REKLAMA

Morawiecki: Pamiętamy ten czas, kiedy Polacy zarabiali 4-5 zł na godzinę? Niektórzy nie chcą pamiętać

– Polski Ład to pewna wizja rozwoju. Wizja rozwoju sprawiedliwego – tłumaczył premier Morawiecki, prezentując 10 projektów w ramach programu.
Premier Mateusz Morawiecki Morawiecki: Pamiętamy ten czas, kiedy Polacy zarabiali 4-5 zł na godzinę? Niektórzy nie chcą pamiętać
Premier Mateusz Morawiecki / PAP/Mateusz Marek

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dzisiaj 10 kluczowych obszarów zmian w ramach programu Polski Ład, które mają zostać przygotowane i przeprowadzone w trakcie najbliższych 100 dni

– Polski Ład to pewna wizja rozwoju. Wizja rozwoju sprawiedliwego i szybkiego doganiania tych, którzy zawsze gdzieś tam wydawali się dla nas niedoścignieni. Zachodniej Europy, najbogatszych krajów. Ale to także wizja konkretna i wiarygodna – tłumaczył szef rządu na konferencji poświęconej zagadnieniom Polskiego Ładu

10 projektów na 100 dni

– Po pierwsze, to 30 tysięcy kwota wolna. To będzie jeden z wyższych pułapów w Europie, wyższy niż we Francji, Włoszech, Hiszpanii, a nawet niż w Danii i uwaga nie tylko wyższy w kwotach porównywalnych do średniej wynagrodzeń czy do minimalnego wynagrodzenia. Wyższy przeliczając na nominalne euro – wymieniał Morawiecki

– Po drugie, to emerytura bez podatku do 2,5 tysiąca złotych. To dla emerytów, który są tą naszą najstarszą częścią społeczeństwa, naszym skarbem – mówił polityk.

 

 

– Następnie służba zdrowia – zniesienie limitów do lekarzy specjalistów. To powszechna bolączka w polskiej służbie zdrowia. Wiadomo że nie od razu Kraków zbudowano, ale musimy mieć bardzo szczegółowy plan i ten szczegółowy plan na 100 dni przedstawimy, akurat w tym zakresie już wkrótce, w najbliższych paru tygodniach – tłumaczył szef rządu, przechodząc do kolejnego punktu, czyli zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 7 proc. PKB.

–  Wczoraj miałem zaszczyt uczestniczyć w obradach Komisji Trójstronnej służby zdrowia i tam dyskusja toczyła się wokół z jednej strony modernizacji służby zdrowia, wynagrodzeń personelu medycznego i niemedycznego, ale przede wszystkim perspektywy pacjenta. Jak służba zdrowia ma działać, żeby pacjent był jak najlepiej zaopiekowany (…), żeby jakość opieki była jak najwyższa i to właśnie będzie przedstawione w ramach harmonogramu zwiększania nakładów do 7proc. na służbę zdrowia w ciągu najbliższych kilku lat – podkreślił Morawiecki.

–  Następny punkt to mieszkanie bez wkładu własnego. Podstawowa bolączka – musi być wreszcie zaadresowana, godne mieszkanie, godne lokum dla polskich rodzin w ciągu najbliższej dekady, ale to także z inspiracji przedsiębiorców, pracodawców, ale także wielu zwykłych Polaków deregulacja możliwości budowania własnego domu do 70 metrów w podstawie z małym poddaszem użytkowym bez specjalnych zezwoleń, bez książki budowy, bez kierownika budowy, tylko na zgłoszenie – stwierdził premier.

Kolejnym projektem jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. – To (...) program, który ma zwiększyć populację Polaków, zaadresować nasze podstawowe problemy demograficzne. Stąd nasze propozycje rodzinnego kapitału opiekuńczego. Rodzinny kapitał opiekuńczy ma dotrzeć do wszystkich tych, którzy podejmują się tego wysiłku – tłumaczył szef rządu.

– W każdej gminie, w każdym powiecie Polski Ład to także wielki program inwestycyjny. I to są te zwykłe, najbardziej potrzebne inwestycje. Inwestycje wodno-kanalizacyjne, ale także te w drogi, nawet wąskie drogi, gminne. Takie drogi, które dojeżdżają do kilku, kilkunastu domów – wymieniał Morawiecki. –  To także oczywiście wielki program modernizacji kolei, ale również to podjęcie się tych wielkich wyzwań cywilizacyjnych, które właściwie już dawno powinny być zniwelowane, związane z małą retencją, irygacjami, melioracjami, czyli szanujmy nasze zasoby wody, nasze środowisko. To wielkie inwestycje prośrodowiskowe – dodał.

Jak zapewnił premier, w ciągu następnych 100 dni dojdzie też do uzgodnienia wszelkich zapisów związanych z wyższymi dopłatami do paliwa rolniczego. – Rolnik nie tylko dba o nasze bezpieczeństwo żywnościowe, ale rolnicy dbają także po prostu o Polskę w każdym zakątku, w którym się znajdują. Oni tam dbają o polską ziemię, rolnicy starają się również wzmacniać polską gospodarkę poprzez eksport polskich towarów – podkreślił Morawiecki.

–  I także na te 100 dni przyjmiemy ustawę albo przynajmniej opracujemy ustawę i będzie ona w procesie zaawansowanym realizacji dotyczącą małych centrów nauki Kopernik – dodał szef rządu.

Morawiecki:  Polska klasa średnia ma jeszcze kawał drogi do przejścia

– Dla 18 milionów Polaków Polski Ład od strony zmian zasad progresji podatkowej jest programem korzystnym lub neutralnym, neutralnym nawet dla większej liczby niż te 18 milionów – mówił premier.

– I dlatego zdecydowaliśmy się na takie właśnie podejście, które wzmocni polską klasę średnią. Polska klasa średnia w porównaniu do zachodniej klasy średniej ma jeszcze kawał drogi do przejścia. Wiele zmian przed nami – podkreślił szef rządu.

– Pamiętamy ten czas sprzed 5-6 lat, mogę zapytać czy pamiętamy ten czas, kiedy Polacy zarabiali 4-5 zł na godzinę? Nie chcemy, niektórzy nie chcą pamiętać tego czasu. Nasi poprzednicy z PO nie chcą pamiętać tego czasu – tłumaczył dalej Morawiecki.

– 4-5 zł za godzinę. To my zmieniliśmy stawkę minimalną, minimalną stawkę godzinową. To my zmieniliśmy minimalne wynagrodzenie znacznie, do poziomu który wcześniej wydawał się zupełnie nieosiągalny. To my znacząco podnieśliśmy najniższe emerytury i w ogóle emeryturę średnią do poziomów cały czas za niskich dla emerytów – dodał polityk.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura