REKLAMA

Nieoficjalnie: UE chce obecności Fronteksu na granicy Polski z Białorusią. "Śmierć migrantów zaniepokoiła Brukselę"

Jak podaje nieoficjalnie korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon, Unia Europejska będzie domagać się obecności Fronteksu na granicy polsko-białoruskiej. 
 Nieoficjalnie: UE chce obecności Fronteksu na granicy Polski z Białorusią.
/ pixabay.com

Choć rzecznik Komisji Europejskiej przyznaje wprost, że Bruksela za zaistniałą sytuację na granicy winą obarcza Aleksandra Łukaszenkę, to śmierć migrantów miała wzbudzić niepokój w UE.

 

Śmierć migrantów wywołała niepokój w Brukseli, co do sposobu radzenia sobie przez polskie władze z sytuacją na granicy z Białorusią. UE chciałaby, mimo stanu wyjątkowego, większej przejrzystości, a więc obecności mediów i organizacji pozarządowych w strefie przygranicznej

- miała się nieoficjalnie dowiedzieć Katarzyna Szymańska-Borginon. Wg. dziennikarki Bruksela chciałaby również, aby na granicę Polski z Białorusią zostali wysłani funkcjonariusze unijnego Fronteksu, czyli Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej. 

 

Logiczne jest, że skoro jest to zewnętrzna granica Unii, a więc wspólna granica, to jest tam także rola dla unijnej agencji

- mają twierdzić eurokraci. Póki co jednak polskie władze nieoficjalnie odrzucają ofertę pomocy z Fronteksu, co budzi niepokój w Brukseli, ponieważ bez zaproszenia Warszawy agencja nie może stawić się na granicy.

MSWiA informuje, że Polska dysponuje wystarczającymi środkami, aby samodzielnie skutecznie zabezpieczyć granicę. Ponadto szef resortu Mariusz Kamiński zapewnił, że w niebawem około 500 żołnierzy zostanie oddelegowanych do ochrony granicy. 

 

Zaangażowane zostały duże siły i środki, większe niż mógłby zapewnić Frontex

- podkreślił wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Dodał też, że Komisja Europejska dotychczas nie wystosowała oficjalnej propozycji pomocy ze strony Frontexu.

 

 


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura