[Tylko u nas] Profesor David Engels: Rozkazy z Brukseli. Opór Warszawy

Milion euro – niezła sumka, którą Warszawa miałaby codziennie przelewać teraz na konto Brukseli. Do momentu aż nie zlikwiduje Izby Dyscyplinarnej – organu, któremu w grudniu 2019 r. przyznano daleko idące uprawnienia, między innymi do karania sędziów, którzy utracili swoją bezstronność wskutek nadmiernego zaangażowania politycznego. Ale polski rząd dał właśnie do zrozumienia, że ​​bynajmniej nie zamierza płacić tych milionów, które w ciągu roku urosłyby do równowartości ok. 0,5 procent dochodów państwa. Powodów jest kilka.
Ursula von der Leyen [Tylko u nas] Profesor David Engels: Rozkazy z Brukseli. Opór Warszawy
Ursula von der Leyen / EPA/Oliver Contreras / POOL Dostawca: PAP/EPA

Z jednej strony polskie kierownictwo już w sierpniu zapowiedziało, że na jesieni podda sporną reformę sądownictwa rewizji sejmowej i obiecało daleko idące zmiany w samym organie dyscyplinarnym, który zresztą obecnie i tak nie rozpatruje żadnych nowych spraw – wszak żadna nowa zmiana konstytucyjna w praworządnym państwie nie może być dokonywana szybciej.

Z drugiej strony Polska zdaje sobie sprawę, iż kwestia Izby Dyscyplinarnej to tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż brukselskim elitom nie podoba się również wiele innych decyzji obecnego rządu. Wydaje się zatem jedynie kwestią czasu, aż ruszy kolejna seria postępowań przeciwko Polsce, np. przeciwko zdemokratyzowanemu Trybunałowi Konstytucyjnemu, przeciwko ustawodawstwu antyaborcyjnemu czy odrzuceniu ideologii LGBT.

Dla Warszawy byłoby więc korzystniej zachować inicjatywę i pracować nad wspieranymi przez parlament dalszymi zmianami w polskim sądownictwie, niż poddawać się ślepo werdyktowi sędziów luksemburskich – a tym samym narażać się nie tylko na utratę obecnej większości parlamentarnej, ale na ryzyko innych trudnych do przewidzenia konsekwencji. Nie wolno wszak zapominać, że reforma sądownictwa była jedynie odpowiedzią na niekonstytucyjne powołanie sędziów przez poprzedni, lewicowo-liberalny rząd, a także o tym, że przesiąknięty wciąż jeszcze postkomunistycznymi klikami polski aparat sądowniczy do tego stopnia torpeduje dziś wszelkie zmiany, że z trudem kontrolowany chaos mógłby się ostatecznie wymknąć spod kontroli, o ile sama reforma oraz wszystkie wynikające z niej decyzje z ostatnich sześciu lat zostałyby uznane za nielegalne.

 

Polska ma niewiele do stracenia

Finansowo Polska i tak nie ma już zbyt wiele do stracenia po tym jak wstrzymano jej wypłatę środków z koronafunduszu, a wkrótce pewnie nastąpi także obcięcie pozostałych dotacji unijnych. Bruksela stopniowo wyczerpuje swoje możliwości, podczas gdy następne ruchy należeć będą do Polski: na przykład wstrzymanie płatności do budżetu unijnego, o ile UE zechce kontynuować swój niszczycielski kurs; a w razie potrzeby Polska może nawet zawiesić swój udział w unijnym rynku wewnętrznym. Jak dotąd to raczej UE traktowała polskie społeczeństwo jak zakładnika, chcąc doprowadzić do zmiany rządu w Warszawie, ale sytuacja może się wkrótce odwrócić: duża część unijnych pieniędzy napływających do Polski trafia przecież do kieszeni zachodnich, w szczególności niemieckich inwestorów.

Jeśli Polska poczuje się zmuszona do tego, by takie transakcje odpowiednio opodatkować lub zacznie coraz bardziej otwierać swój bardzo przecież atrakcyjny rynek dla inwestorów spoza Europy, to arogancja Zachodu, postrzegającego Polskę li tylko jako zacofanego odbiorcę ich jałmużny i czekającego na brukselskie rozkazy, szybko może się skończyć. Subwencje unijne są bowiem jedynie wykalkulowanymi na zimno rekompensatami za bezwarunkowe otwarcie polskiego rynku dla zachodnich inwestorów, tak jak miało to miejsce nieco na innym poziomie, między RFN a byłą NRD. Nic więc dziwnego, że Niemiecko-Polska Izba Gospodarcza bije obecnie na alarm i wzywa wszystkie strony do opamiętania się i zaprzestania grożenia polexitem. Że takie odcięcie pępowiny dla Warszawy nie byłoby bynajmniej ideałem, to oczywiste – ale przecież uderzyłoby to nie tylko w Polskę, lecz także w Zachód.

Ale nie tylko gospodarczo Polska i Europa Zachodnia są od siebie zależne do tego stopnia, że na wyjściu Polski z Unii obie strony straciłyby znacznie więcej, niż zyskały: zresztą przytłaczająca większość Polaków jest za pozostaniem w UE, a Bruksela po brexicie również raczej nie zgodzi się na polexit (a potem pewnie i Huxit), jeśli nie chce implodować. Zwłaszcza na płaszczyźnie polityki międzynarodowej ani Warszawa, ani Bruksela, Berlin czy Waszyngton nie chcą widzieć Polski jako ziemi niczyjej między sojuszem zachodnim a sojuszem rosyjsko-chińskim.

 

Przy polexicie nie byłoby wygranych

Dlaczego więc każdy z adwersarzy mówi o polexicie i jak można zakończyć ten kryzys bez utraty twarzy? Mówiąc najprościej: Bruksela i Warszawa toczą rozgrywkę pokerową o to, kto lepiej zdoła zachować nerwy. Bruksela, poprzez szantażowanie finansowe i polityczne Polaków, spodziewa się wymusić zmianę rządu i powrót do władzy Donalda Tuska, podczas gdy Warszawa chce udowodnić, że uległość nie jest jedyną dla niej alternatywą i gra na czas – prawdopodobnie w nadziei, że spodziewany wielki kryzys gospodarczy albo choćby tylko zmiana rządu we Włoszech czy Francji przyniesie ulgę.

Najbardziej realistycznym i zarazem eleganckim rozwiązaniem byłoby spotkanie w pół drogi, a odpowiedzią na przyspieszenie polskiej reformy sądownictwa byłoby odwołanie werdyktów TSUE, krytykowanego zresztą również przez inne państwa członkowskie za arogancję. Ale czy można oczekiwać realizmu w czasach, gdy wszystko wydaje się kręcić wokół polityki tożsamości i rzekomo uniwersalnych, choć de facto niedookreślonych i ulotnych „wartości”?

Nie można zatem wykluczyć, że coraz bardziej zradykalizowani lewicowo-liberalni twardogłowi w Parlamencie Europejskim, ale także oburzeni polscy patrioci – jedni i drudzy podżegani przez odpowiednie media – będą kontynuować tę nierówną partię pokera, dopóki nie zostaną wywołane konsekwencje, których nikt tak naprawdę nie chce: brexitu także nie chciano na poważnie ani w Brukseli, ani w Londynie – a jednak stał się polityczną rzeczywistością…

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]

[tekst ukazał się pierwotnie na jungefreiheit.de]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dopiero teraz zaczynam rozumieć. Szczere wyznanie Świątek z ostatniej chwili
"Dopiero teraz zaczynam rozumieć". Szczere wyznanie Świątek

Iga Świątek przygotowuje się do turnieju Italian Open, który odbędzie się w dniach 6–19 maja w Rzymie. W jednym z ostatnich wywiadów opowiedziała, jak mierzy się ze skutkami rosnącej popularności.

Białoruś: Władze ogłosiły nagłą inspekcję środków przenoszenia taktycznej broni jądrowej z ostatniej chwili
Białoruś: Władze ogłosiły "nagłą inspekcję" środków przenoszenia taktycznej broni jądrowej

Białoruskie władze wojskowe ogłosiły we wtorek niespodziewaną inspekcję środków przenoszenia taktycznej broni jądrowej, w tym wyrzutni Iskander i samolotów Su-25. Są one przystosowane do przenoszenia rosyjskiej taktycznej broni jądrowej. "Ma to wymiar propagandowy, bo Mińsk nie ma żadnej kontroli nad rosyjską bronią jądrową na swoim terytorium" - mówi PAP Kamil Kłysiński, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Trzaskowski niegrzecznie do protestujących młodych ludzi [VIDEO] z ostatniej chwili
Trzaskowski niegrzecznie do protestujących młodych ludzi [VIDEO]

7 maja 2024 roku Rafał Trzaskowski został powtórnie zaprzysiężony przed Radą Warszawy. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 14:30 w Pałacu Kultury i Nauki.

Europejski Kongres Gospodarczy. Lasek zabrał głos ws. przyszłości CPK z ostatniej chwili
Europejski Kongres Gospodarczy. Lasek zabrał głos ws. przyszłości CPK

– Dzisiaj nie rozmawiamy o tym, czy budować Centralny Port Komunikacyjny, tylko jak go budować – twierdził podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek. Jak dodał, z uzyskanych przez niego informacji wynika, że realnym terminem oddania lotniska może być 2032 r.

Niemieckie media otwarcie: Bruksela chce pokazać Polakom, że głosowanie za proeuropejskim rządem się opłaca z ostatniej chwili
Niemieckie media otwarcie: "Bruksela chce pokazać Polakom, że głosowanie za proeuropejskim rządem się opłaca"

We wtorkowej publikacji niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung” wprost stwierdza, że zakończeniem procedury związanej z rzekomym łamaniem praworządności przez Polskę, Bruksela chce pokazać Polakom, że głosowanie za proeuropejskim rządem "opłaca się zarówno politycznie, jak i finansowo".

Atakował pasażerów metra. Niepokojące nagranie z Warszawy z ostatniej chwili
Atakował pasażerów metra. Niepokojące nagranie z Warszawy

Policja zatrzymała 22-letniego mężczyznę, który atakował pasażerów warszawskiego metra. Konrad B. miał przy sobie gaz łzawiący, kaburę na pistolet oraz kajdanki. Zaczepiał przypadkowe osoby prowokując je do konfrontacji.

Niepokojący incydent na granicy polsko-białoruskiej z ostatniej chwili
Niepokojący incydent na granicy polsko-białoruskiej

Grupa licząca ok. 80 cudzoziemców próbowała siłowo przekroczyć polsko-białoruską granicę przez rzekę Przewłokę. Migranci rzucali w polskie służby m.in. kamieniami - poinformowała we wtorek rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz.

Polskie MiGi-29 przechwyciły rosyjski samolot z ostatniej chwili
Polskie MiGi-29 przechwyciły rosyjski samolot

6 maja 2024 roku para dyżurna MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku dokonała przechwycenia oraz identyfikacji wizualnej samolotu Federacji Rosyjskiej - informuje Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych we wtorek po południu.

Zbigniew Kuźmiuk: Jaka to była polityczna hucpa z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Jaka to była polityczna hucpa

Wczoraj przewodnicząca KE Ursula von der Leyen napisała na platformie X, że Komisja zamierza zamknąć procedurę z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej przeciwko Polsce wszczętą w grudniu 2017 roku. Przy okazji przewodnicząca KE gratuluje premierowi Tuskowi i jego rządowi ważnego przełomu i stwierdza, że „jest to wynik jego ciężkiej pracy i zdecydowanych wysiłków na rzecz reform”.

Minister rządu Tuska zapowiedziała sześć lat opóźnienia programu atomowego z ostatniej chwili
Minister rządu Tuska zapowiedziała sześć lat opóźnienia programu atomowego

– Zakładamy ostrożnościowo perspektywę uruchomienia pierwszej wielkoskalowej elektrowni atomowej w 2040 r. – powiedziała we wtorek w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego minister przemysłu Marzena Czarnecka. Dodała, że takie inwestycje ulegają opóźnieniom.

REKLAMA

[Tylko u nas] Profesor David Engels: Rozkazy z Brukseli. Opór Warszawy

Milion euro – niezła sumka, którą Warszawa miałaby codziennie przelewać teraz na konto Brukseli. Do momentu aż nie zlikwiduje Izby Dyscyplinarnej – organu, któremu w grudniu 2019 r. przyznano daleko idące uprawnienia, między innymi do karania sędziów, którzy utracili swoją bezstronność wskutek nadmiernego zaangażowania politycznego. Ale polski rząd dał właśnie do zrozumienia, że ​​bynajmniej nie zamierza płacić tych milionów, które w ciągu roku urosłyby do równowartości ok. 0,5 procent dochodów państwa. Powodów jest kilka.
Ursula von der Leyen [Tylko u nas] Profesor David Engels: Rozkazy z Brukseli. Opór Warszawy
Ursula von der Leyen / EPA/Oliver Contreras / POOL Dostawca: PAP/EPA

Z jednej strony polskie kierownictwo już w sierpniu zapowiedziało, że na jesieni podda sporną reformę sądownictwa rewizji sejmowej i obiecało daleko idące zmiany w samym organie dyscyplinarnym, który zresztą obecnie i tak nie rozpatruje żadnych nowych spraw – wszak żadna nowa zmiana konstytucyjna w praworządnym państwie nie może być dokonywana szybciej.

Z drugiej strony Polska zdaje sobie sprawę, iż kwestia Izby Dyscyplinarnej to tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż brukselskim elitom nie podoba się również wiele innych decyzji obecnego rządu. Wydaje się zatem jedynie kwestią czasu, aż ruszy kolejna seria postępowań przeciwko Polsce, np. przeciwko zdemokratyzowanemu Trybunałowi Konstytucyjnemu, przeciwko ustawodawstwu antyaborcyjnemu czy odrzuceniu ideologii LGBT.

Dla Warszawy byłoby więc korzystniej zachować inicjatywę i pracować nad wspieranymi przez parlament dalszymi zmianami w polskim sądownictwie, niż poddawać się ślepo werdyktowi sędziów luksemburskich – a tym samym narażać się nie tylko na utratę obecnej większości parlamentarnej, ale na ryzyko innych trudnych do przewidzenia konsekwencji. Nie wolno wszak zapominać, że reforma sądownictwa była jedynie odpowiedzią na niekonstytucyjne powołanie sędziów przez poprzedni, lewicowo-liberalny rząd, a także o tym, że przesiąknięty wciąż jeszcze postkomunistycznymi klikami polski aparat sądowniczy do tego stopnia torpeduje dziś wszelkie zmiany, że z trudem kontrolowany chaos mógłby się ostatecznie wymknąć spod kontroli, o ile sama reforma oraz wszystkie wynikające z niej decyzje z ostatnich sześciu lat zostałyby uznane za nielegalne.

 

Polska ma niewiele do stracenia

Finansowo Polska i tak nie ma już zbyt wiele do stracenia po tym jak wstrzymano jej wypłatę środków z koronafunduszu, a wkrótce pewnie nastąpi także obcięcie pozostałych dotacji unijnych. Bruksela stopniowo wyczerpuje swoje możliwości, podczas gdy następne ruchy należeć będą do Polski: na przykład wstrzymanie płatności do budżetu unijnego, o ile UE zechce kontynuować swój niszczycielski kurs; a w razie potrzeby Polska może nawet zawiesić swój udział w unijnym rynku wewnętrznym. Jak dotąd to raczej UE traktowała polskie społeczeństwo jak zakładnika, chcąc doprowadzić do zmiany rządu w Warszawie, ale sytuacja może się wkrótce odwrócić: duża część unijnych pieniędzy napływających do Polski trafia przecież do kieszeni zachodnich, w szczególności niemieckich inwestorów.

Jeśli Polska poczuje się zmuszona do tego, by takie transakcje odpowiednio opodatkować lub zacznie coraz bardziej otwierać swój bardzo przecież atrakcyjny rynek dla inwestorów spoza Europy, to arogancja Zachodu, postrzegającego Polskę li tylko jako zacofanego odbiorcę ich jałmużny i czekającego na brukselskie rozkazy, szybko może się skończyć. Subwencje unijne są bowiem jedynie wykalkulowanymi na zimno rekompensatami za bezwarunkowe otwarcie polskiego rynku dla zachodnich inwestorów, tak jak miało to miejsce nieco na innym poziomie, między RFN a byłą NRD. Nic więc dziwnego, że Niemiecko-Polska Izba Gospodarcza bije obecnie na alarm i wzywa wszystkie strony do opamiętania się i zaprzestania grożenia polexitem. Że takie odcięcie pępowiny dla Warszawy nie byłoby bynajmniej ideałem, to oczywiste – ale przecież uderzyłoby to nie tylko w Polskę, lecz także w Zachód.

Ale nie tylko gospodarczo Polska i Europa Zachodnia są od siebie zależne do tego stopnia, że na wyjściu Polski z Unii obie strony straciłyby znacznie więcej, niż zyskały: zresztą przytłaczająca większość Polaków jest za pozostaniem w UE, a Bruksela po brexicie również raczej nie zgodzi się na polexit (a potem pewnie i Huxit), jeśli nie chce implodować. Zwłaszcza na płaszczyźnie polityki międzynarodowej ani Warszawa, ani Bruksela, Berlin czy Waszyngton nie chcą widzieć Polski jako ziemi niczyjej między sojuszem zachodnim a sojuszem rosyjsko-chińskim.

 

Przy polexicie nie byłoby wygranych

Dlaczego więc każdy z adwersarzy mówi o polexicie i jak można zakończyć ten kryzys bez utraty twarzy? Mówiąc najprościej: Bruksela i Warszawa toczą rozgrywkę pokerową o to, kto lepiej zdoła zachować nerwy. Bruksela, poprzez szantażowanie finansowe i polityczne Polaków, spodziewa się wymusić zmianę rządu i powrót do władzy Donalda Tuska, podczas gdy Warszawa chce udowodnić, że uległość nie jest jedyną dla niej alternatywą i gra na czas – prawdopodobnie w nadziei, że spodziewany wielki kryzys gospodarczy albo choćby tylko zmiana rządu we Włoszech czy Francji przyniesie ulgę.

Najbardziej realistycznym i zarazem eleganckim rozwiązaniem byłoby spotkanie w pół drogi, a odpowiedzią na przyspieszenie polskiej reformy sądownictwa byłoby odwołanie werdyktów TSUE, krytykowanego zresztą również przez inne państwa członkowskie za arogancję. Ale czy można oczekiwać realizmu w czasach, gdy wszystko wydaje się kręcić wokół polityki tożsamości i rzekomo uniwersalnych, choć de facto niedookreślonych i ulotnych „wartości”?

Nie można zatem wykluczyć, że coraz bardziej zradykalizowani lewicowo-liberalni twardogłowi w Parlamencie Europejskim, ale także oburzeni polscy patrioci – jedni i drudzy podżegani przez odpowiednie media – będą kontynuować tę nierówną partię pokera, dopóki nie zostaną wywołane konsekwencje, których nikt tak naprawdę nie chce: brexitu także nie chciano na poważnie ani w Brukseli, ani w Londynie – a jednak stał się polityczną rzeczywistością…

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]

[tekst ukazał się pierwotnie na jungefreiheit.de]



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe