Kampania emerytalna "Godny Wybór" w Gdańsku

Dzisiaj odbyło się gdańskie spotkanie informacyjne dla członków „Solidarności” w sprawie kampanii „Godny Wybór - Przywrócenie wieku emerytalnego 60-65 lat”. Z ramienia Komisji Krajowej wziął w nim udział wiceprzewodniczący Komisji Krajowej, Tadeusz Majchrowicz, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Sadurska, Poseł na Sejm i Podsekretarz Stanu Elżbieta Bojanowska, dyrektor ZUS w Gdańsku, Aneta Pawłowska, przewodniczący regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Krzysztof Dośla oraz wojewoda pomorski, Dariusz Drelich.
 Kampania emerytalna "Godny Wybór" w Gdańsku
/ fot.P.Machnica
Kampania społeczno-informacyjna „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego” została zainicjowana w Pałacu Prezydenckim 11 maja 2017 r. i będzie realizowana poprzez 16 regionalnych spotkań we wszystkich miastach wojewódzkich z udziałem przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i NSZZ „Solidarność”.

Konferencję w Gdańsku rozpoczął Tadeusz Majchrowicz, który mówił m.in o pięcioletniej batalii Solidarności w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. – Kiedy przystąpiliśmy do zbierania podpisów w sprawie referendum emerytalnego zakładaliśmy, że możemy dobić do miliona, a udało się zebrać ich ponad 2,5. Przystąpiliśmy do tej kampanii z wielką determinacją. W marcu 2012 roku Piotr Duda uzasadniał nasz wniosek obywatelski o referendum w tej sprawie na mównicy sejmowej. Prowadziliśmy nasze działania z wielkim uporem. Rozpoczęliśmy od kampanii „Stop 67 – godna praca, godna emerytura”, protestowaliśmy pod Sejmem. Przychodzili do nas ludzie reprezentujący różne zawody, nie tylko, żeby się pożalić, ale z konkretnymi argumentami. Przychodziły pielęgniarki, które nie wyobrażały sobie wykonywania swojej ciężkiej pracy mając niemal 70 lat. Podpisaliśmy umowę programową, porozumienie z ówczesnym kandydatem na urząd Prezydenta RP, Andrzejem Dudą, w której ważnym punktem była właśnie kwestia przywrócenia wieku emerytalnego. Wspierało nas mnóstwo parlamentarzystów, którzy mówili, że zrobią wszystko, żeby niższy wiek emerytalny przywrócić. Tak też się stało. Dzięki pracy tych wszystkich ludzi możemy jako związek spojrzeć w oczy wszystkim członkom, którym obiecaliśmy, że wrócimy do pierwotnego wieku emerytalnego – mówił Majchrowicz.


O założeniu ustawy obniżającej wiek emerytalny mówiła minister Elżbieta Bojanowska, która przypomniała, działania poprzedniej koalicji rządzącej, które doprowadziły do przyjęcia w maju 2012 roku ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw podniesiono powszechny wiek emerytalny docelowo do 67 lat.

6 i 7 maja 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał połączone wnioski Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, grupy posłów na Sejm oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych dotyczące podwyższenia wieku uprawniającego do emerytury. Trybunał orzekł, że przepisy podwyższające i zrównujące wiek emerytalny kobiet i mężczyzn nie naruszają standardu konstytucyjnego. Za niezgodne z konstytucją Trybunał uznał przepisy o emeryturze częściowej, w zakresie, w jakim uzyskanie uprawnienia na warunkach w nich przewidzianych nie jest ograniczone terminem i przez to nie jest zharmonizowane ze zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Minister przypomniała, że nie było zgody Polaków na zmiany wieku emerytalnego. Reforma emerytalna była wprowadzona bez konsultacji ze społeczeństwem i przy ogromnym sprzeciwie większości. Najdobitniej świadczą o tym badania przeprowadzone w marcu 2012 roku przez CBOS.

Przedstawicielka Ministerstwa Pracy mówiła, że decyzja o kontynuowaniu zatrudnienia po osiągnięciu wieku emerytalnego albo o przejściu na emeryturę jest indywidualnym wyborem. Aby w pełni świadomie dokonać wyboru, każdy obywatel będzie mógł skorzystać z kalkulatora emerytalnego i porad doradców emerytalnych, którzy zostaną powołani w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Te nowe udogodnienia umożliwią na bieżąco wyliczenie emerytury i podjęcie decyzji o okresie przedłużenia aktywności zawodowej, po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Sadurska przypomniała, że pierwszą inicjatywą prezydenta w sprawie wieku emerytalnego było złożenie wniosku o przeprowadzenie ogólnonarodowego referendum. – Jednym z pytań, które Pan Prezydent chciał poddać pod osąd Polaków było właśnie przywrócenie wieku emerytalnego. Senat odrzucił ten wniosek w 2015 roku, ale Prezydent złożył projekt ustawy w tej sprawie. Ta ważna deklaracja Prezydenta Dudy i oczekiwania Polaków zostały zrealizowane - sejm uchwalił ustawę –  mówiła

– Inauguracja tej kampanii miała miejsce z inicjatywy Przewodniczącego KK, Piotra Dudy 11 maja w Pałacu Prezydenckim. Zmieniła się forma patrzenia na sprawy Polaków. Jesteśmy tu, aby tłumaczyć im, że mają prawo dokonać wyboru, kiedy chcą przejść na emeryturę, a ich decyzja powinna być świadoma. Wszyscy aktywni zawodowo Polacy i członkowie związku powinni być ambasadorami tej kampanii – mówiła Szefowa Kancelarii Prezydenta

Małgorzata Sadurska podziękowała „Solidarności” za wzięcie na siebie ciężaru zorganizowania spotkań na temat wieku emerytalnego i wyraziła nadzieję, że za pośrednictwem i z pomocą związkowców informacje dotrą do wszystkich pracujących.

Na koniec poinformowała, że w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce, powstają  punkty konsultacyjne, w których każdy będzie mógł dopytać i rozwiać swoje wątpliwości, a nawet wyliczyć swoją przyszłą emeryturę w zależności od wieku, kiedy zdecyduje się na nią przejść.
 
mm, pm, www.solidarnosc.gda.pl

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Honor Wiadomości
Tadeusz Płużański: Honor

„Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja skrwawiona w wojnach na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę. Wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor” – mówił 5 maja 1939 r. w Sejmie RP minister spraw zagranicznych Józef Beck.

Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw Wiadomości
Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw

W tym roku Niemcy już od 2 maja konsumują surowce naturalne na koszt innych państw – odnotowała lewicowa Tageszeitung, powołując się na dane organizacji Footprintnetwork monitorującej poziom zużycia surowców na świecie. Jak wynika z obliczeń Global Footprint Network, Niemcom zaledwie w cztery miesiące udało się wykorzystać wszystkie „przypisane im” na 2004 r surowce, a miniony czwartek stał się tym samym Dniem Przekroczenia Zasobów Ziemi. Podobno, gdyby wszystkie państwa świata zachowywały się jak Niemcy, nie starczyłoby nam trzech Ziem.

Tragiczny wypadek na warszawskim Wilanowie z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek na warszawskim Wilanowie

Trzy osoby zginęły w wypadku w warszawskim Wilanowie. Kierowca BMW zjechał z drogi i uderzył w drzewo po czym samochód spłonął. Na miejscu trwa akcja służb - poinformowała PAP stołeczna policja.

Burza w Barcelonie. Wymowny komentarz ws. Lewandowskiego z ostatniej chwili
Burza w Barcelonie. Wymowny komentarz ws. Lewandowskiego

Robert Lewandowski przerwał złą passę i w ostatnim meczu Barcelony z Valencią (4:2) pokazał świetną formę. Dzięki temu znalazł się na świeczniku mediów i rozwiał krążące od miesięcy plotki dotyczące potencjalnego transferu do innego klubu.

Jasna deklaracja Lewicy. Chodzi o zasadę jednomyślności w UE z ostatniej chwili
Jasna deklaracja Lewicy. Chodzi o zasadę jednomyślności w UE

Lewica będzie walczyła o to, żeby w przyszłej kadencji Parlamentu Europejskiego znieść zasadę jednomyślności w UE - poinformowali na piątkowej konferencji współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń i ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Według Biedronia prawo weta to narzędzie do "niszczenia UE od środka".

Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Aktualna edycja "Tańca z gwiazdami" cieszy się dużym zainteresowaniem telewidzów. W walce o Kryształową Kulę już wkrótce zmierzą się trzy pary. Wraz z profesjonalnymi tancerzami będą to: Anita Sokołowska, Roksana Węgiel oraz Julia Kuczyńska.

Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem  z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem

Samochód osobowy wjechał w pieszych, a następnie uderzył w budynek przy ul. Lawendowe Wzgórze w Gdańsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 50-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą. Poszkodowani: kobieta z dzieckiem zostali przewiezieni do szpitala.

Prezydent na Święto Konstytucji 3 maja: Potrzebna jest silna armia i CPK z ostatniej chwili
Prezydent na Święto Konstytucji 3 maja: Potrzebna jest silna armia i CPK

O potrzebie obrony polskiej suwerenności i odradzającym się rosyjskim imperializmie mówił prezydent Andrzej Duda w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wśród wyzwań wymienił budowę silnej armii i wielkie inwestycje transportowe, w tym lotnisko, które byłoby "centrum logistyczno-transportowym".

Dramat gwiazdora Dzień dobry TVN z ostatniej chwili
Dramat gwiazdora "Dzień dobry TVN"

Marcin Prokop, który od lat jest prezenterem w "Dzień dobry TVN" podzielił się ze swoimi fanami przykrą opowieścią. Chodzi o jego pupila, który w ciężkim stanie trafił do weterynarza.

Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb z ostatniej chwili
Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb

W Berlinie, w dzielnicy Lichterfelde doszło do groźnego pożaru. Przed południem w płomieniach stanęła hala fabryczna, w której znajdowały się rozmaite substancje chemiczne m.in. cyjanek miedzi oraz kwas siarkowy. Wiadomo, że część budynku zawaliła się.

REKLAMA

Kampania emerytalna "Godny Wybór" w Gdańsku

Dzisiaj odbyło się gdańskie spotkanie informacyjne dla członków „Solidarności” w sprawie kampanii „Godny Wybór - Przywrócenie wieku emerytalnego 60-65 lat”. Z ramienia Komisji Krajowej wziął w nim udział wiceprzewodniczący Komisji Krajowej, Tadeusz Majchrowicz, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Sadurska, Poseł na Sejm i Podsekretarz Stanu Elżbieta Bojanowska, dyrektor ZUS w Gdańsku, Aneta Pawłowska, przewodniczący regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Krzysztof Dośla oraz wojewoda pomorski, Dariusz Drelich.
 Kampania emerytalna "Godny Wybór" w Gdańsku
/ fot.P.Machnica
Kampania społeczno-informacyjna „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego” została zainicjowana w Pałacu Prezydenckim 11 maja 2017 r. i będzie realizowana poprzez 16 regionalnych spotkań we wszystkich miastach wojewódzkich z udziałem przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i NSZZ „Solidarność”.

Konferencję w Gdańsku rozpoczął Tadeusz Majchrowicz, który mówił m.in o pięcioletniej batalii Solidarności w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. – Kiedy przystąpiliśmy do zbierania podpisów w sprawie referendum emerytalnego zakładaliśmy, że możemy dobić do miliona, a udało się zebrać ich ponad 2,5. Przystąpiliśmy do tej kampanii z wielką determinacją. W marcu 2012 roku Piotr Duda uzasadniał nasz wniosek obywatelski o referendum w tej sprawie na mównicy sejmowej. Prowadziliśmy nasze działania z wielkim uporem. Rozpoczęliśmy od kampanii „Stop 67 – godna praca, godna emerytura”, protestowaliśmy pod Sejmem. Przychodzili do nas ludzie reprezentujący różne zawody, nie tylko, żeby się pożalić, ale z konkretnymi argumentami. Przychodziły pielęgniarki, które nie wyobrażały sobie wykonywania swojej ciężkiej pracy mając niemal 70 lat. Podpisaliśmy umowę programową, porozumienie z ówczesnym kandydatem na urząd Prezydenta RP, Andrzejem Dudą, w której ważnym punktem była właśnie kwestia przywrócenia wieku emerytalnego. Wspierało nas mnóstwo parlamentarzystów, którzy mówili, że zrobią wszystko, żeby niższy wiek emerytalny przywrócić. Tak też się stało. Dzięki pracy tych wszystkich ludzi możemy jako związek spojrzeć w oczy wszystkim członkom, którym obiecaliśmy, że wrócimy do pierwotnego wieku emerytalnego – mówił Majchrowicz.


O założeniu ustawy obniżającej wiek emerytalny mówiła minister Elżbieta Bojanowska, która przypomniała, działania poprzedniej koalicji rządzącej, które doprowadziły do przyjęcia w maju 2012 roku ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw podniesiono powszechny wiek emerytalny docelowo do 67 lat.

6 i 7 maja 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał połączone wnioski Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, grupy posłów na Sejm oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych dotyczące podwyższenia wieku uprawniającego do emerytury. Trybunał orzekł, że przepisy podwyższające i zrównujące wiek emerytalny kobiet i mężczyzn nie naruszają standardu konstytucyjnego. Za niezgodne z konstytucją Trybunał uznał przepisy o emeryturze częściowej, w zakresie, w jakim uzyskanie uprawnienia na warunkach w nich przewidzianych nie jest ograniczone terminem i przez to nie jest zharmonizowane ze zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Minister przypomniała, że nie było zgody Polaków na zmiany wieku emerytalnego. Reforma emerytalna była wprowadzona bez konsultacji ze społeczeństwem i przy ogromnym sprzeciwie większości. Najdobitniej świadczą o tym badania przeprowadzone w marcu 2012 roku przez CBOS.

Przedstawicielka Ministerstwa Pracy mówiła, że decyzja o kontynuowaniu zatrudnienia po osiągnięciu wieku emerytalnego albo o przejściu na emeryturę jest indywidualnym wyborem. Aby w pełni świadomie dokonać wyboru, każdy obywatel będzie mógł skorzystać z kalkulatora emerytalnego i porad doradców emerytalnych, którzy zostaną powołani w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Te nowe udogodnienia umożliwią na bieżąco wyliczenie emerytury i podjęcie decyzji o okresie przedłużenia aktywności zawodowej, po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Sadurska przypomniała, że pierwszą inicjatywą prezydenta w sprawie wieku emerytalnego było złożenie wniosku o przeprowadzenie ogólnonarodowego referendum. – Jednym z pytań, które Pan Prezydent chciał poddać pod osąd Polaków było właśnie przywrócenie wieku emerytalnego. Senat odrzucił ten wniosek w 2015 roku, ale Prezydent złożył projekt ustawy w tej sprawie. Ta ważna deklaracja Prezydenta Dudy i oczekiwania Polaków zostały zrealizowane - sejm uchwalił ustawę –  mówiła

– Inauguracja tej kampanii miała miejsce z inicjatywy Przewodniczącego KK, Piotra Dudy 11 maja w Pałacu Prezydenckim. Zmieniła się forma patrzenia na sprawy Polaków. Jesteśmy tu, aby tłumaczyć im, że mają prawo dokonać wyboru, kiedy chcą przejść na emeryturę, a ich decyzja powinna być świadoma. Wszyscy aktywni zawodowo Polacy i członkowie związku powinni być ambasadorami tej kampanii – mówiła Szefowa Kancelarii Prezydenta

Małgorzata Sadurska podziękowała „Solidarności” za wzięcie na siebie ciężaru zorganizowania spotkań na temat wieku emerytalnego i wyraziła nadzieję, że za pośrednictwem i z pomocą związkowców informacje dotrą do wszystkich pracujących.

Na koniec poinformowała, że w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce, powstają  punkty konsultacyjne, w których każdy będzie mógł dopytać i rozwiać swoje wątpliwości, a nawet wyliczyć swoją przyszłą emeryturę w zależności od wieku, kiedy zdecyduje się na nią przejść.
 
mm, pm, www.solidarnosc.gda.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe