Po posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia: Osiągnięto porozumienie! Będą podwyżki dla medyków

Mogę zakomunikować, że zostało osiągnięte porozumienie. Oznacza ono zwiększenie nakładów na system opieki zdrowotnej i na wynagrodzenia
– powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski po piątkowym posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Przypomniał, że ma za sobą trzy tygodnie intensywnych rozmów z przedstawicielami zespołu trójstronnego, w którego skład wchodzą przedstawiciele związków zawodowych pracowników i pracodawców.
Cieszę się, że mogę zakomunikować, że zostało osiągnięte porozumienie i to porozumienie, które zostało przyjęte jednogłośnie zarówno przez pracodawców jak i przedstawicieli pracowników. Porozumienie oznacza zwiększenie nakładów na system opieki zdrowotnej i właśnie na wynagrodzenia. Obliczyliśmy sobie, że ten szacunkowy koszt przyjętej propozycji to jest mniej więcej 6,5 mld zł. To jest ogromna kwota, która robi wrażenie, ale też oznacza bardzo realne wzrosty wynagrodzeń w przyszłym roku dla praktycznie każdego zawodu medycznego
– poinformował minister.
Rozmowy w Trójstronnym Zespole Ochrony Zdrowia
Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia kontynuował w piątek od godz. 11.00 rozmowy o m.in. wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Brał w nich udział minister zdrowia Adam Niedzielski.
W poprzednim posiedzeniu, które odbyło się 25 października, wzięli udział m.in. wiceminister Piotr Bromber, zastępca prezesa NFZ ds. Medycznych Bernard Waśko i prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Roman Topór-Mądry. Omówiono m.in. przebieg wprowadzenia przepisów znowelizowanej ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, którym objęto – jak wskazano w podsumowaniu na stronach dialogu społecznego – m.in lekarzy, pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów, ratowników medycznych, techników, farmaceutów, diagnostów, psychologów, sekretarki medyczne, łącznie 269 tys. osób. Przedstawiciele resortu zdrowia przedstawili także "propozycje intencyjne" zmian w tej regulacji, "symulację współczynników i kwot oraz projekcję ścieżek wzrostu najniższych wynagrodzeń zasadniczych w kontekście wzrostu nakładów na zdrowie".
W spotkaniu nie uczestniczyli, mimo zaproszenia ze strony Ministerstwa Zdrowia, przedstawiciele komitetu protestacyjnego z białego miasteczka. Chcieli oni, co podkreślali wiele razy przed spotkaniem, kontynuować rozmowy dwustronne z resortem. Minister w odpowiedzi zaznaczył, że rozmowy o m.in. wynagrodzeniach będą prowadzone już tylko na forum zespołu trójstronnego, w którym są m.in. związki zawodowe i pracodawcy. Zapowiedział, że zostaną na nim przedstawione m.in. warunki, które zaproponowano komitetowi protestacyjnemu.
Z jego przedstawicielami resort spotkał się sześciokrotnie, od czasu, gdy medycy we wrześniu rozpoczęli protest. Omawiano wtedy osiem zgłoszonych przez protestujących postulatów, m.in. dotyczących podwyżek i realnego wzrostu wyceny świadczeń, wprowadzenia urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego. Odnosząc się do porozumienia intencyjnego, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak w rozmowie z PAP w październiku zauważył, że nie zostało uzgodnione z komitetem protestacyjnym i medycy nie mogli go przyjąć, bo "nie zawierało żadnych zobowiązań ministra i było całkowicie nieegzekwowalne".
W skład zespołu trójstronnego wchodzą organizacje reprezentujące pracodawców, np. Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan, ale także Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych, w którego skład wchodzą Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Współtworzą one komitet protestacyjny.
Po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie 11 września w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstało białe miasteczko 2.0, nawiązujące do białego miasteczka pielęgniarek z 2007 r. Medycy na początku listopada podjęli decyzję, że nie przerywają protestu, który trwa już 55 dni. Wysłali też kolejny i ostatni – jak zaznaczyli – list do premiera Mateusza Morawieckiego, prosząc o włączenie się do rozmów z Ogólnopolskim Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Pracowników Ochrony Zdrowia. Na odpowiedź czekają do 20 listopada. (PAP)