REKLAMA

41. rocznica Świdnickiego Lipca

W niedzielę, 11 lipca br., uczczono w Świdniku 41. rocznicę wybuchu strajku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik. Robotnicy świdnickiego zakładu, 8 lipca 1980 r., zapoczątkowali protest, który objął całą Lubelszczyznę, poprzedzając strajki na Wybrzeżu.
 41. rocznica Świdnickiego Lipca
/ Solidarność Lublin

W oficjalnych uroczystościach na terenie PZL-Świdnik wzięli udział bohaterowie lipcowego strajku, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, wojewoda lubelski Lech Sprawka, pełnomocnik ds. strategii edukacji Radosław Brzózka, który odczytał oficjalny list do zgromadzonych od ministra edukacji Przemysława Czarnka, a także przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marian Król, przedstawiciele rządu oraz władz samorządowych, a także delegacje związkowców z całego regionu.

– Cieszę się, że możemy się tu spotkać ponownie w tej wolności do której dążyliśmy. Według moich obliczeń to już chyba 33. raz gdy się tu spotkamy – mówił Marian Król, przewodniczący lubelskiej Solidarność. – Jeżeli cofnęlibyśmy się o 41 lat to miasto Świdnik było jednym z najmłodszych miast, a nikt nie ma takiej energii do rewolucji jak ludzie młodzi. Trzeba było mieć dużo odwagi, żeby w pierwszych godzinach strajków, zatrzymywać ludzi i mówić by powstrzymywali się od pracy od godziny 12.00 – dodał.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w liście do uczestników uroczystości podkreślił, że protest, nazwany Świdnickim Lipcem, był ważnym i przełomowym wydarzeniem. Otworzył drogę do strajków na Wybrzeżu i powstania Solidarności.


Ankieta
Czy wziąłbyś udział w Powstaniu Warszawskim?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy wziąłbyś udział w Powstaniu Warszawskim?
Tygodnik

Opinie

Popkultura