie otrzymują nazwy małżeństwa, gdyż takie związki zachęcałyby do popełnienia grzechu ciężkiego osoby, których one dotyczą, powodując jednocześnie poważne zgorszenie u innych (cf. Kongregacja ds. Doktryny Wiary, Uwagi dotyczące projektów legalizacji związków między osobami homoseksualnymi). Wspomniany tekst został podpisany przez dwóch kardynałów (Burke i Pujats) oraz trzech biskupów (Peta, Lenga i Schneider).

Nie ma tutaj znaczenia, że Renaissance Catholique jest stowarzyszeniem tradycjonalistycznym, którego poglądy możemy lub też nie podzielać. Przez to stowarzyszenie, to nauczanie Kościoła jest celem, lecz łatwiej jest najpierw celować w marginalną organizację bez zaplecza medialnego. Jeżeli zostanie ona skazana, orzecznictwo pozwoli na dalsze atakowanie ważniejszych graczy, takich jak Konferencja biskupów Francji. Mecenas Jérôme Triomphe, adwokat Jean-Pierre’a Maugendre’a, zapytany przez Famille chrétienne, stwierdził: „Nie widzę innego rozwiązania niż uniewinnienie. Stowarzyszenie Stop Homophobie twierdzi, że artykuł ten stanowi podżeganie do odmowy celebracji ślubów cywilnych, skierowane wobec merów i władz świeckich. Jest to groteskowe! […] Jest to atak przeciwko wolności Kościoła pod osłoną rzekomego podżegania do dyskryminacji, zorganizowany przez lobby, które nie reprezentują nikogo poza znikomą mniejszość homoseksualistów, a które to starają się w rzeczywistości zdelegalizować doktrynę katolicką i prawo naturalne, o których nie będzie już można mówić. Nie należy się łudzić: zaczął się fundamentalny ruch. […] Kilka miesięcy temu, rząd chciał rozciągnąć laickość również na przestrzeń publiczną, uzurpując sobie prawo zakazania katolikom modlitw na drogach publicznych. Jeżeli się temu nie sprzeciwimy, rząd coraz bardziej zabijający wolności będzie jeszcze bardziej kuszony aby zmusić nauczanie Kościoła do dostosowania się.”

 

Denis Sureau (chretiensdanslacite.com) - autor jest wybitnym francuskim teologiem, między innymi redaktorem encykliki "Caritas in veritate" Benedykta XVI

[z francuskiego tłumaczył ks. Mateusz Markiewicz]

Tekst pierwotnie został opublikowany na Tysol.fr


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura