LIST OTWARTY ws. budowy Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej 1920

DEKLARACJA
Warszawa,07.06.2021r.
http://l.dz. F/SK/24./AZ/2021
Sz. P. Premier Mateusz Morawiecki
LIST OTWARTY Prezes Rady Ministrów
Al. Ujazdowskie 1/3
00-583 Warszawa
Społeczny Komitet na rzecz Łuku Triumfalnego w Warszawie – Pomnika Polskiego Zwycięstwa 1920 r. informuje, że skierowane do nas pismo, podpisane przez Pełnomocnika Rządu do spraw Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości R.P. Pana Jarosława Sellina1, rozpoczynające się od słów „w odpowiedzi na Pańską korespondencję” nie może być traktowane jako odpowiedź merytoryczna na uwagi i propozycje zawarte w naszym wystąpieniu z 21 kwietnia 2021r2, bo nią nie jest. Jest to jednostronna, ogólnikowa, mglista informacja bez konkretów, nie podejmująca sedna sprawy.
Korespondencja zarówno Społecznego Komitetu, jak i uprzednia Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, kierowana do władz publicznych skutkuje lakonicznymi odpowiedziami3, pomijającymi przedstawianą przez nas argumentację lub wręcz unikającymi podjęcia dialogu w kwestii zasadniczej. Mianowicie: wyrazem czyjej pamięci zbiorowej ma być, czyjej świadomości historycznej, czyjej dumy ze zwycięstwa 1920 roku, czyjej tożsamości narodowej, za pomocą kodu kulturowego jakiej wspólnoty ma być odczytywany, monument upamiętniający Bitwę Warszawską 1920 r. i jakim celom ma on służyć…
Pytań jest wiele. Sprowadzają się do jednego: Kto jest suwerenem uprawnionym do podjęcia decyzji o formie Pomnika Polskiego Zwycięstwa, które było jedną z 18 bitew przełomowych w historii świata, a przede wszystkim zdecydowało o losie całego Narodu Polskiego? Czy suwerenem tym ma być zamknięte grono komisji konkursowej - osób o specyficznym wykształceniu i profesjach, wyrafinowanych gustach i wzajemnych zależnościach zawodowych, arbitralnie wskazanych przez organizatora konkursu pośpiesznie przeprowadzonego4 przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków?
Jako Społeczny Komitet na rzecz Łuku Triumfalnego 1920r. w Warszawie, który zawiązał się spontanicznie i gromadzi już ponad 40 organizacji społecznych oraz osoby fizyczne publicznie znane, reprezentujące w większości świat kultury, sztuki i polityki, wskazujemy, że suwerenem w tej kwestii jest Naród Polski, a nie wyizolowane grono komisji konkursowej. Przypominamy, iż w utrwalonym kanonie kultury europejskiej od tysięcy lat jednoznacznym i niepodważalnym wyrazem czci wielkich zwycięstw militarnych jest forma łuku triumfalnego, która choć stanowi przekaz niedosłowny, to zarazem jednoznaczny i czytelny. Tym bardziej tej szczególnej formy architektonicznej wymaga jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Narodu Polskiego.
Przywołujemy również wolę marszałka Józefa Piłsudskiego, który pragnął wznieść w Warszawie Łuk Triumfalny Zwycięstwa 1920r; i następne zabiegi Koła Weteranów Wojny Polsko-Bolszewickiej, jak i obecną wolę najbardziej zatroskanych o polską spuściznę historyczną środowisk patriotycznych i kombatanckich skupionych w naszym Społecznym Komitecie i reprezentującym pełne spektrum różnych wiekowo środowisk (od młodzieży 20-latków po weteranów 90+ lat), ludzi przeróżnych profesji, wielorakich statusów społecznych, rozmaitych poglądów i przekonań; która to różnorodność uprawnia do sygnalizowania woli narodu.
Komitet nasz powstał obejmując bardzo szeroki wachlarz polskiego społeczeństwa (co przedstawiliśmy w naszej wcześniejszej korespondencji) właśnie po to, aby będąc jego reprezentatywnym, probabilistycznie dostatecznym zbiorem mógł być przedstawicielem całej populacji obywateli Rzeczypospolitej – rzeczywistego suwerena uprawnionego do określenia formy Pomnika Polskiego Zwycięstwa 1920r. nad sowietami.
Oczekujemy od władz Rzeczypospolitej podjęcia bez zwłoki następujących działań:
1. -odstąpienie od spóźnionej realizacji pomnika w formie wyłonionej w konkursie i budzącej ogromne i uzasadnione kontrowersje społeczne,
2. - przeprowadzenie ponownej analizy przestrzennej i wyłonienie szczególnie eksponowanego miejsca w historycznym centrum stolicy Polski, przede wszystkim uwzględniającej oczekiwania Narodu Polskiego,
3. - przeprowadzenie nowego konkursu na projekt pomnika w formie łuku triumfalnego, z udziałem Społecznego Komitetu,
4. - doprowadzenie do budowy Łuku Triumfalnego – Pomnika Polskiego Zwycięstwa 1920 r.
do wiadomości:
1. Sz. P. Andrzej Duda – Prezydent R.P.
2. Sz. P. Elżbieta Witek – Marszałek Sejmu R.P.
3. Sz. P. Jarosław Kaczyński – Wicepremier R.P., Prezes PiS
4. Sz. P. Piotr Gliński – Wicepremier R.P., Minister KDNiS
5. Sz. P. Jarosław Szarek – prezes IPN