"Trzaskowski uspokoił posłów Platformy". PO debatowała wczoraj 6 godzin. Znamy kulisy

Posłowie Platformy zostali uspokojeni przez Rafała Trzaskowskiego, że jego Ruch Wspólna Polska nie będzie zagrożeniem dla PO - to jeden z efektów wtorkowego spotkania parlamentarzystów PO. Borys Budka miał zapowiedzieć powołanie gabinetu cieni i obiecywał "mapę drogową" wyjścia partii z kryzysu.
/ YT print screen/TVP Info

Spotkanie parlamentarzystów PO w Centrum Prasowym Foksal trwało blisko 6 godzin i skończyło się około północy z wtorku na środę. Głównym powodem spotkania był upubliczniony w zeszły piątek przez PAP list 54 parlamentarzystów PO i KO, w którym znalazł się apel o "poważną debatę" i zmiany w Platformie Obywatelskiej. List sygnowali m.in. b. lider PO Grzegorz Schetyna, obecny wiceszef partii Bartosz Arłukowicz oraz szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki.

Podczas spotkania temat listu, jak wynika z informacji PAP, wracał wielokrotnie. Jego inicjatorka, Joanna Kluzik-Rostkowska zabrała głos jako druga, tuż po liderze partii Borysie Budce.

"Już wystąpienie Budki nieco rozładowało napiętą atmosferę, bo szef partii mówił niemal dokładnie to, co znalazło się w liście" - mówi rozmówca PAP. "To pokazało, że nasze kłopoty są przede wszystkim komunikacyjne" - dodaje.

Nieco sporów wywołała kwestia przekazania listu do mediów, co przez niektórych dyskutantów zostało uznane za akt wrogi wobec kierownictwa partii - list jako pierwsza opublikowała PAP. Pretensję o przekazanie listu PAP miał, wynika z naszych informacji, m.in. szef klubu Cezary Tomczyk.

Formułowano też generalne pretensje do posłów, że rozmawiają anonimowo z mediami, co skutkowało nieformalnym apelem, by po tym spotkaniu nie rozmawiać z mediami "na offie". M.in. dlatego niemal wszyscy uczestnicy wyszli razem, wysłuchawszy oświadczeń dla mediów w wykonaniu Borysa Budki i Rafała Trzaskowskiego.

Według wielu rozmówców PAP, jednym z motywów listu i jednym z głównych tematów wracających podczas wtorkowego spotkania były obawy o zamiary Rafała Trzaskowskiego. Obawy, czy nie zamierza on stworzyć wokół Ruchu Wspólna Polska lub Campusu Polska Przyszłości nowego bytu politycznego, który w najbliższych wyborach wystawi własne listy. Listy, na których zabraknie jednak miejsca dla wielu działaczy PO.

Trzaskowski miał uspokajać uczestników spotkania, że jego ruchu czy olsztyński Campus to jedynie sposób na ściągnięcie do szerokiej opozycji nowych ludzi, dla których marka Platformy jest nieatrakcyjna. Ale, że wcale nie zamierza rezygnować ze swojej aktywności w PO.

"Czuję się uspokojony, bo Trzaskowski potwierdził, że pozostaje wewnątrz Platformy, a gwarancją jego związków z PO pozostaje szef klubu Cezary Tomczyk, blisko z nim związany" - mówi PAP prominentny polityk PO.

Prezydent Warszawy, wynika z informacji PAP, nie ograniczył się do wystąpienia na ogólnym forum. Rozmawiał w kuluarach z wieloma działaczami PO, każdego uspokajając wobec własnych zamiarów i informując o planowanej aktywności związanej z ruchem w każdym regionie.

Stosunkowo wyważone, jak wynika z informacji PAP, wystąpienie miał były lider PO Grzegorz Schetyna, przez obecne kierownictwo PO oskarżany o inspirowanie buntu, który zaowocował "Listem 54". "Grzegorz radził Budce, żeby nie zaniedbywał żadnego ze środowisk PO, żeby nikt nie czuł się odtrącony, apelował też do Trzaskowskiego, by pamiętał o partii" - mówi rozmówca PAP. Były lider przekonywał też, że nie można za bardzo przejmować się sondażami - ani nie cieszyć się ze zbyt dobrych, ani nie martwić się słabymi.

Najbardziej emocjonalne wystąpienia miały, jak wynika z informacji PAP, Krystyna Szumilas i Małgorzata Niemczyk. Obu paniom aż łamał się głos. Dobre wystąpienie miał też szef klubu senackiego KO Marcin Bosacki.

Inni rozmówcy PAP wskazywali na kończące spotkanie wystąpienie Borysa Budki, które było trafiającym do przekonania apelem o jedność wobec trudności, w jakich znalazła się partia. Budka miał też zapowiedzieć, że wyciągnie wnioski ze wszystkich wystąpień i na tej podstawie w bliskiej perspektywie przedstawi konkretne pomysły na przyszłość. Jednym z nich ma być zaprezentowanie jeszcze przed wakacjami nowej odsłony "gabinetu cieni"; go wakacji ma się on też spotkać.

Tym niemniej, jak przyznaje w rozmowie z PAP jeden z sygnatariuszy "Listu 54", w deklaracjach Budki zabrało tak potrzebnych dziś konkretów. "Nie powiedział, kiedy przedstawi szczegółową mapę drogową wyjścia Platformy z obecnej sytuacji, że na przykład zrobi to za dwa tygodnie. A coś takiego jest niezbędne i to szybko" - przekonuje rozmówca PAP.

Lider PO miał też zapowiedzieć, że jeszcze przed wakacjami odbędzie się kolejny, podobny klub. Z wtorkowego większość rozmówców PAP była jednak zadowolona. "Można było wszystko powiedzieć, a także ludzie słuchali się nawzajem. To spowodowało, że przynajmniej na jakiś czas spuszczono powietrze" - przyznaje rozmówca PAP.

"Takie spotkanie było potrzebne, parę rzeczy ludzie sobie powiedzieli szczerze i atmosfera się rozładowała" - mówi inny rozmówca. Przyznaje zarazem, że "nikt nie zażądał głowy Borysa".

O przebieg spotkania był też pytany w środę w Polsat News sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński.

"To była dobra rozmowa o tym, co przed nami, o najbliższych tygodniach, najbliższych miesiącach, o tym jak poprawić wszelkie niedociągnięcia, o tym jak być razem ze osoba po to, aby pokazywać Polakom dobre projekty, aby pokazywać wizję Polski, która jest Polską normalną, uśmiechniętą, europejską" - powiedział Kierwiński.

Jak dodał, nie było wniosków o zmianę przewodniczącego PO. "Myślę, że wszystkie koleżanki i wszyscy koledzy, którzy byli na tym posiedzeniu klubu, doskonale rozumieją, że dziś potrzebna nam jedność, dziś nam potrzebna rozmowa o tym, co do przodu, a nie dyskusja wewnętrzna" - podkreślił. (PAP)


 

POLECANE
Cóź szkodzi obiecać. Kuriozalna wypowiedź posła PO ws. postulatów Mentzena [WIDEO] z ostatniej chwili
"Cóź szkodzi obiecać". Kuriozalna wypowiedź posła PO ws. postulatów Mentzena [WIDEO]

Podczas rozmowy z red. Agnieszką Gozdyrą na antenie Polsat News poseł PO Przemysław Witek pozwolił sobie na kuriozalną wypowiedź dot. poparcia dla postulatów Sławomira Mentzena. 

Niecodzienna sytuacja w Sejmie. Ws. tej ustawy PiS, KO, TD i Konfederacja głosowały za z ostatniej chwili
Niecodzienna sytuacja w Sejmie. Ws. tej ustawy PiS, KO, TD i Konfederacja głosowały "za"

Kluby PiS, KO, PSL, Polska 2050 i Konfederacja opowiedziały się we wtorek w Sejmie za rządowym projektem ustawy, który przewiduje wypowiedzenie Konwencji ottawskiej dotyczącej zakazu użycia min przeciwpiechotnych. Projekt po debacie został skierowany do dalszych prac w komisjach.

Wybory w Rumunii - lekcja dla Polski tylko u nas
Wybory w Rumunii - lekcja dla Polski

Nie, nie chodzi o „skręcenie” wyborów na jesieni ub.r. i późniejsze wyeliminowanie Georgescu. Chodzi o wybory majowe. Nawet jeśli były różnego rodzaju naciski i kombinacje operacyjne systemu – od rzekomej presji na szefa Telegramu we Francji, by ograniczać wpisy przychylne Simionowi, po mobilizację uprawionych do głosowania mieszkańców Mołdawii – nie ma wątpliwości, że po prostu większość głosujących obywateli Rumunii powiedziała „nie” Simionowi.

Beata Szydło o wyborcach Sławomira Mentzena: To rzeczywiście osoby, dla których ważne są wartości Wiadomości
Beata Szydło o wyborcach Sławomira Mentzena: To rzeczywiście osoby, dla których ważne są wartości

Europoseł Beata Szydło chwali wyborców Sławomira Mentzena, podkreślając ich przywiązanie do wartości, suwerenności i rozwoju Polski.

Tusk odgraża się Niemcom ws. odsyłania imigrantów do Polski z ostatniej chwili
Tusk "odgraża się" Niemcom ws. odsyłania imigrantów do Polski

– Będę gotów zamknąć granicę i poinformowałem Niemcy, że jeśli będą próbowali przesyłać nam migrantów, to w ostatecznym momencie zastosuję przepisy pozwalające na wypowiedzenie zobowiązań traktatowych ze względu na bezpieczeństwo – zadeklarował we wtorek w TVP Info premier Donald Tusk. Ile warte są deklaracje premiera? Raczej niewiele zważywszy na fakt, że Niemcy już od miesięcy przesyłają do Polski tysiące nielegalnych migrantów, a reakcji polskich władz jak nie było, tak nie ma.

Szokujące informacje ujawnione przez TV Republika. Jest komunikat Prokuratury z ostatniej chwili
Szokujące informacje ujawnione przez TV Republika. Jest komunikat Prokuratury

Jak donosi Telewizja Republika, Klementyna Suchanow, obecnie ekspert w pracach komisji powołanych przez rząd Donalda Tuska miała być aktywnie zaangażowana w działania związane z nielegalnym przekraczaniem granicy przez migrantów z Białorusi. Republika miała dotrzeć do materiałów, jakie posiadają w tej sprawie śledczy. Jest komunikat Prokuratury.

Izrael nasila ataki na Strefę Gazy. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych Wiadomości
Izrael nasila ataki na Strefę Gazy. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

- W izraelskich atakach na Strefę Gazy we wtorek zginęło 85 osób - poinformowała agencja AP, powołując się na władze medyczne.

Marco Rubio: Możemy dojść do momentu, gdy poprzemy sankcje przeciwko Rosji z ostatniej chwili
Marco Rubio: Możemy dojść do momentu, gdy poprzemy sankcje przeciwko Rosji

- Możemy dojść do momentu, w którym poprzemy nowe sankcje przeciwko Rosji, jeśli faktycznie nie będzie ona zainteresowana pokojem - powiedział we wtorek w Senacie sekretarz stanu USA Marco Rubio. Dodał, że administracja pracuje nad dostarczeniem Ukrainie kolejnych systemów Patriot.

Zwrot ws. wyborów prezydenckich w Rumunii. George Simion składa wniosek do Sądu Konstytucyjnego polityka
Zwrot ws. wyborów prezydenckich w Rumunii. George Simion składa wniosek do Sądu Konstytucyjnego

George Simion ogłosił, że skieruje wniosek do Sądu Konstytucyjnego o unieważnienie wyborów prezydenckich w Rumunii z powodu ewentualnej ingerencji zewnętrznej.

W Warszawie powstaną dwa Centra Integracji Cudzoziemców z ostatniej chwili
W Warszawie powstaną dwa Centra Integracji Cudzoziemców

W Warszawie planowane jest utworzenie dwóch Centrów Integracji Cudzoziemców. Pierwsze powstanie w siedzibie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej przy ulicy Grzybowskiej.

REKLAMA

"Trzaskowski uspokoił posłów Platformy". PO debatowała wczoraj 6 godzin. Znamy kulisy

Posłowie Platformy zostali uspokojeni przez Rafała Trzaskowskiego, że jego Ruch Wspólna Polska nie będzie zagrożeniem dla PO - to jeden z efektów wtorkowego spotkania parlamentarzystów PO. Borys Budka miał zapowiedzieć powołanie gabinetu cieni i obiecywał "mapę drogową" wyjścia partii z kryzysu.
/ YT print screen/TVP Info

Spotkanie parlamentarzystów PO w Centrum Prasowym Foksal trwało blisko 6 godzin i skończyło się około północy z wtorku na środę. Głównym powodem spotkania był upubliczniony w zeszły piątek przez PAP list 54 parlamentarzystów PO i KO, w którym znalazł się apel o "poważną debatę" i zmiany w Platformie Obywatelskiej. List sygnowali m.in. b. lider PO Grzegorz Schetyna, obecny wiceszef partii Bartosz Arłukowicz oraz szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki.

Podczas spotkania temat listu, jak wynika z informacji PAP, wracał wielokrotnie. Jego inicjatorka, Joanna Kluzik-Rostkowska zabrała głos jako druga, tuż po liderze partii Borysie Budce.

"Już wystąpienie Budki nieco rozładowało napiętą atmosferę, bo szef partii mówił niemal dokładnie to, co znalazło się w liście" - mówi rozmówca PAP. "To pokazało, że nasze kłopoty są przede wszystkim komunikacyjne" - dodaje.

Nieco sporów wywołała kwestia przekazania listu do mediów, co przez niektórych dyskutantów zostało uznane za akt wrogi wobec kierownictwa partii - list jako pierwsza opublikowała PAP. Pretensję o przekazanie listu PAP miał, wynika z naszych informacji, m.in. szef klubu Cezary Tomczyk.

Formułowano też generalne pretensje do posłów, że rozmawiają anonimowo z mediami, co skutkowało nieformalnym apelem, by po tym spotkaniu nie rozmawiać z mediami "na offie". M.in. dlatego niemal wszyscy uczestnicy wyszli razem, wysłuchawszy oświadczeń dla mediów w wykonaniu Borysa Budki i Rafała Trzaskowskiego.

Według wielu rozmówców PAP, jednym z motywów listu i jednym z głównych tematów wracających podczas wtorkowego spotkania były obawy o zamiary Rafała Trzaskowskiego. Obawy, czy nie zamierza on stworzyć wokół Ruchu Wspólna Polska lub Campusu Polska Przyszłości nowego bytu politycznego, który w najbliższych wyborach wystawi własne listy. Listy, na których zabraknie jednak miejsca dla wielu działaczy PO.

Trzaskowski miał uspokajać uczestników spotkania, że jego ruchu czy olsztyński Campus to jedynie sposób na ściągnięcie do szerokiej opozycji nowych ludzi, dla których marka Platformy jest nieatrakcyjna. Ale, że wcale nie zamierza rezygnować ze swojej aktywności w PO.

"Czuję się uspokojony, bo Trzaskowski potwierdził, że pozostaje wewnątrz Platformy, a gwarancją jego związków z PO pozostaje szef klubu Cezary Tomczyk, blisko z nim związany" - mówi PAP prominentny polityk PO.

Prezydent Warszawy, wynika z informacji PAP, nie ograniczył się do wystąpienia na ogólnym forum. Rozmawiał w kuluarach z wieloma działaczami PO, każdego uspokajając wobec własnych zamiarów i informując o planowanej aktywności związanej z ruchem w każdym regionie.

Stosunkowo wyważone, jak wynika z informacji PAP, wystąpienie miał były lider PO Grzegorz Schetyna, przez obecne kierownictwo PO oskarżany o inspirowanie buntu, który zaowocował "Listem 54". "Grzegorz radził Budce, żeby nie zaniedbywał żadnego ze środowisk PO, żeby nikt nie czuł się odtrącony, apelował też do Trzaskowskiego, by pamiętał o partii" - mówi rozmówca PAP. Były lider przekonywał też, że nie można za bardzo przejmować się sondażami - ani nie cieszyć się ze zbyt dobrych, ani nie martwić się słabymi.

Najbardziej emocjonalne wystąpienia miały, jak wynika z informacji PAP, Krystyna Szumilas i Małgorzata Niemczyk. Obu paniom aż łamał się głos. Dobre wystąpienie miał też szef klubu senackiego KO Marcin Bosacki.

Inni rozmówcy PAP wskazywali na kończące spotkanie wystąpienie Borysa Budki, które było trafiającym do przekonania apelem o jedność wobec trudności, w jakich znalazła się partia. Budka miał też zapowiedzieć, że wyciągnie wnioski ze wszystkich wystąpień i na tej podstawie w bliskiej perspektywie przedstawi konkretne pomysły na przyszłość. Jednym z nich ma być zaprezentowanie jeszcze przed wakacjami nowej odsłony "gabinetu cieni"; go wakacji ma się on też spotkać.

Tym niemniej, jak przyznaje w rozmowie z PAP jeden z sygnatariuszy "Listu 54", w deklaracjach Budki zabrało tak potrzebnych dziś konkretów. "Nie powiedział, kiedy przedstawi szczegółową mapę drogową wyjścia Platformy z obecnej sytuacji, że na przykład zrobi to za dwa tygodnie. A coś takiego jest niezbędne i to szybko" - przekonuje rozmówca PAP.

Lider PO miał też zapowiedzieć, że jeszcze przed wakacjami odbędzie się kolejny, podobny klub. Z wtorkowego większość rozmówców PAP była jednak zadowolona. "Można było wszystko powiedzieć, a także ludzie słuchali się nawzajem. To spowodowało, że przynajmniej na jakiś czas spuszczono powietrze" - przyznaje rozmówca PAP.

"Takie spotkanie było potrzebne, parę rzeczy ludzie sobie powiedzieli szczerze i atmosfera się rozładowała" - mówi inny rozmówca. Przyznaje zarazem, że "nikt nie zażądał głowy Borysa".

O przebieg spotkania był też pytany w środę w Polsat News sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński.

"To była dobra rozmowa o tym, co przed nami, o najbliższych tygodniach, najbliższych miesiącach, o tym jak poprawić wszelkie niedociągnięcia, o tym jak być razem ze osoba po to, aby pokazywać Polakom dobre projekty, aby pokazywać wizję Polski, która jest Polską normalną, uśmiechniętą, europejską" - powiedział Kierwiński.

Jak dodał, nie było wniosków o zmianę przewodniczącego PO. "Myślę, że wszystkie koleżanki i wszyscy koledzy, którzy byli na tym posiedzeniu klubu, doskonale rozumieją, że dziś potrzebna nam jedność, dziś nam potrzebna rozmowa o tym, co do przodu, a nie dyskusja wewnętrzna" - podkreślił. (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe