REKLAMA

[VIDEO] "Polacy wypijają antysemityzm z mlekiem matki". Francuski pisarz powtarza rasistowską opinię

"Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki" - ta rasistowska i antypolska opinia byłego izraelskiego premiera Ichaka Szamira, było w ostatnim czasie powtarzana przez byłego szefa izraelskiego MSZ Israela Katza, co stało się powodem kryzysu w stosunkach polsko-izraelskich - Jest czymś zdumiewającym, że nowo mianowany minister spraw zagranicznych Izraela przytacza tak haniebną i rasistowską ocenę. To całkowicie niedopuszczalne - komentowała wtedy ambasador RP w Tel Avivie Marek Magierowski. Teraz opinię tę powtarza we francuskim Radio J Alain Finkielkraut francuski pisarz, filozof i eseista, potomek polskich Żydów.
Alain Finkielkraut [VIDEO]
Alain Finkielkraut / Screen TT Radio J

Na antenie radio miała miejsce następująca wymiana zdań:

Dziennikarz: „Polska jest krajem antysemickim bez Żydów, tak mówili polscy Żydzi po wojnie”
 
Finkielkraut: „Oczywiście (Pewnie), oczywiście, że tylko tak mówili. To kraj antysemicki, to słynne zdanie Szamira: „Ssali antysemityzm z mlekiem swojej matki”. To się nie zmieni. Oczywiście to potępienie było zbyt ogólne, pojawiło się kilka bardzo pięknych rzeczy ”
 
Dziennikarz: „Trzeba powiedzieć, że w Polsce było wielu Sprawiedliwych.. "
 
Finkielkraut: „Z Solidarnością, ale co dziś widzimy? Jest to wzrost pewnego antysemityzmu z partią u władzy. A zwłaszcza Polska zapoczątkowała (jakiś czas temu) prawdziwe dzieło pamięci, zwłaszcza od ekshumacji pogromu w Jedwabnem 1942, pogromu dokonanego tylko przez Polaków, Anna BIKONT, dziennikarka w Gazecie napisała o tym książkę. To wielka dyskusja w Polsce. Powstało muzeum Holokaustu, które zainaugurowałem z pewną liczbą osób, w tym z Romanem Polańskim, a wszystko to dziś jest ukrywane przez polski rząd, który kryminalizuje tych, którzy ośmieliliby się krytykować postępowanie tego czy innego segmentu polskiego społeczeństwa w czasie wojny. "
 
Dziennikarz: „A my widzimy też, co oni robią w stosunku do homoseksualistów w dzisiejszej Polsce. "
 
Finkielkraut : "Tak."

[Tłumaczenie: Tysol France. Tysol.fr]


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura