Najnowszy numer "TS": "Solidarność" nadzieją Hiszpanów „Podziwiamy wasz opór”

– Jesteśmy narodowym i antykomunistycznym związkiem zawodowym. Dlatego też uważamy, że antykomunistyczna walka robotnicza prowadzona przez Solidarność w latach 80. powinna służyć za przykład i inspirację dla wszystkich niezależnych i patriotycznych związków zawodowych w Europie – mówi Rodrigo Alonso, sekretarz generalny hiszpańskiego związku zawodowego „Solidaridad”, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność".
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie Mateusza Kosińskiego z Rodrigo Alonso? Nasz publicysta pyta m.in. o to czy polskie racje przebijają się do hiszpańskich mediów. 

Media w Hiszpanii są na usługach władzy, więc można sobie wyobrazić, jak traktują suwerenne narody, takie jak Polska czy Węgry, i jak wyglądają informacje, które o nich docierają. W Hiszpanii kraje te są przedstawiane jako narody będące pod dyktaturą, w których podważane są podstawowe wolności, ale wiemy, że jest zupełnie odwrotnie. 

Mamy bardzo jasne poglądy na temat tego, czym jest praworządność i obrona suwerenności narodowej, dlatego podzielamy wizję Węgier i Polski oraz spór, jaki toczą z elitami finansowymi i medialnymi, które dążą do podporządkowania sobie naszych narodów i wykorzystania ich do realizacji swoich postulatów.

O ruchach łączących europejskich konserwatystów pisze Aleksander Żywczyk. 

Jak nigdy wcześniej europejscy – choć nie tylko – konserwatyści szukają wspólnych płaszczyzn porozumienia. Reprezentowany przez nich tradycyjny ład społeczny chwieje się w posadach. Zaatakowany przez lewicę na niemal wszystkich płaszczyznach ów ład wymaga wspólnych działań i z całą pewnością zostanie obroniony. Jeżeli europejska czy amerykańska lewica zostanie zmarginalizowana, co wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, będzie to zawdzięczała wyłącznie sobie i obecnej agresywnej ofensywie.

O wpływie pandemii na kryzys Kościoła pisze Agnieszka Żurek 

Na wprowadzony niedawno ogólnopolski lockdown i zmęczenie psychiczne trwającymi od roku obostrzeniami nakłada się występujący u wielu ludzi kryzys wiary i życia duchowego. Związane z obostrzeniami odchodzenie od tradycyjnych form uczestnictwa w liturgii zbiega się w czasie z procesem laicyzacji i odchodzenia od Kościoła w znaczeniu nie tylko fizycznym, ale i duchowym. (...) 
Na pytanie Krystyny Kiwacz, dziennikarki Telewizji Chrystusa Króla, o przyczynę takiego stanu rzeczy, ks. Piotr Glas odpowiedział: „Nie można już dłużej udawać, że kryzysu w Kościele nie ma i że on sam się naprawi. Nie naprawi się, a nasza bierność tylko pogorszy sytuację. Wycofujemy się jako Kościół z wielu dziedzin życia ludzi, stajemy się skostniałą instytucją, która właściwie ma bardzo mało do powiedzenia.”

„Nadchodzi dzień wolności” - Anna Zielińska opisuje aktualna sytuację na Białorusi 

Europa o nas zapomina – mówią Białorusini. W atmosferze zastraszania i coraz większych restrykcji białoruska opozycja przygotowuje się do wznowienia masowych protestów przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki.

25 marca – Dzień Wolności, nieuznawane przez białoruskie władze święto upamiętniające powstanie w 1918 roku niezależnej Białoruskiej Republiki Ludowej, w tym roku ma być dniem wznowienia masowych protestów na Białorusi. 

O europejskich rajach podatkowych pisze Aleksander Żywczyk 

To nie egzotyczne wyspy na Oceanie Spokojnym czy egzotyczne kraje Ameryki Łacińskiej, a kraje Unii Europejskiej są jednymi z najbardziej popularnych rajów podatkowych świata – wynika z opublikowanej właśnie tegorocznej edycji Indeksu Rajów Podatkowych. Rynek firm uciekających z podatkami za granicę jest coraz większy. I nie muszą wcale szukać daleko – europejskie rozwiązania są dużo bliższe i często znacznie bezpieczniejsze dla wielkich korporacji.

"Podziemne behemoty" Konrad Wernicki - o zaawansowanyh podziemnych maszynach, które pracują w polskich kopalniach 

Pracę górników wciąż postrzega się nieco stereotypowo jako wyłącznie fizyczną harówkę z ciężkim narzędziem w rękach. Tymczasem setki metrów pod ziemią w arcytrudnych warunkach pracują nie tylko ludzie, ale też potężne, technologicznie zaawansowane maszyny. Jedne z najlepszych produkowane są w Polsce i działają nie tylko w polskich, ale też zagranicznych kopalniach.

W numerze również m.in. 

  • Patrick Edery - Francuska wersja Tysola dostępna już od 20 dni!
  • Aleksander Żywczyk - "Tortury i morderstwa zgodne z prawem" - brytyjski Sąd Apelacyjny orzeka, że służby specjalne mogą popełniać nawet poważne przestępstwa
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Robertem DrySkull Krawczykiem 
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę Sławomira Kopra "Sekretne życie autorów lektur szkolnych"
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Rozmaite opcje lewicowe" 
  • Aleksander Żywczyk o aukcji internetowej Beeple 
  • Marcin Żegliński rozmawia z Krzysztofek Adamkiem przewodniczącym Sekcji Młodych Regionu Śląsko-Dąbrowskiego 
  • Łukasz Bobruk pisze o odejściu Joachima Leowa a Anna Zielińska o rozpoczęciu eliminacji do MŚ w Katarze


 

POLECANE
Groźny incydent w gdyńskim szpitalu. Wezwano policję Wiadomości
Groźny incydent w gdyńskim szpitalu. Wezwano policję

Kobieta, która została przywieziona w nocy z piątku na sobotę do gdyńskiego szpitala, zaatakowała ordynatora, lekarza i ratowniczkę medyczną - przekazała PAP rzeczniczka placówki Małgorzata Pisarewicz. Policja ustaliła, że 28-latka była pijana.

Chciała podłożyć bombę w bankomacie. Eksplodowała jej w rękach pilne
Chciała podłożyć bombę w bankomacie. Eksplodowała jej w rękach

Jak poinformowała grecka policja, w Salonikach doszło do eksplozji bomby. Ofiarą jest 38-letnia kobieta, która według funkcjonariuszy chciała podłożyć ładunek przy bankomacie.

Andrzej Duda: Konstytucja 3 Maja była wzorem dla innych państw z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Konstytucja 3 Maja była wzorem dla innych państw

Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, że była ona niesłychanym osiągnięciem ówczesnej polskiej myśli prawniczej na światowym poziomie. Wskazał, że na majowej konstytucji wzorowały się inne państwa.

Polka pierwsza w Pucharze Świata we wspinaczce na czas z ostatniej chwili
Polka pierwsza w Pucharze Świata we wspinaczce na czas

Aleksandra Mirosław wygrała zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas na Bali.

Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery Orła Białego pilne
Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery Orła Białego

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego Janusza Kapustę - rysownika, malarza i scenografa oraz Jerzego Kropiwnickiego - działacza opozycji demokratycznej w PRL.

Jak przetrwać kryzys? Już jesienią do Polaków trafi „Poradnik bezpieczeństwa” Wiadomości
Jak przetrwać kryzys? Już jesienią do Polaków trafi „Poradnik bezpieczeństwa”

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że jego resort planuje jesienią rozesłać do wszystkich polskich domów specjalny „Poradnik bezpieczeństwa”. To drukowana broszura, która ma zawierać praktyczne wskazówki dotyczące zachowania w sytuacjach zagrożenia – zarówno militarnych, jak i cywilnych.

300 samochodów z przebitymi oponami na australijskiej autostradzie. Komunikacyjny chaos Wiadomości
300 samochodów z przebitymi oponami na australijskiej autostradzie. Komunikacyjny chaos

Około 750 kilogramów ostrych odłamków metalu rozsypała na jednej z najbardziej ruchliwych autostrad w Australii ciężarówka, która gubiła załadunek przez ponad 30 kilometrów.

Handel Wielkiej Brytanii z USA rośnie dziesięciokrotnie szybciej niż z UE tylko u nas
Handel Wielkiej Brytanii z USA rośnie dziesięciokrotnie szybciej niż z UE

Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS) opublikowało w kwietniu 2025 interesującą analizę na temat relacji handlowych między Unią a Wielką Brytanią. Analiza ta jest o tyle cenna co wskazuje na ewentualne możliwości, modele i ścieżki współpracy między krajami, które wyszły z Unii Europejskiej a wspólnotą.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W związku z obchodami święta Konstytucji 3 Maja i organizowanymi z tej okazji wydarzeniami plenerowymi mieszkańców stolicy czekają poważne utrudnienia.

FAKRO uruchomi fabrykę w USA. Władze Krakowa jej nie chciały gorące
FAKRO uruchomi fabrykę w USA. Władze Krakowa jej nie chciały

Nowosądecka firma FAKRO uruchamia produkcję schodów strychowych w USA, choć chciała uruchomić fabrykę na rynek amerykański w Nowym Sączu - projekt jednak nie uzyskał zgody władz miasta. Obecnie spółka bierze pod uwagę dalszy rozwój na amerykańskim rynku w związku ze zmieniającymi się przepisami i stawkami celnymi - powiedział PAP prezes FAKRO Ryszard Florek.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": "Solidarność" nadzieją Hiszpanów „Podziwiamy wasz opór”

– Jesteśmy narodowym i antykomunistycznym związkiem zawodowym. Dlatego też uważamy, że antykomunistyczna walka robotnicza prowadzona przez Solidarność w latach 80. powinna służyć za przykład i inspirację dla wszystkich niezależnych i patriotycznych związków zawodowych w Europie – mówi Rodrigo Alonso, sekretarz generalny hiszpańskiego związku zawodowego „Solidaridad”, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność".
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie Mateusza Kosińskiego z Rodrigo Alonso? Nasz publicysta pyta m.in. o to czy polskie racje przebijają się do hiszpańskich mediów. 

Media w Hiszpanii są na usługach władzy, więc można sobie wyobrazić, jak traktują suwerenne narody, takie jak Polska czy Węgry, i jak wyglądają informacje, które o nich docierają. W Hiszpanii kraje te są przedstawiane jako narody będące pod dyktaturą, w których podważane są podstawowe wolności, ale wiemy, że jest zupełnie odwrotnie. 

Mamy bardzo jasne poglądy na temat tego, czym jest praworządność i obrona suwerenności narodowej, dlatego podzielamy wizję Węgier i Polski oraz spór, jaki toczą z elitami finansowymi i medialnymi, które dążą do podporządkowania sobie naszych narodów i wykorzystania ich do realizacji swoich postulatów.

O ruchach łączących europejskich konserwatystów pisze Aleksander Żywczyk. 

Jak nigdy wcześniej europejscy – choć nie tylko – konserwatyści szukają wspólnych płaszczyzn porozumienia. Reprezentowany przez nich tradycyjny ład społeczny chwieje się w posadach. Zaatakowany przez lewicę na niemal wszystkich płaszczyznach ów ład wymaga wspólnych działań i z całą pewnością zostanie obroniony. Jeżeli europejska czy amerykańska lewica zostanie zmarginalizowana, co wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, będzie to zawdzięczała wyłącznie sobie i obecnej agresywnej ofensywie.

O wpływie pandemii na kryzys Kościoła pisze Agnieszka Żurek 

Na wprowadzony niedawno ogólnopolski lockdown i zmęczenie psychiczne trwającymi od roku obostrzeniami nakłada się występujący u wielu ludzi kryzys wiary i życia duchowego. Związane z obostrzeniami odchodzenie od tradycyjnych form uczestnictwa w liturgii zbiega się w czasie z procesem laicyzacji i odchodzenia od Kościoła w znaczeniu nie tylko fizycznym, ale i duchowym. (...) 
Na pytanie Krystyny Kiwacz, dziennikarki Telewizji Chrystusa Króla, o przyczynę takiego stanu rzeczy, ks. Piotr Glas odpowiedział: „Nie można już dłużej udawać, że kryzysu w Kościele nie ma i że on sam się naprawi. Nie naprawi się, a nasza bierność tylko pogorszy sytuację. Wycofujemy się jako Kościół z wielu dziedzin życia ludzi, stajemy się skostniałą instytucją, która właściwie ma bardzo mało do powiedzenia.”

„Nadchodzi dzień wolności” - Anna Zielińska opisuje aktualna sytuację na Białorusi 

Europa o nas zapomina – mówią Białorusini. W atmosferze zastraszania i coraz większych restrykcji białoruska opozycja przygotowuje się do wznowienia masowych protestów przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki.

25 marca – Dzień Wolności, nieuznawane przez białoruskie władze święto upamiętniające powstanie w 1918 roku niezależnej Białoruskiej Republiki Ludowej, w tym roku ma być dniem wznowienia masowych protestów na Białorusi. 

O europejskich rajach podatkowych pisze Aleksander Żywczyk 

To nie egzotyczne wyspy na Oceanie Spokojnym czy egzotyczne kraje Ameryki Łacińskiej, a kraje Unii Europejskiej są jednymi z najbardziej popularnych rajów podatkowych świata – wynika z opublikowanej właśnie tegorocznej edycji Indeksu Rajów Podatkowych. Rynek firm uciekających z podatkami za granicę jest coraz większy. I nie muszą wcale szukać daleko – europejskie rozwiązania są dużo bliższe i często znacznie bezpieczniejsze dla wielkich korporacji.

"Podziemne behemoty" Konrad Wernicki - o zaawansowanyh podziemnych maszynach, które pracują w polskich kopalniach 

Pracę górników wciąż postrzega się nieco stereotypowo jako wyłącznie fizyczną harówkę z ciężkim narzędziem w rękach. Tymczasem setki metrów pod ziemią w arcytrudnych warunkach pracują nie tylko ludzie, ale też potężne, technologicznie zaawansowane maszyny. Jedne z najlepszych produkowane są w Polsce i działają nie tylko w polskich, ale też zagranicznych kopalniach.

W numerze również m.in. 

  • Patrick Edery - Francuska wersja Tysola dostępna już od 20 dni!
  • Aleksander Żywczyk - "Tortury i morderstwa zgodne z prawem" - brytyjski Sąd Apelacyjny orzeka, że służby specjalne mogą popełniać nawet poważne przestępstwa
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Robertem DrySkull Krawczykiem 
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę Sławomira Kopra "Sekretne życie autorów lektur szkolnych"
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Rozmaite opcje lewicowe" 
  • Aleksander Żywczyk o aukcji internetowej Beeple 
  • Marcin Żegliński rozmawia z Krzysztofek Adamkiem przewodniczącym Sekcji Młodych Regionu Śląsko-Dąbrowskiego 
  • Łukasz Bobruk pisze o odejściu Joachima Leowa a Anna Zielińska o rozpoczęciu eliminacji do MŚ w Katarze



 

Polecane
Emerytury
Stażowe