REKLAMA

Luksemburg przywitał „Solidarność” zasiekami [FOTOGALERIA]

W czwartek do Luksemburga wyruszyli związkowcy z „Solidarności” na protest, który jest reakcją na decyzję w sprawie Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Manifestacja przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu rozpocznie się w piątek 22 października o godz. 10. Luksemburskie siły porządkowe zaczynają przygotowywać się na manifestację polskich związkowców. W rejonie organizowanego w piątek protestu możemy spotkać policyjne transportery opancerzone, a także swoiste zasieki.
 Luksemburg przywitał „Solidarność” zasiekami [FOTOGALERIA]
/ fot. TS


W czwartek do Luksemburga wyruszyli związkowcy z „Solidarności” na protest, który jest reakcją na decyzję w sprawie Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Manifestacja przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu rozpocznie się w piątek 22 października o godz. 10. Weźmie w niej udział ponad 3000 związkowców.

Okazuje się, że luksemburskie siły porządkowe zaczynają przygotowywać się na manifestację polskich związkowców. W rejonie organizowanego w piątek protestu możemy spotkać policyjne transportery opancerzone, a także swoiste zasieki owinięte drutem kolczastym.

W podobny sposób luksemburskie służby zabezpieczyły rejon ambasady Czech. Tam również możemy zobaczyć zasieki z drutem kolczastym.Skandaliczna decyzja TSUE


Przypomnijmy, że 21 maja br. Trybunał Sprawiedliwości UE, odpowiadając na wniosek Czech z 26 lutego 2021 r., nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni odkrywkowej Turów nieopodal Bogatyni. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować. 20 września 2021 r. TSUE zdecydował o nałożeniu na Polskę wielomilionowych kar finansowych (500 tys. euro dziennie).

Węgiel brunatny odgrywa istotną rolę w energetyce Polski, Czech i Niemiec, pozostając jednym z kluczowych źródeł energii elektrycznej. Trzy sąsiadujące kraje to najwięksi producenci i konsumenci tego surowca w Unii Europejskiej. W niemieckich kopalniach i elektrowniach, bazujących na węglu brunatnym, pracuje ok. 40 tys. osób.

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura