Putin w die Zeit proponuje "wspólny obszar współpracy i bezpieczeństwa od Lizbony po Władywostok"

Z okazji 80. rocznicy ataku narodowo-socjalistycznych Niemiec na socjalistyczny Związek Radziecki jedna z wiodących niemieckich gazet die Zeit udzieliła łamów Władimirowi Putinowi. Warto przypomnieć, że w państwie, którego prezydentem jest Władimir Putin więźniem kolonii karnej nadal jest Aleksiej Nawalny.
Władimir Putin Putin w die Zeit proponuje
Władimir Putin / Wikipedia CC BY 4,0 Kremiln.ru

- Mieliśmy nadzieję, że koniec zimnej wojny oznaczać będzie zwycięstwo całej Europy. Wydawało się, że nie potrwa długo, a marzenie Charlesa de Gaulle'a o zjednoczonym kontynencie stanie się rzeczywistością - nie tyle w sensie geograficznym od Atlantyku po Ural, ile w sensie kulturowym i cywilizacyjnym od Lizbony po Władywostok.

- pisze Władimir Putin na temat tego jak Rosja wyobrażała sobie kształt Europy po zimnej wojnie. Niestety nie porusza kwestii co z tymi, którzy inaczej niż Niemcy i Rosja, nie chcą uczestniczyć w budowie osi Berlin-Moskwa.

Putin skarży się na bądź co bądź suwerenne państwa przestrzeni postradzieckiej, które wstąpiły do NATO i w efekcie na "przesuwanie granic sojuszu".

- Konsekwencje tej agresywnej polityki wyraźnie ilustruje przykład ukraińskiej tragedii z 2014 roku. Europa aktywnie poparła niekonstytucyjny zamach stanu na Ukrainie. Od tego wszystko się zaczęło. Czy było to potrzebne? Ówczesny prezydent Wiktor Janukowycz zaakceptował przecież wszystkie postulaty opozycji. Dlaczego więc USA zorganizowały ten zamach stanu, a państwa UE w sposób bezwolny go poparły i tym samym sprowokowały podział na Ukrainie i wyjście z Krymu z państwa ukraińskiego?

- pyta Putin na łamach niemieckiej gazety

Według niego "cały europejski system bezpieczeństwa jest obecnie w opłakanym stanie". Rzeczywiście podtrzymywanie przez Rosję konfliktów w Naddniestrzu, na Ukrainie czy w Gruzji, trudno nazwać "systemem bezpieczeństwa". 

 

Putin "jednoczy Europę"

"Na szczęście" Putin widzi "światełko w tunelu".

- Moim zdaniem najważniejsze jest to, że cała powojenna historia Wielkiej Europy pokazała, że ​​dobrobyt i bezpieczeństwo naszego wspólnego kontynentu są możliwe tylko dzięki połączonym wysiłkom wszystkich krajów, w tym Rosji, gdyż Rosja jest jednym z największych państw europejskich. I czujemy nierozerwalne więzi kulturowe i historyczne z Europą.

Jesteśmy otwarci na uczciwą i kreatywną współpracę. Podkreśla to również nasza sugestia stworzenia wspólnego obszaru współpracy i bezpieczeństwa od Atlantyku po Pacyfik, który mógłby obejmować różne formaty integracyjne, w tym Unię Europejską oraz Euroazjatycką Unię Gospodarczą.

- pisze Putin.

"A co jeśli ktoś nie chce?" - chciałoby się również w kontekście rocznic związanych z II Wojną Światową zapytać...

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]

Z całością materiału można się zapoznać TUTAJ


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Węgierski generał w Warszawie wspiera Ukrainę z ostatniej chwili
Węgierski generał w Warszawie wspiera Ukrainę

Podczas spotkania państw Bukareszteńskiej Dziewiątki w Warszawie (B9) węgierski generał Jozsef Kovacs, główny doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w Kancelarii Premiera Węgier, wsparł dążenia Ukrainy do NATO. Pokazuje to dwoistość w polityce Budapesztu wobec Kijowa - napisał w środę węgierski portal HVG.

Emerytury
Stażowe