REKLAMA

Francuski dziennikarz do Macrona: Atakując Polskę podważa Pan istotę jednolitego rynku europejskiego

 Po niedawnych deklaracjach poparcia sankcji wobec Polski przez francuskiego kandydata na prezydenta, Emmanuela Macrona, podniosło się wiele głosów sprzeciwu i oburzenia przeciwko wykorzystywaniu Polski do rozgrywek politycznych we Francji. W następujący sposób odpowiedział Macronowi Frédéric Schneider, redaktor francuskiej sekcji europejskiego portalu informacyjnego, Voxeurop.eu.
 Francuski dziennikarz do Macrona: Atakując Polskę podważa Pan istotę jednolitego rynku europejskiego
/ YT, print screen
Voxeurop to medium, które stanowi kontynuację pracy zamkniętego w 2013 roku Presseurop, portalu prasowego, powołanego przez Komisję Europejską, który zakładał jednoczesne publikacje z 10 sekcjach językowych: angielskiej, francuskiej, niemieckiej, włoskiej, hiszpańskiej, portugalskiej, polskiej, czeskiej, holenderskiej i rumuńskiej. Po jego zamknięciu dziennikarze i tłumacze z poszczególnych sekcji kontytuują pracę strony pod nazwą Voxeurop.

Frédéric Schneider postanowił podsumować politykę Macrona. W artykule zatytułowanym "Nie, Panie Macron, Polska nie zasługuje na sankcje" dziennikarz pisze:
Polityk, który uważa się za Europejczyka z krwi i kości, co więcej za zwolennika gospodarki rynkowej, nie może głosić takich haseł. Atakując w ten sposób Polskę, podważa Pan, panie Macron, istotę jednolitego rynku europejskiego, jednego z filarów integracji, który zakłada swobodny przepływ osób, towarów, kapitału i usług. Whirlpool ma więc prawo przenieść swój zakład produkcyjny do Polski, niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie.
- mówi
 
Oskarżenia, które Pan wysuwa pod adresem Polski, panie Macron, są bezzasadne: to nie różnica w opodatkowaniu i poziomie składek skłoniła firmę Whirlpool do podjęcia tej decyzji, lecz rozpiętość wynagrodzeń. I mogę Pana zapewnić, że ani polscy pracownicy, ani ich rząd, nie są przychylnie nastawieni do tego, że mniej zarabiają. To 45 lat komunizmu jest przyczyną niższego poziomu PKB Polski, a więc i płac Polaków.
- kontyuuje Schneider
 
Polska dostała się pod jarzmo Moskwy (...) w wyniku (...) decyzji największych zachodnich demokracji – w tym Francji – o oddaniu Stalinowi połowy Europy po II wojnie światowej. Wojny, której Polska była pierwszą ofiarą, napadnięta przez nazistowskie Niemcy 1 września 1939 r. Paryż nie wywiązał się wtedy ze swoich zobowiązań wobec Warszawy, mimo zawartego sojuszu...
- zwraca się do Macrona redartor Voxeurop
 
To nie Polska “narusza wszystkie zasady” Unii Europejskiej, lecz Pan, panie Macron, kwestionuje jej funkcjonowanie, chcąc zablokować swobodny przepływ kapitału.
- dodaje
 
Niech Pan nie walczy o elektorat skrajnej lewicy, której rozwiązania pokrywają się po części z ideologią komunistyczną. Tą samą, która odpowiada za słabszy rozwój gospodarczy Polski.
- pisze dziennikarz
 
Polska jest odpowiedzialna za brak konkurencyjności francuskiej gospodarki, który skłania coraz więcej przedsiębiorstw do likwidowania zakładów produkcyjnych. Do głównych przeszkód, z jakimi musi się zmierzyć Francja, należą wysokie koszty zatrudnienia i nieelastyczny rynek pracy.
- twierdzi
 
Ponadto, domaga się Pan, panie Macron, ustanowienia budżetu strefy euro. Faktem jest, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE największe państwa członkowskie będą należały do strefy euro, za wyjątkiem Polski, co świadczy o tym, że chce Pan wykluczyć Polskę z centrum decyzyjnego Europy. Jednakże izolując ten kraj i grożąc mu nie przekona go Pan do wartości Starego Kontynentu.
- ostrzega


Autor skupia się także na dobrych kartach stosunków polsko-francuskich. Cały artykuł można przeczytać TUTAJ.

Czy to nie ciekawe, że obecnie nawet bardzo proeuropejskie i proliberalne środowska we Francji wzywają Macrona do zmiany polityki?

źródło: voxeurop.eu

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura