Państwa Bałtyckie jednym głosem z Polską? „Niepokoi nas obecność militarna Rosji na wschodniej…”

Polskę i Estonię niepokoi obecność militarna Rosji wzdłuż ukraińskich granic; mimo wycofania wojsk, sprzęt wojskowy pozostał - mówił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau na wtorkowej konferencji po spotkaniu z szefową MSZ Estonii Evą-Marią Liimets
 Państwa Bałtyckie jednym głosem z Polską? „Niepokoi nas obecność militarna Rosji na wschodniej…”
/ screenYT/Fox News

Szef polskiej dyplomacji podkreślał bliskość relacji polsko-estońskich i akcentował partnerstwo w ramach Unii Europejskiej i NATO.
"Od czasu naszego wspólnego wstąpienia do UE nasze obroty handlowe wzrosły ponad czterokrotnie i sądzimy, że to bynajmniej jeszcze nie koniec" - powiedział Rau. Wśród tematów rozmów wymieniał wspólne projekty infrastrukturalne, m.in. Rail Baltica i Via Baltica. Zaznaczył, że Polska uczestniczy w synchronizacji elektroenergetycznej Estonii i pozostałych państw bałtyckich z kontynentalna Europą.

Podkreślił, że Polskę i Estonię łączą wspólne poglądy w kwestii zasadność współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, także w cyberprzestrzeni. "Ten aspekt naszej dyskusji był szczególnie istotny dla obydwu stron" - dodał Rau. Zaznaczył, że nasze kraje są bliskimi partnerami w różnych inicjatywach dotyczących bezpieczeństwa, "na czele których wysuwa się Bukareszteńska Dziewiątka, którą traktujemy jako element wzmocnienie relacji transatlantyckich w naszej części Europy".

Poinformował, że zapewnił estońską minister o "pełnym determinacji zaangażowaniu" Polski w bezpieczeństwo Estonii, Litwy i Łotwy. "Zaangażowaniu, które ma długoterminowych charakter. Zamierzamy kontynuować naszą misję Baltic Air Policing oraz naszą obecność wojskową na Łotwie" - zadeklarował Rau. Zaznaczył, że w rozmowie z estońską minister spraw zagranicznych omówili architekturę bezpieczeństwa we wschodnim sąsiedztwie naszych krajów. "Omówiliśmy napiętą sytuację na Białorusi, agresywną politykę Rosji, a także nasze wspólne zrozumienie dla europejskich aspiracji Ukrainy" - powiedział. Rozmowa dotyczyła też perspektyw Partnerstwa Wschodniego UE.

Jak zaznaczył minister Rau, "we wszystkich tych kwestiach znaleźli z Liimets "wspólnotę poglądów, opinii i oczekiwań". "Niepokoi nas obecność militarna Rosji na wschodniej Ukrainie i także obecność wzdłuż ukraińskich granic oddziałów rosyjskich. One co prawda w większości zostały wycofane, ale sprzęt wojskowy tam na miejscu pozostał" - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.
Wskazywał także na wciąż napiętą sytuację i - jak ocenił - zaostrzający się konflikt na Białorusi. Według niego sytuacja sprzed miesiąca związana ze zmuszeniem przez Białoruś do lądowania w Mińsku samolotu Ryan Aia i aresztowanie znajdującego się na jego pokładzie opozycjonisty Ramana Pratasiewicz pokazuje, "jak trudno przewidzieć dalszy rozwój wypadków na Białorusi i trudno w tej kwestii być optymistą".

Wskazał, że razem z szefową dyplomacji Estonii podkreślili wspólne zaangażowanie w promocję Inicjatywy Trójmorza. "Wyraziłem uznanie Polski dla aktywności Estonii w tej dziedzinie. Stwierdziłem, że Estonia jest siłą napędową Trójmorza, jeśli chodzi o budowę jego komponentu cyfrowego" - powiedział Rau. Zaznaczył, że Polska w pełni popiera koncepcję przekształcenia regionu Trójmorza w ośrodek innowacji w dziedzinie energetyki i inteligentnej mobilności orz globalnego dostawcę rozwiązań informatycznych. "Zgodziliśmy się, że tutaj rola Estonii jest absolutnie wiodąca" - dodał Rau.

Liimets przypomniała, że Polska i Estonia w tym roku obchodzą setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych i 30 rocznicę ich wznowienia. "Przez te wszystkie lata rozwinęliśmy doskonałe relacje pomiędzy krajami. Polska i Estonia myślą podobnie w wielu dziedzinach i chcą współpracować, zarówno dwustronnie, jak i na forach międzynarodowych, i wielostronnych organizacjach" - powiedziała.

Oceniła, że relacje ekonomiczne pomiędzy dwoma państwami są "solidne i z wizją rozwoju". Dodała, że Estonia widzi możliwość współpracy z Polską w dziedzinie nowych technologii, innowacji i gospodarki cyfrowej, a także projektów infrastrukturalnych. Estonia jest też zainteresowana współpracą w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Mówiąc o współpracy regionalnej podkreśliła, że w ramach inicjatywy Trójmorza współpraca "jest doskonała". "Estonia chce dalej rozwijać to strategiczne partnerstwo i wzmacniać fundusze Trójmorza. To sprawa kluczowa i ważna" - powiedziała.

Szefowa estońskiego MSZ pokreśliła też, że oba państwa działają razem na rzecz bezpieczeństwa w regionie, a także na świecie. Podziękowała Polsce za wkład w misję NATO Baltic Air Policing prowadzoną m.in. w Estonii, a także za utrzymywanie w tym kraju obecności wojskowej w ramach Sojuszu. Zapewniła, że relacje transatlantyckie są dla "obu krajów bardzo ważne i chcemy je razem rozwijać".


 

POLECANE
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

REKLAMA

Państwa Bałtyckie jednym głosem z Polską? „Niepokoi nas obecność militarna Rosji na wschodniej…”

Polskę i Estonię niepokoi obecność militarna Rosji wzdłuż ukraińskich granic; mimo wycofania wojsk, sprzęt wojskowy pozostał - mówił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau na wtorkowej konferencji po spotkaniu z szefową MSZ Estonii Evą-Marią Liimets
 Państwa Bałtyckie jednym głosem z Polską? „Niepokoi nas obecność militarna Rosji na wschodniej…”
/ screenYT/Fox News

Szef polskiej dyplomacji podkreślał bliskość relacji polsko-estońskich i akcentował partnerstwo w ramach Unii Europejskiej i NATO.
"Od czasu naszego wspólnego wstąpienia do UE nasze obroty handlowe wzrosły ponad czterokrotnie i sądzimy, że to bynajmniej jeszcze nie koniec" - powiedział Rau. Wśród tematów rozmów wymieniał wspólne projekty infrastrukturalne, m.in. Rail Baltica i Via Baltica. Zaznaczył, że Polska uczestniczy w synchronizacji elektroenergetycznej Estonii i pozostałych państw bałtyckich z kontynentalna Europą.

Podkreślił, że Polskę i Estonię łączą wspólne poglądy w kwestii zasadność współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, także w cyberprzestrzeni. "Ten aspekt naszej dyskusji był szczególnie istotny dla obydwu stron" - dodał Rau. Zaznaczył, że nasze kraje są bliskimi partnerami w różnych inicjatywach dotyczących bezpieczeństwa, "na czele których wysuwa się Bukareszteńska Dziewiątka, którą traktujemy jako element wzmocnienie relacji transatlantyckich w naszej części Europy".

Poinformował, że zapewnił estońską minister o "pełnym determinacji zaangażowaniu" Polski w bezpieczeństwo Estonii, Litwy i Łotwy. "Zaangażowaniu, które ma długoterminowych charakter. Zamierzamy kontynuować naszą misję Baltic Air Policing oraz naszą obecność wojskową na Łotwie" - zadeklarował Rau. Zaznaczył, że w rozmowie z estońską minister spraw zagranicznych omówili architekturę bezpieczeństwa we wschodnim sąsiedztwie naszych krajów. "Omówiliśmy napiętą sytuację na Białorusi, agresywną politykę Rosji, a także nasze wspólne zrozumienie dla europejskich aspiracji Ukrainy" - powiedział. Rozmowa dotyczyła też perspektyw Partnerstwa Wschodniego UE.

Jak zaznaczył minister Rau, "we wszystkich tych kwestiach znaleźli z Liimets "wspólnotę poglądów, opinii i oczekiwań". "Niepokoi nas obecność militarna Rosji na wschodniej Ukrainie i także obecność wzdłuż ukraińskich granic oddziałów rosyjskich. One co prawda w większości zostały wycofane, ale sprzęt wojskowy tam na miejscu pozostał" - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.
Wskazywał także na wciąż napiętą sytuację i - jak ocenił - zaostrzający się konflikt na Białorusi. Według niego sytuacja sprzed miesiąca związana ze zmuszeniem przez Białoruś do lądowania w Mińsku samolotu Ryan Aia i aresztowanie znajdującego się na jego pokładzie opozycjonisty Ramana Pratasiewicz pokazuje, "jak trudno przewidzieć dalszy rozwój wypadków na Białorusi i trudno w tej kwestii być optymistą".

Wskazał, że razem z szefową dyplomacji Estonii podkreślili wspólne zaangażowanie w promocję Inicjatywy Trójmorza. "Wyraziłem uznanie Polski dla aktywności Estonii w tej dziedzinie. Stwierdziłem, że Estonia jest siłą napędową Trójmorza, jeśli chodzi o budowę jego komponentu cyfrowego" - powiedział Rau. Zaznaczył, że Polska w pełni popiera koncepcję przekształcenia regionu Trójmorza w ośrodek innowacji w dziedzinie energetyki i inteligentnej mobilności orz globalnego dostawcę rozwiązań informatycznych. "Zgodziliśmy się, że tutaj rola Estonii jest absolutnie wiodąca" - dodał Rau.

Liimets przypomniała, że Polska i Estonia w tym roku obchodzą setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych i 30 rocznicę ich wznowienia. "Przez te wszystkie lata rozwinęliśmy doskonałe relacje pomiędzy krajami. Polska i Estonia myślą podobnie w wielu dziedzinach i chcą współpracować, zarówno dwustronnie, jak i na forach międzynarodowych, i wielostronnych organizacjach" - powiedziała.

Oceniła, że relacje ekonomiczne pomiędzy dwoma państwami są "solidne i z wizją rozwoju". Dodała, że Estonia widzi możliwość współpracy z Polską w dziedzinie nowych technologii, innowacji i gospodarki cyfrowej, a także projektów infrastrukturalnych. Estonia jest też zainteresowana współpracą w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Mówiąc o współpracy regionalnej podkreśliła, że w ramach inicjatywy Trójmorza współpraca "jest doskonała". "Estonia chce dalej rozwijać to strategiczne partnerstwo i wzmacniać fundusze Trójmorza. To sprawa kluczowa i ważna" - powiedziała.

Szefowa estońskiego MSZ pokreśliła też, że oba państwa działają razem na rzecz bezpieczeństwa w regionie, a także na świecie. Podziękowała Polsce za wkład w misję NATO Baltic Air Policing prowadzoną m.in. w Estonii, a także za utrzymywanie w tym kraju obecności wojskowej w ramach Sojuszu. Zapewniła, że relacje transatlantyckie są dla "obu krajów bardzo ważne i chcemy je razem rozwijać".



 

Polecane
Emerytury
Stażowe