Prezydent Niemiec przyleci do Polski. Rozmawiał już telefonicznie z prezydentem Dudą

"Odbyła się dziś rozmowa telefoniczna prezydentów Polski i Niemiec, trwała ponad godzinę. Prezydenci przede wszystkim rozmawiali o zbliżającej się wizycie prezydenta Steinmeiera w Warszawie, która jest potwierdzona na 17 czerwca" - powiedział PAP Szczerski.
Podkreślił, że prezydenci spotkają się wówczas najpierw "w cztery oczy", następnie odbędą się rozmowy plenarne delegacji i spotkanie z mediami; zaplanowano również debatę na Zamku Królewskim uczestników wymiany młodzieży polsko-niemieckiej dotyczącą "społecznych relacji między Polską i Niemcami".
Według Szczerskiego, Duda i Steinmeier rozmawiali ponadto o bieżących tematach polityki międzynarodowej, sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz niedawnej wizycie prezydenta Dudy w Turcji. "A także o sytuacji na Ukrainie, na Białorusi. Więc pełen przegląd dzisiejszych spraw międzynarodowych, również dotyczących pandemii i wychodzenia z sytuacji pandemicznej, również w kontekście gospodarczym" - powiedział.
Przypominając, że 17 czerwca przypada 30. rocznica zawarcia przez Polskę i Niemcy traktatu o dobrym sąsiedztwie Szczerski zaznaczył, że środowa rozmowa dotyczyła przede wszystkim jednak wizyty prezydenta Niemiec w Warszawie.
Steinmeier - poinformował prezydencki minister - przyjedzie do Warszawy, by "w ramach tej rocznicy rozmawiać o współczesnych relacjach polsko-niemieckich i podsumować te 30 lat relacji dobrosąsiedzkich między Polską i Niemcami, a także powiedzieć o dzisiejszych wyzwaniach i tym wszystkim, co dziś stanowi o treści polityki polsko-niemieckiej".
Szczerski poinformował ponadto, że w związku z planowaną na 17 czerwca wizytą i spotkaniem prezydentów Polski i Niemiec, w przyszłym tygodniu - 10 czerwca - odbędzie się posiedzenie Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej, którego tematem będzie ocena realizacji postanowień traktatu z 1991 r.
"Chcemy bardzo szczegółowo omówić to, w jaki sposób po 30 latach możemy ten traktat ocenić i w których miejscach możemy mówić o sukcesie zapisów traktowych, a gdzie mamy do czynienia z wciąż niezrealizowanymi zapisami traktatu, to zwłaszcza po stronie niemieckiej ma miejsce" - powiedział szef BPM. Podkreślił, że prezydent Duda wraz z ekspertami chce dokonać "takiej rzetelnej oceny", co będzie również wstępem do rozmowy z prezydentem Niemiec podczas jego wizyty w Polsce.
"Prezydent będzie też rozmawiał z ekspertami na temat współczesnych, bieżących elementów polityki polsko-niemieckiej zarówno w UE, jak i w NATO. Także tych kwestii, które dziś są w relacjach, (gdzie) wyraźnie odmienne stanowisko mają Polska i Niemcy, jak chociażby kwestia Nord Stream 2, bezpieczeństwa energetycznego Europy czy też kwestia stosunku do reparacji za straty wojenne" - powiedział Szczerski.
Zaznaczył, że rozmowa z ekspertami będzie dotyczyła również tych kwestii, w których relacje obecnie są bardzo dobre i są podstawą strategicznej współpracy Polski i Niemiec. "To przede wszystkim obszar gospodarki, w której Polska ostatnio +przeskoczyła+ nawet Stany Zjednoczone, jeśli chodzi o eksport do Niemiec" - powiedział prezydencki minister dodając, że obecnie gospodarki Polski i Niemiec, zwłaszcza w okresie po pandemii, "wzajemnie się warunkują, jeśli chodzi o dalszy model rozwojowy".
"Przede wszystkim właśnie w ramach Europy, ale także w ramach bezpieczeństwa, Sojuszu, Polska i Niemcy dziś bardzo ściśle współpracują. Więc są te bardzo szerokie elementy współpracy, ale są też te tematy, które nas różnią i to też jest bardzo istotne" - powiedział Szczerski.
17 czerwca 1991 r. w Bonn kanclerz RFN Helmut Kohl i premier RP Jan Krzysztof Bielecki podpisali „Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”. Wraz z parafowanym siedem miesięcy wcześniej traktatem o granicy na Odrze i Nysie otworzył on nowy rozdział w relacjach obu państw. Jak zapisano w pierwszym artykule traktatu - Polska i Niemcy mają "dążyć do stworzenia Europy, w której przestrzegane są prawa człowieka i podstawowe wartości, a granice utracą dzielący charakter". (PAP)