[Tylko u nas] Waldemar Krysiak: Jak Andy Ngo został w Polsce „zarażony faszyzmem i antysemityzmem”

Zachodnie, mainstreamowe media i lewicowe organizacje chętnie demonizują Polskę. Nasz kraj rzekomo pozbawia kobiety praw i – przynajmniej w tęczowych raportach – przegania resztę Europy w homofobii. Natomiast Marsz Niepodległości to podobno faszystowski happening.
Andy Ngo na tle napisu
Andy Ngo na tle napisu "Antifa" w Warszawie / Waldemar Krysiak

Jedną z ofiar tej antypolskiej propagandy padł też ostatnio Andy Ngo, amerykański dziennikarz dokumentujący przestępstwa Antify. Ngo oskarżany jest o powiązania z neonazistami dlatego, bo… odwiedził Warszawę.

Większość mojego czasu spędzam w Berlinie, ale jestem też regularnie w Polsce. Widzę dzięki temu dwa światy, dwie wersje Polski – tę rzeczywistą i tę malowaną w niemieckich głowach przez zagranicznych dziennikarzy i media socjalne. Z jednej strony Polska rzeczywista jest krajem z różnymi problemami, rosnącą inflacją i rządem, który więcej obiecuje niż może wprowadzić w życie. Z drugiej strony jest to też kraj spokojny, o niskiej przestępczości, pełny zdrowego rozsądku, rządzony przez ludzi, którzy – w przeciwieństwie do swoich politycznych poprzedników – nie wstydzą się swojego pochodzenia i nie klękają ciągle przed zagranicą. W rzeczywistej Polsce można wyjść spokojnie w każdym mieście na ulice, również w nocy, przemoc wobec kobiet jest na najniższym poziomie w Europie, a cyfryzacja zaszła dalej niż w Europie Zachodniej.

Zupełnie inna jest Polska – wyobrażenie o Polsce – za Odrą. Niemcy myślą często, że nasza ojczyzna to kraj zacofany, mimo że to w Berlinie nie można czasem złapać zasięgu, 5 GB na miesiąc to luksusowa oferta na mobilny internet, a w wielu miejscach da się płacić tylko gotówką. Niemcy myślą też często, że Polska to kraj zacofany kulturowo, niebezpieczny, nietolerancyjny. „Dlaczego kobiety nie mają w Polsce praw?”, „Nie boisz się, kiedy jedziesz do domu?”, „Czy homoseksualizm jest w Polsce karany więzieniem?”, „Dokąd przesiedlane są osoby nieheteronormatywne ze stref wolnych od LGBT?” – to wszystko pytania, które usłyszałem w Niemczech tylko w ostatnim roku. Podobnie absurdalne pytania o nasz kraj padają z ust innych zachodnich obywateli, którzy uwierzyli w antypolską propagandę.

Czasem jednak ofiarą antypolskiej propagandy padają nie tylko mieszkańcy naszego kraju i on sam. Czasem dostaje się również tym, którzy z Polską sympatyzują. Czasem ofiarą antypolskiej propagandy można paść już dlatego, bo… odwiedziło się nasz kraj na weekend.

 

Zabroniona krytyka

Niewiele ponad miesiąc temu odbył się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wykład o Antifie. Andy Ngo, amerykański dziennikarz dokumentujący przestępstwa anarchokomunistów, opowiedział zgromadzonym gościom – w tym i mi – jak wyglądają lewicowe zamieszki, kto je organizuje i w jaki sposób unika odpowiedzialności za szkody rzeczowe i na ludzkim zdrowiu, które z tych zamieszek wynikają. Po wykładzie odbyła się pełna zainteresowania dyskusja: mimo że Antifa dopiero zbiera swoje siły w naszym kraju (manifestacją tego były zeszłoroczne rozróby wywołane w Warszawie przez queerowych, anarchistycznych aktywistów), wiele osób w Polsce jest świadomych tego, co dzieje się w Portland, w Berlinie i w innych częściach świata, gdy na ulicę wychodzi tzw. czarny blok.

W wykładzie i dyskusji brali udział dziennikarze, artyści, publicyści i „zwykli ludzie”, który zgłosili się po wejściówkę online. To ten wykład i towarzysząca mu rozmowa była powodem przybycia Andy'ego Ngo do Warszawy. Ngo świętuje właśnie premierę swojej książki „Unmasked: Inside Antifa's Radical Plan to Destroy Democracy” – „Zdemaskowani: wewnątrz radykalnego planu, jak zniszczyć demokrację” i wykład w Warszawie był częścią promocji jego pracy. Była to też jego pierwsza wizyta w Polsce.

Cały następny dzień amerykański dziennikarz spędził z częścią gości swojego przemówienia – z pracownikami Zamku Ujazdowskiego, z przypadkowymi ludźmi i ze mną. Pokazaliśmy mu Warszawę, wzięliśmy udział w demonstracji pro- i antyunijnej, zrobiliśmy zdjęcia, poszliśmy na pierogi. Następnego dnia Ngo opuścił Polskę i wrócił do Londynu, w którym mieszka odkąd życie w rodzinnym Portland stało się dla niego zbyt niebezpieczne.

Takie są fakty. To jednak, jak Antifa i jej sympatycy przedstawili wizytę Ngo w Polsce, z faktami nie ma nic wspólnego.

 

Kampania kłamstw

Antifa ukradła nasze zdjęcia i twierdzi, że wspieram faszystów w Polsce

– tak brzmiała wiadomość, którą dostałem od Andy'ego kilka tygodni temu. Zaraz pod nią był link do postów na Twitterze zamieszczonych przez anarchokomunistów z USA.

Będąc w Polsce, Andy Ngo pozował przed graffiti „anty-antify” namalowanymi przez skrajnie prawicową grupę „Falanga”. Falanga znana jest z brutalnych ataków antysemickich i proklemowskiej retoryki

– można było przeczytać w tweecie Chada Lodera, wpływowego działacza Antify z Kalifornii, którego na Twitterze śledzi ponad 100 tys. czytelników. Seria postów pod pierwszym z nich potęgowała tylko zmyślone poczucie niebezpieczeństwa:

Symbol Falangi należy do Obozu Narodowo-Radykalnego, ONR. ONR to otwarcie faszystowska, dalece prawicowa i ultranacjonalistyczna polska grupa, odpowiedzialna za antysemickie ataki i podpalenia.

W pierwszej chwili nie mogłem zrozumieć, o jakim „pozowaniu” przed symbolami Falangi mówił działacz Antify. Zamieszczone obok tekstu było bowiem zdjęcie, które sam zrobiłem na prośbę Andy'ego. Zdjęcie powstało, gdy mijaliśmy ścianę, na której ktoś nabazgrał tekst „ANTIFA”, zrobiliśmy więc kilka ujęć, na których Andy przykucnął obok graffiti. Żadnych zdjęć przed ONR-owskimi wlepkami nie robiliśmy.

I wtedy to zobaczyłem: w prawym, górnym rogu zdjęcia z Warszawy, na samej krawędzi fotografii, widać było napis „Falanga”. Ostatnie z siedmiu liter były zasprejowane, a logo organizacji – ramię trzymające miecz – ktoś przerobił na skrzywioną koronę i trzeba było się dokładnie przyjrzeć, by rozszyfrować, na co się patrzy. Napis z pewnością nie był też motywem zdjęcia, w którego środku widniał Andy i duży, czytelny napis ANTIFA.

Ta przypadkowa obecność Falangi na zdjęciu wystarczyła jednak, by powiązać dziennikarza z rzekomym faszyzmem. Paszkwil Chada miał tysiące reakcji. Kłamstwo poszło w świat.

 

Goebbels byłby dumny

Na jednym poście się, niestety, nie skończyło. Na podstawie skrzywionej interpretacji zdjęcia powstały całe wpisy i artykuły, zarzucające Andy'emu „wspieranie faszyzmu”. Zdjęcie, na którym Andy kuca obok napisu ANTIFA i na którego brzegu, całkiem przypadkiem, znajduje się na poły zamalowany napis FALANGA, zostało powielone niezliczoną ilość razy. A razem z nim powielona została zmyślona informacja, że Andy'ego do Polski przyciągnął prawicowy ekstremizm.

Nie skończyło się też na kilku dniach kampanii kłamstw – propagandowy paszkwil nadal jest rozpowszechniany. Ostatnio wypłynął po sukcesie Marszu Niepodległości, który za granicą od dawna demonizowany jest jako „faszystowskie wydarzenie”. Tym razem jednak w propagandzie Antify Marsz Niepodległości w Warszawie zlał się chyba z antysemickim incydentem z… Kalisza i niepotwierdzonymi plotkami:

Antysemityzmu na świecie jest coraz więcej. Amerykańscy przedstawiciele skrajnej prawicy, tacy jak Andy Ngo i neonazista Jack Posobiec, spotkali się ostatnio z przemocowymi grupami antysemickimi, takimi jak ONR, którzy skandowali „Śmierć Żydom” w Polsce w tym tygodniu (…). Demonstranci obwiniali też Żydów za pandemię covidową i palili niemieckie flagi

– ostrzegał kolejny wpis aktywisty z Kalifornii, kolejny wpis z tysiącami reakcji. Pod nim można było zobaczyć zdjęcie Andy'ego z Warszawy i fotografię, na której mężczyźni niosący baner „To my, nacjonaliści” odpalają kolorowe race.

Jaki związek miał tegoroczny Marsz Niepodległości z antysemityzmem? Żaden. Tak samo jak aresztowanie trzech patostreamerów w Kaliszu. To dwa osobne wydarzenia, a organizatorzy przemarszu z Warszawy nie odpowiadają za antysemickie wybryki pojedynczych osób z Kalisza.

Czy antysemityzm to realny problem w Polsce? Tylko w wyobraźni anarchokomunistów z Kalifornii. Bo w rzeczywistości przemoc etniczna w Polsce jest na tak niskim poziomie, że każdy jej przykład ląduje na pierwszych stronach gazet, a jej sprawcy – w areszcie.

I na koniec – co ma do czynienia Andy Ngo, który przyleciał do Warszawy na wykład, z zamieszkami w Kaliszu? Nic. Andy nigdy w Kaliszu nie był, pewnie nawet nie wiedział, że Kalisz istnieje – aż oskarżono go bezpodstawnie o powiązania z rzekomym „neonazizmem”.

To jednak nie przeszkadza anarchokomunistom w propagowaniu kłamstw o nim i o naszym kraju. Tak jak przemoc jest cechą wrodzoną Antify, tak dezinformacja to jej główne narzędzie. Bez niej są tylko faszystami, którzy udają antyfaszystów, podpalają miasta i atakują ludzi w imię „tolerancji”.


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka tylko u nas
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka

Tragedia kielecka – tak zatytułowaną informację autorstwa Tadeusza Szturm de Sztrema, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość, można znaleźć w aktach powojennego mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim. Antysowiecka grupa Pileckiego dzięki kurierom przekazała ją do sztabu II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech.

Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem Wiadomości
Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem

Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z młotkiem w dalekobieżnym pociągu w Bawarii w Niemczech - poinformowała miejscowa policja. Napastnik został aresztowany.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry

Powrót Adama Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski jeszcze niedawno wydawał się mało realny. Dziś jednak ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Jak ujawnił Roman Kołtoń w swoim programie „Prawda Futbolu”, były trener kadry jest gotów ponownie objąć stanowisko – choćby tymczasowo.

 Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza Wiadomości
Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza

Mieszkańcy pracujący po niemieckiej stronie granicy mogą być spokojni, kontrole na granicy będą wyrywkowe, nie będzie to kontrola 100 procent osób – powiedział PAP por. Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mam problem. Artur Barciś zwrócił się do fanów Wiadomości
"Mam problem". Artur Barciś zwrócił się do fanów

Znany polski aktor Artur Barciś, niespodziewanie zwrócił się do fanów za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. W krótkim, ale szczerym wpisie wyjaśnił, dlaczego nie jest w stanie odpowiedzieć każdemu, kto zaprasza go do znajomych.

REKLAMA

[Tylko u nas] Waldemar Krysiak: Jak Andy Ngo został w Polsce „zarażony faszyzmem i antysemityzmem”

Zachodnie, mainstreamowe media i lewicowe organizacje chętnie demonizują Polskę. Nasz kraj rzekomo pozbawia kobiety praw i – przynajmniej w tęczowych raportach – przegania resztę Europy w homofobii. Natomiast Marsz Niepodległości to podobno faszystowski happening.
Andy Ngo na tle napisu
Andy Ngo na tle napisu "Antifa" w Warszawie / Waldemar Krysiak

Jedną z ofiar tej antypolskiej propagandy padł też ostatnio Andy Ngo, amerykański dziennikarz dokumentujący przestępstwa Antify. Ngo oskarżany jest o powiązania z neonazistami dlatego, bo… odwiedził Warszawę.

Większość mojego czasu spędzam w Berlinie, ale jestem też regularnie w Polsce. Widzę dzięki temu dwa światy, dwie wersje Polski – tę rzeczywistą i tę malowaną w niemieckich głowach przez zagranicznych dziennikarzy i media socjalne. Z jednej strony Polska rzeczywista jest krajem z różnymi problemami, rosnącą inflacją i rządem, który więcej obiecuje niż może wprowadzić w życie. Z drugiej strony jest to też kraj spokojny, o niskiej przestępczości, pełny zdrowego rozsądku, rządzony przez ludzi, którzy – w przeciwieństwie do swoich politycznych poprzedników – nie wstydzą się swojego pochodzenia i nie klękają ciągle przed zagranicą. W rzeczywistej Polsce można wyjść spokojnie w każdym mieście na ulice, również w nocy, przemoc wobec kobiet jest na najniższym poziomie w Europie, a cyfryzacja zaszła dalej niż w Europie Zachodniej.

Zupełnie inna jest Polska – wyobrażenie o Polsce – za Odrą. Niemcy myślą często, że nasza ojczyzna to kraj zacofany, mimo że to w Berlinie nie można czasem złapać zasięgu, 5 GB na miesiąc to luksusowa oferta na mobilny internet, a w wielu miejscach da się płacić tylko gotówką. Niemcy myślą też często, że Polska to kraj zacofany kulturowo, niebezpieczny, nietolerancyjny. „Dlaczego kobiety nie mają w Polsce praw?”, „Nie boisz się, kiedy jedziesz do domu?”, „Czy homoseksualizm jest w Polsce karany więzieniem?”, „Dokąd przesiedlane są osoby nieheteronormatywne ze stref wolnych od LGBT?” – to wszystko pytania, które usłyszałem w Niemczech tylko w ostatnim roku. Podobnie absurdalne pytania o nasz kraj padają z ust innych zachodnich obywateli, którzy uwierzyli w antypolską propagandę.

Czasem jednak ofiarą antypolskiej propagandy padają nie tylko mieszkańcy naszego kraju i on sam. Czasem dostaje się również tym, którzy z Polską sympatyzują. Czasem ofiarą antypolskiej propagandy można paść już dlatego, bo… odwiedziło się nasz kraj na weekend.

 

Zabroniona krytyka

Niewiele ponad miesiąc temu odbył się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wykład o Antifie. Andy Ngo, amerykański dziennikarz dokumentujący przestępstwa anarchokomunistów, opowiedział zgromadzonym gościom – w tym i mi – jak wyglądają lewicowe zamieszki, kto je organizuje i w jaki sposób unika odpowiedzialności za szkody rzeczowe i na ludzkim zdrowiu, które z tych zamieszek wynikają. Po wykładzie odbyła się pełna zainteresowania dyskusja: mimo że Antifa dopiero zbiera swoje siły w naszym kraju (manifestacją tego były zeszłoroczne rozróby wywołane w Warszawie przez queerowych, anarchistycznych aktywistów), wiele osób w Polsce jest świadomych tego, co dzieje się w Portland, w Berlinie i w innych częściach świata, gdy na ulicę wychodzi tzw. czarny blok.

W wykładzie i dyskusji brali udział dziennikarze, artyści, publicyści i „zwykli ludzie”, który zgłosili się po wejściówkę online. To ten wykład i towarzysząca mu rozmowa była powodem przybycia Andy'ego Ngo do Warszawy. Ngo świętuje właśnie premierę swojej książki „Unmasked: Inside Antifa's Radical Plan to Destroy Democracy” – „Zdemaskowani: wewnątrz radykalnego planu, jak zniszczyć demokrację” i wykład w Warszawie był częścią promocji jego pracy. Była to też jego pierwsza wizyta w Polsce.

Cały następny dzień amerykański dziennikarz spędził z częścią gości swojego przemówienia – z pracownikami Zamku Ujazdowskiego, z przypadkowymi ludźmi i ze mną. Pokazaliśmy mu Warszawę, wzięliśmy udział w demonstracji pro- i antyunijnej, zrobiliśmy zdjęcia, poszliśmy na pierogi. Następnego dnia Ngo opuścił Polskę i wrócił do Londynu, w którym mieszka odkąd życie w rodzinnym Portland stało się dla niego zbyt niebezpieczne.

Takie są fakty. To jednak, jak Antifa i jej sympatycy przedstawili wizytę Ngo w Polsce, z faktami nie ma nic wspólnego.

 

Kampania kłamstw

Antifa ukradła nasze zdjęcia i twierdzi, że wspieram faszystów w Polsce

– tak brzmiała wiadomość, którą dostałem od Andy'ego kilka tygodni temu. Zaraz pod nią był link do postów na Twitterze zamieszczonych przez anarchokomunistów z USA.

Będąc w Polsce, Andy Ngo pozował przed graffiti „anty-antify” namalowanymi przez skrajnie prawicową grupę „Falanga”. Falanga znana jest z brutalnych ataków antysemickich i proklemowskiej retoryki

– można było przeczytać w tweecie Chada Lodera, wpływowego działacza Antify z Kalifornii, którego na Twitterze śledzi ponad 100 tys. czytelników. Seria postów pod pierwszym z nich potęgowała tylko zmyślone poczucie niebezpieczeństwa:

Symbol Falangi należy do Obozu Narodowo-Radykalnego, ONR. ONR to otwarcie faszystowska, dalece prawicowa i ultranacjonalistyczna polska grupa, odpowiedzialna za antysemickie ataki i podpalenia.

W pierwszej chwili nie mogłem zrozumieć, o jakim „pozowaniu” przed symbolami Falangi mówił działacz Antify. Zamieszczone obok tekstu było bowiem zdjęcie, które sam zrobiłem na prośbę Andy'ego. Zdjęcie powstało, gdy mijaliśmy ścianę, na której ktoś nabazgrał tekst „ANTIFA”, zrobiliśmy więc kilka ujęć, na których Andy przykucnął obok graffiti. Żadnych zdjęć przed ONR-owskimi wlepkami nie robiliśmy.

I wtedy to zobaczyłem: w prawym, górnym rogu zdjęcia z Warszawy, na samej krawędzi fotografii, widać było napis „Falanga”. Ostatnie z siedmiu liter były zasprejowane, a logo organizacji – ramię trzymające miecz – ktoś przerobił na skrzywioną koronę i trzeba było się dokładnie przyjrzeć, by rozszyfrować, na co się patrzy. Napis z pewnością nie był też motywem zdjęcia, w którego środku widniał Andy i duży, czytelny napis ANTIFA.

Ta przypadkowa obecność Falangi na zdjęciu wystarczyła jednak, by powiązać dziennikarza z rzekomym faszyzmem. Paszkwil Chada miał tysiące reakcji. Kłamstwo poszło w świat.

 

Goebbels byłby dumny

Na jednym poście się, niestety, nie skończyło. Na podstawie skrzywionej interpretacji zdjęcia powstały całe wpisy i artykuły, zarzucające Andy'emu „wspieranie faszyzmu”. Zdjęcie, na którym Andy kuca obok napisu ANTIFA i na którego brzegu, całkiem przypadkiem, znajduje się na poły zamalowany napis FALANGA, zostało powielone niezliczoną ilość razy. A razem z nim powielona została zmyślona informacja, że Andy'ego do Polski przyciągnął prawicowy ekstremizm.

Nie skończyło się też na kilku dniach kampanii kłamstw – propagandowy paszkwil nadal jest rozpowszechniany. Ostatnio wypłynął po sukcesie Marszu Niepodległości, który za granicą od dawna demonizowany jest jako „faszystowskie wydarzenie”. Tym razem jednak w propagandzie Antify Marsz Niepodległości w Warszawie zlał się chyba z antysemickim incydentem z… Kalisza i niepotwierdzonymi plotkami:

Antysemityzmu na świecie jest coraz więcej. Amerykańscy przedstawiciele skrajnej prawicy, tacy jak Andy Ngo i neonazista Jack Posobiec, spotkali się ostatnio z przemocowymi grupami antysemickimi, takimi jak ONR, którzy skandowali „Śmierć Żydom” w Polsce w tym tygodniu (…). Demonstranci obwiniali też Żydów za pandemię covidową i palili niemieckie flagi

– ostrzegał kolejny wpis aktywisty z Kalifornii, kolejny wpis z tysiącami reakcji. Pod nim można było zobaczyć zdjęcie Andy'ego z Warszawy i fotografię, na której mężczyźni niosący baner „To my, nacjonaliści” odpalają kolorowe race.

Jaki związek miał tegoroczny Marsz Niepodległości z antysemityzmem? Żaden. Tak samo jak aresztowanie trzech patostreamerów w Kaliszu. To dwa osobne wydarzenia, a organizatorzy przemarszu z Warszawy nie odpowiadają za antysemickie wybryki pojedynczych osób z Kalisza.

Czy antysemityzm to realny problem w Polsce? Tylko w wyobraźni anarchokomunistów z Kalifornii. Bo w rzeczywistości przemoc etniczna w Polsce jest na tak niskim poziomie, że każdy jej przykład ląduje na pierwszych stronach gazet, a jej sprawcy – w areszcie.

I na koniec – co ma do czynienia Andy Ngo, który przyleciał do Warszawy na wykład, z zamieszkami w Kaliszu? Nic. Andy nigdy w Kaliszu nie był, pewnie nawet nie wiedział, że Kalisz istnieje – aż oskarżono go bezpodstawnie o powiązania z rzekomym „neonazizmem”.

To jednak nie przeszkadza anarchokomunistom w propagowaniu kłamstw o nim i o naszym kraju. Tak jak przemoc jest cechą wrodzoną Antify, tak dezinformacja to jej główne narzędzie. Bez niej są tylko faszystami, którzy udają antyfaszystów, podpalają miasta i atakują ludzi w imię „tolerancji”.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe