Koalicja Obywatelska może zagłosować za KPO. Decyzja jutro

Klub Koalicji Obywatelskiej wciąż nie podjął decyzji jak zamierza głosować we wtorek ws. ustawy ratyfikacyjnej związanej z wdrożeniem unijnego Funduszu Odbudowy. Decyzja ma zapaść we wtorek. Podczas poniedziałkowego spotkania klubu KO uzgodniono za to treść poprawek do ustawy ratyfikacyjnej.
Borys Budka Koalicja Obywatelska może zagłosować za KPO. Decyzja jutro
Borys Budka / (kf) PAP/Andrzej Grygiel

Z informacji PAP wynika ponadto, że na wtorek na godz. 11 zaplanowano w tej sprawie w Senacie spotkanie z udziałem samorządowców oraz przedstawicieli opozycyjnych klubów parlamentarnych.

We wtorek po południu Sejm ma się zająć projektem ustawy o ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej, która jest niezbędna do uruchomienia środków z Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. W klubie Koalicji Obywatelskiej nie ma jednomyślności w kwestii tego czy ustawa powinna zostać uchwalona czy nie. Większość posłów KO skłania się w tej sprawie do wstrzymania się od głosu bądź głosowania przeciw, choć są także posłowie, którzy deklarują wolę poparcia ratyfikacji.

Wątpliwości wśród polityków KO (także dużej części samorządowców) budzi kształt przyjętego przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Plan został w poniedziałek oficjalnie przekazany Komisji Europejskiej. "Dokument na ten moment jest zamknięty, nie podlega weryfikacji" - oświadczył w poniedziałek wiceminister rozwoju i polityki regionalnej Waldemar Buda (PiS).

W poniedziałek wieczorem o kwestiach związanych z Funduszem Odbudowy dyskutował klub Koalicji Obywatelskiej. W spotkaniu, które odbyło się on line, wzięli też udział samorządowcy (w tym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i marszałkowie województw: pomorskiego Mieczysław Struk, zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, wielkopolskiego Marek Woźniak i lubuskiego Elżbieta Polak) oraz europosłowie PO, m.in. Radosław Sikorski, Jan Olbrycht i Andrzej Halicki.

"Klub nie podjął jeszcze decyzji jak będziemy głosować w sprawie ustawy ratyfikacyjnej. Jutro jeszcze raz spotka się klub i wówczas zapewne ta decyzja zapadnie" - powiedział PAP rzecznik PO Jan Grabiec.

Klub ustalił za to treść poprawek, które mają zostać zgłoszone do projektu ustawy ratyfikacyjnej. "Poprawki dotyczą zapewnia dwóch podstawowych warunków, o których konsekwentnie mówimy od kilku miesięcy, czyli uczciwości wydatkowania środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz efektywności tego wydatkowania" - przekazał Grabiec.

Według niego chodzi m.in. o skład komitetu monitorującego realizację KPO. Koalicja Obywatelska, podobnie jak samorządowcy, chcą, by to nie rząd decydował o tym, kto zasiądzie w komitecie, ale by prawo delegowania swych przedstawicieli do tego gremium miały także m.in.: samorządy, związki zawodowe, organizacje zrzeszające pracodawców oraz organizacje pozarządowe.

"Jest oczywiście też kwestia uprawnień tego komitetu tak, żeby on miał istotny wpływ na sposób dysponowania tymi środkami, a nie był tylko ciałem doradczym, dekoracyjnym" - podkreślił rzecznik Platformy.

Druga kwestia - jak tłumaczył - dotyczy zwiększenia roli samorządów w dostępie do środków z Funduszu. "Do samorządów powinny trafiać przede wszystkim środki gotówkowe, a nie pożyczkowe, bo one wykonują zadania publiczne" - uzasadniał Grabiec.

Koalicja Obywatelska wciąż liczy, że wtorkowe posiedzenie Sejmu ostatecznie nie odbędzie się, a zostanie przesunięte o dwa tygodnie. Wniosek w tej sprawie złożył w poniedziałek w Sejmie szef klubu KO Cezary Tomczyk. Czas ten miałby zostać poświęcony na dalsze negocjacje między stroną rządową i samorządem w kwestii kształtu KPO.

Na najbliższą środę zaplanowane jest kolejne spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wiceminister Buda tłumaczył w poniedziałek, że obrady te nie mają jednak dotyczyć treści KPO, tylko sposobu jego wdrażania. "Będziemy zapewne rozmawiać jeszcze ze dwa miesiące na ten temat" - dodał Buda.

Posiedzenie klubu Koalicji Obywatelskiej, gdzie ma zapaść decyzja o sposobie głosowania nad ustawą ratyfikacyjną, odbędzie się przed wtorkowym posiedzeniem Sejmu, zwołanym na godz. 16. Wcześniej, o godz. 11 w Senacie z inicjatywy KO ma się odbyć spotkanie z udziałem samorządowców i reprezentantów opozycyjnych klubów parlamentarnych.

Jeśli chodzi o poniedziałkowe posiedzenie klubu KO, to - jak wynika z informacji PAP - głos zabierali m.in. szef Platformy i prezydent stolicy. Budka miał zdradzić m.in., iż otrzymał propozycję rozmów na temat KPO od premiera Mateusza Morawieckiego, jednak odrzucił ją, uznając, że rozmowy powinna prowadzić cała opozycja, nie tylko Platforma.

W ostatni wtorek doszło bowiem w kwestii KPO i Funduszu Odbudowy do spotkania i porozumienia między PiS a liderami Lewicy, którzy deklarowali, że wszystkie ich postulaty zyskały akceptację strony rządowej. Ponieważ Krajowy Plan Odbudowy został przekazany już do Brukseli, Lewica zapewne poprze ustawę ratyfikacyjną.

Do negocjacji Lewicy i PiS miał w swym wystąpieniu na klubie nawiązywać Trzaskowski. Z informacji PAP wynika, iż wyrażał pogląd, że zawarcie tego porozumienia bardzo usztywniło rząd w rozmowach z samorządami w sprawie KPO. Miał jednocześnie przekonywać, że jeszcze jest pole do negocjacji z rządem, bo rządowi mimo wszystko zależy na pozytywnej opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Negatywna opinia bowiem - jak argumentował - mogłaby spowodować pewne problemy w Komisji Europejskiej. Stąd - tłumaczył - jest sens, by dalej wywierać presje na rząd w tej sprawie.

Trzaskowski przekonywał również, że jeżeli we wtorek mimo wszystko dojdzie do głosowania, KO powinna wstrzymać się od głosu. Apelował, by za wszelką cenę utrzymać w tej sprawie jedność całej Koalicji Obywatelskiej.

Z rozmów PAP z parlamentarzystami KO wynika ponadto, że za wstrzymaniem się od głosu optuje większość klubu Koalicji. Przeciwko ratyfikacji opowiedzieli się w poniedziałek m.in. posłowie: Izabela Leszczyna, Klaudia Jachira oraz europoseł Radosław Sikorski. "Za" chcieliby głosować natomiast posłowie: Franciszek Sterczewski i Barbara Dolniak oraz senator Marek Borowski.

W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro. (PAP)

Autorzy: Marta Rawicz, Piotr Śmiłowicz

mkr/ pś/ robs/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wraca Teatr Telewizji. Na pierwszy ogień: monodram Krystyny Jandy o wypędzaniu Żydów z Polski gorące
Wraca "Teatr Telewizji". Na pierwszy ogień: monodram Krystyny Jandy o wypędzaniu Żydów z Polski

Neo TVP od maja rusza z nowym Teatrem Telewizji. Jako pierwszy przedstawiony zostanie monodram "Zapiski z wygnania" w wykonaniu Krystyny Jandy.

Jarosław Kaczyński stanie przed komisją ds. tzw. afery wizowej. Podano termin z ostatniej chwili
Jarosław Kaczyński stanie przed komisją ds. tzw. afery wizowej. Podano termin

Przewodniczący komisji ds. tzw. afery wizowej Michał Szczerba poinformował, że prezes PiS Jarosław Kaczyński zostanie przesłuchany przez komisję w środę 5 czerwca. 

To koniec. Rywalka Igi Świątek wydała oświadczenie z ostatniej chwili
To koniec. Rywalka Igi Świątek wydała oświadczenie

Rywalka Igi Świątek ogłosiła niespodziewaną decyzję. "Przebyliśmy razem niesamowitą podróż" - czytamy.

Rosja ogranicza możliwość kandydowania w wyborach z ostatniej chwili
Rosja ogranicza możliwość kandydowania w wyborach

Duma Państwowa, czyli niższa izba parlamentu Rosji, postanowiła w poniedziałek, ze obywatele Rosji, którzy zostali wpisani przez władze na listę tzw. agentów zagranicznych, nie będą mogli kandydować na żadne stanowiska w wyborach na szczeblu federalnym i lokalnym.

Były pełnomocnik sędziego, który uciekł na Białoruś: Nie reprezentuję go od 2022 r., widziałem go w TVN, obok polityków PO i sędziów Iustitii z ostatniej chwili
Były pełnomocnik sędziego, który uciekł na Białoruś: Nie reprezentuję go od 2022 r., widziałem go w TVN, obok polityków PO i sędziów Iustitii

Na konferencji prasowej w Mińsku polski sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt zwrócił się z prośbą o udzielenie azylu politycznego na Białorusi. Sędzia bywał rozmówcą TVN24 i Wyborczej, będąc swego rodzaju "świadkiem koronnym" ws. tzw. "afery hejterskiej". Teraz do sprawy odniósł się mec. Bartosz Lewandowski, który dawniej był jego pełnomocnikiem.

Nieoficjalnie: Ambasador Francji będzie obecny na inauguracji Putina z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Ambasador Francji będzie obecny na inauguracji Putina

Ambasador Francji w Rosji będzie obecny na inauguracji kolejnej prezydenckiej kadencji Władimira Putina - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera za francuskimi źródłami dyplomatycznymi. Wcześniej Niemcy powiadomiły, że nie wyślą swojego reprezentanta na to wydarzenie.

Rafał Trzaskowski zapowiada zmiany ws. płatnego parkowania polityka
Rafał Trzaskowski zapowiada zmiany ws. płatnego parkowania

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział w poniedziałek, że będzie rekomendował wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie w weekendy.

Protasiewicz do Kierwińskiego: Już godzinę czekam na twoich chłopaków z ostatniej chwili
Protasiewicz do Kierwińskiego: "Już godzinę czekam na twoich chłopaków"

"Hej @MKierwinski! Z kolegami czekamy na pozwy! pospiesz się, bo …sam wiesz, co będzie się działo" - pisze w mediach społecznościowych do Marcina Kierwińskiego były wicewojewoda dolnośląski Jacek Protasiewicz.

Xi Jinping we Francji: Europa jest dla Chin priorytetem z ostatniej chwili
Xi Jinping we Francji: Europa jest dla Chin priorytetem

Przywódca Chin Xi Jinping gości dzisiaj w Paryżu, gdzie spotyka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Sędziowski świadek koronny TVN uciekł na Białoruś. Ze strony Iustitia.pl zniknęły artykuły na jego temat Wiadomości
Sędziowski "świadek koronny" TVN uciekł na Białoruś. Ze strony Iustitia.pl zniknęły artykuły na jego temat

Na konferencji prasowej w Mińsku polski sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt zwrócił się z prośbą o udzielenie azylu politycznego na Białorusi. Sędzia bywał rozmówcą TVN24 i Wyborczej, będąc swego rodzaju "świadkiem koronnym" ws. tzw. "afery hejterskiej". Tymczasem na stronie Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" zniknęły artykuły na jego temat.

REKLAMA

Koalicja Obywatelska może zagłosować za KPO. Decyzja jutro

Klub Koalicji Obywatelskiej wciąż nie podjął decyzji jak zamierza głosować we wtorek ws. ustawy ratyfikacyjnej związanej z wdrożeniem unijnego Funduszu Odbudowy. Decyzja ma zapaść we wtorek. Podczas poniedziałkowego spotkania klubu KO uzgodniono za to treść poprawek do ustawy ratyfikacyjnej.
Borys Budka Koalicja Obywatelska może zagłosować za KPO. Decyzja jutro
Borys Budka / (kf) PAP/Andrzej Grygiel

Z informacji PAP wynika ponadto, że na wtorek na godz. 11 zaplanowano w tej sprawie w Senacie spotkanie z udziałem samorządowców oraz przedstawicieli opozycyjnych klubów parlamentarnych.

We wtorek po południu Sejm ma się zająć projektem ustawy o ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej, która jest niezbędna do uruchomienia środków z Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. W klubie Koalicji Obywatelskiej nie ma jednomyślności w kwestii tego czy ustawa powinna zostać uchwalona czy nie. Większość posłów KO skłania się w tej sprawie do wstrzymania się od głosu bądź głosowania przeciw, choć są także posłowie, którzy deklarują wolę poparcia ratyfikacji.

Wątpliwości wśród polityków KO (także dużej części samorządowców) budzi kształt przyjętego przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Plan został w poniedziałek oficjalnie przekazany Komisji Europejskiej. "Dokument na ten moment jest zamknięty, nie podlega weryfikacji" - oświadczył w poniedziałek wiceminister rozwoju i polityki regionalnej Waldemar Buda (PiS).

W poniedziałek wieczorem o kwestiach związanych z Funduszem Odbudowy dyskutował klub Koalicji Obywatelskiej. W spotkaniu, które odbyło się on line, wzięli też udział samorządowcy (w tym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i marszałkowie województw: pomorskiego Mieczysław Struk, zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, wielkopolskiego Marek Woźniak i lubuskiego Elżbieta Polak) oraz europosłowie PO, m.in. Radosław Sikorski, Jan Olbrycht i Andrzej Halicki.

"Klub nie podjął jeszcze decyzji jak będziemy głosować w sprawie ustawy ratyfikacyjnej. Jutro jeszcze raz spotka się klub i wówczas zapewne ta decyzja zapadnie" - powiedział PAP rzecznik PO Jan Grabiec.

Klub ustalił za to treść poprawek, które mają zostać zgłoszone do projektu ustawy ratyfikacyjnej. "Poprawki dotyczą zapewnia dwóch podstawowych warunków, o których konsekwentnie mówimy od kilku miesięcy, czyli uczciwości wydatkowania środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz efektywności tego wydatkowania" - przekazał Grabiec.

Według niego chodzi m.in. o skład komitetu monitorującego realizację KPO. Koalicja Obywatelska, podobnie jak samorządowcy, chcą, by to nie rząd decydował o tym, kto zasiądzie w komitecie, ale by prawo delegowania swych przedstawicieli do tego gremium miały także m.in.: samorządy, związki zawodowe, organizacje zrzeszające pracodawców oraz organizacje pozarządowe.

"Jest oczywiście też kwestia uprawnień tego komitetu tak, żeby on miał istotny wpływ na sposób dysponowania tymi środkami, a nie był tylko ciałem doradczym, dekoracyjnym" - podkreślił rzecznik Platformy.

Druga kwestia - jak tłumaczył - dotyczy zwiększenia roli samorządów w dostępie do środków z Funduszu. "Do samorządów powinny trafiać przede wszystkim środki gotówkowe, a nie pożyczkowe, bo one wykonują zadania publiczne" - uzasadniał Grabiec.

Koalicja Obywatelska wciąż liczy, że wtorkowe posiedzenie Sejmu ostatecznie nie odbędzie się, a zostanie przesunięte o dwa tygodnie. Wniosek w tej sprawie złożył w poniedziałek w Sejmie szef klubu KO Cezary Tomczyk. Czas ten miałby zostać poświęcony na dalsze negocjacje między stroną rządową i samorządem w kwestii kształtu KPO.

Na najbliższą środę zaplanowane jest kolejne spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wiceminister Buda tłumaczył w poniedziałek, że obrady te nie mają jednak dotyczyć treści KPO, tylko sposobu jego wdrażania. "Będziemy zapewne rozmawiać jeszcze ze dwa miesiące na ten temat" - dodał Buda.

Posiedzenie klubu Koalicji Obywatelskiej, gdzie ma zapaść decyzja o sposobie głosowania nad ustawą ratyfikacyjną, odbędzie się przed wtorkowym posiedzeniem Sejmu, zwołanym na godz. 16. Wcześniej, o godz. 11 w Senacie z inicjatywy KO ma się odbyć spotkanie z udziałem samorządowców i reprezentantów opozycyjnych klubów parlamentarnych.

Jeśli chodzi o poniedziałkowe posiedzenie klubu KO, to - jak wynika z informacji PAP - głos zabierali m.in. szef Platformy i prezydent stolicy. Budka miał zdradzić m.in., iż otrzymał propozycję rozmów na temat KPO od premiera Mateusza Morawieckiego, jednak odrzucił ją, uznając, że rozmowy powinna prowadzić cała opozycja, nie tylko Platforma.

W ostatni wtorek doszło bowiem w kwestii KPO i Funduszu Odbudowy do spotkania i porozumienia między PiS a liderami Lewicy, którzy deklarowali, że wszystkie ich postulaty zyskały akceptację strony rządowej. Ponieważ Krajowy Plan Odbudowy został przekazany już do Brukseli, Lewica zapewne poprze ustawę ratyfikacyjną.

Do negocjacji Lewicy i PiS miał w swym wystąpieniu na klubie nawiązywać Trzaskowski. Z informacji PAP wynika, iż wyrażał pogląd, że zawarcie tego porozumienia bardzo usztywniło rząd w rozmowach z samorządami w sprawie KPO. Miał jednocześnie przekonywać, że jeszcze jest pole do negocjacji z rządem, bo rządowi mimo wszystko zależy na pozytywnej opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Negatywna opinia bowiem - jak argumentował - mogłaby spowodować pewne problemy w Komisji Europejskiej. Stąd - tłumaczył - jest sens, by dalej wywierać presje na rząd w tej sprawie.

Trzaskowski przekonywał również, że jeżeli we wtorek mimo wszystko dojdzie do głosowania, KO powinna wstrzymać się od głosu. Apelował, by za wszelką cenę utrzymać w tej sprawie jedność całej Koalicji Obywatelskiej.

Z rozmów PAP z parlamentarzystami KO wynika ponadto, że za wstrzymaniem się od głosu optuje większość klubu Koalicji. Przeciwko ratyfikacji opowiedzieli się w poniedziałek m.in. posłowie: Izabela Leszczyna, Klaudia Jachira oraz europoseł Radosław Sikorski. "Za" chcieliby głosować natomiast posłowie: Franciszek Sterczewski i Barbara Dolniak oraz senator Marek Borowski.

W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro. (PAP)

Autorzy: Marta Rawicz, Piotr Śmiłowicz

mkr/ pś/ robs/



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe